[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 350l incepator  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut tuturor!
Am revenit, constructile au fost finalizate iar acvariul acuma sta la locul lui si a intrat in procesul de ciclare.
Ultimul update al acvariului suna cam asa :
- acvariu 125L x 60l x 45h
- stand din teava rectangulara imbracata in pal
- capac cu 2x tuburi t8 philips + ventilatoare
- o canistrat SumSum de 1400l , inele ceramice , siporax si roca vulcanica (probabil la urmatoare curatare voi imbunatatii filtrarea , pana cand cresc pestanii am timp )
- filtru intern resume 2500
- incalzitor 300W
- surface skimmer de la jbl
- filtru UV DIY de 15w

Pestanii la care m-am gandit in cele din urma :
-10 x Labidochromis Caeruleus
-10 x Pseudotropheus Acei Msuli
-10 x Pseudotropheus Demasoni
-10 x Labidochromis Hongi Sweden
Toti vor fi pui si o sa las sa se formeze famili dupa care mai scot din ei.
Astept in continuare pareri in alegerea pestilor .
Am atasat cateva poze
O zi buna!
[Thumb - Fotografie0051.jpg]

[Thumb - Fotografie0048.jpg]




kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Salut. Legat de pesti, eu as baga vreo 6 cyrticara mori, 7-8 caeruleus, 7-8 demasoni, 7-8 red zebra, 7-8 acei msuli si 7-8 hongi sweden. Si tot la capitolul asta, ai nevoie de mai multe pietre, au nevoie de ascunzatori, fiecare mascul o sa isi faca o ascunzatoare. La tine nu prea sunt si or sa aiba loc lupte crancene pe ascunzatori. Demasoni sunt foarte agresivi cu alti pesti si in special cu propria specie. Daca nu au unde sa se ascunda, se vor bate pana la moarte pe o ascunzatoare. Ca decor eu as fi optat pe niste autocolant auto pe geamul din spate si atat. In caz de zgarieturi pe geamul din fata, puteai intoarce acvariul si scapai de ele. Cat de filtrare, scoate inelele de ceramica si baga tot siporax, nu retin culturi mari de bacterii inelele. Iar pt duritate, poti da bagi un compartiment de la resun plin cu spartura de scoici.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
In legatura cu pietrele , daca au ascunzatori nu incep sa fie mai agresivi decat daca nu au?
Daca nu au nu ar avea motiv sa se bata, iar in legatura cu fundalul am zis ca il las asa iar poate mai incolo, poate vine mosu cu un decor 3d profi ).
Cat despre filtrare , am sa ii fac o imbunatatire in timp , acuma pare ok pana cresc pestii.
Oricum bugetul a scazut dramatic , sa vedem ce ne rezerva viitorul



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Pt buget redus poti baga roca vulcanica. E 5 lei kg si e mai buna decat inele de ceramica. Cat de agresivitate, sunt agresivi si cu pietre si fara. Se bat si uneori mai iese unu mai sifonat, ceilalti pesti il ataca si nu prea conteaza specia. Avand pietre isi fac ascunzatori si evita confruntarile, scade riscul de fatalitati.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/08/2014 00:31:38


0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Problema este ca in sibiu nu sunt magazine de specialitate, iar tot ce cumpar trebuie adus la comanda si imi pare rau ca dau mai mult pe transport decat pe produs in mare parte. Iti dai seama ca am facut o comanda de un fundal de acvariu la un petshop si mi-au adus produsul gresit si apoi nu au mai sunat . In general fac comanda de pe net cand adun mai multe produse, altfel nu se renteaza.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2014 07:16:36




aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Combinatia la care te-ai gandit e ok, in afara de demasoni. Când li se pune pata fac totul varza in jur. Ca si numar mai triezi din ei când vor creste, aceii se fac destul de mari si o sa fie cam inghesuiala. Eu n-as baga cyrtocara moori decat in bazine peste 500 litri (peste 150 cm lungime), cresc foarte mari si au nevoie de spatiu de inot.
Ce nisip ai folosit, e alb?
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Inca ma gandesc la ce specii am sa pun in acvariu , sa vad ce gasesc si ce oferte imi fac vanzatorii
Am folosit spartura de marmura + nisip normal , granulatie cat mai mica.
Ce parere ai de pietre, prea putine?



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Toata lumea ma avertizeaza in legatura cu demasoni, mie imi plac urmatoarele specii:
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei Msuli
Pseudotropheus Demasoni
Labidochromis Hongi Sweden
Cynotilapia Afra Cobue
Aulonocara Cape Mclear
Labidochromis Mbamba Bay

Cred ca am sa raman la combinatia :Labidochromis Caeruleus,Pseudotropheus Acei Msuli,Labidochromis Hongi Sweden si Labidochromis Mbamba Bay.
E vreo sansa de hibridizare intre ei?



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Nu stiu daca exista riscul de a se hibridiza, nu sunt expert. Primele 4 specii le am si eu in acvariu, plus alte specii agresive, dar am destule ascunzatiri si nu am probleme. Se mai bat intre ei si cu alte specii dar fara fatalitati. Pesti poti cumpara de la useri si sa tii trimita prin autocar. 5kg roca vulcanica costa cu tot cu transport 30lei.

0771 496 835 Lucian
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

bulan77 wrote:Toata lumea ma avertizeaza in legatura cu demasoni, mie imi plac urmatoarele specii:
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei Msuli
Pseudotropheus Demasoni
Labidochromis Hongi Sweden
Cynotilapia Afra Cobue
Aulonocara Cape Mclear
Labidochromis Mbamba Bay

Cred ca am sa raman la combinatia :Labidochromis Caeruleus,Pseudotropheus Acei Msuli,Labidochromis Hongi Sweden si Labidochromis Mbamba Bay.
E vreo sansa de hibridizare intre ei?

Vrei niste pesti foarte frumosi dar e nevoie de multa experienta si un bazin mai mare, limiteaza-te deocamdata la speciile comune pe care le gasesti usor. Tinand cont ca vrei doua specii de labidochromis asemanatoare, sunt sanse de hibridizare dar asta e ultima ta grija deocamdata Despre pietre, daca ma intrebi pe mine, mi s-ar parea mai potriviti niste bolovani rotunjiti, din pacate background-ul e in alta "directie" asa ca sunt ok dar mai baga vreo cateva, fara sa faci grote de ascuns.

This message was edited 5 times. Last update was at 04/08/2014 17:16:59

kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Nu prea inteleg de ce ar trebui sa se limiteze la anumite specii? Ok, sunt de acord sa evite speciile care se pot incrucisa. Chiar as vrea sa stiu si eu cam cati pesti ar trebui sa tina in 350l? Chiar sunt curios.

0771 496 835 Lucian
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

salut,

si eu ,cind am inceput in ale ciclidelor malawi, nu stiam ce combinatii cit mai frumoase sa fac dpdv cromatic. Dar colegii cu experienta mi-au explicat cum stau lucrurile cu aceste ciclide, apoi am ascultat sfaturile lor si am inceput sa ma documentez la greu,sa citesc etc.

Eu urmaresc cu atentie jurnalul tau, si as recomanda cu caldura sa te limitezi la mai putine specii pina vei prinde experienta,apoi poti jongla dupa

Mergi pe mumbune, si anume:

Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei Msuli
Pseudotropheus crabro ori Iodotropheus Sprengerae (Iodo. Sp ptr contrast )

Daca vrei sa ai aceste specii de mai jos, iti vei pune mina in cap cind vor incepe sa se maturizeze, multi au si renuntat,de ce?

Pseudotropheus Demasoni
Pseudotropheus Demasoni
Labidochromis Mbamba Bay
Sunt superteritoriali, agresivi cu specia lor si alte subspecii. Cand culorile sunt aprope la fel intre subspecii si subspecii, si dungiile au aceasi pozitionare (fie pe verticala ori orizontala) iar se da un motiv lupta continuu.
Cu timpul cel care va ceda, incet va fi si eliminat de habitatie . Din cauza stresului poate sa apara boala specifica ciclidelor malawi, anume Malawi Bloat, nu cred ca ai vrea sa ajungi aici,sa adminsitrezi antibiotice etc.Eu m-am confruntat cu asta,cu rabdare am eliminat,( multumesc colegiilor ptr ajutor stim noi cine

Multa bafta

fostul user ozy
[WWW]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

kazaku wrote:Nu prea inteleg de ce ar trebui sa se limiteze la anumite specii? Ok, sunt de acord sa evite speciile care se pot incrucisa. Chiar as vrea sa stiu si eu cam cati pesti ar trebui sa tina in 350l? Chiar sunt curios.

Daca vrei sa ai doar doua specii dintre cele mentionate mai sus (acei msuli si caeruleu sa zicem) gandeste-te ca acei-i ajung la 12-15 cm iar caeruleus tot cam la 12-14 cm. Imagineaza-ti cati pesti ar fi ok de introdus peste cele 20 de exemplare din cele mentionate mai sus, intr-un acvariu de 125 cm lungime, astfel incat sa se dezvolte normal si sanatos, sa ajunga la dimensiunile normale (din acvarii). Eu zic ca 20-25 de exemplare care pot ajunge la 14-15 cm intr-un spatiu de inot de 125x50 cm sunt suficienti.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2014 13:05:39

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut din nou!
Va multumesc ca ma sustineti in acest proiect , eu imi dau toata silinta.
Uitati care este ultima stire in legatura cu pestanii
ce ziceti de combinatia :
Aulonocara Cape Mclear, Labidochromis Caeruleus, Labidochromis Mbamba Bay si Pseudotropheus Acei Msuli?

Sau in loc de aulonocara sa bag Iodotropheus Sprengerae?

Mie imi plac toti , cre'ca mai bine imi demolez o camera si o fac acvariu



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

In legatura cu numarul lor , eu am sa cumpar 10 pui din fiecare specie , ii las sa se dezvolte , sa formeze famili apoi pe restu am sa ii donez.
Oricum ma gandeam sa tin doar o familie din fiecare.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2014 13:37:23




bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

O stire la cald ) , am gasit o crescatorie in timisoara care are puiet din speciile Iodotropheus Sprengerae, Labidochromis Caeruleus , Labidochromis Mbamba Bay , Pseudotropheus Acei Msuli la un pret destul de bun , zic eu
Au spus ca daca sunt hotarat pana vineri am si pestanii in noua lor casa



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Eu am acei msuli si sincer nu cred ca o sa ii pastrez. Prefer demasoni,interruptus, flavus, firefish, caeruleus, cyrtocara mori si red zebra. Un 5-6 din fiecare specie as zice ca e suficient, cel putin la mine in 300l.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Asa ma gandeam si eu , o familie formata din 1m si 3-4 femele. Acuma sunt la inceput , deci orice ciclida colorata este wow .
Probabil in timp am sa mai fac ceva schimbarii



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Eu am inceput cu 5-6 pui din fiecare specie. Oricum o sa ai cam 1 an pana ajung la maturitate si o sa selectezi din ei, timp in care ai timp sa te documentezi, sa prinzi experienta. Deci din punctul meu poti baga ce pui vrei la inceput, fara teama de hibridizare. Cand o sa vina timpul sa faci selectie o sa ai deja ceva experienta si cunostinte in domeniu.

0771 496 835 Lucian
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Sprengere si demasoni sunt din punctul meu de vedere cele mai frumoase mbuna.
Cine ti-a recomandat crebro mai sus nu stie ce zice!
Un adult crabro creste foarte mare,se apropie de moori destul de mult ca talie!
Ca sa nu ii incrucisezi cumpara specii cat mai putin asemanatoare din toate punctele de vedere!
Daca face fata filtrarea numarulnu este o problema,mai ales cand sunt pui.Dar la inceput zic si eu sa te limitezi la mai putini,apoi mai bagi un filtru si mai bagi 10-20 de mbune .
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com