[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carantina - un pas necesar?  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello!

Cred ca este important sa intelegem si ciclul de viata al parazitilor cu care ne confruntam ca sa intelegem de ce este buna o carantina (inainte de achizitionare sau in cazul unei infestari).
Din ce stiu eu pentru ich: in primele 3-7 zile sta pe peste si este vizibil, apoi se desprinde de pe el si cade pe nisip sau pietre sau orice material poros unde se reproduce timp de 3-28 de zile si apoi incepe sa urce in coloana de apa unde iar cauta o gazda (un peste) timp de 1-2 zile, daca nu gaseste gazda moare.

Evident, carantina inainte de display este cea mai buna solutie dar si cea mai putin folosita. Din aceste considerente este o practica buna ca pestele sa fie studiat inainte de cumparare (sa nu se scarpine, sa nu aiba puncte albe, sa respire bine, sa fie linistit) sau cat sta la aclimatizare in punga (sa nu prezinte puncte albe, nici macar 1) practic sa nu fie perioada de 3-7 zile cat timp parazitul sta pe peste iar cand este transferat in display sa nu punem si apa din punga in care am putea gasi parazitul in cele 1-2 zile cand cauta gaza prin apa. Sunt sanse la fel de mari ca parazitii sa vina si pe piatra sau nisip (unde isi petrec majoritatea timpului ca sa se reproduca) asa ca as recomanda ca toti coralii sa faca baie in CoralRX.

In cazul in care apare infestatia in display si se actioneaza la timp, nu e totul pierdut dar depinde foarte mult de daruirea personala si atasamentul de pesti versus comoditate.
- se pregateste acvariul de carantina exact cum a zis si Koala, nu trebuie sa existe nimic poros pentru ca parazitii au nevoie de ceva poros sa se poata reproduce.
- apa trebuie sa fie "noua", nu cea din display exact cum a zis si um02122
- foarte important este se egalizeze salinitatea, ph si temperatura inainte sa fie introdusi pestii, acestia sunt parametrii care streseaza foarte mult pestii (trebuiesc intrudusi toti pestii din display chiar daca unii dintre ei nu par momentan afectati)
- lumina poate sa lipseasca de tot si in cazuri foarte avansate ale infestarii chiar se poate acoperi acvariul cu ceva ca sa fie intuneric in mare parte a zilei (2 ore de lumina/zi cand mananca)
- ajuta daca sunt hraniti cu o pipeta ca sa nu se polueze apa prea repede.
- schimburile de apa se fac destul de des mai ales la inceput, se fac teste de NH4 si NO2
- o buna metoda de a trata pestii infestati fara medicamente este scaderea treptata a salinitatii la 1.010-1.013, pesti pot suporta presiunea dar parazitii nu.
- pestii stau in carantina aprox 6 - 8 saptamani iar display-ul gol (in teorie, grisul din display va muri fara o gazda)

- daca pestii sunt deja foarte afectati, infestatia este avansata, se poate face si o baie in osmoza inainte sa fie introdusi in carantina, nu va omora parazitul dar va diminua nr lor de pe pestele in cauza si il va ajuta sa respire/ sa se simta un pic mai bine.

- acvariul de carantina care a avut o infestatie in el trebuie dezinfectat foarte bine inainte de a fi folosit din nou.
- nimic din ce ajunge in acvariul de carantina, nu trebuie sa ajunga si in display.

Eu personal nu cred in tratarea unei infectii cu diverse medicamente (fie ele si reef safe) direct in display si nici nu cred ca este bine sa introducem alti pesti pana nu suntem siguri ca display-ul este "curat".

As mentiona ca sunt cazuri in care ich (sau alti paraziti) sa apara pe un peste stresat chiar daca este un peste vechi in acvariu. Pestii se streseaza cand umblam prea mult prin acvariu (rearanjam pietrele), cand este fugarit de alt peste, cand apa are un ph-ul neadecvat/oxigenul este putin.

Sper ca nu am gresit cu ceva
[Email] [WWW]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

CreatoR wrote:
varolluis wrote: ...

- de obicei aclimatizarea o fac cam de 6-8 ore, la picatura, perfuzie;

- pestii stau in carantina cam 3 zile daca sunt specii cu care am cat de cat o experienta si nu vad nici o problema si o saptamna daca sunt specii pe care ii studiez mai mult..


Carantina o faci 3 zile si aclimatizarea 8 ore? Foarte ciudat.

Aclimatizarea la picatura e recomandat max 1-2 ore apoi poti sa ai alta probleme (lipsa de oxigen, parametrii apei, etc)

Carantina pe perioada lunga dezvaluie si alte chestii.

P.S. aici eu vb de acvariu marin daca te referi la acvariu de apa dulce atunci nu cred ca e nevoie de carantina foarta mare.



Aclimatizarea o fac de minim 6 ore, pentru ca am observat, in timp, ca sunt anumite specii care au nevoie de mai mult timp sa se acomodeze cu anumiti parametrii ai apei. Spre exemplu, la pesti de apa dulce, toata lumea spune ca un otto este foarte sensibil in primele zile si pierderile sunt mari. Eu, personal, nu am mai pierdut unul de foarte mult timp si convigerea mea, personala, este ca sunt foarte sensibili la socurile provocate de parametrii tds-ului, afectandu-le scheletul, care este foarte fragil.

Am specificat faptul ca folosesc o carantina de 3 zile strict pentru speciile, pe care le cunosc foarte bine. Asta pentru ca pot sa-mi dau repede seama daca sunt probleme si pestii transportati, avand imunitatea scazuta, dezvolta foarte repede o boala sau daca au fost infectati, boala explodeaza mult mai repede. Daca e vorba de pesti, la care n-am avut ocazia sa ma holbez ore intregi prin bazinele mele, de obicei ii tin in carantina minim 7 zile.

Marin nu am avut niciodata. Daca problemele la sarate sunt mai diversificate nu pot decat sa va doresc pesti sanatosi si ape limpezi.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Varoluis, tu vorbesti de pesti de apa dulce, nu de pesti de apa sarata.
Daca as face aclimatizare de 6 ore cred ca as pierde toti pestii de recif.
Aclimatizare peste 45 min este rar necesara la pesti de apa sarata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

um02122 wrote:Varoluis, tu vorbesti de pesti de apa dulce, nu de pesti de apa sarata.
Daca as face aclimatizare de 6 ore cred ca as pierde toti pestii de recif.
Aclimatizare peste 45 min este rar necesara la pesti de apa sarata.


M-am pronuntat si eu mai sus. Dar daca omul a simtit nevoia sa se repete si sa zica ca metoda lui e buna nu am vrut sa il contrazic.

varolluis cand am pus P.S. ma gandeam ca te referi la pesti de apa dulce. E ok ca ai impartasit metoda ta, dar era mai ok daca mentionai si la ce fel de pesti te referi ;)

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am gasit o imagine cu diferite boli ale pestilor , sper sa va ajute
[Thumb - fish-disease-chart-marine.png]




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

bulan77 wrote: Am gasit o imagine cu diferite boli ale pestilor , sper sa va ajute


E faina, dar scoasa din context. Poti pune si sursa?
Faza e sa si stii ce fel de agent patogenic produce boala (si implicit cu ce poti tratat).

This message was edited 3 times. Last update was at 06/11/2016 12:24:04


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

http://www.waterlife.co.uk/disease-diagnosis-faqs/15-disease-diagnosis-faqs/32-treatment-5-mouth-fungus-chondrococcus-columnaris



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

un video interesant


by koala: Am rezolvat linkul.

This message was edited 3 times. Last update was at 06/11/2016 12:25:00




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E faina prezentarea.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Acum cinci saptamani am vazut un Ecsenius pictus la magazin.
Fuind pestele meu preferat, an tinut un ochi pe el.
A crescut in timpul scurs si e gras si vioi.
Nu sunt semne de boala.
Asa ca azi l-am cumparat (am ramas fara niciun blenny si vreau unul in RSM).

[Thumb - 20161015_170841.jpg]

[Thumb - 20161015_170736.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mi-am propus sa il carantinez pentru sase saptamani (ultima zi de carantina e 22 /12/2016).

[Thumb - 20161110_024147.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

um02122 wrote:Acum cinci saptamani am vazut un Ecsenius pictus la magazin...


Avantajul tau ca astia tin pestele 5saptamani. Aici astia nu tin pestele nici macar o saptamana, pt ca il vand super repede

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

CreatoR wrote:
um02122 wrote:Acum cinci saptamani am vazut un Ecsenius pictus la magazin...


Avantajul tau ca astia tin pestele 5saptamani. Aici astia nu tin pestele nici macar o saptamana, pt ca il vand super repede


Ia veniti inapoi in Romania, gasiti pesti sarati si in piata la Obor, aclimatizati, transferati si gadilati la subsuara

Vezi ca link-ul de pe Flickr nu mai merge. Plici nu ti-a placut..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

CreatoR wrote:
um02122 wrote:Acum cinci saptamani am vazut un Ecsenius pictus la magazin...


Avantajul tau ca astia tin pestele 5saptamani. Aici astia nu tin pestele nici macar o saptamana, pt ca il vand super repede


As zice ca meritul e al cumparatorului care nu se arunca, nu al vanzatorului. Desigur, faptul ca au in stock pesti cat sa hranesti un sat in Africa ajuta.

Dar la Windsor am vazut restrictii la cumparat pestii care nu-s aclimatizati inca doar la pestii de apa dulce.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pesticul pare relaxat, inoata cu scop prin acvariu, dar nu l-am vazut mancand inca.

In termeni de filtrare: am pus burete pe intake la hang-on filter si o punga de Fluval BioMax. Am dozat bacterii MicrobeLift Special Blend (15 mls).
Apa are 24.5°C (folosesc lumina ca sa incalzesc apa).
Skimmerul nu scoate inca nimic din apa.
In curand voi adauga carbon activ si vreo doua bile CerMedia din cub sau din peninsula.

[Thumb - 20161110_072641.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2016 17:41:32


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu sunt curios ce salariu ai, ca investitii faci cu galeata, nu te incurci

Glumesc..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu sunt curios ce salariu ai, ca investitii faci cu galeata, nu te incurci

Glumesc..


Sefule, si la mine tot nevasta aduce bani in casa.
Daca n-as avea fata la scoala privata, probabil ca as avea bani de un Ferrari.
Asa conduc un harb. Hobbyul asta e singurul lucru pe care mi-l permit fara compromisuri.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi am aspirat detritusul si am schimbat niste apa.
Pesticul e ok, nu pare stresat.

[Thumb - 20161111_084642.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

A face only a mother could love.

[Thumb - 20161111_141407.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

A inceput sa scoata ceva skimmerul:

[Thumb - 20161112_131654.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com