[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu chiclide  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Dimensiunile finale ale acvariului sunt stabilite 150x60x55 (Lxlxh), un volum de 495l.
Deasemenea masa pe care va fi asezat acvariul a fost conceputa in principiu, voi pleca de la scheletul metalic ce va avea 150x60 (Lxl), inaltimea va fi undeva in jurul a 80cm, probabil voi lasa 80 cm golul efectiv dintre profile. Palul cu care voi acoperi masa va imbraca circa 2-3 cm din partea de jos a acvariului astfel facandu-se legatura cu bazinul.
Capacul, filtrarea si restul accesoriilor nu sunt inca stabilite, momentan trec in plan secund pana ce voi vedea acasa masa si acvariul.Sper ca pana la sfarsitul lunii sa fac suportul iar luna viitoare sa pot comanda acvariul.

Vremurile frumoase au trecut ...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Scheletul metalic este gata, asteapta sa fie imbracat in pal iar la sfarsitul lunii sper sa pot comanda executia acvariului.

Profilul metalic folosit 40x40x2mm, cumparat 18m cu aproximativ 105 lei, (folosit 14m) + vopsea + cinste baietii care l-au sudat, slefuit -->>150 RON.

La galeria foto voi incerca sa tin un jurnal al executiei acvariului si celor necesare. Pentru inceput scheletul metalic http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1314

Vremurile frumoase au trecut ...
0siris
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2007 12:17:52
Messages: 19
Location: Bucuresti - cart. Damaroaia
IP:
Offline

Grozav, a iesit f. bine, si care realizare si ca pret. M-ai ajuns din urma , daca gasesti PAL melaminat mai subtire de 18mm sa-mi dai si mie de veste, 18 mi se pare gros. Daca tot ai ajuns la cumparat sticla... un wet&dry ceva nu crezi ca ar fi mai bun decat alea 2 tetratece? Daca peste cativa ani te plictisesti si vrei sa treci la un setup de acvariu marin, acel wet&dry o sa-ti prinda foarte bine.
Cand comanzi sticla e bine sa-ti dea si o gaura de supraplin, chiar daca nu-ti faci wet&dry, poate la un moment dat vrei sa-ti faci un sistem de schimb la picatura. Apoi sticla de 10mm... daca gasesti pe undeva mai ieftin de 85lei/mp da-mi si mie un PM. Si eu tot acum urmeaza sa ma ocup de acvariu...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Merci

In weekend sper sa ajung sa ma interesez si de pal, momentan vreau sa vad ce gasesc ochii mei si dupa aleg.
La filtrare inca n-am ajuns, de principiu ma gandeam pentru inceput la un JPB CristalProfi e1500 apoi al doilea dar inca nu s-a decis nimic, wet&dry zici ... sa vedem !!
Acvariu marin, hmmmm nu stiu ce sa zic ma indoiesc, totusi !? Gaura de supraplin nu sunt decis inca daca sa fac sau nu, sticla va fi de 12mm ...

Vremurile frumoase au trecut ...
0siris
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2007 12:17:52
Messages: 19
Location: Bucuresti - cart. Damaroaia
IP:
Offline

La 150x60x50 eu l-as face din sticla de 10, cu fund de 12. Fara intarituri longitudinale sau transversale.
Daca te intereseaza coeficienti de siguranta si grosimi poti citi aici:
http://www.fnzas.org.nz/index.php?PG=glass1
http://www.fnzas.org.nz/index.php?PG=glass3
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Maniacs, tu fa-l numa din sticla de 12 si lasa coeficientii aia in pace. Lui Osiris i-a scapat din vedere faptul ca e un acvariu pentru ciclide, asta insemnand multa stancaraie foarte grea. Orientativ, al meu are 130x60x60 si e din sticla de 12 cu fund dublu 12+10, intarituri longitudinale si transversale....e ca un tanc, nu face burta pe laterale absolut deloc, e lipit cu Dow Corning 881 si dorm linistit noaptea.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

osiris cum zice si minnardy acvariul va avea multa "pietraraie" in el plus ca va sta la mine in camera unde este deja foarte aglomerat deci e posibil sa ma "lovesc" de el asa ca mai bine sa fie mai sigur ... desi o sa fie un cost destul de ridicat va fi din sticla de 12 iar fundul din 2x10mm ...

Pffff ... ce greu trec zilele ... ce greu vin banii ... oare cand o sa-mi vad proiectul finalizat !?

Vremurile frumoase au trecut ...
0siris
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2007 12:17:52
Messages: 19
Location: Bucuresti - cart. Damaroaia
IP:
Offline

Minnardy: Tu ai inaltimea de 60, e altceva...
Pereti de 10 daca puneai ai fi avut un coeficient de siguranta de 2.7 (se recomanda 3.8 sau mai mult), deci 12 la tine e cea mai buna alegere.
Apoi daca nu faceai fund dublu si ai fi pus doar o foaie de 12, ai fi avut coeficientul de siguranta 1.6. Ar fi trebuit o foaie de 16 minim. Deci fundul dublu iar se dovedeste cea mai buna alegere. Iti zic eu, nu-s chiar prosti astia din Noua Zeelanda cu calculele lor... Dar evident, la urma urmei acvariul nu va sta la ei in casa
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ei, ei, ei....bucurestenilor... :-P ...eu trebuie sa ma gandesc la siguranta acvariilor voatre...tocmai eu, care stau in mijlocul unei placi tectonice foarte stabile. Nu ca in caz de ceva trepidatii v-ati gandi mintenas la acvariu, dar na...mai sunt din astea mici, de 4-5 grade, care numai sperie...o sticla prea subtire, cu multa stancaraie pe ea, inegal sprijinita pe fund, poate face poc. E adevarat ce ziceti amandoi, Osiris, ai dreptate cu coeficientii aia, dar sentimentul nesigurantei nu ne da pace celor cu africane. Exemplu: am un bazin de 120 x 40 x 55 sticla de 10, fara intarituri...aparent foarte sigur, dar cam face o burta la limita, adica in jur de 5 mm (jumatate din grosimea sticlei parca). Nu ma simt confortabil cu acvariul asta in casa desi firma producatoare mi-a dat toate garantiile....si au dreptate. Il am deja de 3 ani si e totul ok.
Cat despre costuri Maniacs, daca-l faceam pe asta nou cu sticla de 10 ieseam in jur de 6 milioane...cu sticla de 12 am iesit la fix 10 milioane la volumul mentionat anterior.
Noi oricum asteptam...trecerea zilelor, venirea banilor, lipirea acvariului si....poze.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

De plictiseala ce-am facut eu azi la munca in aproximativ 20 de minute.
Material folosit: 1 bucata de "scartaietoare" de la interna unui aparat de aer conditionat, 1 buc cutter, 1 buc bricheta si cos de gunoi pentru resturi :-)

Cam ce a iesit:

image

image

image

image

Cred ca m-am decis, las eu deoparte juwel rock si fac un decor acasa. Ce ziceti? Iese sau ba?!

Vremurile frumoase au trecut ...
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

arata bine ... si sincer cred ca o sa fii mult mai satisfacut de ceva facut de manuta ta decat de ceva standardizat... bafta !

invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cine face si desface, toata ziua are ce face
Ce sa zic, arata bine. Sa le vedem si pe cele mari, montate in acvariu, cu pesti zburdand printre ele.
Vad io ca nu mai ai nici rabdare si nici astampar. Dar e bine ca pana ai acvariul gata, "iti faci mana" cu decorul.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ceejay
Junior member

Joined: 08/02/2009 18:52:41
Messages: 71
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte fain!

Categoric sunt pentru decorul "home made", mai ales ca in cazul de fata e si mult talent in creatie. Faci gauri cum vrei in el, diferente de nivel, relief etc. Alt avantaj important e ca iti poti ascunde in el tevaraiele si eventual filtrul intern sau power head-uri ...

Bravos!
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Pentru inceput pana la aparitia acvariului mare voi incerca sa fac un decor pentru unul din cele mici 80x40 ...

Are cineva vreo idee pe unde as putea gasi vopsea epoxidica alimentara sau cu ce altceva as putea "colora" decorul ...

Merci anticipat

Vremurile frumoase au trecut ...
0siris
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2007 12:17:52
Messages: 19
Location: Bucuresti - cart. Damaroaia
IP:
Offline

In weekend sper sa ajung sa ma interesez si de pal, momentan vreau sa vad ce gasesc ochii mei si dupa aleg.

Ceva noutati?
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Au mai aparut 2 bucati de PAL, foaia pe care va sta acvariul si cea de jos, acum astept sa iau salariu' si sa ma apuc de constructia acvariului.

Culoarea aleasa este similara cu cea a sifonierului, eu as fi preferat negru dar am zis sa asortez masa cu ceva


image

image

Vremurile frumoase au trecut ...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Fratimiu' si-a facut concediul pe litoral si cu ocazia asta mi-a "cules" cateva pietre, sunt cam micute fata de ce vroiam eu dar in cazul in care nu reusesc sa ajung la mare ele vor ocupa o buna parte din fundul acvariului ... pt poze : http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1314

O intrebare pt. constanteni: pe unde as putea gasi pietre in genul celor din poze dar mai marisoare ??

Vremurile frumoase au trecut ...
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Desi nu-s constantean , iti spun unde am vazut eu cele mai adevarate pietre . Vama Veche si 2 Mai
[Email] [WWW]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

A aparut si un filtru JBL CristalProfi e1500 ... Acum sfaturi de la detinatori ... Cu ce sa-l umplu ?? Are inele ceramice si in rest bureti albastrii

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1314&pos=4

Vremurile frumoase au trecut ...
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Poti sa lasi si buretii in el dar cel mai bine ar fi sa bagi siporax in tot filtrul , sa ii pui un burete in capat la teava care trage apa din acvariu astfel incit sa nu poata sa traga mizeria in filtru si sa-l tii doar pentru filtrarea biologica . Cu burete pe tur poti lejer sa nu umbli la el decit o data la 6 luni-1 an si sa speli buretele cind se murdareste si scade debitul la filtru . Daca vei face asa iti va mai trebui un filtru intern pentru filtrarea mecanica .
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com