[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine v-am gasit!

Recent mi-am achizitionat un acvariu Juwel Rio 180 (impreuna cu masa/stand).


image



Inca nu sunt 100% sigur de ceea ce vreau sa fac dar, cu siguranta, va fi ceva de genul asta:

image



Desi nevasta vrea un acvariu cu multe plante si "pesti de toate felurile si culorile".

Inainte de toate, tot stau si ma gandesc cum sa fac cu fundul acvariului care nu imi inspira incredere (mai ales ca am o trauma din copilarie cu un fund de acvariu spart).
Tot ma invart sa fac rost de un egg-crate dintr-o singura bucata...fara succes.

Imi e frica sa nu am probleme datorita greutatii pietrelor si a nisipului si sa am vreo surpriza neplacuta.
Acum vreo doua saptamani am dat din intamplare de o movila de pietre (am mai multe decat apar in poza ... vreo 35 de kg)

image



Cred ca e bazalt (ceea ce ar fi OK pentru acvariu) doar ca sunt cam verzi pentru ceea ce vreau eu sa fac. Mai ales ca, in contact cu apa, se inchid foarte mult (nu mai spun ca vor creste si alge pe ele).

image



Cateva au urme de oxidare??!! pe ele dar, oarecum, le mai diversifica

image




Momentan nu am decat acvariul si standul. I-am scos filtrul intern cu care a venit (lipit cu silicon) pentru ca vreau extern (motiv: aspectul) si voi cumpara:

- filtru extern JBL Cristal Profi e901 GreenLine
- CO2 (inca ma documentez/caut cea mai buna oferta)
- lucrez sa aduc o conducta de apa cat mai aproape de acvariu pentru un schimb cat mai facil (nu neaparat la picatura)
- citesc, citesc, citesc si ma crucesc cand vad cat de mult s-a schimbat acvaristica in peste 20 de ani cat timp nu am mai avut eu de'a face cu ea.





1. Egg-crate: Stiti pe undeva in Bucuresti/Romania pe cineva care sa vanda doar o bucata
2. Sunt pietrele din bazalt?
3. Pot cauza problemle pietrele "ruginite"?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Radu



PS. Cand am dat "Submit" am primit mesajul:
Service Temporarily Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.
Apache Server at www.acvariu.ro Port 80


PS2. E bine totusi ca tocmai am intrat pe emag (pentru a vedea denumirea exacta a filtrului) si am vazut ca e redus de la 480 ron la 400 si l-am cumparat













This message was edited 2 times. Last update was at 22/07/2015 16:58:09

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sub acvariu poti sa pui o foaie de polistiren (sau gasesti de la JBL niste pad-uri destinate acestui scop).
Tot asa ceva poti sa pui si in acvariu, pe sticla, pe care asezi pietrele si pietrisul (asta daca pui bolovanii direct pe sticla).

In ceea ce priveste filtrul eu as fi luat un JBL e1501, dar e tardiv acum.

In ceea ce priveste CO2-ul, ia-ti o butelie de macar 2 kg. Pentru difuzare, e foarte bun un reactor dintr-un filtru de apa.

Pe pietre toarna putin otet, sau detartrant.
Daca nu sfaraie, e ok.
In ceea ce priveste petele de oxidare, nu ma pot pronunta.

In ceea ce priveste lumina, te-ai gandit?
Ai vreo varianta?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2015 18:26:29


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut si bine ai venit! Hai cu un iwagumi ! Nu te lasa induplecat de ideile sotiei ) Pesti multi -> papa multa -> caca si mai mult => alge
Imi place mult acvariul si " tapetul" dar ai mare grija, nu imi place geamul , muta-l )
Lasand gluma la o parte , cred ca o sa iti bata lumina de la soare direct unde nu e indicat. Eu as opta ptr o camera mai intunecata .
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi daca ai luat de la emag JBL e901 , fa retur si cere un e1501 (cum a zis si Stefan) in locul lui si mai pui diferenta , o sa vezi ca filtrarea este cel mai important lucru la un acvariu
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as returna filtrul (e luat de pe emag, asa ca poti fara probleme) si as lua urmatoarea versiune, adica e1501. Am avut un e901 la un acvariu tot de 180L si dupa cateva saptamani de abia mai circula apa. Acum am un e1501 si pare mai ok. Mai ales ca pe retur am pus un incalzitor si un reactor CO2. Daca conteaza fiecare leu si ai un Hornbach aproape incearca sa-l cumperi de la ei, au cele mai mici preturi la produsele JBL.

Nu stiu daca e ok sa pui ceva sub acvariu. Sunt multe discutii pe tema asta si parerile sunt impartite. Dar uite de spune Juwel:

2. Should I place anything between the Aquarium and cabinet?

NO. The JUWEL aquarium includes a safety base frame which ensures an even distribution of the weight. The use of any support material between the aquarium and cabinet will invalidate your guarantee.


Si asa au scris ei: NO, nu No. Acum trebuie sa alegi: sa pui ceva sub fund, sa se sparga si sa-ti dai palme ca ai facut o prostie sau sa-i asculti pe ei, sa se sparga, dar macar sa ai pe cine injura

Daca conteaza foarte mult aspectul, atunci poate iti iei si incalzitor extern, asa mai scapi de o piesa din acvariu.

Legat de schimbul de apa nu trebuie sa tragi neaparat teava. Poate iti ajunge un furtun. Ce-i drept dureaza cam 30 minute pana scot cam 100L de apa pentru ca diferenta de nivel nu e asa mare, dar macar nu mai transpir.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Legat de temerea mea despre fundul acvariului (#42):
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/14582.page#top


@All: e901 vs. e1501
Bai ce ma enervati!

Ma bucuram ca l-am gasit cu 55 ron mai ieftin decat la Hornbach. Dar, anyway, daca mai multi iti spun ce esti beat atunci te duci sa te culci. Am anulat comanda si dau acum comanda de e1501.
Eu credeam ca e deajuns (INCA cred) pentru ca nu vreau sa tin multe suflete in acvariu si nici prea mari. Dar sa vedeti ce o sa va injur daca nu e OK


Wolfmark wrote:
Daca conteaza foarte mult aspectul, atunci poate iti iei si incalzitor extern, asa mai scapi de o piesa din acvariu.


Da, conteaza mult aspectul. Acvariul e pus in living...camera in care stau 90% din timp.
Si da, vreau incalzitor extern. Si reactorul de CO2 vreau sa-l fac tot extern.


Wolfmark wrote:
Poate iti ajunge un furtun. Ce-i drept dureaza cam 30 minute pana scot cam 100L de apa pentru ca diferenta de nivel nu e asa mare, dar macar nu mai transpir.


Cu spatele nu car. Am o problema la o vertebra (tinerete agitata )
Cu futun e OK doar ca intradevar nu vreau sa stau dupa el. Asa ca voi monta o pompa externa pe furtun pentru a-mi mari debitul (aveam 10 ani atunci cand am facut acelasi lucru )

stefanp wrote:
In ceea ce priveste lumina, te-ai gandit?
Ai vreo varianta?



Acvariul a venit cu un sistem de iluminare (lol, ce pompos) format din 2 T5-uri de 45W. Mi-am cumparat doua Reflectoare JBL. Momentan raman cu asta si ma orientez pe parcurs.
Dupa cum vezi, landscape-ul va fi destul de ridicat, pe langa gazon nu voi avea plate prea prietentioase (voi avea CO2), iar o lumina prea puternica (adica adecvata ) imi va aduce, cel mai probabil, mai multe alge pe pietre.


stefanp wrote:
Pe pietre toarna putin otet, sau detartrant.

Pe pietre, sunt cateva puncte albe unde la otet "sfarie" usor. Dar doar aduc piatra la ureche. De vazut nu se vede nimic.
Doar ca, aceste mici puncte albe sunt o parte foarte mica a pietrei.
Majoritatea punctelor albe sunt zgarieturi si nu se mai vad cand piatra se uda.


IwaGumiGUY wrote: Hai cu un iwagumi !





IwaGumiGUY wrote:Nu te lasa induplecat de ideile sotiei ) Pesti multi -> papa multa -> caca si mai mult => alge

Pai inca nu ma cunosti!
De apropape 14 ani rezist la ideile "sotiei", soacrei, de a ma "aseza la casa mea" si de a ma insura. Crezi ca am sa cedez la niste pesti


IwaGumiGUY wrote:Imi place mult acvariul si " tapetul" dar ai mare grija, nu imi place geamul , muta-l )
Lasand gluma la o parte , cred ca o sa iti bata lumina de la soare direct unde nu e indicat.


Poza e inselatoare. Sub NICI O FORMA razele soarelui nu ajung pe acvariu.
Mai mult, soarele ajunge pana la maxim ora 14 (depinzand de anotimp) in camera.
Si mai mult, voi pune draperii si perdele.
Chiar mai mult, in fata blocului sunt copaci mari
Absolut mai mult, am plantat un trandafir japonez intr-un ghiveci pe care il voi pune in dreapta acvariului. Va umbri si ii voi modela cresterea a.i. sa ma ajute cu "umbra"
Infinit mai mult, as fi dispus sa lipesc ceva autocolant pe peretele lateral al acvariului





Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Referitor la filtru, ai facut alegerea cea mai buna, pentru ca nu poti avea niciodata prea mult filtru

Iar legat de rezele soarelui, daca zici ca nu bat in acvariu atunci este ok, nu trebuie sa colantezi si peretele lateral.

Te-ai gandit ce tip de gazon vrei sa folosesti? Adica vrei ceva HC sau Marselia (cu petale) sau vrei ceva gen Hairgrass? Am vazut niste iwagumi-uri foarte interesante si cu un hairgrass inalt pe fundal, si in prim plan ceva mai scund si arata foarte bine.\

In functie de ce vrei sa folosesti in acvariu ca plante trebuie sa te gandesti ca este posibil sa suplimentezi sistemul de iluminare, insa la iwagumi neavand plante care sa umbreasca poti folosi si mai putin de 1watt/litru.

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Radu_B wrote:
Acvariul a venit cu un sistem de iluminare (lol, ce pompos) format din 2 T5-uri de 45W. Mi-am cumparat doua Reflectoare JBL.



M-ar mira sa fie de 45W. Mai degraba de 39W. Daca lungimea acvariului este de 100 cm, nu iti intra neoanele de 45 .....

Ref la materialul de pus intre acvariu si cabinet, pune linistit ca nu se intampla nimic. Binenteles nu pune polisitren, ci pad-uri speciale pentru acvariu. unul din ele e vreo 30 lei. eu am de ani buni si nu s-a intamplat nimic pana acum......

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Shaba wrote:
In functie de ce vrei sa folosesti in acvariu ca plante trebuie sa te gandesti ca este posibil sa suplimentezi sistemul de iluminare, insa la iwagumi neavand plante care sa umbreasca poti folosi si mai putin de 1watt/litru.


Un watt/litru e pentru acvariile bine platate si cu plante pretentioase. Daca vrea numai gazon, eu cred ca ii ajung neoanele din dotare. Practic, din acvariul de 180l, daca scazi nisipul, pietrele si faptul ca nu il umpli pana sus, cred ca mai pierzi vreo 30-50 litri, si ramai cu volum de apa de 120- 140 litri. Daca neoanele sunt de 39 w (asa cum banuiesc) practic ai aproape 80 W intr-un acvariu de 120-140 litri reali, ceea ce cred ca e mai mult decat suficient (mai mult de 0,5w/litru)

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Radu_B wrote:
Pe pietre, sunt cateva puncte albe unde la otet "sfarie" usor. Dar doar aduc piatra la ureche. De vazut nu se vede nimic.


Eu as zice sea eviti pietrele respective; chiar daca nu le vezi sfaraiind, solutiile se vor dizolva in timp in acvariu si iti va duce la modificari ale calitatii apei.

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

wolfy wrote:M-ar mira sa fie de 45W. Mai degraba de 39W.


Recunosc ca nu m-am uitat pe ele sa vad ca scrie 45w (verific cand ajung acasa) dar uite ce scrie la ei pe site:

Brilliant luminosity and excellent plant growth are what you get with High Lite, the state-of-the-art T5 lighting technology from JUWEL. The length of the High-Lite fluorescent tubes is individually adjusted to the size of your JUWEL aquarium, which guarantees even luminosity for your RIO 180 with a power input of 2x45 Watt.
The High-Lite lighting system for the RIO 180 means that you can work on your aquarium in comfort, even when the lighting is switched on.
The ultrasonically welded lighting unit is 100% waterproof, complies with top European safety standards and is TÜV/GS certified.

wolfy wrote:pad-uri speciale pentru acvariu. eu am de ani buni si nu s-a intamplat nimic pana acum......


Ai avut greutate asa mare ca aceea pe care o estimez eu ca o sa o am?
Ai acvariu din gama Rio?
Pentru ca la Rio fundul acvariului nu sta pe blatul masei ci "in aer". Sta pe rama din plastic de jos. Daca ar fi fost direct pe blat nu as fi avun niciun stres.
Si, din pacate, sunt destul de multe exemple de Rio cu fundul crapat.
Greseala pe care a facut-o e ca l-am cumparat online inainte de a-l vedea fizic (pur si simplu nu mi-am inchipuit ca se poate asa ceva )



PS. Nu stie nimeni daca ma va afecta "rugina" de pe pietre?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2015 08:48:18

IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

O mica greseala colegu' cele de 45w = lungime 895 mm
cele de 54w = lungime 1047 mm
Se mai intampla . Eu am folosit sub un acvariu 180l cu rama de plastic ca si al tau , un pres antiderapant cumparat din Lidl , acelea ce se pun sub covoare sa nu se plimbe prin casa. Iar sub un alt acvariu , mai mare, o placa de "ampora" verde , aceea ce se pune sub parchet ca si izolant termic.
[Yahoo!]
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rio 180 vine cu neoane de 45W. Cele standard de 39W au 850mm parca, cele de la Juwel au 895mm.

In plus unii zic ca reflectoarele chiar isi fac treaba: https://www.youtube.com/watch?v=hNYUyb3uSBE. Cel putin din acest test ar rezulta ca 2 neoane cu reflectoare sunt cam echivalentul a 4 neoane fara reflectoare.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wolfmark wrote:Rio 180 vine cu neoane de 45W. Cele standard de 39W au 850mm parca, cele de la Juwel au 895mm.

In plus unii zic ca reflectoarele chiar isi fac treaba: https://www.youtube.com/watch?v=hNYUyb3uSBE. Cel putin din acest test ar rezulta ca 2 neoane cu reflectoare sunt cam echivalentul a 4 neoane fara reflectoare.


Intradevar neonele sunt de 895 mm (le-am masurat cu metrul meu de croitorie cand am vrut sa iau reflectoarele)

Si da, JBL Reflectors se lauda cu 100% mai multa lumina ... my ass


Shaba wrote:Referitor la filtru, ai facut alegerea cea mai buna, pentru ca nu poti avea niciodata prea mult filtru

Temerea mea e ca un filtru prea mare imi va face un curent prea puternic in acvariu.
Stiu ca pot sa-l reglez dar nu fac nicio combinatie daca-l "gatuiesc" si ajung tot la volumul 901-ului
Motivul pentru care am luat totusi 1501-ul e pentru ca are volumul mai mare si ca pot "cultiva" mai multe bacterii bune.

La 901 nu volumul apei era problema (pe care puteam sa-l cresc prin montarea unei pompe suplimentare pe traseu) ci faptul ca degeaba treceam eu apa prin ele daca numarul bacteriilor era limitat de spatiu.

Gresesc?
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Radu_B wrote:
wolfy wrote:

Ai avut greutate asa mare ca aceea pe care o estimez eu ca o sa o am?



e posibil sa faci o greseala cand te referi la greutatea pe care o ai: nu te gandi ca la cei 180 litri se adauga greutatea pietrelor. pietrele inlocuiesc un volum de apa, deci pana la capat variatia de greutate nu va fi foarte mare
apa este unul dintre elementele cu cea mai mare greutate specifica raportata la volum, cel putin asa imi amintesc eu de pe la fizica

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Radu_B wrote:
Wolfmark wrote:
Motivul pentru care am luat totusi 1501-ul e pentru ca are volumul mai mare si ca pot "cultiva" mai multe bacterii bune.

La 901 nu volumul apei era problema (pe care puteam sa-l cresc prin montarea unei pompe suplimentare pe traseu) ci faptul ca degeaba treceam eu apa prin ele daca numarul bacteriilor era limitat de spatiu.

Gresesc?


Corect , tie iti trebuie e1501 ptr volumul de material filtrant pe care il detine filtrul si acum pot sa-ti zic sa umplii toate cele 4 sertare (daca nu gresesc numarul lor) doar cu sera siporax , jbl micromec sau eheim substrat pro .
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu_B wrote:Temerea mea e ca un filtru prea mare imi va face un curent prea puternic in acvariu.
Stiu ca pot sa-l reglez dar nu fac nicio combinatie daca-l "gatuiesc" si ajung tot la volumul 901-ului
Motivul pentru care am luat totusi 1501-ul e pentru ca are volumul mai mare si ca pot "cultiva" mai multe bacterii bune.

La 901 nu volumul apei era problema (pe care puteam sa-l cresc prin montarea unei pompe suplimentare pe traseu) ci faptul ca degeaba treceam eu apa prin ele daca numarul bacteriilor era limitat de spatiu.

Gresesc?


Cand am testat ultima oara (cam la 1 luna dupa ce curatasem furtunele) debitul real era cam 600-650 de litrii pe ora (cu un reactor CO2 si un incalzitor pe output). Asa ca nu o sa-ti faca nici un curent puternic prin acvariu. De fapt daca o sa ai CO2 si o sa vrei sa-l "distrbui" cat mai bine prin acvariu s-ar putea sa ai nevoie de ceva mai mult...

This message was edited 2 times. Last update was at 23/07/2015 12:05:20

Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Nu gresesti, principalul motiv pentru care niciodata nu poti sa ai prea mult filtru este bineinteles numarul de bacterii care se creaza in materialul filtrant.

Si nu cred ca este vorba de prea mult curent in acvariu. Eu spre exemplu la acvariu de 60 cm lungime tot e901 folosesc si nu se supara niciun peste si nicio planta

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
ddsek
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2014 19:42:23
Messages: 186
Location: Bucuresti, Bucurestii Noi
IP:
Offline

Radu, ce ai mai facut cu bazinul?
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai cam nimic concret/palpabil
Dar sunt activ toata ziua in domeniu. Citesc o gramada de jurnale si tot ma uit la poze cu diferite acvarii.

Am facut un reactor extern de CO2 dintr-un filtru de apa.
Am dat comanda de butelie de CO2 speciala pentru acvarii de 6 kg (o gramada de bani fata de "celelalte") ca sa-mi intre in standul acvariului.
Am dat comanda pe Ebay de Lily Pipes, un surface skimmer tot din sticla si un "clopot" pentru a verifica CO2-ul
Am dat comanda pe dx.com/Ebay de tot felul de foarfece si pensete pentru acvariu
Am cumparat un geam de 1 cm grosime pe care l-am pus la baza standului (iar intre parchet si geam am un strat de 1 cm de neopren).


Trebuie sa mai cumpar:
- incalzitor extern
- reductor, electrovalva, valva unisens pentru sistemul de CO2
- substrat (cred ca voi merge pe gama Dennerle)

Nu mai e mult doar ca au intervenit alte cheltuieli momentan si va trebui sa mai aman cumpararea celor de mai sus. Oricum Lilly Pipes-urile, foarfece/pensetele, Skimmer-ul, clopotul dar si buteia de CO2 imi vin in 2-3 saptamani maxim (sper!)

Inca nu sunt 100% convins dar vreau sa merg pe pietre mai deschise la culoare. Tot incerc sa ma motivez sa ajung pe Valea Prahovei, o zi special pentru a cauta pietre faine....dar nu reusesc.


Problema cea mai mare e ca inca nu sunt decis ce vreau sa fac. Adica stau rau de tot la capitolul asta!!!! Ideea e ca eu sunt o persoana foarte activa din punct de vedere sportiv (desi stau 8 ore in fata PC-ului intr-o corporatie din Pipera). Nu prea stau prin casa. Mai tot timpul ori sunt cu bicicleta pe la ture, ori pe te miri ce traseu la munte, ori fotbal ori... iar un acvariu plantat pare a "costa" mult timp.

Doar ca, daca nu merg pe plantat ar trebui sa merg pe ceva mai mare (mai ales ca, pe zi ce trece, sunt din ce in ce mai atras de Discusi) ceea ce inseamna bani "pierduti" cu setup-ul curent. M-ar incanta un acvariu mai mare si pentru ca l-as pune pe peretele opus fata de cel actual unde am acces la apa si "canalizare" pentru schimb de apa la picatura (mentenanta mai mica)


...sa-mi bag picoarele in el de acvariu...grea boala!!!!!

This message was edited 2 times. Last update was at 26/08/2015 07:48:57

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com