[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu chiclide  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Maniacs wrote:A aparut si un filtru JBL CristalProfi e1500 ... Acum sfaturi de la detinatori ... Cu ce sa-l umplu ?? Are inele ceramice si in rest bureti albastrii

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1314&pos=4


Eu am e900 si l-am lasat exact cu mediile cu care a venit el,doar ca am adaugat un burete bolborositor(il spal bine saptamanal) pe teava de absorbtie a apei din acvariu.Face fata cu brio la un acvariu de 200l net in care am vreo 50 pestisori momentan

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Dupa indelungi asteptari am adus acvariul acasa. Dimensiunile finale sunt 1500x600x570mm (Lxlxh). Sticla de 12mm, fund dublu din sticla de 10mm, intaritoare duble pe lungime si simple pe latime, in principiu pot spune ca sunt multumit de treaba facuta, e aproape perfect.

Pana acum costurile in acest proiect se ridica la aproximativ 3.200 RON, inclus fiind costul acvariului, 2 filtre externe JBL 1500, racord de scurgere si de alimentare apa, scheletul metalic al mesei plus 2 foi de pal (una sub acvariu si una in partea de jos a scheletului).

Partea grea de abia acuma incepe, urmeaza sa ma apuc de confectionarea decorului, a capacului + instalatie de iluminat si finalizarea mesei.

PS. Ma macina o frica din cauza pozitiei acvariului, perete de rezistenta este numai undeva la vreo jumatate de metru de o latura a acvariului, din ce calcule am facut eu greutatea totala ar ajunge undeva spre 1 tona, deci ...



image

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2009 14:17:08


Vremurile frumoase au trecut ...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Am finalizat si decorul ... Sunt multumit cam 70% de ceea ce a iesit, totusi numai eu stiu cum mi-am blestemat unele nopti in care stateam si modelam sau cimentam la decor ... Astept criticile ...

Intre timp a aparut o problema si anume miscarea suportului, se pare ca inaltimea picioarelor este prea mare, va trebui sa-l consolidez cumva pe laterale sau sa-l scurtez, aici as avea nevoie de sfaturi ...

Acum si pozele cu decorul:

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2009 15:18:35


Vremurile frumoase au trecut ...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ce vrei sa spui prin miscarea suportului? se misca, nu are stabilitate cu acvariul pe el? Sau unul dintre picioare este mai scurt?
Daca vorbim de primul caz, ai putea veni cu o ranforsare in "x" pe partea din spate si in laterale, ceea ce ar diminua simtitor problema. Sau poti face si in fata si in spate, o ranforsare a colturilor, tot asa, cu niste bucati de teava. Acuma, nu stiu cum ar fi mai ok sa faci "lipeala", prin sudura, sau prin gaurire si suruburi

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

nu are stabilitate .. oricum e ceva minor, posibil ca odata cu "inchiderea" suportului cu pal sa nu se mai miste ... totusi o sa fac niste intarituri probabil ..

Vremurile frumoase au trecut ...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, un prim sfat: nu te juca la un asemenea acvariu cu suportul. Deci, baga sudura serioasa acolo, nu te baza pe inchisu' cu PAL. Pune tot felul de intarituri. Tot ansamblu ajunge pe la 700 kg.
Al doilea sfat: nu fa capac. Va fi foarte lung, foarte lat, foarte greu, din orice-l faci, foarte incomod. Singur nu-l vei putea lua si pune pe acvariu. Fa o lampa suspendata de marginile de sticla ale acvariului. E mai supla, mai usoara.
Decoru' ti-e in regula. Dar, tre sa-l clatesti cu apa....ai doua variante: umpli acvariul cu apa, avand decorul lipit de spate si schimbi apa cam la 2-3 zile timp de macar 2 saptamani. Dar, la 3 saptamani, adica 21 zile, inseamna vreo 7 schimburi x 500 l = 3500 litri, deci, sa tot fie vreo 3 mc de apa . A doua varianta: umpli ambele filtre externe cu carbune activ, complet, si le lasi sa functioneze continuu vreo 2 saptamani, cu 1-2 schimburi partiale de apa.
Bafta maxima

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

momentan decorul este lipit de acvariu, acvariul umplut cu apa, 1 filtru extern bagat in el si 2 pietre de vibrator ... cu intariturile inca studiez cum sa le fac, sigur vor aparea intarituri dar sa vad cum ... referitor la greutate, probabil se va apropia de 1 tona cu pietre si cu nisip ... capacul m-am gandit sa-l fac cum il are si lofty (din lambriu pvc) cu o lampa multilux de 1m sau 1,2m ...

sper ca maine cand vin de la munca sa gasesc acvariul in aceeasi pozitie ca si azi

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2009 22:58:57


Vremurile frumoase au trecut ...
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

La mai mare !!!!!
La ce bani ai agsit sticla de 10 si de 12?
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:La mai mare !!!!!
La ce bani ai agsit sticla de 10 si de 12?


Pai la acvariu eu doar am dat dimensiunile si banii, iti pot da costul total al acvariului, detalii nu prea cunosc ...

La o privire mai atenta a aparut o noua "problema" ... in latimea acvariului din stanga (cea cu bucatica de decor pe ea) se reflecta spatele decorului (cam 3 cm de alb pe langa marginea decorului), se vede albul polistirenului din care a fost facut decorul ... ca solutie m-am gandit la mai multe variante:
- vopsirea geamului pe interior in partile unde nu exista decor intr-o culoare inchisa ... Cu ce as putea sa-l vopsesc ?
- aplicarea unui autocolant pe interior in partile unde nu exista decor ... Oare rezista autocolantul pe interior ?
- o noua bucata de decor de data asta aproape perfect plana si f. subtire pentru acoperirea in totalitate a sticlei ... Aici ma descurc desi nu agreez aceasta solutie.
- lipirea unei bucati de plastic (ceva gen coperta de caiet) de culoare inchisa, cu silicon in puncte, modelata pe conturul din exterior al decorului deja lipit ... cam pe unde as putea gasi asa ceva ?

Daca ar mai fi vreo solutie e binevenita ...

Termenul limita se apropie 27.10.2009, cu cat mai multe sfaturi si idei cu atat mai bine.

This message was edited 3 times. Last update was at 30/09/2009 13:20:29


Vremurile frumoase au trecut ...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Treaba este aproape gata, aseara tarziu, am terminat de confectionat si masa ... Pe langa vechiul schelet au mai aparut 4 intaritoare 2 in spate si 2 pe laterale, masa este stabila acum ... Ultimul rand de apa a fost pus aseara iar sambata daca nu intervine ceva neprevazut va urma amenajarea acvariului ... nisip, pietre, buturugi ... Capacul in principiu va fi facut vineri, am liber de la job iar toate materialele sunt acasa ...

[Thumb - 03.jpg]

[Thumb - 01.jpg]

[Thumb - 02.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2009 11:29:57


Vremurile frumoase au trecut ...
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

ce parere ai de canistre?! mi-am luat si eu ieri un jbl isi face treaba nu zic nu..dar mi se par destul de fragile fiind confectionate din materiale slabe..casante. tu ce zici!? asa sunt si ale tale?
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

in principiu par firave dar ... in timp vom vedea cat de durabile sunt ... pana acum am 2 tetratec EX700, 2 jbl 700 si 2 jbl 1500 ... tetratecurile le am de circa 1 an, arata foarte bine si sunt foarte multumit de treaba pe care o fac .... jbl ca aspect exterior arata mult mai rau decat tetratec, plus estetica furtunelor, prinderilor, tevilor de aspiratie refulare sunt mult mai ok la tetratec... mie unul imi place mult mai mult cum arata tetratec ...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2009 12:58:39


Vremurile frumoase au trecut ...
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

sunt de acord cu maniax mai bine arata tetratecu si materialu din care e facuta canistra e mai bun ... dar au prostul obicei de a curge ... asta e, eu aveam 2 ex 1200, a inceput unu sa curga (a mers 3 ani fara probleme) si l-am inlocuit cu un jbl e 1500, am fost socat cand am vazut cat de fragil este, dar se tine bine, nu curge. Tetratecu mai avea un avantaj: la capul motor avea toarta aceea de care puteai sa-l iei fara grija, e 1500 are niste urechi cam aiurea de unde il apuci ... poti sa-l scapi, iar cand detasezi capul motor de canistra, e mai dificil sa versi apa din ea, nu prea ai de ce sa o ti, ex 1200 avea niste manere ... in fine ... la exterior, manipulare, manevrabilitate si calitatea materialelor castiga detasat tetratecu, in schimb la furtune, hose unit, etanseitate si debit, e 1500 e net superior,la capacitate sunt egale (12L), la capitolul zgomot parca ex-ul este o idee mai zgomotos, dar nu cu mult, la consum e 1500 - 35w iar ex 1200 - 21w.
On topic: foarte frumos acvariul maniax, imi place mult!
Astept sa-l vad si cu locatari

Don't force it ... Get a larger hammer.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mihai86 wrote:materialu din care e facuta canistra e mai bun ... dar au prostul obicei de a curge ...
..........
calitatea materialelor castiga detasat tetratecu

Cum mooshq mei sa cistige Tetra la calitatea materialului din moment ce curge ? Pai curge exact pentru ca-s proaste materialele din care-i facut, altfel n-ar curge, nu ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tin sa te contrazic: materialul in sine poate fi mai ok, dar daca imbinarile nu sunt finisate si facute cum trebuie, atunci va curge. Ca doar nu curge prin peretii canistrei.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gengiskhan wrote:materialul in sine poate fi mai ok, dar daca imbinarile nu sunt finisate si facute cum trebuie, atunci va curge.

Pai din cauza cui curge? Nu din cauza materialului prost ? Cind curge o canistra dupa citeva luni in care a fost etansa inseamna ca ceva, undeva si-a modificat forma. Vorbesc de materialu' din care sint facuta imbinarile.
Daca ar curge din prima as zice ca-i vorba de finisare naspa sau ca au defect de fabricatie ....... da' problema e ca se intimpla dupa citeva luni sau saptamini.

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai dreptate, eu ma refeream din punct de vedere strict estetic. Putem avea de-a face cu lucruri care arata mai rau dar sunt mult mai bune sau, dimpotriva, cu lucruri care arata bine dar nu sunt bune de nimic.

Prin treaba asta nu am vrut sa spun in niciun moment ca tetratec-urile ar fi mai bune, chiar daca detin unul...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Chiar si daca le-ar face din aluminiu sau mai stiu eu ce aliaj .. Tetrecurile tot naspa ar fi. Oricate plusuri ar avea ele, au un minus care le intrece cu varf si indesat Mie personal imi place de n ori mai mult cum arata un JBL sau Eheim , etc ...Tetratec cred ca e pe ultimul loc din punctul asta de vedere. Si apoi , avand in vedere ca eu nu joc fotbal cu canistra , nici n-o scap, nici nu o folosesc ca suport pentru oala cu sarmale :-) ... ma indoiesc ca va ceda plasticul din care e facuta. Valabil si pentru furtune,coturi,tevi,etc. E un lucru cu care se umbla cu grija , si umbland asa chiar n-ai ce sa-i faci ca sa o strici.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/10/2009 14:00:25


Until you find someone worth dying for, you never really live.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

vroiam sa spun ca materialul plastic este mai gros la ex-uri, prima canistra pe care am avut-o mi-a mers 3 ani fara probleme, apoi a inceput sa curga (se prelingea cate o picatura la 5 secunde) nu am gasit buba (am schimbat garnituri, e o posibilitate sa se fi crapat capu-motor... l-am bubuit eu odata mai urat) si mi-am luat pe langa celalat ex 1200 pe care il aveam un e 1500, vreau sa zic ca se simte diferenta intre ele, adica cand manipulez jbl-ul umblu cu foarte mare grija, mi se pare mult mai fragil si plasticul mai subtire. Acelasi lucru si la e 900 pe care urmeaza sa-l montez pe un acv de 160L. Cine stie poate is eu nebun dar asta e parerea mea.

Don't force it ... Get a larger hammer.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Posibil sa ai dreptate, sa fie mai subtire plasticul la JBL. INsa atata timp cat eu il manipulez fara probleme, il car si plin , il agit cat pot sa iasa aerul , etc. si NU cedeaza...eu zic ca e destul plasticul ala, asa subtire cum e fata de Teratec. Tu ce crezi ? Am scos si furtunele la curatat , si tevile alea de nu stiu cate ori ....si tot intregi sunt.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com