[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fac upgrade la instalatia de iluminare,rog sfaturi.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Vreau sa fac un upgrade la instalatia de iluminare.Acvariul are 200 L, pana acuma aveam 4x18 w, plantele merg cam naspa (am CO2,fertilizanti,substrat turba+nisip rau+pietris 4-6 mm).E clar ca 72 W e prea putin, asa ca am sa pun 5 tuburi(toate cu reflector )x30 W( vor functiona cu balast clasic)+priza programabila.Nu stiu ce plante o sa mai pun, Vreau sa pun iarba de Java,Anubias,ceva Echinodorus,Intrebarile mele sunt:
1.Am gasit tuburi TLD 840 (in ideea ca nu gasesc nici o urma de 830 W).Cu ce sa le combin?
2.Cate din cele 5 tuburi sa fie 840?
3.T5 ce sunt mai exact?Se pot utiliza cu balastul clasic, sau e nevoie de drosser electronic (care b. electronic este special pt T5, sau e balastul obisnuit?)
4.Nu stiu, alte sugestii?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Am uitat sa postez h acvariu= 50cm

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

siliconu` wrote:Am gasit tuburi TLD 840 (in ideea ca nu gasesc nici o urma de 830 W).Cu ce sa le combin?
2.Cate din cele 5 tuburi sa fie 840?
Le-ai gasit, da' le-ai si cumparat? Daca nu le-ai luat, mai bine nu le lua. Mie nu-mi place deloc lumina lor. Acvariu' arata ca naiba la lumina de la 840 . Culorile plantelor si ale pestilor devin oribile. Parerea mea.

Daca nu gasesti sub nici o forma 830 de 30 W/90 cm, te pot ajuta eu cu un tub. Nu e Phillips, e Osram, da' emite aceeasi lumina (vorbim pe PM despre asta).

Mai poti pune acolo Phillips Aquarelle, Osram Fluora sau Sylvania Grolux (aproape identic cu Osram Fluora, ochiometric da' o lumina un pic mai "alba"). Eu sint multumit de ele.

Eu as folosi combinatia: 2 x 830, 2 x Osram Fluora, 1 x Phillips Aquarelle. Din pacate ce vei folosi depinde de ca gasesti .


Mai poti incerca 2-3 becuri economice Phillips sau Osram. Au lumina calda, ochiometric la fel cu 830. Da' trebuie izolate de umezeala . Nu-mi prea place ideea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu'"]Daca nu gasesti sub nici o forma 830 de 30 W/90 cm, te pot ajuta eu cu un tub. Nu e Phillips, e Osram, da' emite aceeasi lumina [/quote:7d30827465 wrote:
Ce osram are caracteristicile lui Phillips TLD 830 ?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Ce osram are caracteristicile lui Phillips TLD 830 ?
Osram EcoPlus Lumilux 830/41. Cam asa ceva scrie pe ambalaj. Ma uit cind ajung acasa.
Tubu' de 36 W da 3350 lm, ala de 18 W da 1350 lm, iar ala de 30 W ....... am uitat cit, da' ma uit pe ambalaj.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Depinde ce vrei sa faci ?
1 Ori te axezi pe plante ?

2 Ori te axezi pe pesti ?
Dupa cum ai descris tu acvariul pentru plante nu va fi tocmai locul ideal ,pai daca ai pus turba si deasupra pietris de 4-6 mm pai nu te vad bine cu algele ,unu la mana .
Doi la mana la plante conteaza C.R.I adica cu cat de mult se apropie spectrul tubului de cel al luminii naturale un tub de neon care are sub 90 C.R.I NU ESTE BUN ca doar plantele din natura vin nu??
Trei la mana , pentru tld 840 pentru buna lor functionare la parametri optimi proiectati de constructor se foloseste NUMAI DROSERE ELECTRONICE
Patru la mana pentru T5 se foloseste OBLIGATORIU DROSERE ELECTRONICE
Cinci la mana vad ca in Romania inca se mai mentine "mania tld 830 sau 840 cu C.R.I. de 85 care dupa 2- 3 luni ajunge la 80 pe nici un site din afara nu o sa gasiti de vazare tld 830 sau 840 pentu acvarii temperatura de culoare poate sa fie 3000 sau 4000 de kelvini dar C.R.I trece de 90 sau chiar ajunge la 98
Sase la mana T5 sunt neoane de ultima generatie de diametrul neonului de 16 mm si un flux luminos mult mai mare decat modelele mai vechi
Si in final trebuie sa faci o noua gandire a capacului daca pui t 5 au alte dimensiuni , si cred ca a acvariului tau in general
Daca vrei sa te axezi mai mult pe pesti si plantele sa ramana pe locul 2 sau 3 inseamna ca de aceste informatii va profita alt cineva

Ogar batrin dar.... cu miros fin
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

To Faraonu`:nu le-am cumparat si daca zici ca-s naspa, nici nu le m-ai cumpar.NU vreau sa folosesc becuri economice.Osram Fluora cred ca o sa gasesc la pet-shopurile din oras.Si poate fac rost si de Aquarelle, luni primesc raspuns de la depozit (desi se pare ca ar aduce numai la cutie 25 de buc )
To lazarginel: Vreau sa fie un bazin bogat plantat si cu destul de putin pesti, si de talie mica-8 neoni tetra,5 puntius conconius,5 sumatrani (locatarii astia deja exista).Daca substratul e problema, l-as schimba cu unul mai destept,(argilo-humic), dar de unde laterita?Sau ce reteta sa folosesc?Pt succesul plantatiei as reface acvariul.Intradevar am avut ceva probleme cu algele, nu foarte mari, dar au fost.Deci ce reteta de neoane recomanzi?
To everybody:astept cu interes raspunsurile voastre, ca sa nu gresesc.Oricum prima instalatie de lumina a fost pierdere de bani. , as vrea sa nu mai nimeresc cu oistea in gard si a 2 oara.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Porcu'"][quote:6d0b6147e6="Sandu wrote:Ce osram are caracteristicile lui Phillips TLD 830 ?
Osram EcoPlus Lumilux 830/41. Cam asa ceva scrie pe ambalaj. Ma uit cind ajung acasa.
Pe ambalaj scrie exact asa : Osram LUMILUX PLUS ECO Warm White ....... si cu litere mari: L 30W / 31-830. N-am gresit tare mult .
Made in Germany ;) .

Tubu' de 30 W da 2350 lm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Merci mult. Te-am intrebat caci m-am jucat si eu cu un Osram Lumilux Plus L 36W/41-827 (tot Made in Germany )...am senzatia ca e cam tot pe acolo...dar ochiometric vorbind nu mi-a batut niciodata in TLD 830.
Interesant e alceva...am ajuns in Bucuresti sa gasesc mult mai usor Osram fluora decat Lumilux-ul de care vorbesc eu sau de care vorbesti tu...ma rog poate nu am intrebat eu unde trebuie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Osram Lumilux Plus L 36W/41-827 (tot Made in Germany )...am senzatia ca e cam tot pe acolo...dar ochiometric vorbind nu mi-a batut niciodata in TLD 830.
Tot ochiometric Osram Lumilux Plus 41-827 da o lumina mai galbena, mai calda decit Osram LUMILUX PLUS 31-830. Diferanta nu e uriasa, da' e destul de mare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Am luat 5 balasturi clasice pt neoane (30w).Am stat si m-am uitat la schema electrica de pe ele, cred ca am inteles-o .Da` la un capat al trafului sunt 4 legaturi, nu-s insemnate intrarile si nici iesirile.Cum il leg?Care-s iesirile si care-s intrarile?Nu conteaza? :o . :o :o

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

siliconu` wrote:Nu conteaza? :o . :o :o


cele 4 fire care se conecteaza la neon poti sa le pui cum vrei.

Acvariul meu
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

bilti wrote:
siliconu` wrote:Nu conteaza? :o . :o :o


cele 4 fire care se conecteaza la neon poti sa le pui cum vrei.


revin pt ca nu am fost explicit.
pe balast ai o schema unde poti vedea cele doua perechi de fire. fiecare pereche se leaga la un capat al neonului, nu conteaza la care capat sau care pin. trebuie sa le legi in pereche asa cum sunt trecute pe desen.

Acvariul meu
[Yahoo!]
guleag
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 03:21:54
Messages: 66
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

siliconu` wrote:Da` la un capat al trafului sunt 4 legaturi, nu-s insemnate intrarile si nici iesirile.Cum il leg?


stiu ce vrei sa spui.....cele 4 gauri unde trebuie introduse firele
doar in 2 bagi fire...sunt oarecum unite intre ele...2 in stanga si 2 in dreapta....folosesti cate o gaura din fiecare grup...spor la treaba
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

@bilti & @guleag

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

A, si inca ceva.Trebuie sa pun ceva condensator intre faza si nul ?daca da de care trebuie si cum sa-l pun?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

siliconu` wrote:A, si inca ceva.Trebuie sa pun ceva condensator intre faza si nul ?daca da de care trebuie si cum sa-l pun?


merge si fara condensator. niciodata nu am inteles care este rolul lui acolo.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Vezi ca balasturile clasice se incing f. tare. Daca le acoperi cu ceva (eu le-am bagat intr-un canal de cablu din P.V.C. 60x40 mm pt. protectie si estetica) fa si niste gauri de aerisire (sau mai elegant un cooler de 40 mm).
Philips-uri(830 si Aquarelle) ti-as cauta eu ca am un magazin unde aduceau si cate 5-10 buc., da' n-as avea incredere in manipularea postei sau curierilor rapizi :hammer:.
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Sfarsitorul wrote:Vezi ca balasturile clasice se incing f. tare. Daca le acoperi cu ceva (eu le-am bagat intr-un canal de cablu din P.V.C. 60x40 mm pentru. protectie si estetica) fa si niste gauri de aerisire (sau mai elegant un cooler de 40 mm).
.


Pai nu, le-am montat in dulapul de sub acvariu, nu in capac deci nu au cum sa se incinga

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Prin bunavointa unui coleg forumist clujan,Mario, baiat cu suflet mare am posibilitatea sa aduc tuburi de neon din Bucuresti, ca pe la voi se mai gasesc.Asa ca va rog sa-mi indicati magazine (niste telefoane ar fi chiar indicate) unde pot gasi:
1.Philips Aquarelle - 30W
2.Philips 9xx din gama lui 9 de 30 W
3.Osram Fluora 30W
4.Eventual alte tuburi care "merg" la acvarii plantate.
5.Mersi.
Puteti sa dati pe post magazinele de neoane, avem incuvintarea parinteasca a colegului nostru, Sandu.Daca va sfiiti totusi, PM

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com