[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta si Molly  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Inca odata scuze pt offtopic tehnician. Nu vad ce ar putea sa dezbata, dar fie. Cat despre al meu beta, ii e bine si nu are nevoie de urarile tale. Pa.

0771 496 835 Lucian
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uite ca sunt si eu de acord o data cu tine, nu mai avem ce mai dezbate, treaba e clara.

stefanp wrote:
Ia hai sa-ti citez de pe site-ul JBL ( http://jbl.de/en/online-hospital ), legat de fin rot.

Mouth rot or fin rot are caused by water quality problems, even if the diseases are of a bacterial nature. The bacteria belong to the genera aeromonas and pseudomonas and multiply at a terrifying rate in the aquarium when the water quality is poor. This disease can only be combated permanently by using the right remedy and improving the water parameters at the same time. Regular water changes comprise the most important measure.


Si daca tot ne-am inteles amandoi ca nu mai lungim discutia, las si topicul deschis (ca ma gandeam la un moment dat sa-l inchid), ca sa poata primi sfaturi in continuare colegul ce l-a deschis (sfaturi bune, sper eu...).

This message was edited 1 time. Last update was at 25/08/2014 18:40:52


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Daca as fi in bocancii tai eu as pune galaxy langa betta. Sunt frumosi foc, micuti (2,5 cm), poti sa pui o gasca maricica, iar pe tabel scrie ca ar fi compatibili.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Mersi de sfat Faye, chiar arata bine pestisorii astia m-am uitat si pe aqad si aparent nu da nici un warning plus ca par linistiti si nu ca zebrele mele care alearg? prin tot acvariul.

psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca sunt offtopic DAR, am citit postu asta cu asa patos....... nici la cele mai mondene emisiuni de divertisment din Romania nu am vazut asa scandal ca asta intre stefanp si kazaku, foarte amuzant. oricum frumos topic si pe mine ma batea gandul sa fac un nano cu chrimpi si unul cu beta, succes cu acvariul si betanul
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

voiam
chiar acum sa recomand galaxy sau red nose tetra.sau mai sunt unii
draguti,dar nu mai stiu cum se numesc,parca"tertzieri"? )) gartzeri?
nu mai stiu,dar seamana cu tetra.in fine,ma bucur ca ai ales galaxy :d

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Salutare,

Am ajuns la urmatoarele optiuni si voi face una saptamana viitoare

Varianta 1: 6x Danio zebra (3x verzi, 3x Mov) cu 6x Galaxy in 60l (stock era aici 60 si ceva %) iar Betta singurel cu un mec in alt acvariu intre 10 si 20l

Varianta 2: Dau zebrele si pun Galaxy cu Betta

Ma gandesc ca poate varianta 1 ar fi mai de efect in acvariu mare si posibil un spectacol de culori (am vazut ca Galaxy isi fac veacu mai pe la fund) si poate chair ar ajuta si Betta mai mult. P.S. pe Betta oficial il cheama Stelica

Ce ziceti de cele de mai sus.

Am vazut ca nu ar trebui sa aiba treaba zebrele cu galaxy

Mersi !
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Salut,

Revin cu un update:

Am cumparat un acvariu de aprox 15l (30x20x25)

Betta are 100% fin rot l-am tinut sub observatie si intradevar acum se vede bine ca e fin rot si nu ciupit

Astazi l-am bagat in acvariu cu apa curata si am folosit 4ml de Ektol Fluid plus piatra de aer in acvariu.
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu uita sa cresti temperatura
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

De ce sa creasca temperatura in tratamentul contra fin rot? Bacteriile prospera la temperaturi ridicate.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hmmm...cam asa e..deci stiam ca temp tre crescuta la gris,tre si la finrot?asteptam concluzii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In cazul grisului, la temperaturi de 29 grade Celsius, parazitii nu mai infesteaza pestii, la 30 nu se mai multiplica, iar peste 30 mor.
La finrot n-am auzit ca temperatura sa afecteze bacteriile...

Ce zice Faye face sens, pentru temperatura mai mare accelereaza metabolismul celular si deci multiplicarea.


Vezi sa faci tratamentul conform prospectului.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Update:

Pestisorul pare sa se simta bine Dupa a3-a zi. Este agil, mananca fara probleme si inoata prin tot acvariul. Dar nu vad imbunatatiri majore ale aripioarelor. Am sa il mai las 2x zile sa vad ce si cum daca nu ii mai fac o serie de tratament Dupa cum scrie in prospect.

P.S. - Acvariul in care se afla acum va if si noua lui casa, Dupa tratament voi Pune niste substrat cateva plantute si lemn mic. Pare sa fie ok in marimea asta de acvariu si are spatiu sa inoate fara probleme.

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fa tratament conform prospectului.
Va dura un pic pana vor creste la loc aripioarele

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com