[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puffers' Island  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
Samy wrote:In caz ca ai uitat sunt unul dintre putini care am Start la actualul acvariu pe intuneric fara plante.
Si asta 2 luni. Abia dupa acest timp am dat drumul la lumina si plantat. Si surpriza au aparut si diatomele.

La asta nu m-as fi asteptat. De aia exista si vorba: experienta bate teoria

Sa il luam atunci ca pe un fenomen inevitabil, sau aproape. Eu am reusit de 2 ori sa nu am diatome, dar atunci am facut supa verde in schimb


Imi place mult si chiar am zambit cand ai spus (la asta nu mam asteptat)

Multumesc mult

Supa verde e mult mai rea decat niste diatome care iti spun ca esti pe drumul cel bun.
Pentru mine diatomele asta sunt un indicator , dupa ce dispar singure imi indica ca sunt pe drumul care trebuie.


Sper ca acum sa se fi clarificat si sa nu se mai caute soluti la diatome care apar intrun acvariu crud.

This message was edited 2 times. Last update was at 06/09/2022 17:57:14

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In poza de la "26" se poate observa ca au aparut exact unde a "batut" soarele.

Sub' umbra de la frunze, nu au aparut. (conteaza si lumina)

La galeata Juwel 240, nu am avut neam de diatome. (ala' a fost ciclat: tot pe rapid si nu a avut ciclide in primele luni)

La galeata cu Oscari, am avut si diatome si muci pe lemn, 2-3 luni... pana a venit Gibilanu.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:In poza de la "26" se poate observa ca au aparut exact unde a "batut" soarele.

Sub' umbra de la frunze, nu au aparut. (conteaza si lumina)

La galeata Juwel 240, nu am avut neam de diatome. (ala' a fost ciclat: tot pe rapid si nu a avut ciclide in primele luni)

La galeata cu Oscari, am avut si diatome si muci pe lemn, 2-3 luni... pana a venit Gibilanu.


Cum si scrie in acel Text copiat de la koala , chiar daca nu se vad ele exista. Desigur unde ai lumina mai mare le vezi
Unde nu le vezi nu inseamna ca nu exista. Cred ca din textul acela tiai dat seama de asta.
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Prin schimbul de apa in timpul ciclarii elimini NH3 si NO2. Bacteriile nitrificatoare dau coltul, ciclarea se prelungeste.


Eu de aici inteleg ca schimbul de apa decicleaza acvariul.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Fadds wrote:
Samy wrote:In caz ca ai uitat sunt unul dintre putini care am Start la actualul acvariu pe intuneric fara plante.
Si asta 2 luni. Abia dupa acest timp am dat drumul la lumina si plantat. Si surpriza au aparut si diatomele.

La asta nu m-as fi asteptat. De aia exista si vorba: experienta bate teoria

Sa il luam atunci ca pe un fenomen inevitabil, sau aproape. Eu am reusit de 2 ori sa nu am diatome, dar atunci am facut supa verde in schimb


Eu cred ca exista o explicatie ptr orice. Trebuie sa cauti doar (pe Google, acvariu.ro etc.).

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu de aici inteleg ca nu se decicleaza, ci ca se prelungeste.
Nu elimini tot NH3 si NO2, ci o parte din el, ar fi absurd sa crezi asta cand e vorba de un schimb de apa.
Poate doar daca schimbi toata apa, speli pietrisul, speli mediile filtrante la robinet, dar asta nu se mai numeste schimb de apa ci reset total.

E simplu. Faci ciclarea fara pesti, nu faci schimb de apa.
Te mananca sa faci ciclare cu pesti, faci schimburi de apa si slujbe cu popi.

Trebuie sa plec la munca, n-am timp sa raspund la ironii si sa dezvolt ce am invatat eu prin practica.
Eu atat stiu, daca mi se spune sa nu mananc zapada galbena, n-o mananc. Nu stau sa-i fac analiza..


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Dr Nano wrote:
dan.pavelescu wrote:Prin schimbul de apa in timpul ciclarii elimini NH3 si NO2. Bacteriile nitrificatoare dau coltul, ciclarea se prelungeste.


Eu de aici inteleg ca schimbul de apa decicleaza acvariul.

De obicei intelegi ce vrei ,nu ce se spune.
Casca urechile putin mai mult ,si umbla putin la capitolul rabdare.
Fara ea nu inveti nimic in acvaristica daca te arunci mereu cu capul in fata.
Ps: Deciclare este una destabilizare alta.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2022 06:57:53

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Prin intrebarile pe care le-am pus am incercat sa vad daca din experienta noastra putem trage niste concluzii la niste controverse(cel putin pentru mine) in legatura cu diatomii:
- prezenta silicatilor este o cauza a aparitiei diatomilor sau doar prezenta intr-o cantitate mai mare a nutrientilor la sfarsitul ciclarii(nitrat,fosfat)?
-cum influenteza lumina aparitia/dezvoltarea diatomilor
-este aparitia diatomiilor o etapa obligatorie in procesul de ciclare/stabilizare a unui acvariu?
Nota referitoare la schimbul de apa: Mie deobicei diatomii imi apareau la sfrsitul ciclarii. Deaceea atunci cand nu aveam plante cu crestere rapida preferam sa fac schimburi de apa. Nu atat ptr a limita diatomii ci pentru a preveni o explozie de alte tipuri de alge. De multe ori urmau hair algae, mai ales daca aveam o fotoperioada mai mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2022 07:23:48


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu de aici inteleg ca nu se decicleaza, ci ca se prelungeste.
Nu elimini tot NH3 si NO2, ci o parte din el, ar fi absurd sa crezi asta cand e vorba de un schimb de apa.
Poate doar daca schimbi toata apa, speli pietrisul, speli mediile filtrante la robinet, dar asta nu se mai numeste schimb de apa ci reset total.

E simplu. Faci ciclarea fara pesti, nu faci schimb de apa.
Te mananca sa faci ciclare cu pesti, faci schimburi de apa si slujbe cu popi.

Trebuie sa plec la munca, n-am timp sa raspund la ironii si sa dezvolt ce am invatat eu prin practica.
Eu atat stiu, daca mi se spune sa nu mananc zapada galbena, n-o mananc. Nu stau sa-i fac analiza..



Deci nu mor bacteriile. Doar scade cantitatea de compusi folositi in metabolism (NH3 si NO2).
Nu e o problema atat timp cat pot indeparta petele de alge de pe geam.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

flo77 wrote:Prin intrebarile pe care le-am pus am incercat sa vad daca din experienta noastra putem trage niste concluzii la niste controverse(cel putin pentru mine) in legatura cu diatomii:
- prezenta silicatilor este o cauza a aparitiei diatomilor sau doar prezenta intr-o cantitate mai mare a nutrientilor la sfarsitul ciclarii(nitrat,fosfat)?
-cum influenteza lumina aparitia/dezvoltarea diatomilor
-este aparitia diatomiilor o etapa obligatorie in procesul de ciclare/stabilizare a unui acvariu?
Nota referitoare la schimbul de apa: Mie deobicei diatomii imi apareau la sfrsitul ciclarii. Deaceea atunci cand nu aveam plante cu crestere rapida preferam sa fac schimburi de apa. Nu atat ptr a limita diatomii ci pentru a preveni o explozie de alte tipuri de alge. De multe ori urmau hair algae, mai ales daca aveam o fotoperioada mai mare.


Tu nu ai plecat la munca ?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2022 07:39:06


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Dr Nano wrote:

Tu nu ai plecat la munca ?


Multumesc pentru grija pe care mi-o porti. Bless your heart, doctore!

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

flo77 wrote:
Dr Nano wrote:

Tu nu ai plecat la munca ?


Multumesc pentru grija pe care mi-o porti. Bless your heart, doctore!


Eu doar ziceam sa ramanem la stiinta din spatele acvaristicii, respectiv, in acest caz la diatome.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dr Nano wrote:
Tu nu ai plecat la munca ?


Incerci sa fii amuzant?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu e nici o regula sa apara diatome la un bazin nou startat. Pot aparea si la un bazin mai vechi, dar prost intretinut. Am intalnit bazine cu diatome, cu lumina foarte putina, deci nu lumina e un factor al aparitiei acestora. Doar in ultimele 2 luni am startat 2 bazine, au lumina buna, au ajuns la 9 ore pe zi si nu a fost nici urma de diatome. Ciclarea am f?cut-o cu medii colonizate in alte bazine. Schimburile de apa in primele 2 luni le fac la 4 zile. Pestii au fost introdusi dupa 3 zile de la start. Aditiile facute sunt prodibio biodigest cate o fiola in primele 2 saptamani si Seachem stability la schimburile de apa. Bazinele au pesti multi, sa aiba lumea la ce sa se uite.
[ICQ]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am mai aflat niste lucruri noi de pe https://aquariumscience.org/index.php/16-8-brown-algae/

scrie ca biofilmul maro nu este format doar din diatome, ci un amestec de diatome cu alte microorganisme.
Procentul diatomelor este influentat de prezenta si calitatea luminii (prefera lumina albastra), si prezenta silicatilor in apa.
Biofilmul maro format de bacterii la intuneric arata aproape identic cu cel format de diatome.

Mai scrie ca silicatii ii introducem cu apa de schimb si nu se dizolva din substrat.
Silicatii din cuart sunt insolubili/inerti chimic la conditiile din acvariu.
"O cantitate foarte mica de silicati se va dizolva la o presiune de 10000psi (680 atmosfere) si temperaturi inalte 1000F/537C"
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Fadds wrote:Am mai aflat niste lucruri noi de pe https://aquariumscience.org/index.php/16-8-brown-algae/

scrie ca biofilmul maro nu este format doar din diatome, ci un amestec de diatome cu alte microorganisme.
Procentul diatomelor este influentat de prezenta si calitatea luminii (prefera lumina albastra), si prezenta silicatilor in apa.
Biofilmul maro format de bacterii la intuneric arata aproape identic cu cel format de diatome.

Mai scrie ca silicatii ii introducem cu apa de schimb si nu se dizolva din substrat.
Silicatii din cuart sunt insolubili/inerti chimic la conditiile din acvariu.
"O cantitate foarte mica de silicati se va dizolva la o presiune de 10000psi (680 atmosfere) si temperaturi inalte 1000F/537C"


Mersi pentru share @Fadds.
Probabil ca daca as schimba tipul de lumina si/sau nivelul silicatilor, s-ar dezvolta alt/e tip/uri de alge.
Raman la schimburi de apa mai dese in perioada asta, cu lumina ceva mai putina + curatat geam.

Eu am Chihiros A2
image

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2022 09:44:27


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Dr Nano wrote:
Tu nu ai plecat la munca ?


Incerci sa fii amuzant?


Eu am avut sedinta la 10.30 pm ieri. Sunt cam obosit

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

este un topic care mai bine ar sta la carciuma .

zic si ei
Deja se ajunge la Ballade
De ce dumnezeu nu lasam roata sa se invarata, ci o oprim doar sa vedem de ce se invarte
Zic si eu
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ai primit un ban de toata jena, acum ai timp sa te odihnesti.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com