[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Artur wrote:Hmm, de la ideea lui Silviu, l`as ruga pe Maestru daca vrea si are timp sa modifice titlul topicului in : "The lost city"

Rezolvat! ... daca intre timp iti vine alta idee, spune-mi si modificam iar.
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Daaaa, suna si mai bine The Lost World si promit ca nu mai modific )

Intre timp am facut pozele promise, dar vazand pozele lui Gabi cu crevetii mai ca imi e rusine sa le urc pe site pe ale mele )))

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 20:35:16

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Dar asa cu rusine cu tot sa incepem, intai cateva poze cu vedetele )

image image image

image image image

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 20:37:35

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Acum cateva poze cu structurile ) ignorati rahateii de pe jos ) ieri era lacrima nisipul dupa schimbul de apa, dar dupa doar o zi, se vede ce pot ancistrusii )))))

image image

image image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Esti modest! Pozele sunt foarte bune. Imi plac cele din umbra. Ai senzatia ca "balaurii" vin peste tine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

A venit randul si pozei de ansamblu

image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Silviu rapid ai fost, nici nu am apucat sa postez tot ce aveam de postat ) Mai am si un nou video cu flamanzii mei ))

edit: a se observa ce frumoasa se face apa in timpul mesei ))) de asta am si facut pozele inainte sa le dau mancarea )

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 20:43:51

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Arata bine bazinul ! Si pestii sint frumosi tare !
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cel mai mult imi place a saptea poza: imi aminteste de o scena din prima parte a "Star Wars" cind cavalerii Jedi si Jar Jar Binks erau urmariti prin apa de o creatura uriasa! Parca te astepti sa deschida gura si sa te "apuce". Insa, cel mai mult imi place cum s-au combinat radacina din dreapta cu radacinile plantei plutitoare. Asadar, imi retrag sugestia de mai sus : nu ai nevoie de plantare acolo, se formeaza de la sine un ansamblu frumos si interesant. Parca s-au inversat planurile, ca si cind fundul acvariului s-a rasucit si s-a lipit de siprafata apei. Nu stiu daca asta ai urmarit, dar arata foarte bine. Daca faci o poza si o rotesti la 180 de grade ... oare cum ar arata?

Edit : Hai ca ma descarcat-o si am incercat eu. E misto tare, incearca sa vezi ...

This message was edited 2 times. Last update was at 18/09/2017 20:58:03


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

La cerere bagam si poza invers )) sa stii ca se vede interesant )

p.s. Multumesc Gabi de aprecieri, oricum nu se compara cu pozele tale, dar eu zic ca sunt ok pentru niste poze facute cu telefonul

image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 21:49:24

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

@Silviu, ah si ca sa iti raspund exact nu stiu exact ce am urmarit ideea e ca am vazut "cioata" in magazin si m-am gandit ca ar arata fain cu capul in jos intre pistia ale mele de fapt stii asta ca am si intrebat atunci daca ar fi ok... Dar sincer sa fiu arata chiar si mai bine decat imi imaginam eu
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Imi place foarte mult cum s-au separat cele doua planuri. Cu sau fara intentie, poate fi un model de inspiratie, asta este sigur!

Poate RAC 2017 ?!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2017 18:52:02


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ha ha, cred ca ai baut cam mult din sticla aia )) nu are acvariul meu fata de RAC sau concursuri ) e doar pentru placerea mea, pe care o impart si cu voi din cand in cand prin intermediul catorva poze si cate un video scurt . Ma bucur mult ca iti place, si eu urmaresc cu atentie topicul tau, si sunt curios cum va arata cu plante, inceputul este foarte promitator
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur, da-mi te rog doua raspunsuri legate de pistia :

1. Cit de repede se inmulteste, respectiv cit de repede acopera o suprafata; de exemplu, din 3-4 pui in cit timp acopera o suprafata de 50/20 cm?
2. Ce distanta trebuie sa fie pina la tuburile de neon, respeciv cit de inalta creste deasupra apei?

Multumesc!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Scuze de raspuns intarziat dar am fost si eu intr`un mini concediu in care "o fo greu" )))

Si mai naspa, dupa ce ai asteptat atata nu o sa te ajut cu mai nimic )) pentru ca nu prea ma pricep ) ce pot sa`ti zic e ca se inmulteste repede, dar nu stiu de la 4 pui, eu am primit vreo juma de metru patrat )) cand e asa in turma se inmulteste repede dar daca e sa ma intrebi de timpi, habar nu am... eu am incercat si am reusit sa fac din exemplare mici tare, exemplare mari, cat palma... cu radacini si de 20 cm deja la unele... si am facut asta tinand mereu bucatile mari si scapand de cele mici ) se mai topesc frunze din cand in cand dar nu e bai, ca se inmulteste ca proasta ))...

Intrebarea 2 e si mai necunoscuta, din ce stiu nu are cerinte speciale, eu stii prea bine ca am lumina alba, din tuburi de neon ieftine si n`are treaba cu ele... distanta e foarte mica de la neon la mine (undeva la vreo 5 cm ceva), dar nici asta nu cred ca influenteaza cu ceva, pentru ca noh am zone unde is aproape in intuneric plantele si tot se dezvolta ... deasupra apei depinde, sta destul de plata, la exemplarele mai mari sa zic un 2 cm, maxim, depinde cum stau frunzele... si la alea mici nici macar 1 cm... o sa fac vreo 2, 3 poze astazi si pun aici

Asadar, dupa cum am zis nu prea te`am ajutat cu nimic )))
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc de raspuns. Orice informatie ajuta.
Asadar, nu creste mai inalta de 2 cm deasupra apei si poate sa se intinda destul pe suprafata apei.
La mine, distanta pina la neoane este tot cam de 5 cm, deci e OK. Zona pe care vreau sa o populez este intr-un colt de acvariu
si se intinde pe o suprafata de cca. 60/30 cm. Acuma sa vad de unde pot sa o procur/comand.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Acum se descarca de pe telefon pe calculator, o serie de poze si video facute sub apa, imediat vor aparea si aici, evident
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Incep cu cateva poze cu salata din acvariu ))

image image

image image

image image

This message was edited 2 times. Last update was at 27/09/2017 20:06:50

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Acum cateva poze cu vedetele, nu sunt extraordinar de clare ca mno se misca dihaniile ))

image image

image image

image image

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2017 20:11:01

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si la final 2 video aproximativ scurte ) unul de la masa si unu de prin acvariu, ambele cu vedetele in prim plan ) In cel cu mancarea, facand video`ul pe nevazute nu am observat ca trebuia sa las telefonul un pic mai jos, dar se vad nebunii si asa )




 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com