[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras cu probleme  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc de interventie , apa in acest bazin are in perioada aceasta a anului daca nu folosesc incalzitor cam 22-23°. Am pus incazitor ca sa tin apa la 25° de cand e bolnav pestele. M-am gandit ca il ajuta. Deci nu e f cald in bazin. Amoniac , nititi nu sunt , nitratii nu ajung , mai trebuie sa adaug ... , e bazin plantat. Nu e dropsy , patologia parca e putin din toate. 2 puncte ca de ich , branchie deschisa ca de gill desease .

P.S. am mai observat ceva , pata aia alba care e pe innotatoare de fapt nu e pe ea. E o bombare , un plus de substanta , care dupa cum am tot studiat pestele se afla in interiorul cozii.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

totusi... e clar ca sunt mai multe la un loc... eu as izola pestisorul...dar si cum a spus Silviu ar fi o solutie pentru inceput...
..in cazul in care trebuie sa utilizezi antibiotice.. sau oice tip de tratament...totusi l-as face separat... pentru ca sunt destule tratamente care decicleaza bazinul.....asa .. facand manevra propusa de silviu si pestisorul in carantina,nu risti deciclarea...
de ex pentru o infectie fungica poti trata cu bactopur in bazin sau bai separate... dar acest medicament decicleaza..De aceea ,eu cred ca e de preferat manevra propusa de Silviu si tratarea separata a pestisorului

ai mai putea incerca si cu bai de sare...vreo 2 sau 3 si vezi daca are efect.. chestia e ca nu stim exact care e problema de fapt care sunt problemele.La baile cu sare ,problema e ca ,pestisorul o sa fie stresat...

This message was edited 2 times. Last update was at 25/01/2018 12:34:53


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am vazut azi ca in coada a aparut ceva nou. Ca niste vinisoare mici rosii au aparut in coada. Ce boala e asta ? Stiu ca e un semn patologic. Intre timp pestele a fost mutat intr-un bazin spital de 54l cu dotarii minime. Un filtru cu burete , un incalzitor si lumina led slaba 10 w . Am inceput si un tratament cu Sera Costapur pentru ca cel mai tare ma tem pentru gill desease.
Astept in continuare sfaturi si ajutor.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu sunt de parere ca ar trebui sa faci vreo doua schimburi masive de apa si as baga si citeva picaturi de albastru de metilen..pentru dezinfectarea bazinului... dar pentru bazin mai asteapta si alte sfaturi....
in schimb cu pestisorul.... bine ca l-ai izolat...acum vezi cum reactioneaza la tratament...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

adrian09 wrote:eu sunt de parere ca ar trebui sa faci vreo doua schimburi masive de apa si as baga si citeva picaturi de albastru de metilen..pentru dezinfectarea bazinului... dar pentru bazin mai asteapta si alte sfaturi....
in schimb cu pestisorul.... bine ca l-ai izolat...acum vezi cum reactioneaza la tratament...


Bine si cu crevetii si plantele ce fac?
Intrebare sa presupunem ca in bazinul spital pestele se vindeca. Cand il re aduc in casa lui exista riscul sa se imbolnaveasca din nou ?
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com