[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Second Try  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2018 12:03:09



image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Mulutmesc @Hermit pentru lampa,dennerle scaper s light 24w,acum astept sa creasca plantele.Lumina ajunge in fiecare colt al acvariului,au aparut algele brune,din pacate azi nu era deschis la nevertebrate asa ca crevetii ii voi lua sapt viitoare.


image
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Cozmastie wrote:Maine ma gandesc sa iau 10 red cherry,poate chiar 12,ceva spirulina sau am vazut niste 'algae wafers',ce mi ati recomanda ca hrana pentru creveti?


Salut,
Din proprie experienta iti pot spune ca ai mei crevetii nu s-au dat prea tare in vant dupa "algae wafers" in schimb sunt innebuniti dupa Dennerle Shrimp King Complete, Dennerle Nano Crusta Spinach Stixx, Dennerle CrustaGran, Dennerle Nano Crusta Nettle Stixx. Am incercat si cu pastile de spirulina de la Sera si le-au mancat si pe alea. Eu le alternez mancarea si din cand in cand mai le fac si pauza.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Merci de raspuns,oricum ii iau doar vinerea viitoare,pana atunci am timp sa ma mai uit.


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Update:Am incercat sa fac un prefiltru din burete grosier,ideea e ca are o grosime prea mare,o sa iau si un burete mai subtire si mai poros si o sa l inlocuiesc pe asta,dar pana atunci functioneaza.Am schimbat vreo 10 litri de apa,temperatura se mentine la 25 de grade,dar am bagat incalzitorul setat la 26,sper ca l am calibrat de data asta,daca nu il scot din priza cand apa ajunge la 28 de grade.

image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2018 11:51:43



image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Aseara am introdus creveetii,care par foarte fericiti in noua lor casa.Sunt in numar de 17,sper sa nu se inmulteasca prea curand ca deocamdata sunt destui.crypto creste cu o viteza uluitoare.Azi imi vine bolul de hranire,aspiratorul dennerle si un pot de pogostemon errectus.


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Update:Lampa isi face treaba,gazonul s a inaltat si e mult mai verde,crypto creste in ritm alert,astept rezultate si de la pogostemon.Apar din ce in ce mai multe diatome,deci sunt pe drumul cel bun.Crevetii sunt bine,tare vioi.In cateva zile,poate pe la sfarsitul lunii voi baga si pestii,nu stiu inca de care sa iau,ma gandeam la neoni sau ceva gen microrasbora,boraras.Voi pune o poza mai spre seara dupa ce fac un schimb de apa.


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Da stiu,sunt un lenes ordinar,am tot zis ca pun poze,dar chiar nu mai am timp...tot mor creveti,nu stiu de ce...azi a murit unul dupa ce am adaugat fert,au murit 2 dupa schimb de apa,au mai murit 2 din alte cauze...oare de ce/sa iaiu ceva teste de apa?


image
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Da ar fii bine sa iei ceva teste si sa verifici parametri apei, caci ceva nu le convine de se "curata" asa unul dupa altul.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Citeste aici, mi se pare util, chiar daca e foarte vechi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/4498.page

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cu ce fertilizezi? Crevetii sunt sensibili la nitrati si la formaldehida (asa numitul carbon lichid).

[Nano cu albinute] [Old tree]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

fertilizez cu gama master line,dar doar macro si micro


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Incredibil,a mai murit un crevete,si daca nu ma insel cel mai mare si mai frumos,adica cel mai rosu...am o femela care are oua,deci au inceput sa se inmulteasca.Luni dau comanda de ceva teste de apa si o sa vedem ce si cum.Azi mai incolo fac un schimb de apa,unul mic,de vreo 5 litri.Pe langa algele brune care sunt pe geam,au aparut pe pietre alge verzi,oare dozez prea mult fertilizant si am program scurt de lumina pt cantitatea dozata?Eu fac asa:In fiecare miercuri dozez 7,5ml de macro si micro.Programul de lumina e asa:5:30-12 si 20-21.Mai bag si co2 de la tropica dar in ultimul timp parca nu se mai consuma.


image
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu as zice sa mai reduci fertilizantii.
Fa si un test de NO3.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu in acvariul de creveti bag doar feropol si CO2.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Maine comand ceva teste 5/6 in 1,poate cele de la eheim.Sapt viit nu mai bag fertilizanti ca poate asa mai dispar din alge...


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Algele verzi nu sunt influentate de fertilizanti, chiar daca nu ai plante cu crestere rapida. Eu as reduce lumina la 6 ore si as face schimburi de apa mai frecvente. Umple clopotul cu gaz mai des, eventual ventileaza-l mai des.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Pei ma gandeam ca surplusul de nutrienti e consumat de alge...voi reduce lumina la 6 ore si o sa schimb apa de 2 ori pe sapt cate 4-5l.


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cozmastie wrote:Pei ma gandeam ca surplusul de nutrienti e consumat de alge...voi reduce lumina la 6 ore si o sa schimb apa de 2 ori pe sapt cate 4-5l.


Eu as schimba chiar cite 10 litri!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2018 14:05:00


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu am redus lumina la 5h (3+2) din cauza algelor brune care au inceput sa apara la 1,5 luni dupa start. Incerc cu ceva mai multa lumina naturala sa suplimentez. Verzi nu am avut. Cred ca mai multe plante ar putea ajuta.

Se gaseste asa ceva care sa previna absorbtia puilor si crevetilor https://www.nevertebrate.ro/sorb-hobby-vario-adjustable-sucker-nozzle-12-16-mm-29012 .

Si CO2 lichid ajuta in combinatie cu cel dozat.

This message was edited 3 times. Last update was at 13/10/2018 14:07:12


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com