[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa cu mult fier  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dupa o lunga perioada de locuit la bloc, peste o luna si ceva ma voi muta la casa.
Apa in locatia respectiva provine momentan dintr-un put si are mult fier, nu stiu sa spun cat e concentratia dar e destula, se vede evident cu ochiul liber si dupa o vreme se si depune.
E trasa canalizarea si va fi apa de la reteaua din oras dar nu stiu cand se va intampla.
Daca dureaza gen un an, o sa pun un filtru serios sa rezolv problema, dar daca e vorba doar de cateva luni, nu voi face aceasta investitie.
Am un acvariu cu pesti si un nano cu creveti.
La cel mic oricum pun apa demineralizata dar la cel mare ar fi in regula sa pun apa de care vorbeam?
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

De o solutie care leaga metalele grele. Unele solutii de pregatire a apei (declorinare etc) fac si asta dar nu stiu daca poate tampona o concentratie mare.


https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/azoo-aquaguard-120ml-wydajny-uzdatniacz-wody-kranowej-do-akwarium-1089?variant=4000ml-1093

It offers a multi-stage treatment effect.
Neutralizes aggressive chlorine (Cl) from tap water.
Immediately neutralizes harmful heavy metals (Cu, Pb, Zn) from tap water.
It contains special organic additives, increasing the natural resistance of fish to diseases.
Reduces the stress of fish during water change, during handling and transportation.
It helps fish to adapt faster to new conditions.
Protects the mucous membrane of fish.
It creates friendly water for fish, crustaceans and colonies of bacteria.
Suitable for freshwater, vegetable, marine, reef aquarium.
Available packages: 120ml, 250ml, 500ml, 1000ml, 3800ml.

200 lei fara transport ptr 4 litri.


https://www.owp.csus.edu/research/wastewater/papers/Metals-Coag-KNO.pdf

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2022 16:49:54


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Apa in locatia respectiva provine momentan dintr-un put si are mult fier, nu stiu sa spun cat e concentratia dar e destula, se vede evident cu ochiul liber si dupa o vreme se si depune.


Am si eu o intrebare... Cum ati determinat, ca este fier? (puteti aduna depunerea cu magnetul? )

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

EverSad wrote:
Am si eu o intrebare... Cum ati determinat, ca este fier? (puteti aduna depunerea cu magnetul? )

LOL, e un put, nu o mina de fier! Cum sa adun fierul cu magnetul?
Am prieteni care locuiesc in zona, toata lumea de acolo stie de problema asta, au facut analize oamenii.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2022 18:53:31

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Si cine a determinat ca este fier? (ceva analize/masuratori?)

Este un "put" care deserveste o comunitate restransa si se dizloca' de pe teava de "fier" , rugina? (ca tot nu inteleg)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

EverSad wrote:Si cine a determinat ca este fier? (ceva analize/masuratori?)

Este un "put" care deserveste o comunitate restransa si se dizloca' de pe teava de "fier" , rugina? (ca tot nu inteleg)

Puturile sunt individuale, au hidrofoare cu ajutorul carora ajunge apa in case.
Nu-ti inchipui ca e pilitura de fier in ea, apa nu e vizibil limpede, e un pic galbuie si depunerea de care ziceam e observabila pe bateriile sanitare.
Asa e panza freatica in acea zona.
Analizele sunt facute la firme specializate, nu sunt teste la picatura de la JBL.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In regula. panza freatica, freaca' ceva zacamant de fier...

Daca tot sunt, "firme specializate" de ce nu exista o proportie masurata de "fier" in continutul de apa? (raport/rezultat analiza)

Este absolut impropriu/aiurea sa afirmati ca: contine "fier" apa pe care doriti sa o utilizati ulterior in bazin fara a preciza "ceva" proportie....

Ce raspuns doriti, fara a preciza si ceva cantitativ? (am intrebat cu magnetu' )

L.edit: Daca aveti amabilitatea de a expedia 200Ml din apa respectiva, va pot oferi resultatele. (ideea este ca trebuie "recoltata" inainte de rasarit, jumatate de cantitate si dupa ora 12, cealalta)

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2022 19:54:29


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ce cred eu ca se considera fier este de fapt duritatea apei, ceea ce se si depunde pe bateriile sanitare. ATENTIE! sarcasmul colegului EVER este arhicunoscut dar are rol educativ. Intr-adevar fierul din apa nu se aduna cu magnetul si nici nu este vizibil fara ceva teste concludente, iar dupa mica mea atentie asupra subiectului, cel mai probabil este vorba de duritatea apei care la puturi adanci poate deveni enervanta, dar nu este nimic rau atata timp cat nu tii pesti pretentiosi ce necesita duritate slaba respectiv apa acida, sau nu sunt obisnuiti a trai in apa cu o duritate putin crescuta.
Avand in vedere ca aveti creveti, luati-va turba si pune-ti-o ca substrat, va ameliora din duritatea apei si dati inainte fara probleme.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

paradoxx wrote:Intr-adevar fierul din apa nu se aduna cu magnetul si nici nu este vizibil fara ceva teste concludente.


In ideea ca: este vizibila depunerea, am intrebat/scris...

Am acces la masuratori foarte exacte a parametrilor apei destinata uzului uman.

(La Cernavoda, avem o centrala nucleara...) Apa care intra si "iese" pacolo' este verificata in plus, pentru alti ~20 parametrii decat apa potabila din "Vaslui" (analogie: random)

Ideea este ca: pot masura "oarece" parametrii extinsi... (Ca masor eu acasa: cu testele de la JBL, este alta buba'.... am analizor de biochimie la cabinet...citesc PH la zecimala )

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2022 20:12:02


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

eu evidentiam sarcasmul existent ^^ plm, mie imi place.


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Cel mai bine pentru pesti e sa faci schimb de apa/completari cu apa care s-au obisnuit. Deci, pana varacordati la reteaua de apa fa si tu un efort

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

EverSad wrote:
cr1st1an wrote:Apa in locatia respectiva provine momentan dintr-un put si are mult fier, nu stiu sa spun cat e concentratia dar e destula, se vede evident cu ochiul liber si dupa o vreme se si depune.


Am si eu o intrebare... Cum ati determinat, ca este fier? (puteti aduna depunerea cu magnetul? )


Laboratorul probabil a facut masuratori.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Oameni buni, cu sarcasm sau fara va multumesc pentru implicare.
Pe mine ma interesa in mare cum sta treaba.
In principiu actualul proprietar elibereaza casa abia pe 23 iulie si mai sunt ceva lucruri de facut acolo deci aproximez ca o sa ma mut prin 10 august.
Acum sunt cam ocupat dar cand ma eliberez un pic fac rost de analize si discutam pe concret.
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Aerare cu decantare, ?i ai a?a apa ,,fit,, pt plante.fierul nu e o problema decit in exces.ma refer la valori astronomice.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/06/2022 11:13:25


”sunt o somitate in treling”
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dinu79 wrote:Aerare cu decantare, ?i ai a?a apa ,,fit,, pt plante.fierul nu e o problema decit in exces.ma refer la valori astronomice.

De la ce valori ai incepe sa te ingrijorezi?
Eu as trata problema mai serios. Excesul de fier in apa(mai ales dacanu este complet dizolvat) poate avea efecte negative atay asupra pestilor cat si asupra oamenilor.
Pana nu ai niste analize ale apei si/sau filtre instalate eu nu as folosi-o la gatit, baut sau pentru pesti. Cu atat mai mult daca ai copii mici.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Este instructaj pe insp , s?n?tate public?, relativ la fier.da, daca întrece anume valori mari, e f periculos.de ce vi se pare dumneavoastr? c? tratez problema colegului in b?taie de joc? Eu i-am indicat s? îl oxideze ?i s? decanteze.numa bine.

”sunt o somitate in treling”
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Doar ti-am cerut niste valori. Eu de la 0.3 mg/l m-as gandi sa instalez filtre sau sa gasesc o alta sursa de apa de baut sau pentru pesti.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

@dinu79: nu este cazul sa va simtiti jignit. (a fost pusa o intrebare referitoare la "kilu de fier" (a se citi: proportie in apa) si o recomandare: absolut fireasca, referitoare la depasirea unei anumite proportii.

Acum ne apucam' sa facem speculatii in jurul afirmatiei: este mult fier in apa.

De asta am fost si eu curios de rezultatul unei analize. (afirmatia: este fier mult, nu imi spune nimic)

Ideea este sa oferim un raspus obiectiv si documentat. Chiar nu conteaza cine ofera raspunsul cel mai bun.

Momentan, nu avem valori masurate ale fierului => ne "enervam" degeaba. (in ideea de a da un raspuns care nu are o intrebare bine precizata)

This message was edited 1 time. Last update was at 13/06/2022 19:07:05


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

E aci un lucru banal, nu ai control, anulezi problema daca nu o po?i controla.sa fim serio?i, doar nu a chema laborator pt fiecare mostra de apa scoas? din Pinza freatica.in fine.miam dat ?i aci cu p?rerea, sper c? în folosul colegului,e subiect închis pt parerologia mea

”sunt o somitate in treling”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Da! este ceva banal.

Exista "o problema" cu anumiti parametrii...

Cum se rezolva? : (abstract)

Se citesc/masoara parametrii si se constata daca este un dezastru ori se poate ajusta situatia. (de multe ori, clientu' a citit aiurea pa' feisbuk si a inceput sa imagineze' scenarii...)
_________________________________________

Revenind: Nu stim daca este "fier" mult, fara sa avem un parametru de referinta.

Personal: Nu am renuntat la gasirea unei solutii. (dar fara un paramentru masurat: scriu' degeaba aici, ce si cum trebuie facut)

Ca idee: Nu este urgent. Autorul mai are ~2 luni pana se muta acolo. A si scris: dupa ce se mai degreveaza de aglomerarile curente: va prezenta si un buletin de analiza a apei.

Ne creste tensiune arteriala, de ce? (intrebare retorica)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com