[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Visul meu...Malawi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu cum o fi la voi, ma refer la regimul de temperatura... da' la noi (ma refer la bucuresteni), vara, si apa rece e calda.

- pentru aspirat substratul si curatenie de mentenanta... bagi furtunul in canalizare si lasi apa sa se scurga.
- apoi, deschizi robinetul ala "la picatura" si-i dai drumul la apa... teoretic, vara, apa trebuie sa aiba o temperatura care sa-ti permita schimburile lejere de apa.
- daca vrei sa fii jmeker, poti sa mesteresti bateria de filtrare in asa fel incat sa o poti cupla la teava de la chiuveta/la dus... ca sa incropesti apa rece + calda.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu ma intelege gresit, ma refeream la filtrarea apei care vine pe teava sistemului "la picatura". Filtrarea bazinului era asigurata de 2x Eheim 2078


Am inteles perfect, era vorba de filtrarea apei care vine de la retea. Ma refeream ca efectele apei de retea slab filtrate sunt devastatoare si rapide asupra pestilor in cazul prezentei unor substante nocive in apa fata de sa zicem niste efecte mai putin vizibile intr-un plantat.

koala wrote:Nu stiu cum o fi la voi, ma refer la regimul de temperatura... da' la noi (ma refer la bucuresteni), vara, si apa rece e calda.
- daca vrei sa fii jmeker, poti sa mesteresti bateria de filtrare in asa fel incat sa o poti cupla la teava de la chiuveta/la dus... ca sa incropesti apa rece + calda.


La Turda apa de la retea este destul de rece chiar si in perioada caniculara. M-am gandit si la varianta cu apa calda, am posibilitatea sa trag si o teava de apa calda in zona dar am renuntat la idee deoarece sunt nesigure efectele componentelor metalice ale centralei pe gaz de apartament asupra calitatii apei.

L.E.
Filtrul ve fi expediat azi de catre WTS.
Am mai comandat si un prefiltru Eheim 4004320.
Au fost montate si usile. Consoarta refuza sa imi trimita alta fotografie din alt unghi, asa ca am facut un compromis, ma multumesc cu ce am primit

Dan
[Thumb - Usi.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 29/06/2016 10:18:26

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ok

Aveam totusi 50-60 ember tetra si o multime de creveti

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca faci schimb la picatura si pui 2 filtre interne capabile nu mai ai nevoie de nici o aspirare.
Eu nu aspir veci si nu am niciodata mizerie pe nisip. E drept ca saptamanal curat filtrele interne.
Deci ai rezolvat problema cu completarea cu apa rece. Adica nu o mai faci.
Legat de aditii pentru duritate si PH, le faci degeaba. Schimbul la picatura iti va aduce apa incet incet la parametrii de pe retea.
Doar daca faci aditii zilnic in concordanta cu apa pe care o schimbi zilnic, ceea ce zic eu ca e complicat.
De cand am schimb la picatura eu am renuntat la aditii.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

lukitza wrote:Daca faci schimb la picatura si pui 2 filtre interne capabile nu mai ai nevoie de nici o aspirare.
Eu nu aspir veci si nu am niciodata mizerie pe nisip. E drept ca saptamanal curat filtrele interne.
Deci ai rezolvat problema cu completarea cu apa rece. Adica nu o mai faci.
Legat de aditii pentru duritate si PH, le faci degeaba. Schimbul la picatura iti va aduce apa incet incet la parametrii de pe retea.
Doar daca faci aditii zilnic in concordanta cu apa pe care o schimbi zilnic, ceea ce zic eu ca e complicat.
De cand am schimb la picatura eu am renuntat la aditii.


Filtrul extern este deja cumparat, deci filtrele interne ies din schema. Cu schimbul la picatura nu cochetez deocamdata deoarece nu stiu din ce tip de sticla este acvariul Juwel si nu am chef de surprize. Peferitor la pH, sa vad ce pH are apa dupa stabilizarea bazinului, posibil sa nu fie nevoie de aditivi, poate se obisnuiesc baboii cu pH-ul existent si nu este nevoie sa intervin. Nu sunt fan aditivi, numai fluctuatii de pH nu aveam deoarece am uitat intr-o zi sa pun portia de aditivi.

Dan
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Se obisnuiesc daca ph-ul este 7 sau peste,sub nu se obisnuiesc ! Tinea cineva la ph 5.5-6.5 in oradea si aratau jalnic.Ideea nu este neaparat sa nu se obisnuiasca,tolereaza orice apa pentru ca sunt foarte rezistenti,dar fiind pesti cu schelet solid si "cioc" gura mbunelor este foarte dura,aripioarele...astea cer multe saruri minerale,si de aia se zice ca mbuna si africanii in general cresc mai frumos si mai repede in apa dura.O hrana bogata in minerale ar putea rezolva si problema asta,nu mai stiu ce tipuri de hrana or mai fi pentru ei,eu le dadeam de la jbl, de toate .Schimb la picatura este foarte bun,dar nu neaparat,daca schimbi din apa cand trebuie si ai filtrare si pesti corespunzatori o duc pana la adanci batraneti fara mare lucru.Am tinut saracul un labidochromis in 54 litrii 6 ani,crescuse aproape cat palma (13-15 cm) si cand l-am luat avea cam 2 cm,chiar daca nu a avut spatiu,dar a avut apa curata si hrana a crescut mare,deci calitatea apei este importanta,mai ales in dezvoltare.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2016 21:58:30

jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Am verificat buletinele de analiza de la compania de apa si pH-ul este 7.33 la 20 de grade la noi in oras, deci ar trebui sa fie OK.

Cu stima,

Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2016 22:17:49

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca ai luat filtru extern nu inseamna ca nu poti pune si intern.
Ala extern il poti umple doar cu material bio si cel intern il folosesti exclusiv pentru filtrare mecanica.
Vezi daca in buletin e data si duritatea dar nu cred sa fie diferita fata de Cluj, unde e 2.
Poti face aditii cu bicarbonat de sodiu pt KH si PH si sare amara (Epsom) pentru GH.
La schimbul saptamanal dozezi in functie de apa schimbata.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

lukitza wrote:Daca ai luat filtru extern nu inseamna ca nu poti pune si intern.
Ala extern il poti umple doar cu material bio si cel intern il folosesti exclusiv pentru filtrare mecanica.
Vezi daca in buletin e data si duritatea dar nu cred sa fie diferita fata de Cluj, unde e 2.
Poti face aditii cu bicarbonat de sodiu pt KH si PH si sare amara (Epsom) pentru GH.
La schimbul saptamanal dozezi in functie de apa schimbata.


Incerc sa tin un setup cat mai clean, background, nisip si baboi, din aceasta cauza nu voi monta nici un filtru intern. Sorbul filtrului extern are un locas special in background, apa intrand prin niste fante intre "roci", nu este nimic vizibil. Imi pare rau ca o sa fie incalzitorul la vedere, pe el nu l-am luat in calcul cand am dat comanda de background. O sa iau numai o pompa mica de valuri sa impinga usor mizeria spre coltul unde se afla sorbul filtrului si atat.
O sa fac si aditii cu substante daca este cazul, intai sa il vad eu lansat la apa, ciclat si parametri testelor. Deabia pe urma urmeaza pestii, etc...

Cu stima,

Dan
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

jd_enea wrote:... Imi pare rau ca o sa fie incalzitorul la vedere, pe el nu l-am luat in calcul cand am dat comanda de background...

Pune mana si ciopleste backgroundul ala... exact in scobitura care e prevazuta pentru sorbul filtrului, ca sa ai miscare de apa.
Nu lasa incalzitorul la vedere.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2016 12:06:56


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sau incalzitor extern.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Teoretic, nu prea ar trebui sa mai scobesc nimic. In background baietii de la Aquadekor mi-au lasat o decupatura de 10x10 centimetri pentru sorb care este pe toata inaltimea acvariului, in colt. Incape fara probleme incalzitorul pe langa sorb. Am mai luat ieri un prefiltru eheim care are 18 cm inaltime/8 cm diametru, pentru a suplimenta filtrarea mecanica. Daca mai scobesc polistirenul putin, le pot insta pe amandoua fara probleme. Imi faceam probleme cu incalzitorul pus foarte aproape de IN-ul canistrei, probabil va incalzi apa ce intra in filtru foarte tare iar in cazul in care canistra este pentru vre-un motiv anume oprita, apa nu prea va mai circula in zona aceea. In acest caz doar apa din decupatura va avea temperatura dorita dar nu prea va comunica cu restul acvariului. Am o alta idee cu un powerhead aditional in partea de sus dar sa vedem cum merge aplicata (nu mi-ar mai trebui nici pompa de valuri) , si asa mi-a ramas powerhead-ul original de la acvariu care sta de pomana.

Cu stima,

Dan

This message was edited 2 times. Last update was at 30/06/2016 13:02:28

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca decupatura aia este de 10x10 cm, atunci acolo poa' sa incapa o pompa mica... dai o gaura in background (care sa comunice cu partea din fata) si infigi pompa acolo (in partea superioara a decupaturii).
Chiar daca opresti filtrul, pompa aia va merge... deci nu vor fi probleme legate de stagnarea apei.
Pe de alta parte, incalzitoarele au termostat si nu merg "de capul lor"... daca apa in jurul incalzitorului ajunge la temperatura "setata", atunci incalzitorul se opreste.


PS: Sunt sceptic cu privire la prefiltrul ala (pe care vrei sa-l inghesui in spatele backgroundului)... va trebui sa-l cureti in mod regulat, ceea ce presupune un acces facil la el.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Exact schema asta o aveam in cap Koala cu powerhead-ul Juwel. Cu prefiltrul vad ce iese, ar imbunatati semnificativ filtrarea mecanica inainte de canistra. Ar fi mai simplu sa il spal odata cu schimbul de apa decat sa umblu la canistra pentru a spala prefiltrul acesteia. Lungeste durata pana cand canistra incepe sa se colmateze...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2016 13:22:21

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

jd_enea wrote:...Ar fi mai simplu sa il spal odata cu schimbul de apa decat sa umblu la canistra pentru a spala prefiltrul acesteia. Lungeste durata pana cand canistra incepe sa se colmateze...

Este foarte adevarat, desi colmatarea e oleaca exagerata.
Eu spalam canistrele anual, si n-aveam niciun fel de prefiltrare la ele... tot asa, sorburile erau ascunse in background, si n-am gasit o solutie estetic convenabila.
Scoteam noroi din ele, la curatenie... dar debitul nu era sugrumat.
Mai mare problema o sa ai cu depunerile de alge de pe furtune, decat cu noroiul din fundul canistrelor.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline


Mai mare problema o sa ai cu depunerile de alge de pe furtune, decat cu noroiul din fundul canistrelor.



Fix asa se intimpla si la mine, depunerile de alge de pe furtune sint problema cea mai mare.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

In cazul asta inseamna ca merge sa montez filtrul extern fara prefiltru. Asta imi asigura spatiul pentru pompa secundara si mascarea incalzitorului in spatiul acela de 10x10. Problema rezolvata

Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2016 19:00:25

dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut!

Pune prefiltru, n-o sa-ti para rau, iar vara renunta la incalzitor, bineinteles dupa ce ai incalzit prima apa introdusa in acvariu si ai setat-o la un 25-26 de grade. Pestii tai o sa-ti multumeasca, la fel si sotia, pentru ca vei avea interventii mai rare la filtru (filtre).
[Email] [Yahoo!]
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

dan_florin wrote:Salut!

Pune prefiltru, n-o sa-ti para rau, iar vara renunta la incalzitor, bineinteles dupa ce ai incalzit prima apa introdusa in acvariu si ai setat-o la un 25-26 de grade. Pestii tai o sa-ti multumeasca, la fel si sotia, pentru ca vei avea interventii mai rare la filtru (filtre).


Salut Dan. Din pacate pentru pesti, vara tinem temperatura in apartament la 22 de grade, nu cred ca voi putea renunta la incalzitor.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Am gasit pe mail schema background-ului trimisa de Florian acum ceva timp. Spatiul este de 8x8 dar este de ajuns pentru ce trebuie sa bag acolo.

[Thumb - Daniel final.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 02/07/2016 09:22:52

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com