[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca un incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

atomis wrote:... m-am dus la prima sticlarie si ghiciti ce am facut.
ce naiba doar am fosi instalator sanitar. una bucata piscina de 190 litri reali, ... de acuma asta il las la ciclat cat si cum trebuie.


Este un pas spre mai bine !

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai mult spatiu pentru pesti, mai putin pentru tine! :sic: :sic: :sic:
Oricum, e o alegere buna.
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

am tot citit pe aici si am gasit pareri diferite legate de ciclare. am inteles ca este esentiala dar ce nu am inteles este daca in timpul ei trebuie scimbata apa. ma refer la cei 10-30 %. sau incep sa scimb din apa odata cu introducerea primilor pestisori.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atomis wrote:dar ce nu am inteles este daca in timpul ei trebuie scimbata apa. ma refer la cei 10-30 %. sau incep sa scimb din apa odata cu introducerea primilor pestisori.

E bine ca in timpul ciclarii sa schimbi apa la citeva zile. Si tot in acest timp e bine sa pui plante cu crestere rapida, cum este Ceratopteris, de exemplu. Si nu te grabi cu pestii.
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

mersi mult de tot.
inca o intrebare (din punctul asta de vedere sunt un sac fara fund) din ce pot sa imi fac capac la acvariu. plastic nu am gasin in sv. material ca in postul de aici de pe forum ma costa cam 800k si nu prea duce buzunarul meu. alte idei.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

gata am gasit plexic intr-o intreprindere "comunista", am facut capac. de acum acvariu meu se cicleaza in liniste.

am gasit intr-un magazin "tetraaqua balance" - (pentru stabilizarea pH, kH, reducerea fosfatilor si a nitratilor) - credeti ca e bun sa il folosesc in timpul ciclarii?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

atomis wrote:...am gasit intr-un magazin "tetraaqua balance" - (pentru stabilizarea pH, kH, reducerea fosfatilor si a nitratilor) - credeti ca e bun sa il folosesc in timpul ciclarii?


NU, NU, NU! Nu face asta !

Tetra easy Balance se foloseste numai dupa ciclare, in mod special cand pleci de acasa mai mult timp(doua trei saptamani) si nu poti schimba apa!

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

acvariul meu sta linistit si frumusel la ciclat. am deschis sacul din nou.

nu am prea gasit multe lucruri despre hoplo. am vazut ca nu prea sunt agreati. la noi in suceava sunt foarte intalniti. cory am gasit doar in doua petshop-uri iar ancistrusi am gasit in unul doar un exemplar. eu am apucat sa iau 2 hoplo inainte sa citesc si sa ma interesez.

spunetimi va rog daca merita sa ii pastrez sau sa incerc sa caut niste ancistrusi? ancistrusii distrug plantele naturale?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hoplo probabil nu sunt foarte agreati pentru ca au prostul obicei sa scurme substratul (si sa dezradacineze plante) si cresc cam maricei.

Ancistrusii nu distrug plantele naturale. Din contra, le curata de alge si chiar de frunze moarte. In schimb, poti sa le suplimentezi meniul cu frunze de salata fierte sau cu felii de castravete.
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mordax wrote:Hoplo probabil nu sunt foarte agreati pentru ca au prostul obicei sa scurme substratul (si sa dezradacineze plante) si cresc cam maricei...


Mult prea "maricei" :p !

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

pai maricei maricei dar se mai dezvolta si foarte repede. deja sunt cei mai mari pesti din "coltul meu de natura".
cred ca o sa scap de ei si o sa iau niste ancistrusi. [/list]

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

nu prea cred ca e in topic da trebuie sa o spun si pe asta. am fost azi al pet shop, singurul in care am vazut ancistrusi. intreb cat costa perechea. omu' mirat imi spune ca nu are specia respectiva. dau eu explicatii ca e vorba de sanitari iar el foarte mandru imi arata niste exemplare de hoplo. ma apuc de unul singur sa dau ocheade prin acvarii si surpriza in unul din ele doi superbi ancistrusi.
eu:"sefu cat costa astia doi"
el:"ventuzele? 800.000 perechea ca deja au 7 luni"
eu:
saracu nici nu stia despre ce pesti e vorba si mai vroia si un sac de bani.
la iesire ma intalnesc cu un amic. ii spun patania si ma cheama cu el. surpriza!!!!!
acum am doi ancistrusi acasa pentru o :bbere: . au ei doar 1 luna dar nu cred sa am peste in acvariu mai batran de 2 luni.
:bgalben:

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hai ca asta e tare , un ancistrus la pretul unui discus

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

stati ca am uitat un lucru esential. omu imi specificase ca ar avea in jur de 150 specii de sanitari. asta a fost bomboana de pe tort.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Hai ca asta e tare , un ancistrus la pretul unui discus


Un ancistrus amarat la pretul unui discus, auzi . Ce ridicol. Si ce tupeu pe omu' ala, sa ceara pe un "superb ancistrus" cat pentru un pui de discus ) :-)

P.S.Nu comentez pretul, doar comparatia. Personal, mi se pare putintel deplasata si nu ma face sa . Da' poate ca nu vad io ridicolul si comicul ei .
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

eu nu am intentia de a starni discutii in contradictoriu pe teme of topic. doream doar sa trag un semnal de alarma asupra lucrurilor care se in
tampla in lumea "acvaristilor" di suceava. eu unul nu am gasit nici un "patron " care pe deasupra sunt si MARI crescatori de pesti cu vechime care sa imi poata spune ceva despre ciclare sau sa imi dea un sfat legat de asta. unul singur mia spus stia ceva de filtru bio care se formeaza c-am intr-o lune dupa ce introduci pestii in bazin. deasemenea mi se par exagerate preturile practicate la pesti. 40.000 un neon de 1 cm si alte alea. denumirile plantelor nu prea le cunosc oricum cea mai ieftina e 150.000 buc. un acvriu ca cel pe care la-m facut eu ajunge la ei 4.000.000 - 4.500.000 (pe mine m-a costat 630.000 sticla + 80.000 siliconul = 710.000). asta era ceea ce vroiam sa subliniez. totul este o afacere. important sa iasa banu.
eu unul mi-am facut acvariu din placere si chiar ma doare ceea ce observ. asta am vrut sa spun.

p.s. imi cer scuze daca multe din intrebarile mele au fost stupide dar sunteti cea mai sigura sursa de informare. multumesc mult

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

azi au avut parte pestii mei de primul ospat cu tubii. toti au devenit "gravizi". au mancat "prostanii" de nici nu mai pot sa inoate bine. poate fi asta o problema? oricum pe viitor voi sti cum sa le dozez cantitatea.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

atomis wrote:...poate fi asta o problema?...

Bineinteles ca poate fi o problema. Trebuie sa ai grija sa nu se mai repete.
Si - in orice caz - sa nu le dai tubi mai mult de doua ori pe saptamana.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

mersi.am inteles. oricum astia ii luasem de la cineva sa vad daca le place. nu o sa se mai repete.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atomis wrote:azi au avut parte pestii mei de primul ospat cu tubii. toti au devenit "gravizi". au mancat "prostanii" de nici nu mai pot sa inoate.

Vezi ca tubi trebuie lasati citeva zile in putina apa, pe care o schimbi cit de des poti, ca sa elimine continutul intestinal. Daca ii dai imediat dupa ce ii cumperi, poti imbolnavi pestii.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com