[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul primilor pasi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aaa, pai asta e alta treaba. Eu in eheim am renuntat la perlon. Daca as fi avut, probabil ca trebuia sa o desfac mai des.
La jbl-ul de la acvariul mare, am pus o bucatica de perlon, insa au trecut cred ca aproape 2 luni (nu mai tin minte) si inca n-am desfacut canistra sa il inlocuiesc pentru canu mi s-a parut ca a scazut debitul. Iar la celalalt jbl, de la creveti, iarasi n-am perlon.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Nici eu nu am perlon in canistra, tocmai sa nu fiu nevoit sa o desfac des.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Azi am desfacut canistra, la indemnul colegului Iulian. Ma asteptam sa gasesc dupa 7 luni mal, dezastru. Nimic din toate astea, apa in care am clatit mediile filtrante era mai curata decat cea in care clateam perlonul de la filtrul intern. Nimic care sa miroasa urat, pe fundul canistrei foarte putina mizerie. Am spalat furtunele, reactorul, am bagat apa in canistra si am pus de la jbl bacteria starter, parca asa se cheama, 15000 de bacterii.Am dat drumul, totul merge ok acum, insa se simte lipsa unui intern. Nu miroase nimic prin jur, astept sa vad in continuare, dar se pare ca era de la caldura. Sper ca bacteriile din substrat sa faca fata, o sa incerc sa ma tin cu testele de el, si asa de la ultima curatenie generala masculul de gupi a inceput sa piarda din codite, stres prea mare pentru el, dar pare ca a ineput sa se regenereze.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

viulian Ei nu curata asa des canistrele pentru ca nu au perlon... Ala se murdareste repede. Am si eu perlon, daca incepe sa ma streseze, il scot si eu.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Deoarece aveam ceva timp liber, am zis sa mai fac vreo 2 poze la acvariu la stadiul actual. singura modificare dupa ce am desfacut canistra a fost achizitia unui filtru intern eheim, pentru filtrarea mecanica.
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
Sper ca am mai avansat putin, zic eu, cel putin ma straduiesc. Urmeaza sa donez ce mai am pesti in afara de neoni, otto si sae.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata bine, parca ar mai merge niste plante in dreapta, ca sa nu se mai vada filtrul.
Plantele arata si ele bine

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Arata bine, mie nu-mi place Eheim-ul intern nici cu lamaie Am si eu unul si-l folosesc in maternitate sau mai stiu eu pentru ce urgente.
Eu ti-as sugera sa te decizi la pesti Xifo nu merg cu Neonii. Nu stiu ce parametri ai tu in apa ca sa stiu ce s-ar preta mai bine.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu o sa stea (filtrul ala frumusel) o vesnicie acolo, dar deocamdata aveam impuritati in apa, asa ca l-am achizitionat. Probabil cand voi elimina pestii mai mari, va fi mai lejer cu curatenia, iar filtrul extern va fi de ajuns.
@stefan Plantele cresc repede.....tre sa le tund des. Filtrul l-am luat de vreo 2 saptamani, cand vin luni acasa o sa bag niste plante mai mari in fata lui, dar avand doar vreo 29cm latime acvariul, o sa vina plantele mari prea in fata......voi vedea.
Oricum va fi, mai experimentez pe asta micu pana am aprobare de le sef de cel mai mare, daca va fi sa fie.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ah, cu latimea da, e o problema in cazul asta.
Si stiu modelul de eheim, are varul meu, ocupa o buna parte din latimea acvariului...

Cat despre aprobari, iti tin pumnii, suferim impreuna

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Cateva poze de azi
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us

L.E. Am eliminat filtrul ala intern, imi statea ca un ghimpe in coasta, a stat cam 2 saptamani.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2012 21:39:01

[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Loc liber in plus
N-ar strica o tufa de ceva in dreapta in locul unde a fost filtrul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Da, plantele deja sunt puse, astept sa creasca si sa se indeseasca, numai sa nu mai creasca mult criptocorinele alea si sa umbreasca, si asa le-am tuns radical,cat m-a lasat sufletul.
Sper si eu sa am ceva ce-mi lipseste (aprobarea) ca sa dau drumul la un bazin ca al tau, altfel am cam strans ce imi trebue, doar bazinul si mobilierul mai trebuiesc facute.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cu cryptocorynele n-ai ce face, decat sa tai fara mila din ele. Ale mele la fel s-au facut o tufa de ma dureaza capul. Stii cum am scapat de ele? Reset

Cat despre aprobare, sufletul meu e langa al tau si te inteleg perfect

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2012 20:05:14


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

image

Uploaded with ImageShack.us
Cateva noutati ar fi vreo 20 creveti, 3otto si invazie de plante. Azi sau maine ma ocup de ele sa le tund si sa le mai raresc, in rest toate bune si frumoase.
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
Tartorele din bazin, pericol la mancare
image

Uploaded with ImageShack.us
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ca bine zici cu tunsoarea
Imi place crevetele din poza, e un pic peste un red cherry simplu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

La mai bine de o luna de la ultimul update, am zis ca ar fi cazul sa revin, mai ales ca am niste probleme cu criptocorinele. O sa atasez ceva poze, ieri am taiat mai bine de 50 frunze afectate, nu imi dau seama care sa fie problema. Precizez ca in ultima luna am inlocuit 2 tuburi, iar pentru o perioada de o saptamana am dublat cantitatea de feropol. La momentul actual fertilizez astfel: feropol 15 ml/sapt, feropol 24 2pic/zi, El easycarbo 2ml/zi, El fe 1ml/zi, EL po4 2ml/zi, EL no3 1ml/zi,EL profito 1ml/zi, ferotabs jbl 1pastila/sapt. Co2 presurizat. schimb de apa 50% saptamanal.
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
In rest, plantele o duc bine, pestii asemena, iar cu crevetii sunt inca la stadiul de prea incepator.
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us

Ce parere aveti, cam ce ar trebui sa fac, nu as vrea sa le pierd , acest fenomen apare si la frunzele tinere si la cele batrane, la fiecare pui de criptocorina.
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Desi unele Cryprocorine sint plante rezistente se supun fenomenului cunoscut drept "Crypt melt". O iau razna fara vreun motiv aparent. De obicei se intimpla la mutare.
Presupun ca in cazu' tau va trece fara sa stii (stim) de ce.

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Probabil, ceva nu le convine sau nu le-a convenit, nu-mi dau seama. Pentru ca erau tufele destul de mari, am mai scos din ele , iar la cele ramase am suplimentat in substrat fertilizarea cu stixuri fertilizante. Deocamdata am tuns cam tot ce era cu probleme, vad de acum incolo cum se va prezenta. Multumesc frumos de raspuns.
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am uitat sa precizez ca uneori se intimpla sa piarda toate frunzele de la o zi la alta. Apoi incep sa faca alte frunze din radacinile ramase in substrat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Mie de exemplu mi-a aparut o planta tanara in coltul opus, unde nu le-am avut niciodata. Am lasat-o acolo sa se dezvolte.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com