[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fac upgrade la instalatia de iluminare,rog sfaturi.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

@lazarginel

Poti sa explici putin chestia asta ca eu nu asa o stiu:

"Doi la mana la plante conteaza C.R.I adica cu cat de mult se apropie spectrul tubului de cel al luminii naturale un tub de neon care are sub 90 C.R.I NU ESTE BUN ca doar plantele din natura vin nu??"

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

Hopa, am mancat semnul intrebarii.

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Pai ce ar fi de explicat in afirmatia ca daca este CRI-ul mai ridicat este mai bine pentru plante ?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

De ce?

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

D`aia

Citeste de exemplu ARTICOLUL asta si mai vorbim.
Lectura placuta si incearca sa nu te axezi doar pe Indicele de redare a culorii (IRC).

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

Din articol reiese ca un IRC mai ridicat conteaza mai mult din punct de vedere estetic. Eu as dori sa stiu de ce este mai bun un 930 fata de un 830 pentru o planta? (avand in vedere ca un 930 are fluxul luminos putin mai redus)

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Petronius wrote:Din articol reiese ca un IRC mai ridicat conteaza mai mult din punct de vedere estetic. Eu as dori sa stiu de ce este mai bun un 930 fata de un 830 pentru o planta? (avand in vedere ca un 930 are fluxul luminos putin mai redus)



Buuun sa analizam pe rand discutand pe 18 W:
avem urmatoarele caracteristici ale celor 2 tuburi:

TL -D 830
Temperatura de culoare[K ]3000
Flux luminos Lampa EM[Lm ]1350
Indice de redare a culorilor[Ra8 ]85

si

TLD 930
Temperatura de culoare[K ]3000
Flux luminos Lampa EM[Lm ]1100
Indice de redare a culorilor[Ra8 ] 92

Incerc sa fac abstractie de faptul ca tu esti decis pe cele 2 tipuri de tuburi...parerea mea e ca stau prost exact la accentuarea varfurilor pe rosu si albastru care incurajaza fotosinteza. Apoi nu amesteca fluxul luminos cu CRI-ul sunt notiuni diferite si importante amandoua. In diverse contexte poti sa tii mai mult cont de una sau de alta.

Apoi CRI-ul nu e doar o chestiune de estetica...ci de fidela reproducere a luminii solare specificandu-se chiar in orice documentatie de profil acvaristic ca este necesar sa se foloseasca o iluminare cu un CRI cit mai apropiat de 100 si asta nu pentru ochiul nostru.

In functie de acesti doi parametrii poti decide in acest caz specific cand vorbim de 2 tuburi similare produse de aceiasi firma care-i mai bun:
Unu` ar fi planta pe care vrei sa o cresti iar noi in mod curent in acvaristica de apa dulce ne jucam cu plante care cresc cam intre 500-1500 de lux in functie de planta dorita. Asadar fiecare planta cu intensitatea luminoasa preferata.
Al doilea ar fi inaltimea coloanei de apa si cat de tare razbate lumina prin ea.
In functie de acesti 2 parametri as opta ulterior pentru tubul cu CRI-ul mai mare, mai aproape de natural...pentru ca la temperatura de culoare observ din declaratiile producatorului ca sunt identice.

Nu ma pune pe mine sa-ti aleg care-i mai bun sau care ar fi tubul ideal...nu am sa fac asta si nici nu exista asa ceva.
Daca vrei parerea mea sincera eu mi-am exprimat-o in mod repetat....830/930 sunt proaste smilie
Multa lume nu are insa parerea mea, sau cea exprimata de Ginel...asa ca nu-i musai sa tii cont de ea dupa cum am spus in repetate randuri nu am actiuni la concurenta ca sa-i "sap" TLD-urile lu ` Philips si uite daca vrei un acvariu reusit care are si TLD-uri baga o geana la sarcofag .
Problema acestor 2 TLD-uri date de tine spre exemplificare insa e de alta natura .
Mai gandeste-te odata la doar cei 3000 de K...

@siliconu. Un magazin in care gasesti toate neoanele de care ai pomenit tu este Orion-ul de pe Mihai Bravu la iesirea din pasajul Obor.
Se intampla insa sa nu aibe pe stoc ba unul ba altul si atunci trebuie sa astepti. Chestie de noroc...ca asa-i la magazinele de la noi, dar in principiu e aproape imposibil sa nu gasesti macar ceva din tot ce ai indicat tu acolo

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

Sunt de acord dar nu 100%.
Nu sunt de acord cu afirmatia, ca CRI-ul masoara cat de fidel s-a reprodus lumina solara. Sunt de acord cu accentuarea varfurilor pe rosu si albastru. Nu sunt de acord cu afirmatia, ca un tub avand 3000K nu accentueaza rosul. Sunt convins, ca de exemplu Osram Fluora 77 este bun dpdv spectral (tocmai din cauza celor 2 varfuri), insa "problema" lor e puterea. Am senzatia ca un tub (ma rog, unul de firma cat de cat) de 2700-3000K aduce un aport de rosu mai mare decat Fluora (tocmai din cauza fluxului). Nu stiu insa care tub aduce cel mai mare aport de albastru (aici ma gandesc ca ceva cu temperatura de culoare mai ridicata).

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Din pacate sunt pe graba si imi dau seama ca ceva nu s-a inteles din cum m-am exprimat eu ...dar nici nu imi vine cumva cum sa o spun mai bine. Am vrut sa zic ca nu inseamna ca daca are CRI-ul de 100 e lumina identica cu cea solara...ci ca un obiect expus luminii respective este foarte aproape de cum se vede el in lumina naturala/soarelui. Poate asa se intelege mai bine, dar totusi nu e doar un parametru de ordin estetic.
Am si eu unele pe care le-ai spus acolo cu care nu sunt de acord da poate le rumegam mai pe indelete zilele viitoare si le dam la pace ...chiar pe pm ca sa nu-i stricam topicul omului Eu nu am zis ca 830-ul nu are rosu am zis ca nu are rosu si albastru...varfurile necesare fotosintezei, deci accentueaza doar pe unul si mie imi plac alea care accentueaza macar pe doua.
Si eu zic ca daca ar exista un fluora cu putere mai mare ar fi ideal si aici sunt de acord cu tine...da nu e D`aia ziceam sa vorbim de inaltimea coloanei caci pentru coloane nu foarte inalte eu zic ca nu are concurent intre tuburile momentului. Totusi dupa cum am mai subliniat fiecare acvariu este cu specificul sau si in general fiecare biotop in natura chiar e iluminat diferit asa ca depinde despre ce urmarim in fiecare acvariu. Cred (da nu sunt sigur ca nu am niciun grafic in fata) ca pe albastru cum vrei tu si mai puternic e aquarellu`, da nu imi sariti la beregata ca nu sunt sigur iar la date tehnice legate de performantele fiecarui tub ma bazez pe ce declara site-urile producatorilor, ca alta varianta de a verifica ce declara aia nu am

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

inteleg ca tuburile T5 sunt speciale pt acvariu ..dar de unde se cumpara? numai de la magazinele de acvaristica gen profipet sau se gasesc si in magazinele gen Elba?
[Yahoo!]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

e bun pt acvariu vreun tub din linkul asta ? http://www.prismaecat.lighting.philips.com/LightSite/Whirlwind.aspx?eca=LEPPLG&cpf=ROEPRO&stg=ACT&lan=RO+&ecu=LMP%7cPHL%7cEP&nav_key=1149&t=2&tree=0&scr_md=1111&nav=Null&loc=Null&leftnav=2_1_1_5_1
[Yahoo!]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

din pacate ca nu mai e "edit" mai fac un post cu un tub cu vapori de mercur ce mi se pare interesant mai ales ca costa in jur de 300 de mii

MASTER TL5 HO Super 80 39W/830 SLV

Clasificare Putere Lampa[W ] -39W
Cod culoare -830 [CCT of 3000K]
Descriere sistem -Flux Luminos Inalt
Invelis -T5[16mm]
Mercury (Hg) Content[mg ] -1.4
Indice de redare a culorilor[Ra8 ] -85
Alegere Culoare (text) -Alb cald
Temperatura de culoare[K ] -3000
Flux luminos Lampa EL 25°C[Lm ] -3100

vad ca mai sunt tuburi si cu 2700K, 4000K, 6500K!

de care sa iau ca si eu as vrea sa trec la tuburi destea mai subtiri sa incapa mai multe in capac!?
[Yahoo!]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

..nu stiu de ce ati scos botonu' de edit

Dupa oarece documentare am inteles ca tuburile T5 sunt viitorul "neoanelor" si in acest "invelis" de 16mm exista o gama diversificata de tuburi pt iluminat normal cat si speciale pt acvariu, horticultura, medicale etc

si revenind la oile noastre mai gasii un tub in oferta Philips

MASTER TL5 HE Super 80 35W/830 UNP - cu eficienta sporita
Eticheta eficienta energetica A
Cod culoare 830 [CCT of 3000K]
Alegere Culoare (text) Alb cald
Temperatura de culoare[K ] 3000
Flux luminos Lampa EL 25°C[Lm ] 3300 (mai mare ca tubul precedent)

Ce ziceti? asta-i bun? problema e ca nu stiu daca au adus inca noi in magazine asa ceva....


p.s. rog un moderator daca poate sa puna toate 3 posturile in unu singur
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Am vrut sa zic ca nu inseamna ca daca are CRI-ul de 100 e lumina identica cu cea solara...ci ca un obiect expus luminii respective este foarte aproape de cum se vede el in lumina naturala/soarelui.

Asa cred si eu.

Da' in legatura cu influenta CRI-ului asupra cresterii plantelor am alta nelamurire: Phillips Aquarelle are un CRI de 70 - asa spune producatoru' si tot producatoru' spune ca e bun pentru fotosinteza - afirmatii care nu cred ca le putem pune noi la indoiala. Si experienta spune ca plantele cresc bine la Philips Aquarelle.

De asemenea in tabelu' din articolu' lu' Leo, la FloraGlo si Sera Plant Color (tuburi de speciale pentru plante) e dat un CRI de 72. Iar Osram Fluora (pe care il apreciez si eu mult - am 8 buc. la sarcoafag) e ochiometric identic cu Sera Plant Color cea ce ma face sa presupun ca au un CRI foarte apropiat daca nu chiar identic.


In afara de asta scoate-ti o planta din acvariu (de preferinta una rosie ), face-ti intuneric in camera, aprindeti un tub Osram Fluora sau Sylvania Grolux sau Sera Plant Color sau Phillips Aquarelle si uitati-va la planta. Apoi iesiti cu ea in balcon si priviti-o in lumina solara. Va avea o cu totu' alta culoare. E evident ca la lumina tuburilor astea culorile se vad altfel decit la lumina solara. Asta imi intareste convingerea ca tuburile respective au intr-adevar un CRI in jur de 70.



Pina la urma cum e cu CRI-u' si plantele? Tuburile de firma facute pentru plante au un CRI mic. Sau gresesc io undeva ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu'"]... la FloraGlo si Sera Plant Color (tuburi de speciale pentru plante) e dat un CRI de 72. Iar Osram Fluora ([size=9:5c09c1dfcb wrote:pe care il apreciez si eu mult - am 8 buc. la sarcoafag[/size:5c09c1dfcb]) e ochiometric identic cu Sera Plant Color cea ce ma face sa presupun ca au un CRI foarte apropiat daca nu chiar identic.


Nu, aici nu ai dreptate:
Osram Fluora are CRI 90 si 1400 lumeni pentru 36 W in timp ce FloraGlo si Sera Plant Color au CRI de 72. Tu ai sustinut ochiometric eu insa am gasit argumente de ordin tehnic. Luam in calcul ca tot ce se discuta de acum incolo este pentru lumina la acvarii plantate, cele la care suntem interesati in primul rand de bunul mers al plantelor.

Toate sunt insa tuburi speciale pentru plante si chiar daca astia de la Osram nu au catadicsit sa-mi raspunda si nu stiu de ce fac asa un mister din tubul asta, tot am aflat, pe cai mai ocolite cam ce ii poate pielea tubului de 8500 K
Din aceasta familie de tuburi de 8500K cu varfuri pe rosu si albastru (unii le numesc horticole/altii nu) mai face parte si Sylvania Grolux. Sylvania a scos tubul inaintea celor de la Osram dar avea un mare cusur CRI-ul de kakaulu biscuvi...undeva sub 70 ...daca crezi se poate si mai rau au scos Dennerle niste tuburi din aceiasi gasca cu 900 si ceva de lumeni la 36 de W si cu un CRI tot in jurul lui 70
Ca sa inchei istoria romantata a tuburilor dedicate plantelor de acvarii cei de la Sylvania au venit apoi pe piata cu un tub ceva mai puternic in aceleasi caracteristici cu tubul vechi. L-au rebotezat Grolux Brite si l-au dus pana la 1800 de lumeni. In aceasta categorie Philips nu a gasit de cuvinta sa produca niciun tub...de ce ?...habar nu am smilie
Aici daca veneau ei cu un tub cu o putere mare spargeau piata. I

Ei in schimb au scos un tub care nu-i cal nici magar urcat la 10.000 de K undeva, botezat cu mandrie aquarelle si care-i dedicat si plantelor si pestilor un soi de strutzo-camila. La asa spectru nu pupi rosu ci doar albastru dupa cum spuneam si ieri (intre timp am reusit sa verfic :-) ) iar ca sa fie tot tacamul am intalnit articole care atrag atentia ca folosirea doar a acestui tip de tuburi in acvariu incurajaza cresterea algelor. Inrudit spectral cu el este Sylvania Aquastar...ceva mai slab la flux, tuburi aflate in buza marinelor.

Inovatori pe piata au fost si JBL-ul care merg pe mai multe peak-uri si pe o lumina care din spectru incearca sa elimine proliferarea algelor ...dar pe ei nu vreau sa ii introduc in ecuatia discutiei noastre de azi, alminteri avand o parere buna despre ce au facut...de fapt nu ei, da` nu mai intru in amanunte

Stiu ca sunt multi care nu imi impartasesc punctele de vedere. MA este printre ei si aici e frumusetea caci exista si oameni decenti care pun mana pe carte, mai citesc ceva si p`orma exista schimb de idei cu argumente si contra-argumente cum este si cazul lui. In cazul asta eu pot insa sa dovedesc cu grafice si cu ceea ce au scris altii ceea ce afirm si eu aici...si credeti-ma pana am aflat ceva despre fluora ala mi-a luat ceva vreme.
Nu am gasit oameni mai necooperanti ca astia de la Osram dar pe de alta parte daca recunoastem cu totii ca fotosinteza este stimulata de varfurile pe rosu si albastru eu unul inca nu cunosc tub mai bun.
Cusurul lui e fluxul slab care incepe sa iti ridice probleme odata cu cresterea coloanei.

Apoi mai este ceva...este de preferat zic eu avand de aface cu acvarii la care trebuie sa producem "o lumina tropicala" sa folosim un tub cu temperatura intre 5500 si 6500 K. Din cate cunosc in zona ecuatoriala lumina in jurul pranzului se invarte undeva pe la 6000 de k...deci departe de mine sa zic ca Osramul fluora ar fi tubul perfect...doar zic ca-i cel mai bun tub dedicat plantelor de acvariu disponibil pentru moment pe piata din Romania.

Pe de alta parte nu vreau sa se simta nimeni influentat de afirmatiile mele, repet mi-as dorii enorm ca Philips sa simta piata si sa scoata similarul lui fluora cu fluxul ce a consacrat firma lor...dar deocamdata nu scot

Totusi daca fiecare dintre noi are nelamuriri mi-as permite si eu una legata de un tub pe care din poze, date tehnice si ce am mai citit il vizez de ceva vreme.
Banuiesc ca intrebarea e pusa de poamana dar imi fac datoria sperand ca o sa ma lumineze si pe mine cineva...banuiesc ca poate cineva din vest ca aici nu am reusit sa gasesc pe nimeni care sa gangaveasca ceva la subiect:

Exista un tub scos de Dennerle si vreau sa stiu daca l-a folosit cineva: Amazon Day cu urmatoarele caracteristici CRI 85 si flux de 3250 lumeni la 36 W.
Are exact 6000 K...costa mai mult, nu discut asta, dar deh...ce sa fac... un acvariu are tata :-) si tind catre ce-i mai bun, fara ca macar sa pun intrebari stupide despre folosirea neoanelor de la vitrinele frigorifice ale mezelurilor, doar pentru ca nu am pus mana in viata mea pe o carte ca sa citesc ca exista si neoane dedicate plantelor cu intensitate luminoasa ridicata

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:
Porcu'"]... la FloraGlo si Sera Plant Color (tuburi de speciale pentru plante) e dat un CRI de 72. Iar Osram Fluora ([size=9:caa9146af3 wrote:pe care il apreciez si eu mult - am 8 buc. la sarcoafag[/size:caa9146af3]) e ochiometric identic cu Sera Plant Color cea ce ma face sa presupun ca au un CRI foarte apropiat daca nu chiar identic.


Nu, aici nu ai dreptate:
Osram Fluora are CRI 90 si 1400 lumeni pentru 36 W

Probabil ai aflat de undeva, -u' stie de unde CRI-u' ala de 90, altfel nu-l spuneai. Am accentuat "ochiometric" pentru n-am gasit nimic exact despre tub.


Sandu wrote:FloraGlo si Sera Plant Color au CRI de 72
Asadar ramine dilema mea: de ce niste tuburi speciale pentru plante au un CRI asa mic .


Sandu wrote:Din aceasta familie de tuburi de 8500K cu varfuri pe rosu si albastru (unii le numesc horticole/altii nu) mai face parte si Sylvania Grolux.
In legatura cu destinatia de "horticol" a tuburilor Osram Fluora: au schimbat ambalaju' (acuma e cartonat si color) si-au desenat si un acvariu pe el .


Sandu wrote:In aceasta categorie Philips nu a gasit de cuvinta sa produca nici-un tub...de ce ?...habar nu am smilie
Aici daca veneau ei cu un tub cu o putere mare spargeau piata.
Probabil e tehnic imposibil sa scoti un flux mare la spectru' respectiv - alta explicatie nu poate fi.


Sandu wrote:fara ca macar sa pun intrebari stupide despre folosirea neoanelor de la vitrinele frigorifice ale mezelurilor
Natura DeLuxe (indicativu' e 76, la Fluora e 77) parca le spune la tuburile alea pentru mezeluri . Sint cam le fel de chioare ca Fluora si spectru' e pe aproape .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Ma scuzati ca ma bag si eu!
Am gasit urmatorul link:
http://www.osram.no/brosjyrer/english/K01KAP4_en.pdf
despre tuburile fluorescente OSRAM. Poate este de folos.


Si chiar sa aiba 8500K temperatura de culoare tubul Fluora 77, chiar daca tenta luminii este putin rosiatica?

Io
Galerie imagini
[WWW]
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

@Sandu:
Am gasit si eu un articol in care se spune ca Osram Fluora are 8500K
http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html
Dar totusi, 8500K este o temperatura foarte mare, nu ar trebui sa aiba o tenta rosiatica.

Io
Galerie imagini
[WWW]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Sandu wrote:
@siliconu. Un magazin in care gasesti toate neoanele de care ai pomenit tu este Orion-ul de pe Mihai Bravu la iesirea din pasajul Obor.
Se intampla insa sa nu aibe pe stoc ba unul ba altul si atunci trebuie sa astepti. Chestie de noroc...ca asa-i la magazinele de la noi, dar in principiu e aproape imposibil sa nu gasesti macar ceva din tot ce ai indicat tu acolo

Mersi Sandu, am gasit Osram Fluora la magazinul de pa Mihai Bravu .Greu cu tuburile astea de 30W.Deocamdata, in functie de sfaturile vostre si in functie de ce am gasit configuratia se va prezenta asa: 2xPower Glo,2XOsram Fluora si 2xOsram 830 .

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

bp wrote:@Sandu:
Am gasit si eu un articol in care se spune ca Osram Fluora are 8500K
http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html
Dar totusi, 8500K este o temperatura foarte mare, nu ar trebui sa aiba o tenta rosiatica.

...nu stiu ...nu`s de meserie deci nu vreau sa ma pronunt aiurea.
E bine ca macar mai sunt si altii care sustin acelas lucru aflat si de mine

siliconu` wrote:Mersi Sandu.
Cu placere.
Din ce in ce mai rari cei de pe forum care sa mai si multumeasca dupa ce a primit un sfat sau o simpla informatia ca cea solicitata de tine smilie ...aproape ca m-am dezobisnuit

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com