[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 350l incepator  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

bulan77 wrote:...Sau in loc de aulonocara sa bag Iodotropheus Sprengerae?

Mi bine asa, nu amesteca "paunii" cu mbunele, mai ales de la inceput.
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

bulan777, citeste cu atentie sfaturile noastre date, nu ignora ce ti-am scris despre Malawi Bloat ,

Off topic
acuma nu vreau sa ofensez pe nimeni, nimeni nu s-a nascut invatat, user @adiacvaristu60, pina sa mai dai pareri din experientele tale,combinatii de specii etc vis a vis de malawieni, recomand cu caldura mai multa carte,nu lua in nume de rau, e spre binele tau

A nu se face confuzia intre cohabitarea speciilor Moori si Crabro(nu asa cum ai scris tu ),ei convetuiesc impreuna dar never for ever , Crabro nu ajung la dimeniunile unui Moori, nici macar in lacul Malawi.
Pseudotropheus Crabro masculul atinge 16 cm iar femela 13-14cm
Moori ajung pina 25 cm rareori peste.
Moori sunt haplocromide iar Crabro mbune

fostul user ozy
[WWW]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Si eu ca musca-n kk
Aveti un acvariu relativ mic sau hai mediu,doriti 50 de pesti in el,o filtrare insuficienta,pietre,buturugi,plante,neone din piata,etc
Nu este mult mai ok sa te hotarasti ce vrei,te uiti la buget si te limitezi
Acvariu 350 l,masori interiorul acvariului,scazi buza de sus,scazi pietre,decor,nisip,filtre si vezi cata apa ai
Combina 2 perechi (galben si albastru),sau oricare ti se par cele mai frumoase si atunci scapi la bani mult mai ieftin decat 20 de specii,nu iei drosare (china) care se ard saptamanal,dai un ban si te tine 2 ani,iei 1 neon mai scump si nu 6 din piata,suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine

Referitor la sfaturi,nici eu nu sunt in masura dar ma mananca-n degete cand vad ce sfaturi dati,ce alegeri cand voi nu detineti o ciclida(africana,americana.etc) relativ F0,f1 sau ceva asemanator (cine se simte sare cu gura,cine stie ca nu este vb despre el apreciaza ce am scris)

PS-cumpara un lucru de calitate si va face toti bani,un acvariu plin cu pesti nu este un acvariu frumos
[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

vereb wrote:bulan777, citeste cu atentie sfaturile noastre date, nu ignora ce ti-am scris despre Malawi Bloat ,

Off topic
acuma nu vreau sa ofensez pe nimeni, nimeni nu s-a nascut invatat, user @adiacvaristu60, pina sa mai dai pareri din experientele tale,combinatii de specii etc vis a vis de malawieni, recomand cu caldura mai multa carte,nu lua in nume de rau, e spre binele tau

A nu se face confuzia intre cohabitarea speciilor Moori si Crabro(nu asa cum ai scris tu ),ei convetuiesc impreuna dar never for ever , Crabro nu ajung la dimeniunile unui Moori, nici macar in lacul Malawi.
Pseudotropheus Crabro masculul atinge 16 cm iar femela 13-14cm
Moori ajung pina 25 cm rareori peste.
Moori sunt haplocromide iar Crabro mbune

Nu superi pe nimeni.
Am zis ca se apropie ca talie de moori,si da ajung la 16 cm.Un moori la 25,deci diferenta este de 9 cm.Nu-i mult pentru ca discutam de pesti mari aici,evident ca nu ajunge crabro la 25.Este ca si cum ai compara frontosa cu moori sau venustus,nu ajunge la aceeasi talie,dar se apropie.
Nu recomand sa bage mbuna cu paunii malawieni,care sunt carnivori,mai ales la inceput.Majoritatea mbunelor sunt erbivore,deci mbuna cu mbuna si aulonocara cu aulonocara,sau daca ne permite spatiul su haplachromis.
In 350 litri un mbuna asa mare si rau ca si crabro o sa faca dezastru.Este un peste cu o personalitate destul de serioasa.Nu conteaza numai marimea ci si agresivitatea.
Dupa parerea mea nu ar trebui sa bage pesti mai mari de 10 cm acolo la inceput,iar ca numar,o filtrare rezolva,dar sa fie serioasa.Mbuna ar trebui usor suprapopulate pentru dispersarea agresiunii,fiind si mai micuti este benefic si din punt de vedere vizual.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu stiu unde mi-a fost capul cand ma gandeam la Aulonocara, probabil coloritul lor ma fascinat.
Oricum am vorbit la o crescatorie si au tot ce imi trebuie , vineri ajung pestanii
Ultima reteta :
-10 x Iodotropheus Sprengerae
-10 x Labidochromis Caeruleus
-10 x Labidochromis Mbamba Bay
-10 x Pseudotropheus Acei Msuli

Asteptam sa creasca umpic pestanii dupa care mai triem din ei.

Ce raport vi se pare mai ok , 1m si 3-4 femele sau 2m si 4-5 femele?



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

1 m si 3-4 femele pentru pace.Si 2 m si 4-5 femele pentru a concura cei doi masculi la reproducere,astfel vei avea pesti mai de calitate,cel mai frumos si mai mare mascul va avea primul drept de reproducere,iar puii vor fi vigurosi si frumosi.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am sa aleg pace



aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Eu iti recomand 2 masculi si femelele aferente. Astfel vei avea un mascul dominant si unul subdominant pentru orice eventualitate (Doamne fereste), nu strica un pic de concurenta si mentine animatia si vitalitatea speciei, nu o sa fie "razboi" cu 2 masculi. La acei msuli nu e neaparat necesar acelasi raport, sunt mai docili. Cu aceii o sa ai animatie si in partea de mijloc. Combinatia de specii e ok sa zicem, daca nu vrei sa renunti la mbamba bay poate o sa te razgandesti pe parcurs . Ar fi bine sa studiezi problema filtrarii si sa ai in vedere suplimentarea acesteia. Nici nu iti vei da seama când o sa devina insuficienta, prea mare n-are cum sa fie.
Sa ne pui poze cu pestisorii, spor!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2014 12:43:43

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

aLLLx wrote:Eu iti recomand 2 masculi si femelele aferente. Astfel vei avea un mascul dominant si unul subdominant pentru orice eventualitate (Doamne fereste), nu strica un pic de concurenta si mentine animatia si vitalitatea speciei, nu o sa fie "razboi" cu 2 masculi. La acei msuli nu e neaparat necesar acelasi raport, sunt mai docili. Cu aceii o sa ai animatie si in partea de mijloc. Combinatia de specii e ok sa zicem, daca nu vrei sa renunti la mbamba bay poate o sa te razgandesti pe parcurs . Ar fi bine sa studiezi problema filtrarii si sa ai in vedere suplimentarea acesteia. Nici nu iti vei da seama când o sa devina insuficienta, prea mare n-are cum sa fie.
Sa ne pui poze cu pestisorii, spor!

+1
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Atunci am sa raman la 2m si 4f, astfel ajung la 24 de pesti.
Cat despre filtrare am sa imbunatatesc actuala filtrare iar pana mai cresc ori schimb filtru cu unul mai puternic ori am sa mai adaug unul, asta ramane de vazut .



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Mai de graba adaugi inca unu decat sa il inlocuiesti.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut tuturor!
Au ajuns micuti, sunt bine si mancaciosi, cersetori , cum te vad hopa si ei .
O problema este ca am mutat o piatra si booom ====> apa tulbure , spartura asta de marmura se limpezeste greu.
Cateva poze, nu arata ele straluciti....telefonul meu e varza .
[Thumb - Fotografie0052.jpg]

[Thumb - Fotografie0054.jpg]




kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Sa ii stapanesti sanatos.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Iti multumesc .
Sa vad de unde fac rost de un aparat foto si am sa pun si niste poze mai clare.
Pana atunci pestisori sunt bine , mananca nu se joaca .
Aceii parca cresc peste noapte.
Cei mai timizi mi se par Caeruleusi , dar sunt sigur ca vor deveni si ei indrazeti



vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Sunt frumosi,sa-ti traiasca sanatosi. Nu imi este foarte clar fiindca pozele nu sunt tocmai reusite,in ultima poza,dreapta sus este un protomela recif Taiwan?

fostul user ozy
[WWW]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu este protomela recif Taiwan , este un acei msuli.
Am sa revin cu poze mai clare



aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Mie mi s-a parut a fi red empress da' mi-a fost "frica" sa intreb.
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Poate ma insel, dar acei msuli incep sa isi coloreze aripioara pe la 5cm.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

acei au cam 5 cm , restu sunt mai micuti.
Oricum incerc sa fac poze mai serioase in seara asta .
Numai sa nu se mai zbataie atat prin acvariu , am sa ii fac sa ii fac sa zambeasca



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Sfat. Bati cu degetul in geam, daca sunt asa prietenosi si se strang pt poza de grup ;).

0771 496 835 Lucian
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com