[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart 40L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Faza e ca eu am un 2210 care trebuie ciclat si pana atunci raman cu internul,de aceea intreb..nu vreau sa am probleme cu no2/no3


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Totusi,ceva fertilizanti?


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

In privinta bacteriilor m am decis:iau 2 fiole de prodbio si inca un tip de culturi,dar nu sunt decis intre:cele de la easy life sau dennerle aquarium starter rapid/bacto elixier.sugestii?


image
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Bacto Elixir cica ar fi pentru 50l. Eu o sa-l pun pe tot in micutul OaseFilto Smart 60 si ma gandesc sa-l las cu apa din acvariu 1 zi ca sa nu ajunga toate bacteriile in acvariu.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

cu regula de 3 simpla poti afla usor de cat ai nevoie,eu sunt nedumerit pt ca aq starter rapid spune ca poti introduce pestii in 24hr,totusi eu as face asta oricum,deoarece voi pastra cam 50% din apa din acvariu


image
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Inceputul e bun. Cred ca poti adauga mai multe plante si face ceva in stil olandez daca iti plac plantele mai voluminoase/inalte.
Iti recomand un background negru.
Eu as renunta la blocul de roci din partea dreapta si as indesi zona stanga (cu plante si crengi). In partea dreapta mai poti pune si niste pietris fin alb (ca un fel de tarm). Forma zonei albe poate varia si astfel avea un effect de naturalete.
Ceva in genul propus de mine am mai vazut pe canalul Aqua Owner https://www.youtube.com/watch?v=9e3ODYYN0ho&t=425s


Dar asa cum am zis si eu, important este sa-ti placa tie.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/09/2018 09:59:45


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Inteleg,apreciez sfaturile,dar nu cred ca mai unblu la nimicpoate mai adaug niste moss,initial si eu am vrut sa fac o carare cu nisip alb in centru,dar am dat comanda fara el si am zis ca asta esteeu sunt multumit de el avand in vedere ca e al doilea.Plusblocul de pietre din dreapta arata si el foarte bine,in opinia mea,iar piatra neagra ofera un contrast extrem de puternic

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2018 10:10:12



image
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com