[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema alcalinitate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut tuturor,

Ieri seara am facut ceva teste de apa si am observat ca valoarea kH-ului este 6...
Restul valorilor ar fi:
NO2 - 0
NO3 - 5ppm
PH - 8
Ca - 500

Ma puteti sfatui cum sa cresc corect aceasta valoare?

P.S.
Acvariul este un Red Sea Reefer 250 (244 litri total bazin + sump)
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cea mai simpla metoda este cea cu bicarbonat de sodiu. Cauta pe forum, ca a fost explicat de multe ori modul in care poti face asta.

O alta metoda este sa-ti cumperi ceva kH buffer, dar in principiu este/face acelasi lucru ca si bicarbonatul: este un praf ce se amesteca intr-o anumita cantitate intr-un anumit voum de apa de osmoza si din solutia rezultata se adauga in acvariu in functie de volumul acestuia si de necesar, dar in asa fel incat sa nu depaseasca 1dKh pe zi.
[Email] [Yahoo!]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aurecj wrote:Cea mai simpla metoda este cea cu bicarbonat de sodiu. Cauta pe forum, ca a fost explicat de multe ori modul in care poti face asta.

O alta metoda este sa-ti cumperi ceva kH buffer, dar in principiu este/face acelasi lucru ca si bicarbonatul: este un praf ce se amesteca intr-o anumita cantitate intr-un anumit voum de apa de osmoza si din solutia rezultata se adauga in acvariu in functie de volumul acestuia si de necesar, dar in asa fel incat sa nu depaseasca 1dKh pe zi.


Multumesc!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am folosit urmatoarea schema:

- un plic de bicarbonat de sodiu, din ala alimentar,
- pus intr-o tava metalica si bagat la cuptor timp de o ora,
- cuptorul meu are temperatura maxima 240 gr. C (pe net se recomanda 300 gr. C),

Intr-o sticla de 2 litri am pus 4 lingurite "rase" si am amestecat cu apa de osmoza... apoi, am pus in acvariu cate un pahar de zeama la fiecare 8-10 ore.
A doua zi, de dimineata, faci teste si masori...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!

Incerc diseara. O sa cresc treptat si vad ce se intampla. Se modifica cumva alte valori odata cu cresterea alcalinitatii?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

KH-ul e direct legat de pH... variaza impreuna, ca sa zic asa.
pH-ul tau este totusi in partea de sus a marjei, asa ca nu cred sa se modifica substantial.
Ideea este sa faci aditiile in mod treptat, masurand si testand stabilitatea in timp... la modul "torni azi si masori maine... poimaine, masori iarasi."

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In regula.

Dauneaza cuiva kH-ul asta mic? Pesti sau corali?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Coralii prefera un kH ceva mai mare, pentru ca face parte din procesul lor de crestere, impreuna cu Ca si Mg.

Pentru siguranta, ar trebui sa ai valori peste 7.
[Email] [Yahoo!]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut in descrierea multor corali ca prefera kH intre 8 si 12... sa incerc sa ma duc undeva la 10 in cateva zile?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Un 8 e suficient.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oameni buni, ce bicarbonat de sodiu folositi voi?
Eu am luat de la Dr Oetker dar nu vrea sa se dizolve complet nici in ruptul capului.
Am incercat si cu apa la temperatura camerei, am umplut si chiuveta cu apa calda si am pus acolo sticla in care am facut solutia... tot nu se dizolva.
Nu este bun bicarbonatul de sodiu alimentar pentru cresterea KH-ului?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Exact ala l-am folosit si eu... In mod normal, un plic de 50g la o sticla de 500ml de apa este OK si se dizolva destul de bine, dar trebuie s-o faci "cu rabdare", adica nu bagi tot plicul deodata, pentru ca atunci precipita si nu ti se va mai dizolva. Eu cand dizolv, pun un plic in vreo 3 "transe", intre care agit bine sticla pana vad ca s-a dizolvat. Da, mici chestii mai raman, insa nesemnificative, iar din teste reiese ca functioneaza OK.

Spor.
[Email] [Yahoo!]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

cazanradudaniel wrote:Oameni buni, ce bicarbonat de sodiu folositi voi?
Eu am luat de la Dr Oetker dar nu vrea sa se dizolve complet nici in ruptul capului.
Am incercat si cu apa la temperatura camerei, am umplut si chiuveta cu apa calda si am pus acolo sticla in care am facut solutia... tot nu se dizolva.
Nu este bun bicarbonatul de sodiu alimentar pentru cresterea KH-ului?


eu am folosit (pentru altceva) bicarbonatul de sodiu din lidl. se dizolva fara probleme. parca sunt pungi de 250 gr
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com