[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu nou 120 litri AJUTOR (scuze celor pe care i-am deranjat)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote:Din nou ai interpretat gresit. Nu la asta ma refeream, sfaturile tale imi sunt de mare ajutor si chiar tin cont de ele in masura in care pot. O sa tin in continuare cont de sfaturile tale .... Uite de exemplu: Scalarii si tetra sunt compatibili in acelasi acvariu? Un tetra mai marisor fugareste toti scalalrii si ii ciupeste de innotatoare.


Nu. Nu se asociaza cu pesti care “atenteaza” la inotatoarele lor. Guramii, corrydoras, ancistrus se pot asocia cu scalarii. Pestii prea rapizi nu sunt agreati de acestia, facindu-i sa se ascunda prin colturi sau printre plante. Iar pestii tetra - presupun ca e vorba despre Puntius tetrazona sau sumatrani ce ai tu in bazin - ciupesc celelalte specii cu innotatoare lungi. Poti a pui o poza cu pestii? Cu toti pe care ii ai acum acolo? Sa vedem daca sunt compatibili intre ei sau nu.


PS Vezi ca iti trimit un Private Message. Sa iti verifici casuta respeciva - dai refresh din cind in cind.
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

puntius tetrazona si pterophyllum scalare
da si asa se intampla.....scalalrii stau ascunsi dupa plante prin colturi
O sa razi dar o vanzatoare de la un petshop mi-a recomdandat asa ceva ....
[Thumb - Image1557.jpg]

ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

am primit mesajul... acum il citesc.
Ms mult... chiar imi esti de ajutor
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote:
O sa razi dar o vanzatoare de la un petshop mi-a recomdandat asa ceva ....


Asa se mai intimpla. Nici ei habar nu au de multe ori ce vind Dar vezi daca vrea ii schimbe. Duci tetra inapoi si mai iei 1-2 scalari sau 2-3 corry, daca gasesti. Scalarii poti sa ii tii mai mult timp pina se aleg perechile, apoi va trebui sa renunti la o mare parte din ei. Numai ca pestii nou achizitionati trebuie sa-i tii in alt bazin de carantina cteva zile si sa observi daca se comporta normal si nu sint bolnavi. Daca vrei sa stii ceva si despre Puntius tetrazona, sa-mi zici.
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

ms mult pt sfat ... dar e departe acel petshop si e si frig ..... Am un vecin care are un acvariu cu de toate si a fost ff bucuros sa-i primeasca pe cei 2 tetra . imi pare rau ca a trebuit sa renuntz la primul tetra (tester) dar.... asta e. acum am 4 scalari albi si 4 sanitari intentionez sa mai iau 4 scalalri negri . zi-mi pls ce alte specii pot convietui cu scalalri si mai zi-mi daca acei mancatori de alge sunt conpatibili cu ei.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote:ms mult pt sfat ... dar e departe acel petshop si e si frig ..... Am un vecin care are un acvariu cu de toate si a fost ff bucuros sa-i primeasca pe cei 2 tetra . imi pare rau ca a trebuit sa renuntz la primul tetra (tester) dar.... asta e. acum am 4 scalari albi si 4 sanitari intentionez sa mai iau 4 scalalri negri . zi-mi pls ce alte specii pot convietui cu scalalri si mai zi-mi daca acei mancatori de alge sunt conpatibili cu ei.


Pai nu ti-am scris deja? De ce nu citesti cu atentie? Guramii, corrydoras, ancistrus. Dar daca vrei si gouramii, bazinul trebuie sa fie mai mare de 120l. Mai pot fi asociati si cu neonii, dar risti ca scalarii sa ii manince. Totusi, daca scalarii sunt mici si neonii mai marisori iar bazinul extrem de bine plantat, pot convietui, pt ca se vor obisnui cu ei si nu ii vor mai confunda cu hrana vie. Cauta cu functia SEARCH pt ca sunt multe topicuri pe tema acesta.
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Am mai completat cu niste corrydoras si ancistrus .
Cred ca alte specii nu o sa mai pun in acvariu , pe langa cei 4 scalari albi cred ca o sa mai pun 4 scalari de culoare neagra.... c zici ? e bn ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote: Am mai completat cu niste corrydoras si ancistrus .

Cam citi ai pus? Si mai ales de unde i-ai luat? Sper ca zici ca i-ai pus intr-un bazin de carantina sa stea citeva zile, nu in cel mare, ca sa poti sa vezi daca sunt sanatosi sau nu. Altfel risti sa-ti imbonavesti si scalarii pe care ii ai.

ggsuvi wrote: Cred ca alte specii nu o sa mai pun in acvariu , pe langa cei 4 scalari albi cred ca o sa mai pun 4 scalari de culoare neagra.... c zici ? e bn ?


Ti-am mai spus odata, dar nu ma deranjeaza sa mai repet - scalarii se ti in jur de 6 buc cit sunt mici. Cind devin maturi si se aleg perechile, ramine doar o singura pereche in bazin.

Si e bine ca nu ai mai bagat si alti pesti acolo. Sunt chiar prea multi.
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Am pus 2 corrydoras si 2 ancistrus. I-am luat din acelasi loc de unde am luat si scalarii .
Nu i-am pus intr-un acvariu de carantina .
Skyppy
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2003 15:02:48
Messages: 296
Location: Constanta, Romania
IP:
Offline

esti mai rau ca un copil mic, fara suparare. Cu cat ii zici sa nu faca un lucru si sa asculte, cu atata face ce stie el si cum il duce capul

Cu cit cunosc mai bine oamenii cu atit iubesc mai mult animalele - Benjamin Franklin http://www.flickr.com/photos/skyppy
[Yahoo!]
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Scalarii stau intr-un coltz ascunsi si nu ies de acolo decat dupa ce sting sistemul de iluminat . in acvariu mai sunt 4 cory.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote:Scalarii stau intr-un coltz ascunsi si nu ies de acolo decat dupa ce sting sistemul de iluminat . in acvariu mai sunt 4 cory.


Daca nu sunt bolnavi - ceea ce nu-ti doresc - inseamana ca inca nu s-au obisnuit cu tine. Cu timpul vor defila prin fata acvariului cind vei fi prin preajma. :-) Si baga plante multe si natuale, nu plastice. Citeste ce ti-am dat, ca nu e degeaba.
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Am citit ceea ce mi-ai dat. ms mult
Acum le-am stins sistemul de iluminat si defileaza prin fatza acvariului.
Cand e lumina aprinsa stau asunsi, cand e stinsa se simt in largul lor si misuna peste tot.
Cred ca trebuie sa-i mai las sa se acomodeze cu lumina stinsa.
Iti apreciez rabdarea de fier .
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote: Cred ca trebuie sa-i mai las sa se acomodeze cu lumina stinsa.

Nu le stinge lumina decit seara. Altfel nu se vor acomoda cu tine. Si nu fa miscari bruste prin fata lor.

ggsuvi wrote:Iti apreciez rabdarea de fier .


ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Ok ... asa o sa fac
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Problema apei tulbure persista.... este tulbure alba ....
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ggsuvi wrote:Problema apei tulbure persista.... este tulbure alba ....


Normal. Acvariul nu este ciclat, pestii i-ai pus deja, articolele despre care ti s-a tot vorbit nu le-ai citit...Vezi ca in ritmul asta vor muri unul cite unul. Nici nu stiu daca mai are rost sa-ti mai spun ceva, ca tot ca tine faci.
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

dar l-am lasat o saptamana la ciclat ..... v-a disparea problema apei ???
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Omule bun, fa-ne un bine tuturor si ajuta-ne sa pastram spiritul pasmic al Craciunului. Te rog din suflet citeste ciclul azotului de cate ori crezi tu ca este nevoie pentru a-ti intra bine in memorie toate detaliile. Apoi mai vorbim. Dar despre ciclare peste vreo 3 saptamani.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

ggsuvi wrote: dar l-am lasat o saptamana la ciclat ..... v-a disparea problema apei ???
daca ai fi citit macar 1/3 din ceea ce ti-a transmis Dolly ti-ai fi dat seama ca mai ai de asteptat pana la sfarsitul ciclarii .... nu te mai grabi "ca fata la maritat" ca dai de alte belele , alge , la pesti si investesti banii care se duc pe apa sambetei ..... multa bafta in proiectul tau , dar ai rabdare , toate la timpul lor

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com