[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un altfel de aquascape  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

gengiskhan wrote:Multumesc.
Poza nu e cea mai fericita, e putin neclara. Trebuie sa mai studiez putin problema, sa incerc si alte abordari.

Marian, nu ma lasa inima sa-i eutanasiez. M-am gandit la asta, pur si simplu nu pot. Iar de donat... nu cred ca am mari sanse.

Minnardy, da, o "constructie" pe verticala ar fi perfecta. Insa nu am gasit inca niste lemne bune. Asta care sunt acolo sunt de vita de vie, nu sunt chiar ce-ar trebui. Imediat ce gasesc ceva sa-mi placa il rezolv.


Cand or creste ai mei, si daca o sa mai vrei, cand vii ii aduci si ii bag in aceeasi oala , fiind la aceeasi dimensiune poate isi dau drumu atunci, macar unpic acolo, dar vedem vorbim pana atunci.

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa mai bine de un an, sa vedem ce s-a mai intamplat:

image
image

Pe scurt: au crescut "sobolanii", a crescut si acvariul

Baietii si fetele, initial 13 la numar, au ramas 8. Doar unul am pierdut acu multa vreme, apoi 4 i-am donat. Cei ramasi au intre 12 si 16 cm, 4 sunt bruni / san merah, 4 pigeon. Ce e ciudat e ca brunii au crescut mai bine desi sunt toti frati, din aceiasi parinti.

Spuneam ca si acvariul a crescut: 140 x 50 x 50. Au putin mai mult loc sa-si intinda inotatoarele. Momentan, are doar nisip fin. Inca nu m-am hotarat ce pietre si / sau lemne sa pun. Sau daca sa pun sau nu...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

La cat de fain se vad luminile, ar fi pacat sa nu pui niste buturugi si ceva plante ici colo ...
Nu am avut niciodata discusi si stiu ca e dilema cu discusi / plantat, dar mi se pare super fain acvariul si iluminat misto, il vad plin cu niste buturugi cu ceva verde pe ele asa, sa dea un sentiment realist de 'sub luciul apei'.

Cred ca te poti juca in Photoshop / Gimp si sa pui poza si peste ea tot soiul de buturugi (poze luate de pe net, si pui o transparenta) si sa vezi cum ar veni dar privind acvariul tau urias chiar se merita sa te joci.

Eventual votam si noi alternativele.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Frumoasa balta ti-ai tras. Astept sa bagi si elemente hardware p-acolo. Discusii sunt frumosi

setup 1 | setup 2
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ar fi pacat de discusi, sa nu aiba si ei niste buturugi frumoase p'acolo, chiar si niste frunze uscate, eventual cu o ceata de corydoras printre ele

Biotop Malawi || Biotop Amazon
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai tocmai am adaugat niste pietre de Moldova.
Urmeaza sa gasesc si niste butuci "perfecti"... Vedem ce iese.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asteptam pozele dupa ce gasesti si "butucii", discusii sint foarte faini, sa-ti traiasca

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca esti adeptu' curentului minimalist din arta, curent pe care l-ai adaptat in acvaristica .

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Cred ca esti adeptu' curentului minimalist din arta, curent pe care l-ai adaptat in acvaristica .

Esti primul care s-a prins de detaliu asta!

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
buro
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/12/2011 07:04:35
Messages: 55
Location: bucuresti-salajan
IP:
Offline

sincer mi se pare cel mai frumos acvariu cu discusi care l-am vazut. in cel mai `rau` caz , as adauga o mangrova `ramura de cioata` cu 150 scapi . sa fie lunga si progresiv mai groasa . dar lumina + nisipul..... uau. eventual ai putea sa nu fierbi lemnul care-l pui foarte bine.

doamne ! lumina aia ....

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2011 00:26:44

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca minimalist minimalist ar fi fost si fara pesti!
Sa te uiti la lumina, la fundul apei cu nisipul valurit, si imaginatia s-o ia razna cu ce s-ar putea face acolo. Discusii deja te 'obliga' sa iti imaginezi in functie de necesitatile lor.

Dar jocul de lumini este excelent, cat si setarile camerei super.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un filmulet:


Cu precizarea ca a iesit putin mai intunecat decat e el in realitate.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/12/2011 00:11:49


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
CristiR
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2011 12:36:51
Messages: 29
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mie nu imi merge filmuletul.Fa ceva cu el ca mor de nerabdare


"Acest videoclip a fost eliminat de utilizator"

This message was edited 2 times. Last update was at 13/12/2011 21:25:09

[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, am facut update. Fix in momentul asta inca nu are sunet ca nu a terminat youtube-ul de editat. Dar termina in curand. Oricum, video-ul este vizibil.

Daca ma uit asa la el... nu a iesit deloc cum trebuie. E neclar, ou of focus, nu se vede bine in fullscreen. O sa incerc sa rectific la urmatorul eventual.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E un pic out of focus (adica la 1080p ma asteptam sa se vada mai clar un pic). Dar melodia e aleasa fain si e mai deschis decat cel de aseara.

Si am mai vazut si un alt peste in loc de Discus! hehehe.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, nu e focusat bine. In full-screen se vede cam prost.
O s aincerc sa remediez problema.

Intr-adevar, mai e un porc de ancistrus pe-acolo, in varsta de vreo 4 - 5 ani.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
CristiR
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2011 12:36:51
Messages: 29
Location: Satu Mare
IP:
Offline

E superb.Cred ca asi putea sa stau si sa ma uit la el cu orele in loc de televizor
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Radu, poti raspunde la cateva intrebari, dupa aproape 2 ani de tinut discusi?

La cate grade tii apa din acvariu?
Cat schimbai din apa si la cat timp, cand erau mici. Dar acum, cand sunt mari?
De cate ori pe zi si cu ce ii hranesti?
S-au ales cumva perechi?
Ce comportament au acum, cand sunt mari?
Ai avut probleme cu ei, gen gris, fin-rot, fungus etc... ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu cea mai mare placere.

Temperatura sta aproximativ la 29 de grade. Mai am fluctuatii in functie de capacul de pe acvariu, pe care il mai dau jos din cand in cand. Atunci, temperatura scade pe la27,5 - 28 (care e o idee cam mica pentru discusi). I-am tinut si la 31 - 32 de grade in cateva situatii pentru intervale de cateva zile cand isi mai pierdeau pofta de mancare.

Cand erau mai mici, incercam sa schimb apa macar de doua ori pe saptamana, cam 30 - 40%. Nu reuseam tot timpul. Imediat dupa ce i-am luat bineinteles ca aveam exces de zel si schimbam tot asa 30 - 40% din apa la 2 zile. Dar in timp... mi-a trecut. Acum, cand sunt mari, apa o schimb cam o data pe saptamana, dar schimb mai mult, uneori si 60 - 70%. Au mai fost cazuri in care au stat si 2 saptamani fara schimburi de apa.

In crestere, ca si pui, incercam sa-i hranesc cat mai des posibil. Asta insemna masa dimineata, inainte sa plec si apoi seara, cand veneam acasa mai apucam sa le dau inca de vreo 2 - 3 ori de mancare (uneori de 4 ori). Nu le dadea mult, dar cat sa manance bine de tot. Adica nu prea ramanea mancare neconsumata si baietii (si fetele) aveau burtile umflate. Ii hraneam cat de cat variat, dar cea mai mare parte din hrana era alcatuita din mixtura de inima de vita. A, si Tetra Discus. La inceput erau cam mofturosi, nu mancau toti mixtura, dar le-a trecut repede. Acum, la maturitate, ii hranesc o data sau maxim de doua ori pe zi cu Tetra Discus. Din cand in cand, le mai dau si mixtura sau larve rosii pe care s-ar parea ca le plac tare mult, dar nu e cea mai nutritiva mancare.

Da, s-au ales perechi. Nu toti, dar am doua perechi din 8 pesti. Probabil cele doua perechi ii streseaza din cand in cand pe restul si din cauza asta nu se mai aleg. Mi-au si depus, dar nu am incercat sa-i ridic pentru ca nu am ce-mi trebuie si nici nu prea am timp sa ma ocup de asta. S-a intamplat si ceva ciudat. In acvariul dinainte, cel de 200l, se alesese o pereche de san merah amandoi, care au si depus. Apoi au primit casa noua de 350 de litri, unde... am observat chiar saptamana trecuta ca acelasi mascul a depus cu o alta femela, una pidgeon (in locul celei san merah). Deci s-au recombinat ca sa zic asa.

Ca si comportament, numai cand ii mai apuca pe unii depunerea sunt putin mai agresivi, ii fugaresc pe restul din locul in care depun. In rest, nu sunt certuri mari, doar ocazionalele infruntari scurte, in care practic doar se lauda unii in fata altora. De mancat mananca toti impreuna, nu se alunga unii pe altii. Ei devin mai teritoriali daca au pentru ce sa devina teritoriali. Adica daca au diferite decoruri prin acvariu (crengi, plante, un filtru intern, o piatra mai mare, etc.) atunci o sa se "certe" pentru locul cel mai bun. Eu am niste treburi prin acvariu, dar nu cine stie ce.

Nu am avut absolut nicio problema vizibila cu ei. La un moment dat, erau foarte speriati si, dupa niste discutii cu unii-altii am ajuns la concluzia ca ar putea fi o infectie bacteriana asa ca am decis sa le fac un tratament antibacterian cu Esha 2000 (google it). Totusi, eu presupun ca stresul era cauzat si de calitatea apei pentru ca imediat ce am facut un schimb mare de apa, lucrurile s-au ameliorat vizibil, inainte de tratament.
Am avut initial 13 pesti, am pierdut unul singur pentru ca a ramas tare in urma si la un moment dat pur si simplu nu a mai mancat. Daca a fost o boala... nu s-a mainifestat si la altii. Din restul de 12, 4 i-am donat pentru ca ramasesera putin mai mici, si erau cam asupriti de cei mai mari. Restul de 8 inca ii am sanatosi si voiosi, au intre 13 si 16cm. Diferentele de marime dintre exemplare sunt inevitabile in conditiile astea de crestere, dar eu consider ca totusi s-au dezvoltat ok.

M-ai intrebat cum am facut eu si ce conditii am eu in acvariu. Asta nu inseamna ca am procedat bine, unele lucruri expuse mai sus nu prea sunt recomandate cresterii discusilor. Dar presupun ca exact asta te interesa, pentru ca detalii despre conditii ideale gasesti peste tot.

Daca mai ai intrebari, shoot. Daca vrei sa-i vezi live, trebuie doar sa-ti exprimi dorinta.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos ! (si eu cred ca niste lemne ar completa frumos setup-ul)
Cum ai facut cu lumina? Este din 3 lampi sau ai bagat spoturi? Daca poti sa detaliezi un pic.......
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com