[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

1- 8 ore ar fi prea mult pt un bazin la inceput nestabilizat, precum al tau, mai ales la plante easy. Poti lasa lumina aprinsa de ex de la 4 la 10 seara de obicei seara ne uitam la pesti mai mult, in special daca lucram/suntem la scoala
2- intr.adevar ai inteles bine, trebuie si filtrarea mecanica, insa aceea este recomandabila a fi facuta printr.un filtru intern, insa tu ai acvariul mic si internele ocupa spatiu, insa poti pune unul sa invarta acolo apa. Faptul ca externele vin pline cu bureti e o tehnica de marketing, nu numai ca e cel mai ieftin material dar si pt a se colmata, uza garnituri la umblerea continua in ele, a cumpara altele, alte piese, etc. daca pui si un burete pe IN cum ti.am zis, nu iti mai intra nici pietrisul in filtru(am vazut ca ai teava de in foarte aproape de substrat).
3- algele adera mult mai usor la plastic si o sa observi ca atat in jurul elementelor de plastic cat si pe suprafata lor, algele se depun mult mai repede fata de sticla sa zicem, plus ca plantele de plastic sunt exact in bataia curentului,acolo unde vin incontinuu microscopice din masa apei. Plantele naturale respira, pe suprafata frunzelor mereu e miscare, respiratia are loc prin cloroplaste daca nu ma insel, se inchid si se deschid incontinuu in procesul de fotosinteza astfel ca nu favorizeaza lipirea algelor din masa apei, se lipesc doar cand exista suprasaturatie.
4- Nu toti au PC, la moda sunt laptopurile si mai ales jocurile cersetoare de bani de pe telefoane.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2022 20:26:19


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am uitat linkul
https://youtu.be/OkzfHe04zOc
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:1- 8 ore ar fi prea mult pt un bazin la inceput nestabilizat, precum al tau, mai ales la plante easy. Poti lasa lumina aprinsa de ex de la 4 la 10 seara de obicei seara ne uitam la pesti mai mult, in special daca lucram/suntem la scoala
2- intr.adevar ai inteles bine, trebuie si filtrarea mecanica, insa aceea este recomandabila a fi facuta printr.un filtru intern, insa tu ai acvariul mic si internele ocupa spatiu, insa poti pune unul sa invarta acolo apa. Faptul ca externele vin pline cu bureti e o tehnica de marketing, nu numai ca e cel mai ieftin material dar si pt a se colmata, uza garnituri la umblerea continua in ele, a cumpara altele, alte piese, etc. daca pui si un burete pe IN cum ti.am zis, nu iti mai intra nici pietrisul in filtru(am vazut ca ai teava de in foarte aproape de substrat).
3- algele adera mult mai usor la plastic si o sa observi ca atat in jurul elementelor de plastic cat si pe suprafata lor, algele se depun mult mai repede fata de sticla sa zicem, plus ca plantele de plastic sunt exact in bataia curentului,acolo unde vin incontinuu microscopice din masa apei. Plantele naturale respira, pe suprafata frunzelor mereu e miscare, respiratia are loc prin cloroplaste daca nu ma insel, se inchid si se deschid incontinuu in procesul de fotosinteza astfel ca nu favorizeaza lipirea algelor din masa apei, se lipesc doar cand exista suprasaturatie.
4- Nu toti au PC, la moda sunt laptopurile si mai ales jocurile cersetoare de bani de pe telefoane.


R) 1 - nu e chiar nestabilizat , sau.. poate la ce te referi prin "nestabilizat" , ca asa il am de cativa ani ) , daca nestabilizat inseamna mai exact neciclat , este ciclat. Poate-mi spui tu la ce te referi prin "nestabilizat". O sa modific intervalul la 6 ore, de la 4 la 10 fiindca chiar mi se pare ok intervalul.

2 - Tu zici deci ca practic sa scot buretele albastru din filtrul extern si sa mai completez cu bile din ceramica? (mai ar trebui sa i adaug si putina solutie de bacterii pe bilele acelea care nu sunt ciclate, sau se aduna bacterii de la sine? Oricum nu mai am prea multa solutie si este destul de scumpa a naiba... 50ml - 23 lei in Horbanch si cam peste tot cred... Si revenind la partea de filtre in sine, sa adaug alt filtru in care sa pun de ex buretele de la cel extern? (doar buretele adica) Nu ar fi o problema adica sa am 2 filtre? Defapt , problema nu cred ca are de ce, decat o munca in plus pentru curatat , dar da o naibii ca nu i mare pranza sa curat un burete ) zic ca idee ca nu prea am vazut eu acvarii cu 2 filtre ))), it's ok .

3) Cred ca prin clorofila care mi se pare ca este un pigment verde (am invatat in a 5 a, am o scuza ca nu mai stiu perfect ) si da, prin frunze se realizeaza procesul de respiratie al lor.

4) OFF-TOPIC: Neh, crede-ma ca multi au PC, nu prea se mai joaca lumea pe telefoane. Acum , depinde si de fiecare cum daca-si permite, eu de ex am PC de 6000-7000 lei am dat o groaza de bani pe el, upgrade uri etc (practic mi l au luat parintii cu vreo 2500 lei acu vreo 2 3 ani si am strans cu timpul banutii si m am apucat sa mai bag cateva mii de lei in el...) si acu abia mai ma joc pe el, si din cauza timpului dar si din cauza chefului, nu mai am cheful ala de jocuri ca acum 1 2 ani sincer... prob. si din cauza "maturizarii" cu ghilimele de rigoare, acum in timpul liber programez, fiindca ma pricep putin si imi place (de plictiseala cand nu am ce face practic..)


Siiiii , uite chiar acum o sa pun apa in lighean cu solutie la declorinat pana poimaine cred ca o las, ca 24 H mi se pare prea putin, multi zic ca 24H ar trb mai ales si cu solutie care practic ar trb sa elimine metalele grele si altele din apa INSTANT, dar eu nu prea am incredere, mai bine asa sincer , in 48H e ok parerea mea si nici nu sta "la clocit" prea mult, adica sa se imputa, zic ca-i ok..

Am uitat sa va intreb, fiind adulti, vreti sa va vb. cu "dvs."? sauu , e ok ?

Altceva: Deci , pe scurt , ce am de facut , sper ca am inteles bine => de scos plantele + decoratiunile si adaugat 1-2 anubiasi , umplut apa pana sus si sa ma lamuriti la partea cu filtrul daca asta trebuie sa fac? Cum am zis o sa fac rost si de o radacina curand cred, cand am drum pe la tara la bunici , si de niste pietre. Piatra calcaroasa actuala s o scot?... Parca nu as scoate-o sincer, adica arata bine si chestii.. dar da, conteaza mai bine interiorul practic decat exteriorul , in cazul meu sa se simta pestii ok (sa nu aiba probleme apa din cauza aciditatii provocate de calcarul din piatra) , cum ziceti voi daca pana la urma s-o scot sau nu.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2022 20:51:56

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Mai am o multime de intrebari, daca nu va e cu suparare si mi puteti raspunde macar cand aveti timp si chef la toate, inafara de ce-am scris mai sus.

Cum fac curat eficient? Eu am un "rahat" de aspirator cu pompa, si mi se pare ca nu face mare chestie si sa cumpar unu jbl la 80 90 lei, n-as da... sau n as mai da sincer..

Cat despre ce ziceai tu paradoxx ca am furtunul de IN bagat in pietris putin si de burete, n-ar ingreuna buretele ala treaba..? adica sa fie debitu si mai mic + ca eu consider ca chiar nu are rost, fiindca nu absoarbe nici 1 bucata de pietris macar. am stat si m am mai uitat + ca in filtru niciodata n am gasit pietris... si chiar nu cred ca ar avea cum.. totusi "cosuletul" acela de i bagat pe teava de IN in capat este gandit incat sa nu absoarba nimic.

Cat despre filtru, am unul aquael fan mini (o jucarie parerea mea.. fiind super slab.. nici nu stiu de ce l am luat pe cel mini ..)

Si unul EasyCristal Tetra - FilterBox 300 care este imens.. practic este unul micut easycristal 250 bagat intr o cutie unde poti sa pui si niste bile cu care vine deja pachetu biologice (un saculet cu ele) si incalzitorul, nu mai am acele medii filtrante speciale pentru el si nici n as mai da bani pe ele.. ca n are rost, mai bn pun direct buretele, il mai tai putin si aia e .. o sa las niste poze , ma refer sa pun direct filtrul mic (l am gaurit mai de mult si i am pus niste ventuze)

Las un link aici: https://imgur.com/a/RC5OYMH

Si cum am zis din toata imensitatea aia de filtrul (care practic este un filtru dupa cum se poate vedea si in poze micut bagat intr o cutie..) sa pun doar filtrul in sine, care e micut, nu toata cutia sa mi ocupe juma de acvariu...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2022 21:33:09

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deeeeci
1- stabilizat inseamna ciclat, da. Sau cel putin cu o colonie de bacterii bine inchegata. La tine nu cred ca este prea ciclat, avand in vedere cat ai umblat prin filtre.
2- da, scoate buretele albastru, si completeaza cu bile ceramice sau asemanatoare, poti oune tot eheim substrat pro-cred ca aia ai- solutia nu e obligatorie, ci recomandata, deci practic poti da skip la ea si sa pui sa zicem la 3/4 schimburi de apa ceva solutie, nu la fiecare schimb,bacteriile ae aduna de la sine. Da, poti adauga intern plus extern, este filtrarea cea mai recomandata pentru ca internul transforma prin debitul sau si buretele din el cacateii si resturile mari din acvariu in chestii marunte, pt a putea fi absorbite de extern fara a exista riscul de a se colmata/infunda materialul biologic, de aceea tot insist cu burete pe IN, pt a nu te mai plange pe viitor de micsorarea debitului. Exista o modalitate biologica doar prin bureti dupa cum ne demonstreaza un coleg de pe forum, insa e vorba de cantitati uriase, unde coloniile au timp si spatiu a prelucra apa si a o face buna pt pesti. Nu iti face griji, curatarea buretilor la intern si de pe in nu trebuie facuta la schimburile de apa, ci cand ai chef sau vezi ca se micsoreaza debitul filtrului(se curata tot in apa din acvariu). Eu mereu am interne in acvarii, indiferent cat spatiu ocupa, nu ma deranjeaza vizual atata timp cat pestii au spatiu de inot si apa este buna, filtrele curate.
3- nu conteaza ce si cum, trebuie sa ai incredere ca un acvariu cu plante e mai usor de intretinut decat unul fara, prin simplul fapt ca plantele se hranesc cu nutrientii ce sunt eliminati de pesti,hrana lor, co2, etc si elimina oxigen in masa apei.
4- am 31 de ani si inca sparg jocurile video, am fost gamer infocat si mi.a ramas in sange.(sau pe creier) )
5- apa lasata la decantat nu se tine atat de mult, cel mai recomandabil am inteles si eu de la acvaristi mai mari ca mine cu mult, ca ar fi intre 8/14 ore, timp destul pentru a devenii ok in special daca mai mesteci prin ea din cand in cand. 48 de ore este exagerat de mult.
6- aici nu tinem cont de varsta sau ocupatie, ci de cei 7 ani de acasa si pasiune, pt ca de fapt asta ne leaga. Suntem toti prieteni prin prisma acestui minunat hobby si nu trebuie sa vorbesti cu mine cu dvstra, niciun coleg nu cred ca a avut pretentia asta, ba dimpotriva.


Daca tot m.ai facut sa scriu atat si sa ma implic in evolutia acvariului si experientei tale si aflu ca te lasi dupa ceva timp, te urmaresc si te vanez ca in Hunger Games imi place sa cred ca daca tot ai ajuns atat de departe, nu renunti vreodata, ci eventual iei pauza in caz ca te muti.
7- nu te grabii cu plantele, nu te grabii cu radacinile, nu te grabii cu nimic. Ia totul treptat, plus ca nu orice radacina este buna, ai nevoie de vita de vie sau alte lemne de esenta tare. Eu am gasit una de cires parca, prin niste sate uitate de lume. Trebuie fiarta putin inainte pt a nu introduce germeni in acvariu, iar daca nu are loc in oala sa zicem, o inmoi in lighean sau torni apa fierbinte pe ea. Nu stiu ce sa zic de piatra calcaroasa, sa zicem ca daca scoti plasticul din acvariu, o poti lasa deocamdata, nu e atat de grava, insa pana la urma tot trebuie sa o scoti pentru a avea un acvariu echilibrat. Vezi ca apa acida si apa calcaroasa sunt doua chestii total opuse. O sa afli diferenta mai pe indelete de.a lungul timpului chiar si fara sa iti dai seama, dar doar daca mai citesti topicurile colegilor,mai precis cand ai timp sa rasfoiesti acest forum.
8- curatenia eficienta o poti face cu un furtun de la Sera, este galben si costa 20/25 de lei, are o cupa inalta ce iti permite sa aspiri substratul fara sa il traga in galeata sau ligheanul unde tragi apa. Il gasesti tot pe nevertebrate sau alte site.uri asemanatoare. Doresc a face reclama si lui seba, asa ca vezi ce are si el la echipamente pe siteul lui numit sebashrimp. Ce ai tu, acel furtun cu pompita este doar pt scos apa,nu si aspirat substratul, un alt lucru important,o sa inveti curand.
9- in teorie si putin si in practica, buretele pe in obtureaza putin absorbtia apei, insa porozitatea aceluia albastru este perfecta cat sa nu ingreuneze deloc. Poti lua bureti de rezerva pt filtre aquael turbo 500,ii gasesti prin petshopuri. Au o porozitate excelenta.
10- acel aquael fan mini este intr.adevar o gluma, nici la broscute testoase nu e bun, eventual la creveti sa invarta putin apa.
11- filtrul propriu zis(pompita adica)nu are nicio alta treaba decat sa invarta apa in acvariu daca nu are si o canistra de depozitat materialul filtrant, caci sa nu uitam faptul ca bacteriile bune stau pe suprafete solide,nu in masa apei. Daca rezerva aceea este intr.adevar prea mare pt placerea ta, mai ai rabdare,completezi cu biologic si aia e, lasi acvariul doar in filtrare biologica. Marimea mica a acvariului si spatiul prea neincapator pt o filtrare corespunzatoare este un alt motiv pt care nu recomand acvarii mici incepatorilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 01:23:21


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:Deeeeci
1- stabilizat inseamna ciclat, da. Sau cel putin cu o colonie de bacterii bine inchegata. La tine nu cred ca este prea ciclat, avand in vedere cat ai umblat prin filtre.
2- da, scoate buretele albastru, si completeaza cu bile ceramice sau asemanatoare, poti oune tot eheim substrat pro-cred ca aia ai- solutia nu e obligatorie, ci recomandata, deci practic poti da skip la ea si sa pui sa zicem la 3/4 schimburi de apa ceva solutie, nu la fiecare schimb,bacteriile ae aduna de la sine. Da, poti adauga intern plus extern, este filtrarea cea mai recomandata pentru ca internul transforma prin debitul sau si buretele din el cacateii si resturile mari din acvariu in chestii marunte, pt a putea fi absorbite de extern fara a exista riscul de a se colmata/infunda materialul biologic, de aceea tot insist cu burete pe IN, pt a nu te mai plange pe viitor de micsorarea debitului. Exista o modalitate biologica doar prin bureti dupa cum ne demonstreaza un coleg de pe forum, insa e vorba de cantitati uriase, unde coloniile au timp si spatiu a prelucra apa si a o face buna pt pesti. Nu iti face griji, curatarea buretilor la intern si de pe in nu trebuie facuta la schimburile de apa, ci cand ai chef sau vezi ca se micsoreaza debitul filtrului(se curata tot in apa din acvariu). Eu mereu am interne in acvarii, indiferent cat spatiu ocupa, nu ma deranjeaza vizual atata timp cat pestii au spatiu de inot si apa este buna, filtrele curate.
3- nu conteaza ce si cum, trebuie sa ai incredere ca un acvariu cu plante e mai usor de intretinut decat unul fara, prin simplul fapt ca plantele se hranesc cu nutrientii ce sunt eliminati de pesti,hrana lor, co2, etc si elimina oxigen in masa apei.
4- am 31 de ani si inca sparg jocurile video, am fost gamer infocat si mi.a ramas in sange.(sau pe creier) )
5- apa lasata la decantat nu se tine atat de mult, cel mai recomandabil am inteles si eu de la acvaristi mai mari ca mine cu mult, ca ar fi intre 8/14 ore, timp destul pentru a devenii ok in special daca mai mesteci prin ea din cand in cand. 48 de ore este exagerat de mult.
6- aici nu tinem cont de varsta sau ocupatie, ci de cei 7 ani de acasa si pasiune, pt ca de fapt asta ne leaga. Suntem toti prieteni prin prisma acestui minunat hobby si nu trebuie sa vorbesti cu mine cu dvstra, niciun coleg nu cred ca a avut pretentia asta, ba dimpotriva.


Daca tot m.ai facut sa scriu atat si sa ma implic in evolutia acvariului si experientei tale si aflu ca te lasi dupa ceva timp, te urmaresc si te vanez ca in Hunger Games imi place sa cred ca daca tot ai ajuns atat de departe, nu renunti vreodata, ci eventual iei pauza in caz ca te muti.
7- nu te grabii cu plantele, nu te grabii cu radacinile, nu te grabii cu nimic. Ia totul treptat, plus ca nu orice radacina este buna, ai nevoie de vita de vie sau alte lemne de esenta tare. Eu am gasit una de cires parca, prin niste sate uitate de lume. Trebuie fiarta putin inainte pt a nu introduce germeni in acvariu, iar daca nu are loc in oala sa zicem, o inmoi in lighean sau torni apa fierbinte pe ea. Nu stiu ce sa zic de piatra calcaroasa, sa zicem ca daca scoti plasticul din acvariu, o poti lasa deocamdata, nu e atat de grava, insa pana la urma tot trebuie sa o scoti pentru a avea un acvariu echilibrat. Vezi ca apa acida si apa calcaroasa sunt doua chestii total opuse. O sa afli diferenta mai pe indelete de.a lungul timpului chiar si fara sa iti dai seama, dar doar daca mai citesti topicurile colegilor,mai precis cand ai timp sa rasfoiesti acest forum.
8- curatenia eficienta o poti face cu un furtun de la Sera, este galben si costa 20/25 de lei, are o cupa inalta ce iti permite sa aspiri substratul fara sa il traga in galeata sau ligheanul unde tragi apa. Il gasesti tot pe nevertebrate sau alte site.uri asemanatoare. Doresc a face reclama si lui seba, asa ca vezi ce are si el la echipamente pe siteul lui numit sebashrimp. Ce ai tu, acel furtun cu pompita este doar pt scos apa,nu si aspirat substratul, un alt lucru important,o sa inveti curand.
9- in teorie si putin si in practica, buretele pe in obtureaza putin absorbtia apei, insa porozitatea aceluia albastru este perfecta cat sa nu ingreuneze deloc. Poti lua bureti de rezerva pt filtre aquael turbo 500,ii gasesti prin petshopuri. Au o porozitate excelenta.
10- acel aquael fan mini este intr.adevar o gluma, nici la broscute testoase nu e bun, eventual la creveti sa invarta putin apa.
11- filtrul propriu zis(pompita adica)nu are nicio alta treaba decat sa invarta apa in acvariu daca nu are si o canistra de depozitat materialul filtrant, caci sa nu uitam faptul ca bacteriile bune stau pe suprafete solide,nu in masa apei. Daca rezerva aceea este intr.adevar prea mare pt placerea ta, mai ai rabdare,completezi cu biologic si aia e, lasi acvariul doar in filtrare biologica. Marimea mica a acvariului si spatiul prea neincapator pt o filtrare corespunzatoare este un alt motiv pt care nu recomand acvarii mici incepatorilor.



Da, radacina de vita de vie si luam. O las la înmuiat si si la fiert. Am inteles atunci de apa , o las pana seara acum fiind plecat si mai tarziu mergand la scoala.

Tot nu am inteles ceva, de ce n-as putea pune filtrul acela propriu zis gen cascada? Sa i pun doar un burete si aia e in el sa aiba filtrare mecanica, ca totusi mi se pare mai ok sa o aiba si pe cea mecanica. Practic in cutia aceea se punea doar un saculet cu bile biologice si un incalzitor, materialul in pompita se pune defapt. (Sunt niste cartuse speciale dar cum am zis nu mai are rost sa le iau, sa mai dau bani si pe ele, mai bine pun buretele de la extern) O sa cumpar un sera la 25 lei , cred ca l stiu, il are la Animax.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 08:26:32

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:Deeeeci
1- stabilizat inseamna ciclat, da. Sau cel putin cu o colonie de bacterii bine inchegata. La tine nu cred ca este prea ciclat, avand in vedere cat ai umblat prin filtre.
2- da, scoate buretele albastru, si completeaza cu bile ceramice sau asemanatoare, poti oune tot eheim substrat pro-cred ca aia ai- solutia nu e obligatorie, ci recomandata, deci practic poti da skip la ea si sa pui sa zicem la 3/4 schimburi de apa ceva solutie, nu la fiecare schimb,bacteriile ae aduna de la sine. Da, poti adauga intern plus extern, este filtrarea cea mai recomandata pentru ca internul transforma prin debitul sau si buretele din el cacateii si resturile mari din acvariu in chestii marunte, pt a putea fi absorbite de extern fara a exista riscul de a se colmata/infunda materialul biologic, de aceea tot insist cu burete pe IN, pt a nu te mai plange pe viitor de micsorarea debitului. Exista o modalitate biologica doar prin bureti dupa cum ne demonstreaza un coleg de pe forum, insa e vorba de cantitati uriase, unde coloniile au timp si spatiu a prelucra apa si a o face buna pt pesti. Nu iti face griji, curatarea buretilor la intern si de pe in nu trebuie facuta la schimburile de apa, ci cand ai chef sau vezi ca se micsoreaza debitul filtrului(se curata tot in apa din acvariu). Eu mereu am interne in acvarii, indiferent cat spatiu ocupa, nu ma deranjeaza vizual atata timp cat pestii au spatiu de inot si apa este buna, filtrele curate.
3- nu conteaza ce si cum, trebuie sa ai incredere ca un acvariu cu plante e mai usor de intretinut decat unul fara, prin simplul fapt ca plantele se hranesc cu nutrientii ce sunt eliminati de pesti,hrana lor, co2, etc si elimina oxigen in masa apei.
4- am 31 de ani si inca sparg jocurile video, am fost gamer infocat si mi.a ramas in sange.(sau pe creier) )
5- apa lasata la decantat nu se tine atat de mult, cel mai recomandabil am inteles si eu de la acvaristi mai mari ca mine cu mult, ca ar fi intre 8/14 ore, timp destul pentru a devenii ok in special daca mai mesteci prin ea din cand in cand. 48 de ore este exagerat de mult.
6- aici nu tinem cont de varsta sau ocupatie, ci de cei 7 ani de acasa si pasiune, pt ca de fapt asta ne leaga. Suntem toti prieteni prin prisma acestui minunat hobby si nu trebuie sa vorbesti cu mine cu dvstra, niciun coleg nu cred ca a avut pretentia asta, ba dimpotriva.


Daca tot m.ai facut sa scriu atat si sa ma implic in evolutia acvariului si experientei tale si aflu ca te lasi dupa ceva timp, te urmaresc si te vanez ca in Hunger Games imi place sa cred ca daca tot ai ajuns atat de departe, nu renunti vreodata, ci eventual iei pauza in caz ca te muti.
7- nu te grabii cu plantele, nu te grabii cu radacinile, nu te grabii cu nimic. Ia totul treptat, plus ca nu orice radacina este buna, ai nevoie de vita de vie sau alte lemne de esenta tare. Eu am gasit una de cires parca, prin niste sate uitate de lume. Trebuie fiarta putin inainte pt a nu introduce germeni in acvariu, iar daca nu are loc in oala sa zicem, o inmoi in lighean sau torni apa fierbinte pe ea. Nu stiu ce sa zic de piatra calcaroasa, sa zicem ca daca scoti plasticul din acvariu, o poti lasa deocamdata, nu e atat de grava, insa pana la urma tot trebuie sa o scoti pentru a avea un acvariu echilibrat. Vezi ca apa acida si apa calcaroasa sunt doua chestii total opuse. O sa afli diferenta mai pe indelete de.a lungul timpului chiar si fara sa iti dai seama, dar doar daca mai citesti topicurile colegilor,mai precis cand ai timp sa rasfoiesti acest forum.
8- curatenia eficienta o poti face cu un furtun de la Sera, este galben si costa 20/25 de lei, are o cupa inalta ce iti permite sa aspiri substratul fara sa il traga in galeata sau ligheanul unde tragi apa. Il gasesti tot pe nevertebrate sau alte site.uri asemanatoare. Doresc a face reclama si lui seba, asa ca vezi ce are si el la echipamente pe siteul lui numit sebashrimp. Ce ai tu, acel furtun cu pompita este doar pt scos apa,nu si aspirat substratul, un alt lucru important,o sa inveti curand.
9- in teorie si putin si in practica, buretele pe in obtureaza putin absorbtia apei, insa porozitatea aceluia albastru este perfecta cat sa nu ingreuneze deloc. Poti lua bureti de rezerva pt filtre aquael turbo 500,ii gasesti prin petshopuri. Au o porozitate excelenta.
10- acel aquael fan mini este intr.adevar o gluma, nici la broscute testoase nu e bun, eventual la creveti sa invarta putin apa.
11- filtrul propriu zis(pompita adica)nu are nicio alta treaba decat sa invarta apa in acvariu daca nu are si o canistra de depozitat materialul filtrant, caci sa nu uitam faptul ca bacteriile bune stau pe suprafete solide,nu in masa apei. Daca rezerva aceea este intr.adevar prea mare pt placerea ta, mai ai rabdare,completezi cu biologic si aia e, lasi acvariul doar in filtrare biologica. Marimea mica a acvariului si spatiul prea neincapator pt o filtrare corespunzatoare este un alt motiv pt care nu recomand acvarii mici incepatorilor.



Deecii, anubiasul inafara de lumina 6 ore si legatea radacinilor sale pe lemn cu ceva nailon nu mai are nevoie de altceva?

Pana fac rost de radacina (cum am zis zilele astea s ar putea sa plec la tara)
si de niste pietre frumoase , sa mai las plasticele? Ma gandesc doar in sensul sa mai aiba si pestii unde sa se ascunda , unde sa se mai depuna din mizerie. . Ca mi ar parea prea gol acvariul dupa. Acum, cum zici tu fac .
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Este decizia ta daca le scoti sau nu acum,trage tu concluzia din romanele scrise deja de colegul .
La cat a scris credema ar trebui sa fi mandru .
Acum daca ai ceva banuti sa nu te complici mult ,dute la un magazin de acvaristica ia de acolo un lemn uitate la forme sa iti placa si cateva roci.
Iar pe viitor iati un filtru extern ?i eliberezi din spatiu din acvariu,plus rezolvi si cu curatarea lui mereu.Economosesti timp.
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:Este decizia ta daca le scoti sau nu acum,trage tu concluzia din romanele scrise deja de colegul .
La cat a scris credema ar trebui sa fi mandru .
Acum daca ai ceva banuti sa nu te complici mult ,dute la un magazin de acvaristica ia de acolo un lemn uitate la forme sa iti placa si cateva roci.
Iar pe viitor iati un filtru extern ?i eliberezi din spatiu din acvariu,plus rezolvi si cu curatarea lui mereu.Economosesti timp.


Pai de scos le scot , dar voiam sa stiu momentan pana fac rost de ce mai imi trebuie daca sa le mai las.. daca citeai un pic mai atent vedeai ca am filtru extern eheim classic 150.. nu dau eu 100 lei pe o radacina, vreau ceva maricica, si 100 lei tot e putin la cat de scumpe sunt si rocile sunt la fel de scumpe.. sa dau 20 lei pentru o piatra.. sau mai mult, pe bune?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

David Andrei wrote:
Samy wrote:Este decizia ta daca le scoti sau nu acum,trage tu concluzia din romanele scrise deja de colegul .
La cat a scris credema ar trebui sa fi mandru .
Acum daca ai ceva banuti sa nu te complici mult ,dute la un magazin de acvaristica ia de acolo un lemn uitate la forme sa iti placa si cateva roci.
Iar pe viitor iati un filtru extern ?i eliberezi din spatiu din acvariu,plus rezolvi si cu curatarea lui mereu.Economosesti timp.


Pai de scos le scot , dar voiam sa stiu momentan pana fac rost de ce mai imi trebuie daca sa le mai las.. daca citeai un pic mai atent vedeai ca am filtru extern eheim classic 150.. nu dau eu 100 lei pe o radacina, vreau ceva maricica, si 100 lei tot e putin la cat de scumpe sunt si rocile sunt la fel de scumpe.. sa dau 20 lei pentru o piatra.. sau mai mult, pe bune?

Acvaristica este costisitoare
E decizia ta ,mergi atunci pe lucruri din natura ,da nu am fost atent . Pai acel clasic de 150 nu prea se colmateaza asa usor. De ce nu pui câteva poze cu acvariu sa vedem exact ce ai inauntru.
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:
David Andrei wrote:
Samy wrote:Este decizia ta daca le scoti sau nu acum,trage tu concluzia din romanele scrise deja de colegul .
La cat a scris credema ar trebui sa fi mandru .
Acum daca ai ceva banuti sa nu te complici mult ,dute la un magazin de acvaristica ia de acolo un lemn uitate la forme sa iti placa si cateva roci.
Iar pe viitor iati un filtru extern ?i eliberezi din spatiu din acvariu,plus rezolvi si cu curatarea lui mereu.Economosesti timp.


Stiu ca i costisitoare, dar chestiile astea sunt niste chestii din natura pe care le pot lua gratis si frumoase... dc sa dau 100 si cv de lei de ex pentru un rahat de lemn... la asta ma refer , astea nu se merita... decat filtru, solutii mai stiu eu ce alea da..
Pun mai multe cand ajung acasa
Pai de scos le scot , dar voiam sa stiu momentan pana fac rost de ce mai imi trebuie daca sa le mai las.. daca citeai un pic mai atent vedeai ca am filtru extern eheim classic 150.. nu dau eu 100 lei pe o radacina, vreau ceva maricica, si 100 lei tot e putin la cat de scumpe sunt si rocile sunt la fel de scumpe.. sa dau 20 lei pentru o piatra.. sau mai mult, pe bune?

Acvaristica este costisitoare
E decizia ta ,mergi atunci pe lucruri din natura ,da nu am fost atent . Pai acel clasic de 150 nu prea se colmateaza asa usor. De ce nu pui câteva poze cu acvariu sa vedem exact ce ai inauntru.


stiu dar nu am de ce sa dau o groaza de bani pe niste lemne si pietre cand pot face rost de unele bune pentru acvariu si frumoase gratis din natura..
spusesem ca fac rost de la tara de ele curand

This message was edited 4 times. Last update was at 15/02/2022 10:47:34

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Samy, el are deja extern ^^ bravo lui, si mersi de aprecieri pt romanul scris.
Ai putea pune filtrul cascada, insa nu mai poti pune capacul, iar eu am numai terori legate de acvariu fara capac. Canistra aia este pt materialul filtrant prin care trece apa, practic cu cat mai mult spatiu de depozitare, cu atat mai bine insa nu o sa mai poti pune capacul. In filtrele cascada sau interne poti pune orice vrei tu.
Later edit: scrisasem mesaju asta de azi dimineata de la 9 si il continuai acum, ulterior vad ca samy afla ca ai filtru. Ridica galeata deasupra filtrului, si golesti cu furtunu cu pompa din lighean/galeata in acvariu. Sau am mai vazut cu burete sau ceva plutitor prin care sa se disperseze apa din cadere, insa la mine nu a functionat, eu pun ca animalul la mine la al mare am substrat putin si e bine ca mi l imprastie uniform,bazinul avand inaltimea mare, insa la cel de 100de litri, oun cu grija cu galeata si se deranjeaza doar intr.o parte,acolo unde pun. Cel mai bine este sa pui usor, cu grija, cu ocazia asta mai faci si muschi la maini

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 11:31:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:Samy, el are deja extern ^^ bravo lui, si mersi de aprecieri pt romanul scris.
Ai putea pune filtrul cascada, insa nu mai poti pune capacul, iar eu am numai terori legate de acvariu fara capac. Canistra aia este pt materialul filtrant prin care trece apa, practic cu cat mai mult spatiu de depozitare, cu atat mai bine insa nu o sa mai poti pune capacul. In filtrele cascada sau interne poti pune orice vrei tu.


Poza cu tot acvariul: https://ibb.co/WnKmXDw

Capacul nici acum nu l pun de tot! Nu am facut inca gauri pentru furtune... trb taiat capacul si asta doar cand demontez externu pentru curatat..

O sa fie aceeasi chestie daca pun internu sau nu, dar daca pun cu tot cu cutia de depozitare o sa am juma de acvariu ocupat ) e imens, crede ma...

las poza cu capacul pus: https://ibb.co/MSFrCNN

ce am inauntru deja stiti; https://ibb.co/RCRV4JR

(disear? pun apa, o am pregatita) ^-^

Poate un sfat pentru a pune apa fara sa fac deranj in substrat ^_^

Si acum observ.... wow ??
=> https://ibb.co/4dXpnR5

Ce am in filtru acum: image

Uitati ce am in canistra: https://ibb.co/5hkHXTh
[Thumb - Screenshot_2022-02-15-11-25-41-729_com.brave.browser.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 15/02/2022 11:28:57

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Eu am avut stiu cu ce se manca acel capac chiar am reuntat la el, cauta jurnalul cu bonsai al meu si vei vedea.
Ideea este asa ,daca ai acel filtru extern ,il adaptezi pe el . Si nu ai nevoie de alceva .
Acum capacul nu e problema , il vei decupa cu un bomfaier sau patent nu e problema poti face asta si fara sa scoti filtru din priza. Incalzitorul tot pe spate asta in caz ca chiar ai nevoie de el. Ai nevoie? Ce temperatura ai in casa?
Revin si despre filtru. Dupa ce imi enumeri ce ai exact in filtru si cum e pozitionat.
In si out tot pe spate pozitionat .si dupa decupezi

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2022 11:27:40

[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Am mai editat la mesaj, va puteti uita la tot ce am la poze, am atasat si poze cu canistra:. 1 burete eheim + substrat jbl pentru filtrare biologica. Uitate la tot ce am scris daca tot ..te rog .. ca sa vezi mai bine, nu am scris roman pana la urma
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vezi ca si eu editai din mesaj. Daca raspunzi imediat dupa persoana ce a scris inaintea ta,nu mai da "quote" caci ocupi pagina degeaba si cu mesajul celui ce iti scrie si cu al tau, uite exemplu cum ai dublat paginile dand quote la ce am scris eu,de.asta colegul samy nu a avut rabdare sa citeasca primele mesaje in care tu ai aratat ca ai extern(din 3 mesaje ale mele s.au facut o pagina jumate si cu quoteul dat de tine s.a mai facut 1 pagina jumate). Vezi acum problema mesajelor multiple si pt ce ai fost certat de Liliac ^^ nu toti oamenii au rabdare sa citeasca tot,mai ales daca repeti intrebarea. Bun, astea fiind spuse, acel micromec e foarte bun, cu filtrul cascada faci cum doresti tu, iar cand simti ca iti da rateuri iar externul, il deschizi, scoti buretele, il pui unde vrei tu si neaparat si pe in, eu tot cred ca tu in rotor ai pietris din substrat la cat de aproape e teava de in de substrat. Pana una alta, inarmeaza.te cu rabdare, iar daca un acvariu este gol insa are filtrare, este foarte bine,mai mult spatiu de inot pentru pesti. Nu mai tin minte daca ai incalzitor, insa daca ai, vezi ca aoa din camera va fi mai rece ca cea din acvariu, deci umple acvariul treptat, pe termen mai lung, sa nu le faci soc termic pestilor. Daca nu ai, presupun ca ai in lighean aceeasi temperatura ca si cea din acvariu, insa ai grija sa nu fie sub 22, 22 fiind aproape critica.
Later edit 2: vad acum ca ai incalzitor, dar cand cobori nivelul apei , sa ai in atentie incalzitorul sa nu se incinte fara apa caci se sparge si te curentezi si tu si pestii. Trebuie mereu ca partea ce se incalzeste sa fie MEREU in apa, MAI ALES la schimburile de apa. Pozitioneaza.l de.a latu si scapi de stres la schomburi de apa in caz ca te sti uituc

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2022 11:41:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

David Andrei wrote:Am mai editat la mesaj, va puteti uita la tot ce am la poze, am atasat si poze cu canistra:. 1 burete eheim + substrat jbl pentru filtrare biologica. Uitate la tot ce am scris daca tot ..te rog .. ca sa vezi mai bine, nu am scris roman pana la urma

Nu am gasit poza ,chiar nu vad nici unde cum arata acel burete cat de din sau grosier este.
Cum a zis colegul ai dat la multe quote si nu mai gasesc multe
Cert este ca la acei litri daca adaptezi filtru extern nu mai ai nevoie de nimic.
Acum inul ridicat mai sus 2 cm deasupra substratului. Si il pui pe spate langa out. Decupezi rupi faci ce doresti la capac si gata. Astept o poza detaliata care nu o gasesc cu exact ce ai in filtru sa te pot ajuta cu ce e nevoie si ce nu,pentru a nu se mai colmata des.
Mizeria din trage acel in pozitionat acolo si normal ca la un moment data sa se infunde filtru. Acea mizerie se trage prin aspirarea substratului
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Canistra contine:

https://ibb.co/Hns0pYf - burete eheim 250 fiindca nu am gasit pentru 150 dar l am decupat potrivit marimii pentru 150 (canistra mea)

+ jbl micromec biologic in spatiul ce a ramas (mult) am pus poza mai sus cum arata , niste bile .
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

David Andrei wrote:Canistra contine:

https://ibb.co/Hns0pYf - burete eheim 250 fiindca nu am gasit pentru 150 dar l am decupat potrivit marimii pentru 150 (canistra mea)

+ jbl micromec biologic in spatiul ce a ramas (mult) am pus poza mai sus cum arata , niste bile .

Buretele este foarte bun, acum sigur se colmateaza si el ca ai acel in pe subtrat, mai un Faktor acele filtrant bilogic este foarte mic si se colmateaza si el repede.
Eu asi face asa: alt filtrant biologic dimensiuni mai mari,poti pune siporax 1 l sau jumatate. Si Buretele actual este grosier si foarte bun.La ce vei avea in acvariu nu e nevoie de filtrant bilogic de foarte mare calitate.
Filtrul nu trebuie se fie plin . Si nu vei mai avea nevoie de alt filtru .Restul am spus ce asi face.Bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 12:40:51

[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Sammy, frate, tu de ce crezi ca am luat jbl micromec? Fiindca am dat o groaza de bani pe el, dupa ce ca filtrul extern l am luat cu greu.. nu stau sa cumpar alt material filtrant, lasa l asa, ca i destul de bun el, daca dispuneam sa dau atatia bani dadeam 100 si cv lei pe siporax.. nu stau sa schimb acum materialul filtrant, nu cresc banii in pom din pacate

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2022 13:03:59

 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com