[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

Salut si bine v-am gasit! Sunt inca la inceput (cca. o luna si jum?tate) iar putin ajutor nu strica niciodata
Am inceput cu un acvariu de 60l dimensiuni 30x30x60
Filtru Aquael cu pana la 300L/H
Incalzitor 50w
Iluminare LED Sunny 8w
Substrat pietris 2mm
Pesti: 1 Betta splendes, 4 Gupy, 6 Neoni si 6 la care nu le stiu denumirea
Singura problema e ca de 2 saptamani ma confrunt cu alga bruna care s a depus pe piatra si nu o mai pot curata nici cu peria OK nu e asa tragic,sau?
Alga a aparut de când am inceput sa adaug fertilizator Easycarbo, o fi doar o coincidenta?
Accept orice pareri de bine sau critici
[Thumb - 20170528_175334.jpg]

[Thumb - 20170528_175349.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 28/05/2017 17:57:47

[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mai ai niste platy si vad in fata 2 black tetra

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ce plante ai acolo? Da mai multe detalii despre perioada de iluminat etc. Ce pietre sant alea? Un filtru extern nu ar strica. Ai introdus pestii direct in acvariu? Cel mai bine citeste Inceputul-primul acvariu. Sant destule informatii pentru un incepator. Da cat mai multe detalii despre acvariul tau ca sa te ajute colegii mei. Tu probabil nici nu ai lasat acvariul la ciclat.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pietrele pe care le ai sunt frumoase, dar sunt pietre calcaroase care maresc duritatea apei, si vor intra in conflict cu pestii pe care ii ai, probabil si cu plantele. Deci vor trebui inlocuite. Trebuie sa maresti cantitatea de plante ca sa echilibrezi cat de cat flora cu fauna. Pestii din specia tetra sunt niste pesti mai jucausi(agresivi) si o sa-i tot vezi alergandu-i pe ceilalti. Daca faci un grup de minim 6 sunt ca niste mici piranha in acvariu. Te sfatuiesc sa citesti articolele destinate incepatorilor in acvaristica si te vei lamuri cu mult mai multe

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

In primul rand va multumesc pentru ajutor, la capitolul plante am 1 echinodorus red diamond iar pe celelalte 2 nu le mai stiu. Iluminatul e setat pe 5 on 2 off 5 on, cat despre ciclare recunosc ca nu am lasat acvariul la ciclat o luna inainte sa introduc pestii, doar o saptamana jumatate ca nu mai aveau rabdare copii Traiesc in Austria iar cei de la Petschop ori nu se prea pricep ori nu prea au chef de dat sfaturi
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In dreapta este o Cryptocoryne Wendtii. E destul de rezistenta si are o crestere buna.
Insa colegul Scorpion are dreptate : ar trebui sa ai o plantare mai buna, eventual cu plante "easy" cel putin la inceput.
Nici substratul nu este chiar in regula. Ai un amestec de ... ce cu ce? Pestii pe care ii ai prefera un soclu inchis la culoare.
Inca ceva : ai substrat fertil sub cel decorativ? Mie imi pare ca este amestecat cu cel decorativ.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/05/2017 21:22:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

Daca scimb acum piatra nu deciclez acvariul? si ce pietre as putea folosi, cele de rau ar fi bune? In curand voi mai adauga ceva plante
Substratul e decorativ, pietris granulatie 2 mm iar culoarea asa a fost in sac

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2017 21:33:13

[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ioji wrote: Traiesc in Austria iar cei de la Petschop ori nu se prea pricep ori nu prea au chef de dat sfaturi


ideea e ca nu vor sa fie raspunzatori de eventualele pierderi sau esecuri si de aceea nu dau sfaturi. Incearca sa te informezi la noi. Daca ne asculti ne asumam noi vina pentru succes

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:
ioji wrote: Traiesc in Austria iar cei de la Petschop ori nu se prea pricep ori nu prea au chef de dat sfaturi


ideea e ca nu vor sa fie raspunzatori de eventualele pierderi sau esecuri si de aceea nu dau sfaturi. Incearca sa te informezi la noi. Daca ne asculti ne asumam noi vina pentru succes



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ioji wrote:Daca scimb acum piatra nu deciclez acvariul? si ce pietre as putea folosi, cele de rau ar fi bune? In curand voi mai adauga ceva plante
Substratul e decorativ, pietris granulatie 2 mm iar culoarea asa a fost in sac


Piatra nu are a face cu ciclarea. Asculta sfatul colegului si citeste aici.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Poti folosi orice pietre care nu contin calciu. Testarea lor e foarte simpla : pui putin otet pe ele si, daca apare o reactie ca o spumozitate, are calciu, nu e buna.
Apropo, aveti otet in Austria?

Legat de substrat, aici e mai complicat. Substratul este depozitar al bacteriilor benefice din acvariu. Ce poti sa faci e sa il aduni mai spre fundal si sa adaugi ceva
rezonabil, eventual un substrat universal, cum ar fi Tropica aqvariul Soil. Are tot ce trebuie pentru plante si arata si bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2017 21:53:23


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pentru otet, aici: https://www.essig.at/essigzentrum/

Succes cu acvariul, piatra aceea arata tare fain, ar fi pacat sa fie calcaroasa.
Posibil sa fie ceramica? Daca e asa, e inerta chimic si poate sa ramana.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

Inca o data multumesc pentru sfaturi, voi cumpara Tropica aqvariul Soil si il voi adauga peste substratul meu, cat despre piatra ce o am e foarte poroasa posibil si calcaroasa, inca nu am testat-o dar o voi face azi cand ma intorc de la munca, ceramica nu e si din pacate era singura piatra naturala din Petshop iar vazatorul zicea ca in nici un caz sa nu pun alt fel de pietre doar cele gasite in magazin deoarece au alt fel de bacterii pe ele si imi omoara pestii. Intrebarea mea e daca pun pietre din rau ar trebui curatate cu ceva special sau doar spalate bine cu apa si introduse in acvariu?
[Yahoo!]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ioji wrote:Inca o data multumesc pentru sfaturi, voi cumpara Tropica aqvariul Soil si il voi adauga peste substratul meu, cat despre piatra ce o am e foarte poroasa posibil si calcaroasa, inca nu am testat-o dar o voi face azi cand ma intorc de la munca, ceramica nu e si din pacate era singura piatra naturala din Petshop iar vazatorul zicea ca in nici un caz sa nu pun alt fel de pietre doar cele gasite in magazin deoarece au alt fel de bacterii pe ele si imi omoara pestii. Intrebarea mea e daca pun pietre din rau ar trebui curatate cu ceva special sau doar spalate bine cu apa si introduse in acvariu?


In privinta costurilor, piatra de rau este cea mai indicata. Costuri zero si posibilitatea incropirii unui mediu natural din ele. Mie imi place la nebunie. Ideal este sa le fierbi inainte.
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2017 11:14:04

[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tropica era doar o sugestie, mai sunt si alte produse. Eu il folosesc si este OK.
partea ai cu "pietre cumparate numai din pet-shop, pentru ca sunt sigure ...
Aia sunt vinzatori, ce credeai ca-ti spun. O mica excursie inntr-o zona stincoasa, de munte,
cu o stcluta de otet in buzunar sau vizitezi o firma care face amenajari exterioare (iazuri,
stincarii) tot cu sticluta de otet dupa tine, rezolva problema. In acavriul meu de 100 de litri
am numai pietre adunate de prin stincaria din curte! Evident, pietrele trebuie bine spalate,
eventual fierte daca nu esti sigur de locul de unde le-ai aunat. Doar atit.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor, voi reveni cu poze
[Yahoo!]
ioji
Junior member

Joined: 28/05/2017 16:41:32
Messages: 52
Location: Altenmarkt im Pongau, Austria
IP:
Offline

Am testat piatra, nu stiu din ce e dar nu am vazut nici o reactie
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Atunci las-o acolo. Daca nu a reactionat la otet, e OK.
Oricum, parca mi-ar fi parut rau sa o scoti. E prea frumoasa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Piatra arata a plastic ....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu cred ca e turnata sau din ceva ceramica.
Poate ne spune proprietarul ei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com