[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Procambarus sp. / Marmored crayfish  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai am acceptat o donatie,nu am cumparat orbeste. Am acceptat pt ca "contracandidatul" meu voia sa o ofere ca hrana : o3

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 12:34:33


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline



by koala: Aranjat link.

This message was edited 3 times. Last update was at 07/07/2016 12:33:10


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Racutica mea a naparlit si e mai mare si mai frumoasa ca oricand. A mai mancat din "substratul"de puiuti,ca erau peste tot,sper sa mai ramana destui sa ii dau macar lui Ermo Ferri si inca unei persoane...daca nu....tura viitoare filmuletul e de dinainte cu 1saptamana sa naparleasca,cam asa....:



Cer din nou redenumirea topicului in Procambarus sp. / Marmored crayfish deoarece se pare a nu fi astacus.


by koala: Schimbat titlul, aranjat linkurile.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2016 12:34:21


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In urma decimarii puilor de catre mama(intr.o noapte si o zi cat am fost la munca a mancat o gramada de pui) am mai pastrat eu 3,iar restul ramasi i.am dat unui coleg de unitate pasionat de cactusi si caruia i s.a parut superba ideea de a avea un loc de relaxare al lui cu cactusi si nu cu pesti ca toata lumea ci cu ceva raci
Am fost ieri in Auchan Constanta si am achizitionat dupa lungi dezbateri cu mine insumi, 3 masculi de guppy frumosi tare; toti sunt albi cu pete, dar la fiecare,petele sunt diferite. Unul are tenta verde cu coada galben/alb/portocalie capul fiindu.i alb cu pata verde,altul ce are coada la fel are pete portocalii rosiatice si cu maro,iar altul e alb spre bleu cu pete albastre si coada alba. Se inteleg cu racutica,ei nu prea ii convine ca se apropie de ea cand ii dau sa manance,si isi desface clestii la ei,insa temerea cea mai mare a trecut,nu i.a vanat noaptea,iar acum sper sa se inteleaga cu ei pana maine cand ajung sa vad deznodamantul. Apa este super cristalina,am achizitionat si doi melci de substrat pe gratis pt aerisirea substratului,sper sa fie bine mereu.



L.E. Topicul in continuare se numeste Astacus Astacus

by koala: Nu se mai numeste asa ... am reparat si linkul.

This message was edited 4 times. Last update was at 18/07/2016 10:44:43


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pentru a nu deschide un alt topic avand in vedere ca e vba tot de raci de.ai mei,anunt ca ajungand la soacra.mea acasa intr.o permisie de cateva zile,imi baga socru.miu in cap ca pe langa racul mare ce il avem(primit ca donatie acum 1 an de la un tip din constanta ce activeaza si aici pe forum),sa mai bagam si 1-2raci romanesti din raul de la 50m de casa,un rau arhicunoscut ce trece prin Ilovat de Mehedinti,nu imi amintesc acum numele ^^. nu dureaza 10 minute,ca ma si apuc de treaba,inarmat cu un bat si o galeata...dupa alte 10 minute ma aleg cu un racusor rosu cu antenele visinii,ce tind a crede ca e Axistropotamobius torrentium,insa vreau sa fiu sigur ,de altfel fiind necunoscator,ar putea fi doar un astacus ^^. atasez ceva poze pt cunoscatori, nu stiu cat va dati seama din pozele aferente,daca e nevoie mai fuck era inca speriat. nu il pun impreuna cu procambarus ca ala e cam vicios,abia a scos sotia un kuhli ajuns la maturitate din ghearele lui
[Thumb - 20170531_103858.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Cred ca l-ai identificat bine,tinand cont si de zona unde zici ca a fost prins.Nu e un astacus sigur si nici Orconectes limosus nu pare din poza .
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

multumesc. oare suporta temperaturi de 25 de grade pt la vara ?
tre sa ma interesez mai mult despre el...cine are detalii,e mai mult decat binevenit sa adauge. observandu.i coada,devin din ce in ce mai sigur ca e racul de ponoare

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2017 11:47:59


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Ala e specia de rac pe care o ai.E un rac de munte si nu cred ca ar rezista la 25 de grade.Mai bine ii dai drumu inapoi ca e si o specie amenintata si incearca sa nu-l tii in acela-si acvariu cu patzcuarensis ca poate sa ia boli exotice.Pentru mine e prima data cand vad specia asta de rac .Cred ca ar rezista la 25 de grade ,da sigur o sa moara cand temperatura apei ajunge la 27-28 vara.Mai are nevoie si de mult oxigen in apa iar la 25 de grade nu cred ca o sa aiba destul cu o apa asa calda.Daca vrei sa tii un crustaceu dinasta mai neconventional in captivitate iti recomand crabul de Maryland sau Calinectes sapidus, da singur in acvariu si fara gupi.Se poate cumpara de la mega image sau alt supermarket.E un crab marin da si de apa dulce.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pana la urma il eliberai,deoarece avea si 2-3 puisori sub coada si avea si ceva viermisori paraziti pe clestele drept(micuti si albi) si 3 lungi si maro cu cap tip sarpe ce ii tot "scanau" corpul cand intr.o parte cand intr-alta si se deplasau prin lipirea partii dorsale,scanand cu capul prin atingere. nu vreau sa imi ibfestez ceilalti pesti sau raci cu asa ceva :-|
in drum spre eliberarea acestuia,care se dovedii a fi o femela,gasii si un mascul. ma gandii sa gasesc o modalitate de a ii scapa de paraziti pe amandoi,acesta avea multi mai multi insa renuntai rapid la idee in ciuda faptului ca au poluat astia/satenii/muncitorii la defrisare sau cine stie cine raul cu ceva,astfel incat mai gasii un rac mort,acesta avand niste clesti mai mari si de un rosu foarte aprins,putin mai mare ca cei pe care ii capturasem initial. Dorinta mea era de a-i pune in nou instalatul acvariu de 350l,in casa lu soacra.mea,unde vara rareori temperatura atinge 25grade, iar de oxigen si restul nu se pune problema,avand in stoc un resun 404b,un aquapro 1200 si un eheim ecco pro 300 ce urmeaza a ii schimba cuva(galeata) din cauza unei fisuri. anyway,racii sunt inapoi in rau,sper ca binemersi si ca nu vor fi atinsi de poluarea ce sper din suflet a fi trecatoare....
L.E.:Astazi gasii 3raci morti,2 vii si un peste tip sanitar cred eu, tot decedat destul de marisor,mai mare de o palma,i se zice "fasa"pe aici,nu ii stiu denumirea reala

This message was edited 2 times. Last update was at 31/05/2017 22:13:05


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Foarte bine ca l-ai eliberat.Din ce m-am interesat eu depre rac rezulta ca este o specie foarte amenintata in europa .Cat despre pestele ala care seamana cu un tipar ,este ori o zvarluga ori o nisiparita (peste care traieste numai in romania) ori o fasa mare.In copilarie erau o gramada de pesti dinastia pe raul buzau pe care lumea ii prindea si chiar ii manca.Le spuneam fate rele pentru ca se infasoara pe mana sau deget si iti infig 2 colti pe care ii are sub opercul(daca prindeai unu viu ,aflai pe pielea ta ).Zvarluga si nisiparita nu rezista in acvariu,sunt pesti foarte sensibili,am incercat eu de multe ori sa-i tin in acvariu in copilarie si n-am reusit desi reusisem sa tin obleti,cleni ,mreana vanata si caracude(carasei).In prezent,pe raul Buzau nu mai traieste nici o nisiparita sau zvarluga ,cel putin in zona de deal,posibil sa mai fie prin paraiele din muntii buzaului.Populatiile de nisiparita,zvarluga si inclusiv tiparul au scazut busc in ultimii 15 ani iar in unele tari sunt specii protejate.In poza e o zvarluga dar nisiparita si fasa mare arata aproape identic. image Pe saitul asta se spune ca zvarluga e amenintata cu disparitia in romania ,la fel ca lostrita,caracuda si altii. http://seaquaterra.ro/conservarea-biodiversitatii.html

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2017 00:05:25

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

e incredibil cate specii amenintate sunt aici in mehedinti, iar poluarea continua sa creasca...mi se rupe sufletul. e o gramada de puiet de nisiparita de.aia pe.aici si inca alte 2specii mai mari,dar nu sanitare,chiar nu stiu cum se numesc,o sa ma interesez. cat despre prinderea si hranirea cu acesti pesti,intr.adevar exista o mana de oameni ce pescuiesc pe rau de.a lungul verii aici in sat in fiecare an si mai sunt aceia care prefera racii,aruncandu.i direct pe gratar....taranii romani sunt tare nemilosi ; hai sa sicem ca treaba asta se face decand lumea,cel mai mare dusman e de fapt poluarea,satenii aruncand gunoiul pe marginea raului si prin apropierea lui..e dureros,insa firmele de salubrizare inca nu au traseu stabilit pe toata ruta,majoritatea caselor fiind inca la mare departare de traseul masinii de gunoi.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Raul ala pe care ai vazut nisiparita si racii astia e un rau nepoluat,chiar daca vezi satenii ca arunca gunoaiele pe marginea raului.Raul Buzau era plin de gunoaie pe timpuri si traiau in el o gramada de nisiparite.Acum nu mai sunt gunoaie de loc pe buzau ,au fost acoperite de iarba si totul pare un paradis .S- a civilizat lumea si nu mai arunca gunoaiele la rau dar odata cu civilizatia asta ,oamenii si - au cumparat si masini de spalat ,toti ,si e mult detergent deversat pe rau,cu multi fosfati care creaza infloriri de alge,raul transformandu- se dintr-unul nisipos pietros intr- un rau plin de mal ,cu putin oxigen in apa si e practic asemanator cu o balta.Nisiparita nu se poate pescui la undita deci nu e amenintata de pescari.Noi cand mancam nisiparite erau aduse pe mal cand venea buzaul mare si tulbure si oricum mureau pe mal. Ceilalti pestisori pe care i- ai vazut in rau e posibil sa fie porcusori si mreana vanata.Eu cred ca ai fi avut bine grija de racii aia la cat de entuziast esti,dar fiind o specie asa de rara nu pot sa- ti recomand sa- i tii in acvariu chiar daca probabil ar fi avut sanse mai mari de supravietuire in acvariul tau decat in raul in care pescuiesc taranii.Racii astia sunt printre cele mai amenintate vietuitoare din europa doar ca nu apar ca fiind pe cale de disparitie pentru ca nu a facut nimeni un studiu sa le estimeze populatia ,inca.Fiind un rac mic si fara interes comercial precum racii astacus si neinmultindu- i nimeni,e posibil sa dispara curand.Caz in care ar fi de incurajat sa ii tina lumea in acvariu si sa- i inmulteasca,dar nu sunt eu in masura sa dau un asemenea sfat,asta e alegerea ta.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2017 11:25:27

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

azi mai facui o tura pe la rau,si vazui alte 2 femele cu coada intoarsa in semn de protejare a icrelor,una sub un bolovan, alta langa ea la 30cm distanta,instantaneu inima umplandu.mi.se de bucurie la gandul ca o noua generatie va privi spre viitor. se pare ca pestele mort pe care l.am vazut mort era mreana,iar fasele ce le vad sunt fase mari. multumesc de increderea acordata in sensul de a creste racii,si intr.adevar consider ca daca as fi luat o pereche,as fi reusit sa o mentin in viata,mai ales ca sunt mescher de meshkher cu cooler de pe aquariumprest ) poate as fi reusit sa ii fac sa si depuna impreuna sau sa le ofer un spatiu adecvat si puilor,dar practic sunt infestati cu tot felul de viermisori albi si maro ce le traiesc pe clesti,pe abdomen si mai stiu eu unde...deci i.as pastra,dar nu stiu cum sa ii scap de paraziti...poate doar prin fierbere )))))

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2017 18:31:19


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

paradoxx wrote:azi mai facui o tura pe la rau,si vazui alte 2 femele cu coada intoarsa in semn de protejare a icrelor,una sub un bolovan, alta langa ea la 30cm distanta,instantaneu inima umplandu.mi.se de bucurie la gandul ca o noua generatie va privi spre viitor. se pare ca pestele mort pe care l.am vazut mort era mreana,iar fasele ce le vad sunt fase mari. multumesc de increderea acordata in sensul de a creste racii,si intr.adevar consider ca daca as fi luat o pereche,as fi reusit sa o mentin in viata,mai ales ca sunt mescher de meshkher cu cooler de pe aquariumprest ) poate as fi reusit sa ii fac sa si depuna impreuna sau sa le ofer un spatiu adecvat si puilor,dar practic sunt infestati cu tot felul de viermisori albi si maro ce le traiesc pe clesti,pe abdomen si mai stiu eu unde...deci i.as pastra,dar nu stiu cum sa ii scap de paraziti...poate doar prin fierbere )))))
Parazitii aia sunt comensali,traiesc in simbioza cu racul fara sa ii faca vre-un rau.Poate scapa de ei cand naparleste.M-am documentat mai mult sepre racii astia si am ajuns la concluzia extraordinara ,ca sunt veriga lipsa pe care noi n-o avem in apele noastre sa crestem lostrita.Slovacii au foarte multi raci dinastia si au si lostrite multe si un program de protectie a speciilor bine stabilit astfel incat la ei se poate gasi ocazional lostrita de vanzare la supermarket.Lostrita,fiind un somon are nevoie de crustacee sa creasca in conditii bune,deaia au somonii carnea rosie,de la crustaceele pe care le mananca asimileaza astaxantin ,un pigment carotenoid,acela-si care face ca racul sa devina rosu cand il fierbi.In Franta racii astia se considera ca fiind disparuti,francezii fiind prea mari fani de carne de rac;Eu zic sa incerci sa cresti o pereche in acvariu si sa-i inmultesti ,iar puii sa-i eliberezi inapoi in rau si chiar si in alte rauri.Ai face un lucru bun pentru natura dar trebuie sa-ti si placa chestia asta.De 2 zile s-a deschis sezonul la pescuit si de anul asta nu mai e nevoie de permis ca sa te duci la pescuit iar racii astia nu sunt inca protejati la noi .Ar fi legal sa iei acuma o pereche sa ii cresti iar probabil peste cativa ani v-a fi ilegal ,cand o sa devina specie protejata.Important ar fi sa nu ii cresti in apa in care ai crescut alti raci exotici sa nu ia boli si chiar nici alti pesti exotici nu prea ar fi indicat sa ai in acela-si acvariu. Uite si
unu tinut in acvariu,are si viermii aia pe clesti,se numesc branchiobdellida . Eu as baga racii astia pe raul Buzau si paraiele care se varsa in buzau din sus de barajul de la siriu daca i-ai creste si s-ar inmulti.Poate asa ar reveni si lostrita pe buzau .

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2017 11:54:54

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

tu iti dai seama ca as putea fi responsabil de multe chestii extraordinare daca mi.ar iesii experimentul asta ? ) maine trag o plimbare cu copii nevasta si socrii cu caruta pe lungul Cosustei pana pe la izverna printre dealhri si munti,si voi cauta exemplare si voi incerca sa fac chestia asta,pt ca sunt pasionat si e mai mult decat pasiune ce fac o sa vad

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Buna din nou. Datorita faptului ca a trebuit sa plec iarasi la munca inapoi in Constanta,a ramas ca sotia mea sa ia acei raculeti de ponoare dupa perioada de depunere,mai spre vara,cand o sa fiu si eu mai liber ca sa o pot ajuta. intre timp s-a ciclat si acvariul mare de 330(apa din putul lu soacra.mea e destul de ciclata ) ) iar dupa un timp de asteptare de 2-3saptamani,sotia a pus procambarusul cel mare in acvariul mare sa vedem cum se comporta,iar astazi imi trimise poza cea pe care o vedeti....urmeaza sa adaug si cei 3 kuhli cu ceilalti pestisori in acvariul mare,sperand din suflet sa nu mai ajunga niciun kuhli sau vreo alta vietate in clestii racului meu feroce dar care este deja prieten si cu copilasul si sotia,venind ca un milog la geam de fiecare data la geam cand ii vede,cersind ceva mancarica pt cei care nu stiti deja,o cheama Racutica )




in alta ordine de idei,ducandu-ma la mare,nu am putut ieri sa nu observ zeci de nevertebrate cu casute in spate,umbland pe fundul marii fff aproape de mal,la o adancime de nici 30cm.. enjoy hehe

Ahhh si era sa uit,astazi pe fundul apei mi se paru ca vad si un clestisor mai mare,iar cand bagai mana sa il iau,ma apuca de deget un crabulet aproape cat un pumn de maricel,si tipai ca o fetita neasteptandu.ma la o stransoare asa puternica si un crabulet asa mare )))) rasera cativa de mine,dar eu eram fascinat de viata din apa asa ca.....cinste noua )
[Thumb - IMG-20170613-WA0016.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 13/06/2017 23:01:42


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

crevetei de apa sarata ^^
[Thumb - 20170612_183835.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

[Thumb - 20170617_223646.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

https://img.plici.ro/images/2017/06/19/20170617_22371440440.jpg
https://img.plici.ro/images/2017/06/19/20170617_223649d876a.jpg
https://img.plici.ro/images/2017/06/19/20170617_2254592b379.jpg
https://img.plici.ro/images/2017/06/19/20170617_1153167292c.jpg
https://img.plici.ro/images/2017/06/19/20170617_11532806458.jpg

This message was edited 3 times. Last update was at 18/06/2017 23:38:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

[Thumb - 20170617_22371440440.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com