[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca un incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

pai amicu asta al meu ii avea deja de 4 zile si le facea de 2-3 ori pe zi schimbul la apa. de asta mi-am permis sa le dau. oricum le-a placut ospatul.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

am tot citit pe aici despre instalatii co2. am ales sa fac una simpla : sticla 2 litri, o mana de zahar, 2 boabe drojdie, apa si una bucata furtun.
intrebari: 1. aceasta instalatie trebuie sa functioneze 24 din 24?
2. la cat timp trebuie schimbat continutul sticlei?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

atomis wrote:1. aceasta instalatie trebuie sa functioneze 24 din 24?

Nu. Doar ziua. Sau - ma rog - cat timp e lumina aprinsa in acvariu.

atomis wrote:2. la cat timp trebuie schimbat continutul sticlei?

Cand nu mai da randament. Ochiometric, cand se raresc prea mult bulele de CO2.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

pe timp de noapte ce fac cu co2 care se produce. sa fiu mai explicit. il las sa se degaje liber in aer sau pun un dop la capatul furtunului?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cel mai simplu e sa-l lasi sa iasa liber.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

k. mersi mult. am fugit sa cumpar drojdie. e singurul ingredient care imi lipseste. de maine plantele mele au si co2. sa vedeti ce party se lasa in acvariu la mine. e inviatata toata lumea. rachia si berea o dau eu moca.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Vezi ca, desi CO2-ul este printre gazele care se dizolva bine in apa, totusi, lasat sa iasa printr-un furtun, pur si simplu, sub forma de bule, nu faci mare lucru. Iti mai trebuie si un reactor. Adica ceva care sa faca mai mare randamentul instalatiei tale.

Sunt multe solutii la problema asta, unele home made, altele profi, dar presupun ca te intereseaza una cat mai buna dintre cele ieftine.

Cumpara un furtun grofat, mai gros, din ala pentru scurgeri de "ghiveta". Tai din el o bucata care sa masoare cam 20 de centimetri (intins, adica), il asezi in acvariu culcat, cam la 10 cm sub suprafata apei (lipit cu niste ventuze de geam, eventual), si in unul din capete infigi atat furtunul de CO2 cat si un furtun prin care, intr-un fel sau altul sa circule un curent de apa. Asta poate fi eventual iesirea de la filtru.

Ma..., acuma mie mi se pare clara descrierea pentru ca stiu despre ce e vorba, dar imi pot inchipui ca daca nu stii cum tre' sa arate instalatia s-ar putea sa nu mai para totul atat de clar. Daca e ceva ce nu ai inteles, mai intreaba. Iti pot raspunde cu placere si cu siguranta, la fel de bine iti poate raspunde oricine de aici.

Reactorul asta e destul de bun, asa ca ai grija CAT co2 te apuci sa dizolvi acolo. Fa niste teste de Kh si pH, inainte de a baga co2, dar si la intervale regulate. Poti sa cumperi si un test de co2 "permanent"... poti sa... multe lucruri... In fine. In afara de a sublinia faptul ca trebuie sa ai grija CAT co2 dizolvi in apa aia, iti mai zic sa intrebi inainte de face orice incercare. Pe mine personal din multe.... m-a scos forumul asta.

Val.
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

din cate am inteles la cei 160 litri de apa pe care ii am in acvariu este practic imposibil ca drojdia cu apa si zahar sa dea prea mult co2. o sa incerc sa pun in aplicare sistemul tau cu scurgerea de ghiuveta cu o singura intrebare. capatul in care zici tu sa infing furtunul cu co2 si cel de la filtru trebui sa il acopar cu ceva?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Da. Un capat se acopera cu o bucata de plastic taiata din altceva, in care dai doua gauri. Prin gauri treci furtunasele.

De aici se pot face variatiuni. De exemplu eu am acoperit si celalalt capt cu o bucata mica de burete de filtru, si in corpul furtunului grofat, pe partea care sta spre in jos, am dat niste gauri multe si mici pe toata lungimea lui. Poti sa te complici, sau nu si cu asa ceva. Ideea e ca, in primul rand, scap de curentul destul de puternic pe care il face filtrul meu usor supradimensionat, chiar si conectat la un furtun nu foarte gros. In al doilea rand, in primele zile, cand drojdia jubileaza in atata zahar, tinde sa produca mai mult dioxid decat pot stoca pragurile furtunului grofat, asa ca iesea pe partea aialalta... Asa, cu capatul opus astupat cu o bucata de burete, poate sa ramana in furtun mai mult co2, pana ajunge la gaurelele de jos.

E o idee. Presupun ca variatiuni sunt o gramada. Si multe ai sa le descoperi singur.

Dar am de facut o precizare. NU e sistemul meu, decat in sensul ca sunt printre cei multi care il folosesc. Este conceput (sau, ma rog, introdus pe forum, cel putin) de altcineva.

In rest... doar spor la treaba.

Val.
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Daca te intereseaza o improvizatie de instalatie de CO2 pana la procurarea uneia profi, vezi ca in galeria mea foto am o poza si cu explicatia utilizarii. Succes.
[Email]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

si cum ajung la galeria ta foto?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

abia m-am intors dintr-o frumoasa plimbare prin muntii care inconjoara Suceava. mai exact am fost pe Rarau. am gasit doua buturugi frumusele pe marginea unui rau. sunt deja fara coaja si cred ca au stat destul de mult si in apa cu ploile care au fost in zona.
in acest moment ele fierb deja in apa saturata cu sare. probabil ca o sa rezist sa le fierb vreo 4 ore. ce alte indicatii imi puteti da inainte sa le pot introduce in acvariu.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

dupa trei ore de fierbere una din buturugi (asta parea mai veche si mai uscata, avea chiar si o gaura in mijloc pe lungime) s-a inegrit. cealalta care este foarte fina s-a inrogit putin (la fel si apa).
inca ceva ce-a dea doua buturuga nu plutea comparativ cu prima (asta inainte de a le pune la fierbere)

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atomis wrote: ce alte indicatii imi puteti da inainte sa le pot introduce in acvariu.

Ar fi bine sa le lasi apoi in apa curata, pe care sa o schimbi cit de des poti, timp ce o saptamina - cel putin.
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Poza cu instalatia de CO2 o gasesti aici
[Email]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

am pus doar o buturuga in apa iar dupa 18 ore apa este complet limpede. o sa continui sa o tin o saptamana cu schimburi zilnice de apa. cealalta buturuga dupa fierbere s-a inmuiat la partea superioara iar cand am curatat-o am descoperit ca era intr-o stare superioara de degradare. asta este. saptamana asta ma duc in zona muntoasa din partea Radautiului poate gasesc acolo alta cu care sa o inlocuiesc. momentan sunt dezamagit dar cu siguranta va veni si ziua cand ma voi simti cu adevarat implinit.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

a sosit ziua cea mare. am postat buturuga in acvariu. ancistrusii deja au pus stapanire pe ea. trebuie sa urmaresc ceva anume? ce reactii adverse pot apare?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

m-am intors acasa dupa un weekend de pomina si deja am pus la gatit o noua buturuga. dupa ce o voi pune in acvariu promit ca voi face si poze.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iulianbalau/album?.dir=/a1c1

aici gasiti foto cu "buturuga" pe care am cules-o astazi. e proaspat scoasa de la fiert. ce spuneti? merita efortul?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atomis wrote:http://pg.photos.yahoo.com/ph/iulianbalau/album?.dir=/a1c1

aici gasiti foto cu "buturuga" pe care am cules-o astazi. e proaspat scoasa de la fiert. ce spuneti? merita efortul?

Mi se pare interesanta forma. Numai ca i-as taia "coada", ca nu prea vad ce ai putea sa pui pe ea...Sau ai putea sa o invelesti cu muschi de Java...dar vezi sa nu arate ca un serpisor in final...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com