[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Visul meu...Malawi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Am ajuns acasa. Am facut prima umplere cu apa. O sa il las deocamdata asa deoarece sambata plecam o saptamana din tara. Urmeaza sa dau comanda de pesti pentru cand ne intoarcem. Tot atunci o sa incep si ciclarea. Pestii vor fi tinuti temporar pana se termina ciclarea in acvariul de 80 de litri.
Spoiler allert...
[Thumb - 14285678_1255747107777614_1355722800_o.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/09/2016 07:34:54

jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Salutare,

Nu am mai dat nici un semn de viata dar asta nu inseamna ca am stat degeaba
-Am tras 2 furtune din baie, prin perete, si cu o baterie de chiuveta, am cuplat si alimentare cu apa rece si cu apa calda la intrarea in filtru, deci umplerea cu apa se face foarte simplu, deschid 2 robineti in baie si pe urma jonglez din baterie pentru a pastra un + / - un grad abatere de la temperatura setata cand schimb mai multa apa.
-Am scobit putin background-ul si am montat o pompa de 200l/h Aquael, cu un furtun (chestia cu recircularea apei calde) si in aceeasi decupatura am montat si incalzitorul, in momentul de fata singura chestie vizibila in acvariu fiind firul de la sonda termometrului.
-Mi-am dat seama ca nisipul alb nu a fost cea mai inspirata alegere dupa ce am populat acvariul, asa ca fata de poza de mai sus au intervenit ceva modificari.
-Am schimbat 2 tuburi stock ale acvariului cu 2x T5 JBL Solar Ultra Marin Day. Nisipul alb a fost sifonat si inlocuit cu JBL Sansibar Gri. De asemenea, unul din sertarele filtrului a fost umplut cu Seachem Matrix.
Scurt si la obiect, asa arata acvariul azi, dupa un schimb de 50%. De cable management nu prea m-am ocupat, stiu )

Cu stima,

Dan
[Thumb - vedere generala.jpg]

[Thumb - Prima vedeta.jpg]

[Thumb - Filtru.jpg]

[Thumb - filtrare.jpg]

[Thumb - A doua vedeta.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2016 12:49:19

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

jd_enea wrote:...in momentul de fata singura chestie vizibila in acvariu fiind firul de la sonda termometrului...

Bazinul arata bine.
- nu inteleg treaba cu firul de la sonda de temperatura...
- de ce nu-l ascunzi in gaura din spate? Chiar daca o sa indice incorect (cu niste grade), poti sa calculezi foarte usor care este "abaterea de citire" si poti sa tii cont de ea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Probabil asta urmeaza sa fac.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2016 13:21:00

Vivaldi
Junior member

Joined: 26/09/2015 10:04:49
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

jd_enea wrote:Probabil asta urmeaza sa fac.

Cred ca este unul din cele mai frumoase backgrounduri pentru acvarii cu ciclide pe care il vad in ultimile 6 luni de cand tot caut susrse de inspiratie pe net.
Am cateva intrebari daca imi poti raspunde:
1. din ce material este facut backgroundul,
2. cam ce grosime medie are ?
3. cele 4 roci din centru sunt lipite de fundul acvariului sau sunt asezarte pe nisip ?
4. cat a costat cu tot cu transport?
ma bate si pe mine gandul sa comand la ei un backgound cam cu aceleasi dimensiuni ca ale tale .
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Cred ca este unul din cele mai frumoase backgrounduri pentru acvarii cu ciclide pe care il vad in ultimile 6 luni de cand tot caut susrse de inspiratie pe net.
Am cateva intrebari daca imi poti raspunde:
1. din ce material este facut backgroundul,
2. cam ce grosime medie are ?
3. cele 4 roci din centru sunt lipite de fundul acvariului sau sunt asezarte pe nisip ?
4. cat a costat cu tot cu transport?
ma bate si pe mine gandul sa comand la ei un backgound cam cu aceleasi dimensiuni ca ale tale .


Salutare si multam ;)

Background-ul este din polistiren expandat.
Nu pot sa ma pronunt asupra unei grosimi medii, in zona de colt unde este zona tehnica are undeva la 15 cm, spre margini fiind de 2-3 cm.
Cele 4 roci sunt confectionate din acelasi material si sunt lipite pe fundul acvariului.
Pretul a fost undeva la 334 EUR + 400 lei taxe din import (import din afara EU, de)

Update: azi, la curatenia saptamanala am observat 6 prichindei de circa 1 cm, am o banuiala pe o femela de acei ce parea gusata acum ceva timp dar am zis ca nu are cum, ca sunt micuti ). Stau mai tot timpul ascunsi si ies ocazional din crapaturi sa manance alge.

Cu stima,

Dan
Vivaldi
Junior member

Joined: 26/09/2015 10:04:49
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

jd_enea wrote:
Background-ul este din polistiren expandat.
Nu pot sa ma pronunt asupra unei grosimi medii, in zona de colt unde este zona tehnica are undeva la 15 cm, spre margini fiind de 2-3 cm.
Cele 4 roci sunt confectionate din acelasi material si sunt lipite pe fundul acvariului.
Pretul a fost undeva la 334 EUR + 400 lei taxe din import (import din afara EU, de)

Update: azi, la curatenia saptamanala am observat 6 prichindei de circa 1 cm, am o banuiala pe o femela de acei ce parea gusata acum ceva timp dar am zis ca nu are cum, ca sunt micuti ). Stau mai tot timpul ascunsi si ies ocazional din crapaturi sa manance alge.

Cu stima,

Dan


Multumesc pentru raspunsuri.
Te mai deranjez cu doua intrebari
Cu ce este acoperit polistirenul cu rasina sau cu ceva gen ciment?
Am vazut ca ai pus doua neoane JBL Solar Ultra Marin Day. Esti multumit de ele? Ce program de iluminare ai la bazin,?
Imi place cum au inverzit algele cred ca au ce manca pestii.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Ciment sigur nu este )). Pare mai repede o vopsire, nu stiu ce folosesc tipii de la aquadekor, undeva pe site mentionau o "membrana". Referitor la neoane, super multumit de astea doua. Cu neoanele stock nu am reusit sa am alge verzi, acum s-a schimbat treaba. Programul de iluminare este 07:00, pentru a hrani pestii inainte sa plec la munca, pana la ora 21:00.

Dan
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Salutare,
Deci, oficial avem 5 prichindei de acei care acum mananca la comun cu pestanii, au aproximativ 2 centimetri lungime. Mai nou am si 2 femele, una de caeruleus si una de hongi red top gusate.
Am ceva probleme cu unele exemplare de caeruleus si hongi red top care au stagnat rau din crestere, nu imi dau seama care este faza. Nu par stresati, mananca normal, chiar nu stiu ce sa fac cu ei...
Ma bate gandul sa bag pompa de valuri in functiune pentru a imbunatati circulatia rahateilor catre coltul intake-ului filtrului (ramane de vazut)
Referitor la substantele folosite, am ramas doar pe aqua safe, la fiecare schimb. Ramanand in pana intr-un week-end, am folosit echivalentul de la tetra. Drept urmare, marti a trebuit sa fac un schimb masiv de apa si sa spal filtrul si furtunele, am avut o explozie de alge filamentoase maro care au obturat furtunele filtrului si au invadat sertarele cu medii de filtrare. Acum totul este sub control, a fost o chestie one time.
[Thumb - acvariu ultima.jpg]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu as zice sa renunti la conditioneri. Ciclidele sunt pesti rezistenti, nu le vor simti lipsa. Am folosit, am renuntat, nu am vazut nici o diferenta.
Nu te stresa cu cei care au stagnat in crestere, e normal. Posibil sa fie femele sau pur si simplu nu cresc mai mult.
Pana la urma nici oamenii nu au toti aceeasi inaltime, nu? De burdihan nu mai vorbim.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Deoarece pestii au crescut si fac mult caca cochetez cu ideea de a mai instala un filtru JBL, probabil SH. In rest, veselie mare in acvariu, pui in prostie. Puii de acei au crescut (unul din indivizi este in partea de sus a pozei). Mai am 3 pui de hongi care au inceput sa iasa si ei din ascunzatori in larg. 3 pui de caeruleus care stau mai mult ascunsi si inca 2 femele de hongi gusate. Trebuie sa bag o vizita la Jucu cat de curand
[Thumb - 16805170_1419941254691531_526613264_o.jpg]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

jd_enea wrote:unul din indivizi este in partea de sus a pozei


Cine gaseste primul puiul de acei in poza?
Eu nu.

LE: Oare am zis ca-mi plac algele tale?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2017 16:21:59

jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Wrong pic ))
Algele iti multumesc pentru compliment ;)
[Thumb - 17198426_1438745439477779_1610303425_n.jpg]

jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

In timp ce ma documentam despre ce optiuni am pentru cel de-al doilea filtru extern, mi-am adus aminte ca intr-un sertar am o pompa de valuri Jebao PP-4. Simbata am instalat-o si am ajustat directia astfel incat sa am un curent de apa indreptat spre zonele cu probleme. Surpriza, pana acum, nisipul este extrem de curat. Am lasat pompa pe constant, turatie minima. Problem solved
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca nu e chiar rezolvata problema. Adica ai scapat de mizeria de pe nisip, dpdv vizual e ok.
Dar daca filtrarea ta biologica nu e capabila sa "manance" rahatul ala atunci n-ai facut nimic.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

OK, reformulez, problema vizuala este rezolvata. Macar acum mizeria are sansa sa ajunga in zona filtrului, de acolo vedem ce se intampla, cu toate ca pana acum filtrul s-a descurcat eroic.
Daca este rau si nu papa tot, mai adaug un filtru. Momentan vedem cum face fata

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2017 11:13:27

jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Stie cineva de unde pot face rost de 4 femele de Melanochromis Maingano in Cluj?
In oferta nevertebrate nu mai exista iar la crescatorie la Jucu nu au asa ceva

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Iti donez cu placere o ponta, am 2 femele gusate permanent.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

lukitza wrote:Iti donez cu placere o ponta, am 2 femele gusate permanent.

wow, that was quick. Faza este ca am doar doi indivizi si cred ca sunt masculi. Pai cand o sa ai pui, ii lasam sa mai creasca putin si pe urma stabilim detalii ca locul de intalnire, data, ora, cantitatea de bere, etc. Ms mult
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

O sa incerc sa prind o femela zilele astea sa vedem cat sunt de "copti" puii.
Daca nu ai un alt acvariu mai mic iti sugerez sa-ti cumperi o maternitate dinaia din plastic.

LE: Pune o poza cu indivizii sa ne dam cu parerea asupra sexului.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2017 10:27:29

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com