[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrare si CO2 la un acvariu de 54 l brut ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buna seara si bine v-am regasit , dupa o scurta/lunga absenta din viata online a acvaristicii , dar activ in viata de zi cu zi , vreau sa ma apuc de un nou proiect. Este vorba de un setup olandez. Borcanul ce vreau sa il folosesc este un Aquael de 54 L brut. Mai am si o lampa de 2 x 24 T5 , deci si partea de lumina ar fi rezolvata. Mai ramane filtrarea si Co2-ul.

1.La partea de filtrare eu as propune un Eheim Profesional 4 +250 , plin cu matrix sau sera siporax , ce parere aveti ? Nu e prea mult pentru borcanul asta mic ? Pot sa reduc suficient viteza din robinet incat sa nu imi faca tzunami in borcan ?

2. La partea de CO2 , aici chiar nu stiu, pana acum am folosit impreuna cu bazinul asta mic un reactor JBL , dar mi se pare ca imi consuma foarte mult loc reactorul ... in acvariul si asa mic , nu prea am cum sa il maschez ... si este si inestetic , ceva mai finut nu se poate ? Ma poate invata cineva ce si cum ? Ce alta varianta as putea folosi pentru a dizolva CO2 -ul ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cea mai simpla cale e: butelie, reductor, furtun, supapa unisens, numarator de bule, difuzor. Ca indicator de ph eu am cumparat asta https://www.ebay.com/itm/Seachem-pH-Ammonia-Combo-Alert-Continous-Water-Test-Monitor-Sensor-Aquarium/253721267995?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649 Sistemul e simplu, dar eficienta dizolavarii co2 e discutabila. Normal ca fiecare sistem are plusuri si minusuri. Daca vrei partea mai sigura e cea pe care o stii : butelie, reductor, furtun, electrovalva, supapa unisens, reactor, ph controller si sonda

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2019 00:24:57


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:cea mai simpla cale e: butelie, reductor, furtun, supapa unisens, numarator de bule, difuzor. Ca indicator de ph eu am cumparat asta https://www.ebay.com/itm/Seachem-pH-Ammonia-Combo-Alert-Continous-Water-Test-Monitor-Sensor-Aquarium/253721267995?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649 Sistemul e simplu, dar eficienta dizolavarii co2 e discutabila. Normal ca fiecare sistem are plusuri si minusuri. Daca vrei partea mai sigura e cea pe care o stii : butelie, reductor, furtun, electrovalva, supapa unisens, reactor, ph controller si sonda


Da de filtrare ce zici ? :

https://www.eheim.com/en_GB/produkte/technik/aussenfilter/professionel-4

Legat de CO2 , de ce sistemul cu difuzer nu e asa eficient ca si cel cu reactor ? Am vazut ca la borcane mici lumea prefera difuzerul ... .Eu am avut pana acum in acest borcan varianta cu reactor , la care nu imi place dimensiunea reactorului si faptul ca e inestetic. Care sunt dezavantajele difuzerului ?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2019 09:59:27

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Dezavantajele difuserului sunt 2 in principal: se vad bule in acvariu (pt unii nu e o problema) si se colmateaza. Dar mai depinde si de difuser, sunt acu unele f bune dar evident mai scumpe decat chinezaria medie.

Totusi, eu la 54l tot difuser as folosi: ori unul di alea scumpe, ori as lua 2 maidaneze ca sa pot inlocui cat timp il curat. A, si mai e un dezavantaj, mi-am amintit: cel putin alea pe care le aveam eu erau f greu de bagat/ scos pe furtun si se si rupeau imediat daca le fortai un pic, eu am rupt cel putin 3 in tot atatia ani.

Deci probabil ca merita unul din ala mai scump. Nu pot sa caut acum, parca neo diffuser le zice.

Sau mai ai si varianta atomizorului pus direct pe furtun. Bule ceva mai mici dar mult mai greu de curatat si mai scump. Sa nu iei de la JBL, sunt varza.

This message was edited 4 times. Last update was at 13/01/2019 10:30:12




MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buun , dar daca vorbim de difuzer de brand si ala e kk ? Cine face difuzere bune ? Ziceti-mi un brand bun . Nu conteaza costurile.
ATOMIZOR Ups de asa ceva nici nu am auzit . Apare o noua intrebare , care e diferenta intre atomizor si difuzer ?
Despre filtrare nu imi spui nimic ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Eu nu am folosit difusere din astea mai high end, iti spun de ele pt ca le vad pe youtube pe la george farmer sau juris jutaevis. Cauta pe google "neo difuser".

La filtrare nu stiu ce sa zic ca nu mai cunosc toate modelele si pt mine filtrarea e un subiect f simplu. Iei orice filtru cu debit declarat macar de 5-6 ori volumul acvariului si cu volumul cel mai mare la categoria lui si il umpli cu siporax si aia e. Al doilea criteriu e sa nu fie un filtru cu probleme cunoscute, cum erau tetra acu niste ani. Dar s-a rezolvat si cu tetra, deci practic orice filtru e bun, nu am mai auzit de filtre cu probleme.

Atomizorul e tot o pastila ceramica ca la difuser dar se monteaza direct pe furtun, eu folosesc de 5 ani Up!Aqua de pe ebay si sunt relativ multumit.

Dar cel mai multumit de fapt sunt de reactorul flipper de la dennerle si de fapt mi se pare sokutia cea mai buna chiar si pt 54 litri. Eu am un astfel de reactor si in nano-ul de 10 litri. Nu e foarte vizibil. La 54 l probabil trebuie varianta mini flipper, dar vezi pe net.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2019 10:42:18




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

uit aici un link cu diffuserul asta, zice ca e din acrilic nu din sticla deci probabil ca e mai rezistent

https://www.plantedtank.net/forums/8-general-planted-tank-discussion/1267617-i-found-aquarios-neo-diffuser.html

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2019 10:51:52




scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la filtrare eu sunt pretentios deoarece de ea depinde stabilitatea acvariului. Ca filtru m-as orienta catre Eheim asa cum ai facut si tu. Nu m-am uitat sa vad ce debit are varianta aleasa de tine, dar in opinia mea e valabil unul care sa aibe cam de 10 ori capacitatea acvariului, pentru ca orice filtru isi reduce debitul prin colmatare cel putin cu 1/3 fata de cel dat de fabrica.
La sistemul de co2 am folosit cu succes furtunul de la perfuzor impreuna cu reglorul de solutie de la el, si filtrul de la perfuzor care a fost cel mai bun numarator de bule. Difuzarea am facut-o cu lemn de tei uscat. O bucatica de creanga uscata gasesti pe oriunde langa bloc. Am cojit-o de coaja, am bagat-o in furtun si treaba e gata. Dar neaparat butelie cu reductor. E greu sa gasesti un difuzor care sa fie fin, sa coste putin si sa te duca mult. Asa cu lemnul de tei , cand se infunda il schimb imediat si e si gratis, in plus o sa ai surpriza ca daca folosesti butelie, o sa te tina ceva timp. Altii folosesc piatra de aerare in loc de difuzor, dar si aici ai nevoie de o piatra foarte fina, care sigur se va infunda mai devreme sau mai tarziu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de ce prefera lumea difuzor la borcane? Foarte simplu: sunt mici, estetice si nu au nevoie de co2 mult. Daca vorbesti de acvariu mare se schimba problema: ai nevoie de co2 mai mult, ai deja stand in care poti ascunde multe, etc. Ia gandeste-te ca ai un borcan de 10l si numai reactorul e jumatate din borcan...Nu mai vorbim de faptul ca un reactor are nevoie de o pompa puternica, care e exclusa la un borcan. In plus pana acum nu am intalnit un spargator de bule mai eficient ca cel din filtrul de apa. Mai sunt reactoare de firma , dar sunt scumpe si teoretic fac acelasi lucru.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buuun , voi merge deci pe Eheim prof 4 + 250 .
M-am uitat pe la nevertebrate ce au ei prin magazin si trei difuzere mi-au atras atentia :

Aquario neo
https://www.nevertebrate.ro/difuzor-co2-aquario-neo-acrylic-mic-19550

Tropica
https://www.nevertebrate.ro/difuzor-ceramic-co2-tropica-3-in-1-9438


Dennerle

https://www.nevertebrate.ro/difuzor-co2-dennerle-crystal-line-mini-pipe-sticla-17061

Nu ma pot hotara pe care sa merg. Ceva indrumari daca aveti , m-ar ajuta.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mai este si asta de la Dennerle https://www.nevertebrate.ro/difuzor-co2-dennerle-crystal-line-mini-pipe-sticla-17061 . Eu pe unul din astea de la Dennerle as merge

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2019 08:47:18


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am uitat sa-ti spun: vezi sa nu fie prea puternic filtrul ales de tine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:am uitat sa-ti spun: vezi sa nu fie prea puternic filtrul ales de tine


Pai eu mai am un Eheim pro 4 dar modelul + 350 si mi se pare ca robinetul se poate regla extrem de fin , daca mai adaugam la aceasta si factorul colmatare , nu cred ca va fi rau . Dar daca ai inceput , continua , de ce crezi tu ca e prea puternic , ce parametrii nu iti plac la el ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Dupa cum stim toti deja, pt filtrare biologica nu e nevoie de un debit mare la filtru. De aia am zis 5-6 ori, 10 mi se pare excesiv.

Eu la acvariul meu de 300 de litri am 2 jbl-uri cu debit nominal (pe cutie) de 2300 litri. Asta inseamna debit real cu filtrele noi de maxim 70%, adica 1600, deci 5X.
Avand in vedere ca le curat maxim 1 data pe an si ca mai am si prefiltru, cred ca debitul real real este la maxim 1000, afica 3X.

Si nu am avut niciodata in 5 ani probleme, desi am avut si 6 scalari cat palma in el. Recent a murit un scalar din asta mare ca l-au batut ailalati si l-am gasit de-abia dupa 1 saptamana, pe 3 sferturi mancat. Nu numai ca nu a fost nici o problema, ba chiar mi s-a parut ca plantele sunt o idee mai intens colorate, probabil de la extra nitrati.

Debitul mare e bun la filtrare mecanica.
Eheim 250 vad ca are 950 litri/h nominal, deci real cand e plin cu materialele filtrante probabil vreo 6-700; hai sa zicem ca colmatat are la jumate, adica 350, asta inseamna minimum minimorum 7X turnover pe ora, ceea ce sincer mi se pare nenecesar.

Sigur ca se poate folosi, nu zic ca nu, zic doar ca mie mi se pare nenecesar la 54 brut. In definitiv ce incarcare bio poti sa ai in 54 litri? Si mai ai si plantele care te ajuta, mai consuma si ele amoniac cat de cat.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/01/2019 11:39:49




teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Salut,

Intervin si eu cu o mentiune. Avand in vedere ca va fi un olandez, deci plantat, trebuie avut grija ca debitul real sa nu scada foarte mult, pentru a nu favoriza denitrificarea. Citeam pe undeva ca la debite sub 200l/h apare denitrificare.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ei, ai citit in topicul lui kirucd
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

dar tot el zice acolo ca depinde

In orice caz debitul de apa trebuie sa fie sub 200 de litri pe ora. Depinde foarte mult si de mediile biologice folosite, de marimea reactorului/filtrului, un reactor mic in care apa nu sta suficient pentru a fi consumat cat mai mult oxigen nu poate asigura denitrificare"


si e normal sa depinda, ca doar nu vrem sa credem ca intr-un filtru din asta intern maidanez de sub 200 litri pe ora se produce denitrificare....

asa ca debitul sub 200 lph e conditie necesara, nu suficienta pentru denitrificare... timpul ala de retentie hidraulica conteaza si ala depinde de lucrurile de mai sus

sincer, eu nu mi-as face nici o grija in legatura cu denitrificarea ... oricum bagi fertilizare si apoi, denitrificarea e un fel de unicorn, se vorbeste despre ea dar sunt putini aia care chiar au vazut-o intr-un filtru normal (daca or fi, s-ar putea sa nu fie nimeni)

adica gandeste-te cat de simplu ar fi ca la un acvariu marin, unde e problema cu nitratii, sa fie suficient sa pui o pompa ceva de sub 200 de lph sa treaca niste apa peste niste medii biologice si gata, problem solved!.... ai revolutiona reef keeping-ul si ai scoate producatorii de reactoare/ biopeleti din business )

(la fel pt acvariile cu ciclide africane si in general orice acvariu unde nu exista consumator de nitrati)

This message was edited 5 times. Last update was at 14/01/2019 16:45:52




scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

MihaiF wrote:
scorpionul wrote:am uitat sa-ti spun: vezi sa nu fie prea puternic filtrul ales de tine


Pai eu mai am un Eheim pro 4 dar modelul + 350 si mi se pare ca robinetul se poate regla extrem de fin , daca mai adaugam la aceasta si factorul colmatare , nu cred ca va fi rau . Dar daca ai inceput , continua , de ce crezi tu ca e prea puternic , ce parametrii nu iti plac la el ?


debitul mi se pare prea puternic: 950l/h adica de aproape 20x 54l cat ai tu, cred ca e un pic cam mult. Eu nu am avut modelul asta de filtru si nu stiu cat se poate regla in minus ca sa fie ok pentru tine, daca tu ai si spui ca e ok, atunci ma bazez pe parerea ta. Eu merg pe ideea ca , exemplul tau acvariu 50l, filtrul ar trebui sa aibe maxim dat de producator 500l/h. Daca se colmateaza cum arata experienta Eheim colmatare 30%, atunci filtrul va avea un debit de 350l/h , adica de 6-7 ori mai mult decat este acvariul ceea ce cred ca e super ok(parerea mea). Daca mergem pe alte filtre trebuie sa ne bazam pe experienta de colmatare a celor care le folosesc deja si acolo vorbim de alte debite

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eheim asta Experience 150 ? Ar fi mai ok ?https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/new-experience
Ma atrage parca mai mult ca are si furtunele mai subtiri si nu o sa fie asa vizibile. Intre Experince 150 si Profesional 4 + 250 , spre care ati imclina la acvariul dat ? Costurile nu conteaza.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, pare mai ok asta pentru 54 litri, numai sa nu vrei upgrade de acvariu la anul



MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:da, pare mai ok asta pentru 54 litri, numai sa nu vrei upgrade de acvariu la anul


Lasa ca si banii mei umbla .
In alta ordine iti multumesc tie si Scorpionului pentru implicarea in topic. Trebuie acum sa cumpar difuzerul si filtrul si apoi sa imi fac timp pentru restart .
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com