[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Pereche Discusi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna, acum o saptamana mi-am luat o pereche confirmata de Discusi Red Turquoise destul de tanara (confmata prin poze cu icrele depuse, etc) si problema e ca pana acum 3 zile nu prea se atingeau de mancare. Acum 2 zile le-am cumparat inima de vita si vad ca nu ramane nicio farama de mancare dupa ce ii hranesc. Dar dupa ce i-am hranit observ ca masculul fugareste din cand in cand femela prin acvariu, chiar si cand se hranesc si ea vrea sa ia o bucatica de mancare. Bine, asta nu e o problema deoarece hrana ajunge cam in tot acvariul, deci pot sa se hraneasca in colturi diferite fara sa se ciondraneasca. Bine, au momente si momente. De exemplu, acum stau unul langa altul fericiti.

Acvariul e steril, are aprox 120 litri (70x35x50), e vopsit in alb pe 3 dintre laturi si inclusiv pe fund, e conectat la un filtru JBL e1500, un filtru intern pentru mai multa filtrare mecanica si temperatura e setata pe 30 de grade, deoarece asa mi s-a spus cand i-am cumparat. Probabil asa au fost obisnuiti. Tin sa precizez ca in acvariu maiam si un Motoro de vreo 20 cm dar nu are treaba cu discusii. Stiu ca nu orea e ok, dar planuiesc sa fac un acvariu mai mare dupa cateva serii de pui de discus.
Am in casa doar un tester de PH. PH-ul e aprox 9-10, dupa cum am observat. Banuiesc ca e exagerat de mult pentru Discusi, dar chiar nu situ cum sa il scad...am inceput sa fac schimburi de apa de 15-20% zilnic, dar nu prea scade. PH-ul apei de la robinet e undeva intre 6,5-7. (resturile de mancare si de "caca" care nu sunt absorbite de filtru le curat manual)

Am cateva intrebari:
-Cum pot sa scad PH-ul?
-Cum pot sa ii fac sa depuna? Am inteles ca ar trebui sa curete conul, dar nu prea au interes in asa ceva, dupa cum se pare. (ii schimb pozitia o data la 2-3 zile daca vad ca nu depun)
-La ce interval de timp sa curat filtrul extern, avand in vedere ca am observat ca bucatele din inima de vita intra direct in furtun si sunt absorbite? (eu congelez inima, o dau pe razatoare si o arunc in acvariu. Asa au fost obisnuiti)

IMAGINI:
http://i.imgur.com/48r6Irb.jpg
http://i.imgur.com/KimZO4m.jpg

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2017 10:22:51


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2874
Location: Targu Mures
IP:
Offline

1. Motoro nu are ce cauta acolo, e foarte mic bazinul pentru ea, creste la macar~50 cm diametrul discului, in salbaticie ~90 de cm diametrul.
2. Pereche confirmata se cheama atunci cand se face dovada(poze,filmari) de puiet eclozat(macar codite), depunerea de icre impreuna o pot frecvent face si doua femele.
3.Nu umbla la ph! Daca la robinet ai 6,5-7 ph-ul tau nu are cum sa ajunga 9-10 adica sa scada aciditatea, depunerile si resturile scad ph-ul nu il cresc(si cresc aciditatea), cu ce testezi ? Daca sunt baghete/betigase poti sa uiti de ele
4. Pe inn-ul de la extern pune un burete din acela de bolborositor, asa resturile de mancare nu mai ajung in extern si nu mai trebuie sa-l cureti decat daca ti se diminueaza debitul, asta poate insemna luni sau ani.
5. Discusii tai sunt cam mici/ tineri pentru depunere chiar daca s-a intamplat odata, lasa-i in pace mai trebuie sa se maturizeze, iar daca le tot muti conul incoace si incolo sigur nu-l vor folosi cand va veni vremea(asta daca intradevar sunt pereche.
Potamotrygon motoro are neevoie de cu totul alte conditii: "As mentioned in the section above these fish can grow large and develop a large diameter to their disc, as a result the minimum aquarium size for these fish should be at least 8 feet (240cm) in length, they will also require room to turn around so the width of the aquarium should be at least 3 feet (90cm). The depth is not as crucial dependant on which tank mates they have, a depth of 2.5 - 3 feet (76 - 92cm) is sufficient but as you can see these are not cheap fish to keep so make sure that you have the means to supply them with a proper home before you purchase one"(Aqua-Fish.Net) in plus ii place temperatura de~ 26 de grade(si la discusi o poti scadea la 28-29 fara probleme:nivelul oxigenarii mai bun si mai putine bacterii)
Inca odata : NU UMBLA LA PH ! Iti vei pune pestii in cap, si duritatea las-o in pace pana vei avea depuneri regulate. Succes

This message was edited 4 times. Last update was at 21/05/2017 15:53:28

[Email]
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=OvgmCkwhZxo&feature=youtu.be


Scuze pentru calitate, dar asa am primit video-ul de la vechiul proprietar. Uh, nu stiu daca se vede dar alea nu mai sunt icre, au o codita mica.
I-am hranit in urma cu vreo 30 de minute si iar o ugarea prin acvariu daca incerca sa manance. A reusit sa manance si ea pana la urma, totusi. Si acum stau unul langa altul fericiti de parca nimic nu s-a intamplat.

Ce imi place la ei e ca sunt foarte blanzi. Adica daca bag mana in acvariu vin la mana mea crezand ca ii hranesc si reusesc chiar sa ii mangai. Bine, se sperie cand ii mangai dar mnah.

Vechiul proprietar mi-a spus ca in mod normal masculul o fugarea pe femela in momentul in care o obliga sa depuna, dar vad ca el o fugareste numai cand le dau de mancare si uneori in timpul zilei, dar foarte rar. Oare nu e o problema ca le-am pus conul in acvariu, avand in vedere ca a trecut doar o saptamana de la mutare, dandu-le prilejul de a depune? (conul e exact cel de la vechiul proprietar)

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2017 20:54:57


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2874
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da aceia sunt pui, deci e confirmata perechea, conul il poti lasa, nu e perceput ca si ceva ce ii obliga sa depuna, e bun si ca femela sa se poata feri de atacuri
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

As adauga doar sa ai rabdare cu ei, ii ai doar de o saptamina. Poate dura un pic pina se adapteaza noului mediu.
Mi se pare dubios pH-ul de 9-10, banuiesc si eu o eroare de testare.

In rest, conformeaza-te sfaturilor primite ca-s bune . Intaresc puternic sfatul sa scoti Motoro, chiar daca nu are treaba cu perechea o streseaza = un motiv in plus sa nu depuna.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Am fost azi la Pet Shop si mi s-a spus sa nu schimb apa discusilor atat de des (eu o schimbam la 2 zile in proportie de 30-40%), pentru ca daca nu o schimb, PH-ul scade. E adevarat?

Am un PH tester din Ungaria. Stau in Oradea, deci nu e chiar atat de ciudat

Poza cu apa de la retea:
http://i.imgur.com/6EMo7AW.jpg

Poza cu apa din acvariu:
http://i.imgur.com/NtvOt0b.jpg

Nu stiu ce sa fac. Ma tem ca apa devine putin unsuroasa de la inima de vita pe care le-o dau daca nu o schimb...

This message was edited 2 times. Last update was at 27/05/2017 15:00:04


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2874
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Tu lasa habarnistii de la pet shop sa-si vanda produsele ca doar la asta sunt buni, discusii se cresc/tin cu apa curata nu conteaza ph(si nici duritatea-in Constanta sunt crescuti in apa cu duritatea de 24) numai in momentul reproducerii, fa tu schimburile de apa(poti si zilnic, chiar ar fi indicat, dar e bine si la doua zile). Doar asa cresc bine, ai tai nu sunt prea crescuti de unde denota ca fostul proprietar nu s-a prea omorat cu schimburile dese. Un discus adult bine crescut are intre 18-20 cm (exceptii 22) . Te tii de schimburi de apa hrana buna si igiena(aspirat resturi , sters geamuri si fund acvariu) si dupa un timp te poti astepta la rezultate
[Email]
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Si care ar fi explicatia pentru bataile din partea masculului? Fostul proprietar mi-a spus ca obisnuia sa bata femela numai cand o obliga sa depuna.
Uneori bataile sunt mult mai violente. Se lovesc de laturile acvariului foarte tare...si in cea mai mare parte a timpului femeia sta retrasa. Am putin loc intre acel filtru intern negru din filmare si latura acvariului, iar femeia intra acolo, incercand sa se retraga.
Bine, nu fac asta toata ziua, dupa cum am mai spus. De exemplu, acum stau amandoi linistiti unul lâng? celalalt. La fel e si când le dau de mâncare...nu au probleme. Dar in cursul zilei fac asta,de vreo 6-7 ori pe ora. Pana si azi-noapte am auzit ca se fugareau, in bezna deplina.
Scuze pentru calitatea proasta a video-ului. Nu pot sa inteleg cum as putea face calitatea lui mai buna in momentul in care il uploadez pe YouTube(e editat pe telefon, la rezolu?ie 1080p)

https://youtu.be/ZNj14wI-z94

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2874
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Explicatia e simpla discusii sunt cichlide iar astea sunt cam bataioase, unele perechi se inteleg altele mai putin, de obicei cele care s-au ales singure se impaca mai bine. Cand intervine proprietarul nu intodeauna, mai poate fi cauza ca sunt prea tineri si unele varietati se maturizeaza mai greu, ideea ar fi ca femela nu e gata sa depuna, poate fi varsta, conditiile, hrana. Poti pune si un card de characide( neoni, red nose) chiar daca mai mananca din ei o sa detensioneze situatia, ceva plante agatate de radacini etc. Discusii sunt pesti de card in doi apar tensiuni, chiar si perechi batrane cu multe serii de pui trebuie cateodata separate din cauza agresivitatii
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

ce tare asta cu ph -ul scazut

pai sa scada ph -ul de la 8 la 7 pentru 120 l , apa aia trebuie sa balteasca minim 2 saptamani, fara aerare

mergi pe sfaturile date de ocean

ceva de lecturat gasesti aici

http://www.acvariu.ro/discus-regele-acvariului-de-apa-dulce

sau http://www.acvariu.ro/cresterea-discusilor

http://www.discus-club.ro/phpBB3/index.php


pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com