[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merge bandaaaa!

- as mai taia din varfurile alea subtiri, precum si din ramurile lungi...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2017 15:57:19


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Inca nu am cumparat-o, am asteptat si parerile voastre, ca mno e 94 lei (nu tocmai ieftina pentru o bucata de lemn) )... Ah, si daca fac asta, e posibil sa mai fac ceva, ce a zis maestru la un moment dat nu va spun ce )) numai ca depinde daca al meu copac din acvariu mai vrea sa pluteasca sau nu ) daca tai funia cu care e legata de bolovani si sta scufundata, atunci or sa fie ceva schimbari in acvariu ...

Faza mai nasoala e ca trebuie sa fac aceste schimbari cu pestii si apa in acvariu, si n`o sa fie deloc usor, mai ales ca trebuie sa ma misc foarte repede, ca sa nu las foarte mult filtrul oprit, pentru ca nu vreau o deciclare, nici macar partiala

Iar ca plan mai indepartat un pic, mai spre iarna vreau musai sa suplimentez filtrarea cu inca un jbl 1501... Face fata si asta 1, dar vorba multora de aici, prea multa filtrare nu strica niciodata ))
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata foarte bine. Si eu cred ca, cel putin ramura din fata, ar trebui scurtata, cam sare in ochi.
In rest, are multa personalitate.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multa munca depusa astazi de mine ) si multe modificari, saracii pesti la un moment dat stateau aproape pe uscat, cred ca mai erau maxim 5 cm de apa in acvariu ))... Din pacate a mea cioata inca pluteste sa o fooot ) asa ca tot are 2 bolovani pusi pe ea, care is suficienti sa o tina jos as fi preferat sa nu fie acolo, dar: csf? n-ai csf )))

So modificari, in fata la buturuga, pus un pic de substrat fertil peste care pus ceva pietris granulatie 2 - 4 mm, in care plantat 2 tufe de cryptocorine, iar pe copacu in sine legat un anubias nana bonsai, nu tare mare da are timp sa creasca, ca e lumina multa la el )

In dreapta, am facut o noua selectie de Pistia, u ramas bucatile mai mari si mai sanatoase si intre ele atarna acea frumoasa "craca din magazin" )

Acuma atasez cateva poze dar sunt crude, apa este inca tulburica, mai dureaza vreo 2, 3 zile probabil pana o sa arate acvariul numai bun de pozat ))


image image

image image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ioi, si o poza de ansamblu sper sa va placa, in cateva zile zic eu ca va arata mult mai bine, oricum mai ales ca sigur s`a facut si o minideciclare

Ah si am uitat sa zic de o mica peripetie din timpul modificarilor ) din pacate nu m`am gandit sa verific inainte sa fac aranjamentul daca sta scufundata buturuga ) si cand mai aveam de bagat apa cam 25% din acvariu hopa o inceput sa se ridice, sa vezi atunci, oprit apa, fixat pe pozitie, baga 2 bolovani peste ea ) pana la urma zic eu ca a iesit ceva frumos


image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Partea stinga ti-a iesit beton ! Parca la dreapta ar mai fi de lucru putin .... Ma gindesc si la ce a zis Koala - mai rarita creanga aia noua - zic ca are dreptate .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as mai fi tuns din ramurile subtiri, da' asta e o treaba care tine de gustul personal... in rest, imi place!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte reusit aranjamentul. Oare pe radacinile din dreapta se pot pune niste plante, poate moss ... Credeti ca ar da bine? Ar mai estompa din goliciunea radacinilor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri si sugestii, o sa incerc la urmatoru schimb de apa sa mai tai din crengi... dar am taiat si inainte sa o bag 2 bucati lungi si mari, plus inca una ce atarna pe acolo )) Mie imi place si asa oricum, deja e mult mai limpede apa si incepe sa arate din ce in ce mai bine Poate diseara mai bag o poza de ansamblu, asta daca nu imi e prea lene ))))
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ma amuza perocupare ta pentru scape avand Oscari . Cand se supara astia pe decorul tau, fac totul praf. Se stie ca Oscarii au un simt estetic deosebit.

Cand vrei sa mai scapi de Pistia da-mi si mie un semn!
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Sper sa nu fie asa ) Ai mei pana acuma n-au treaba cu decorul ei au treaba cu melcii si cu ancistrusii ) mai degraba ancistrusii imi sapa pe sub pietre si din astea )) apropo de melci aseara mi`or mai mancat unu... cred ca mai am 5 Sper sa se prinda bine cryptocorinele acolo, ca apoi sigur nu mai am treaba cu ele... ca substratul ala e blocat de 3 bolovani mari in fata lemnului, si aia sigur nu or sa fie mutati de ei ) cu anubiasu vad ca n`au treaba, nici nu`l baga in seama, si radacina noua din dreapta parca e acolo de cand e acvariul pentru ei, nici nu or bagat`o in seama )

Oricum eu unu nu`mi pot lua ochii de pe acvariu astazi, mi se pare in cea mai faina forma a lui acuma Daca statea dracu la fund buturuga aia din stanga si nu aveam aia 2 bolovani pe ea, era si mai fain... dar e ok si cu aia

Daca ziceai mai repede cu Pistia era ceva ca doar aseara cand am facut modificarile am zburat cred ca dublu fata de cat a ramas in acvariu... acuma o sa dureze ceva pana se reface stocul, dar o sa te am in evidenta daca nu o sa faci rost pana atunci
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ah si tin sa`i mai multumesc inca o data maestrului Koala pentru ideea cu Pistia, fara ea, acvariul nu arata asa de fain, radacinile alea care "spanzura" in apa ma omoara, asa de faine is )) asta pe langa jocul de lumini

Pun si o poza, facuta din pat cu zoom, deci nu extraordinara )


image

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am uitat de o treaba cand am facut toate schimbarile astea ) fiind creanga noua in acvariu ce credeti ca a aparut pe ea astazi? ) ati ghicit, s`a umplut de muci ) si fiind atarnata nu ajung melcii la ea, si ancistrusii stau doar in stanga, sa-i foot )) In schimb, Pistia mi s`a grupat frumos in dreapta, iar acum astept sa se inmulteasca din nou sa`mi depaseasca din nou jumatatea acvariului
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Ma amuza perocupare ta pentru scape avand Oscari . Cand se supara astia pe decorul tau, fac totul praf. Se stie ca Oscarii au un simt estetic deosebit.

Cand vrei sa mai scapi de Pistia da-mi si mie un semn!

Mai lasa-l oleaca, sa se bucure de peisaj.
----------------------------
Artur wrote:Am uitat de o treaba cand am facut toate schimbarile astea ) fiind creanga noua in acvariu ce credeti ca a aparut pe ea astazi? ) ati ghicit, s`a umplut de muci ) si fiind atarnata nu ajung melcii la ea, si ancistrusii stau doar in stanga, sa-i foot )) In schimb, Pistia mi s`a grupat frumos in dreapta, iar acum astept sa se inmulteasca din nou sa`mi depaseasca din nou jumatatea acvariului

Muhahaha, credeam ca e de sine inteleasa treaba cu "mucii"...

- ancistrusii o sa se duca si pe lemnu' ala, trebuie numa' sa ai oleaca de rabdare. Chiar si pe timp de noapte.
- daca vrei neaparat, ia melcii si "planteaza-i cu mana" pe lemnele alea. O sa stea acolo si-o sa roada.
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Or urcat pana la urma ancistrusii si o curatat aproape de tot craca ) acuma am facut si schimbul de apa, de fapt in timp ce scriu inca mai e de umplut un sfert de acvariu ) ca eu fac schimburi de 70% )))) am invatat de la Maestru Am taiat si crengutele subtiri care mai erau pe acolo, altele nu as vrea sa tai ca sa nu fie prea golasa apoi craca

Dar revin si cu o intrebare, poate aveti niste idei as vrea sa schimb si eu numele topicului, dar nu stiu exact ce nume sa`i pun ) eu ma gandeam la Flamanzila si gasca lui ) dar parca as vrea ceva mai frumos ) astept idei

p.s. vreo 2, 3 poze o sa pun maine, dupa ce o sa arate apa bine

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2017 19:49:34

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Artur wrote:... Dar revin si cu o intrebare, poate aveti niste idei as vrea sa schimb si eu numele topicului, dar nu stiu exact ce nume sa`i pun ) eu ma gandeam la Flamanzila si gasca lui ) dar parca as vrea ceva mai frumos ) astept idei ...

Ce zici de urmatorul titlu: Ce buna-i viata la Suceava! Inoti, mananci si stai degeaba! ???
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

"Pejtii si cu plantele, ne mananca salariile, cicalaca cichi cea"

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Atlantida!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmm, de la ideea lui Silviu, l`as ruga pe Maestru daca vrea si are timp sa modifice titlul topicului in : "The lost city"
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sau "The Lost World" ...
ACD ... la ce "monstri" misuna prin apa?!

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 17:10:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com