[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Procambarus sp. / Marmored crayfish  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

[Thumb - 20170617_1153167292c.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asa cerseste mancare cand ne vede
[Thumb - 20170617_11532806458.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2017 10:56:32


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

[Thumb - 20170617_225507.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

..
[Thumb - 20170617_223646.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

se pare ca acest acvariu va ramane o buna bucata de timp la soacra.mea acasa,in Ilovat jud. Mehedinti,impreuna cu racul de ponoare mutat in acvariul comunitar,iar Procambarus-ul a facut rocada cu cel de ponoare deoarece in prima lui noapte de cand am pus pestii,a si mancat jumatate de kuhli. Daca prima data 1 din cei 3 kuhli a fost scapat de sotie,de data aceasta totul s.a petrecut in timpul noptii,si nu a mai avut scapare. Ma si oftica,la cat sunt de musculosi si rapizi plus alunecosi kuhlii astia,ma enerveaza la culme faptul ca se lasa prinsi asa usor si mi.a zis sotia ca atunci cand l.a scapat,era in ghearele racului procambarus si nici nu misca 1 data daca ar fi dat din coada sau sa se smuceasca putin,sunt sigurmca ar fi putut sa scape,dar statea ca prostul. in fine,pt a nu se mai intampla astfel de evenimente,Procambarus-ul va sta in cel de 81 l deocamdata singur,iar cel de ponoare in comunitarul de 330,unde va avea ca locatari in prim plan ramirezi (voalati sper eu,deocamdata am doar 1 femela ce a ramas micuta,dar e voalata),1 pleco,2 pomaceea marisori,si alte bancuri de pesti mici tip tetra penguin,neon,filigera sau mai stiu eu
Vor fi adaugati pe viitor si alti cory,poate si un gibiceps,etc. Filtrarea este asigurata de un Sun Sun 404B cu uv care e mai mult decat necesar impreuna cu Resun 2500 care dat la maxim,lipeste pestii de geam efectiv ))))) asa ca e tinut la mediu. Long story short:

Acvariu: 120x50x55(330l achizitionat de pe nevertebrate prin 2012 parca)
Stand: masa din lemn robust si placa de ceramica pe post de suport acvariu extrem de grea si rezistenta.
Filtrare: -Sun sun 404B umplut in toate 4 sertarele cu ceramica de 3 feluri de la foarte fina la foarte poroasa,plus un saculet mic de ceva auriu ce face ca apa sa fie acida(s.a discutat in posturile mele anterioare despre ce si cum este acest produs)
-Resun 2500 umplut si el cu ceramica poroasa
-Eventual un Aqua pro 1200 si un Eheim ecco pro 300,dar asta pe viitor,daca nu le voi lua si pune la viitoare acvarii ce voi face acolo unde ma voi muta(din nou). Ar fi vba ca ma voi muta ori in Ardeal ori in Bucuresti. vom vedea
Substrat: quart negru 1-3mm
Fauna:1 rac,1 botia marime mica super frumusel vargat,1 pleco,1 ramirez deocamdata plus alti pesti rataciti salvati ori de prin magazine ori ramasi de la bunca.miu dupa ce s.a lasat pe tanjeala

Later edit: plante nu am,ssingurelece mi.ar placea ar fi ceva de suprafata cu radacini ce cresc in adancimea apei(recomandati.mi ceva) eventual si un echinodorus,2..

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2017 12:36:53


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

imi facui o mica lista provizorie de cumparaturi de pesti de pe nevertebrate,cam ceea ce mi.a atras atentia in ultima vreme si nu mi.am putut permite/instala/avea din diferite motive:
-5 ramirezi voalati(obligatoriu voalati sa placa la copii,soacra.mea si mie )
-1 black ghost knifefish(am visat demult la el,dintotdeauna de fapt,nu am putut sa il am vreodata)
-1 spotted fire eel(sa speram ca atunci cand va creste nu imi va vana impreuna cu black ghostu toti ramirezii) )
-1 pleco gibbiceps(nu conteaza varietatea,conteaza sa fie cat mai frumos si ieftin-romanache type )
-pe viitor daca evolueaza treaba bine,o sa mai achizitionez 1 synodontis si cei mai ciudati pesti pe care i.am avut vreodata,anume glass ghost catfish,am avut mai demult 5 bucati,de indata ce s.a imbolnavit 1-ul au murit toti subit. De data asta voi sti mai multe despre acvaristica(sper eu ))) ) incat sa traiasca mai mult de 1 an jumate

Sotia gasii mort pleco-ul ce a fost achizitionat acum 3 zile,cel mai probabil l.am luat bolnav,asa cum sunt mai toti prin petshopurile din mehedinti. Asa ma hotarai sa achizitionez de pe nevertebrate,insa nu acum ca sunt chel in portofel.

Ceilalti pesti sunt bine mersi,melcii pomaceea sunt bine,racul de ponoare e de negasit,dar speram ca e bine printre crapaturile fundalului 3d si nu mort pe.acolo pe undeva. M.am sfatuit cu google-ul, se pare ca racul de ponoare ce l.am luat eu ar fi mascul din pozitia picioarelor si a abdomenului,iar daca totul merge bine,o sa adopt si o femela pt el...Ar fi in siguranta familia eventuala de raci in fata tiparului,caci il voi achizitiona la o marime de 10cm si ii ia ani sa creasca destul pt a inghiti un rac...Vom vedea,stiti cum e cu acvaristica,oricat am bate in cuie ceva,nu ramane nici sudat



Later Later edit:Mentionez faptul ca cele 2 filtre externe Aqua Pro 1200 si Eheim Ecco Pro 300 le am deja,insa nu instalate

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2017 18:29:41


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

din apa in eforie nord la nici 20cm adancime,gaseam de multe ori chiar cate 2(ceva sezon de inmultire? )
[Thumb - 20170612_183835.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/06/2017 18:16:27


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asa zisul racul de ponoare in elementul sau-------> Raul Cosustea com. Ilovat jud. Mehedinti
image


Ca titlu informativ,din pacate se pare ca doar pe la noi prin Oltenia se mai gaseste acest tip de rac
Deocamdata
[Thumb - map_Austor.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/06/2017 18:33:41


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

paradoxx wrote:din apa in eforie nord la nici 20cm adancime,gaseam de multe ori chiar cate 2(ceva sezon de inmultire? )


Probabil, desi cred ca se inmultesc in tot sezonul cald. Sunt zeci de mii de crabi de astia. Eu am vazut in fiecare an in care mergeam la mare. Sunt si la adancimi mai mari. Cand ma scufundam dupa scoici prindeam zeci de micuti de astia. Se numesc Diogenes pugilator Roux.

https://ecomareaneagra.wordpress.com/ecosistemul/animalia/crustacea/

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

la un moment dat,am avut impresia ca vad unul mai mare la o adancime de 40cm(ma duceam sa intru mai in larg) si cand ma aplec si dau sa apuc, ma prinde in clesti rapid un crab cat pumnul de mare,scufundat in nisip(bineinteles ca am tipat ca o fetita atragand atentia plajei intregi asupra mea) m.a piscat atat de tare de deget,ca mi.a taiat putin din piele si a curs o dara de sange ) sincer nu ma asteptam ) cat despre micutii acestia,intr.adevar, m.am apucat sa caut si gaseam numai cate 2 lipiti,am gasit sute in 10 min de cautare..imi placea doar sa i scot sa ma uit la ei si sa ii arunc inapoi....ma gasesc deseori aflat in situatia de a.mi da seama ca admir extrem de mult natura si ma las fascinat de cele mai mici si ulterior neimportante chestii pt altii dar mirifice pt mine tot ce vad vreau sa am acasa =)))

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2017 10:04:55


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com