[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bat-reef  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand om avea magazine ca p-afara... sa pot sa cumpar pestii carantinati... ce "marca" vrea muschii mei, atunci cand vrea muschii mei... si fara sa trebuiasca sa-mi vand rinichii.
Pan' atunci, ma uit la voi si ma rog pentru sanatatea pestilor vostri.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

No.. nu prea am contra-argumente

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:...nu prea am contra-argumente

Pai, nu prea ai.
Am incercat de 2 ori, am zbarcit-o de 2 ori... prefer sa arunc banii pe altceva.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Fratilor, eu de cand am descoperit PolypLab Medic parca nu imi vine sa ma mai stresez cu carantina.

Imi pare mult mai la indemana un "tratament" profilactic pentru 10-14 zile.
Asta mai ales daca respecti ordinea la stocare si adaugi la sfarsit pestii agresivi. Si nu e vreun peste "special" care are nevoie de perioada de instructie si adaptare la cazare si mancare.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am folosit si eu PolypLab Medic, a fost al naibii de eficient in tratarea grisului.
Din pacate, pretul e.. pfff. In fine, daca te loveste necazul pui in balanta pretul polyplab si costul pestilor, caz in care nu te mai uiti la pret.
Daca ar fi s-o iau de la zero, as face un experiment: un dip de 5-6 minute pentru fiecare peste, in apa de osmoza cu ph-ul urcat la valoarea ph-ului din display si cu aceeasi temperatura.
Bineinteles, fiecare pejte in recipient separat.

Cat de curand o sa mai folosesc 2 produse Polyp Lab, polyp booster si reef roids. O sa-mi dau cu parerea si despre ele, candva.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 08:07:01


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am folosit si eu PolypLab Medic, a fost al naibii de eficient in tratarea grisului.
Din pacate, pretul e.. pfff. In fine, daca te loveste necazul pui in balanta pretul polyplab si costul pestilor, caz in care nu te mai uiti la pret.
Daca ar fi s-o iau de la zero, as face un experiment: un dip de 5-6 minute pentru fiecare peste, in apa de osmoza cu ph-ul urcat la valoarea ph-ului din display si cu aceeasi temperatura.
Bineinteles, fiecare pejte in recipient separat.

Cat de curand o sa mai folosesc 2 produse Polyp Lab, polyp booster si reef roids. O sa-mi dau cu parerea si despre ele, candva.


Stiam de Polyp Booster si Reef Roids, de asta am si aruncat o privire mai atenta in directia PolypLab Medic.

Eu am ignorat pretul, am taiat din alte parti din bugetul de acvariu si am investit la sanatate. Medic e cel mai eficient daca il folosesti devreme in cursul bolii, sau chiar inainte sa apara primele semne de boala. Si intrucat e un generator de peroxid, e destul de safe pentru vietuitoare incat sa nu eziti sa-l folosesti si profilactic.

Dip-ul corect in apa de osmoza se face pentru cel putin 10 min, maxim 15 min, in apa ajustata la temperatura si pHul apei din acvariu, ideal cu un aerator lasat sa mearga o ora, si cu ceva circulatie slaba. Pestele se observa pe toata durata dip-ului (nu vrei sa vii sa gasesti ca pestele a facut dip de aer pe covor pentru 10 minute). Orice peste care nu supravietuieste 10 minute unui dip in apa de osmoza era prea bolnav pentru a mai fi salvat.
Ca dip profilactic, nu cred ca e foarte eficient, insa ca solutie de salvare (peste care a inceput sa arate urme de boala parazitara - ich si velvet) este foarte eficient in a usura temporar simptomele, intrucat omoara o parte din parazitii superficiali, de pe branhii in special, permitand pestelui o respiratie mai buna. Pentru infectii fungice si bacteriene nu cred ca face mare branza, posibil sa fie cuiul din capacul sicriului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ba, ce mi-e dor de asta micu

Si ce curat era moaiul um02


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Despre Polypbooster si reefroids pot sa zic numai lucruri de bine , sunt foarte bune dar atentie cat dozezi ca sa nu dai in alge ! Folosesc de ceva timp dar dozez mai rar (acvariul mic) . Polyp booster se pune primul si trebuie sa astepti in jur de 10min iti stimuleaza coralii sa se hraneasca (deschida) dupa aia adaugi reef roids.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Merci. Trebuie sa opresc si pompele in timpul asta?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Merci. Trebuie sa opresc si pompele in timpul asta?


Cand adaugi polyp booster nu dar la reef roids e la alegerea ta daca hranesti local cu pipeta fiecare coral sau il torni direct in directia la pompe . Opresti skimmare in jur de 2h cand adaugi ambele produse .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Danke!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-am ascuns, ma vedeti?

image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Superb arata !!!

Sa imi zice ce/cum si cand ii dai de mancare.
Daca reusesti cu ea imi iau si eu...
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pai o am de la colegul Dares, de vreo luna asa. Nu-i dau nimic, consuma alge (mi s-a spus s-o las in pace, asa am facut).
Ocazional mai imbratiseaza gsp-ul, dar nu sta mult pe el.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mic update.

Am suplimentat lumina cu doua tuburi T5. Ca experiment, am inceput cu ATI coral plus si ATI purple.
Mai am disponibile pentru combinatii doua tuburi, ATI blue plus si ATI actinic.
Tuburile sunt de 54w

Acum produc apa de osmoza, maine voi face un schimb de apa si voi curata sumpul.
Daca tot mi-a trimis Peti niste sare, sa nu-l dezamagesc

Tot de maine incep aditiile automate cu Aquaforest 1+2+3+

De azi am inceput sa dozez Polyplab reef roids + celalalt, imi scapa numele acum. Booster parca.

Sa vedem peste 2 saptamani daca se intampla ceva bun

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

No!

Da ne pui si o poza cu noile bece? Aparat jmeker ai. Ca maine bagi motiv de apa tulbure dupa schimb, poimaine stai ca e tulburel de la aditii. si vorba ta ",". ....
dupa Craciun vedem si noi bat reef
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ieri am tinut bazinul fara lumina vreo doua ore, pana am modificat lampa. Cucu poze, ca s-au deschis tarziu coralii.
Acum fac bradul, de azi dimineata ma chinui si nu prea am spor
Apoi schimb apa, se face totul bors - exclus poze.
Si oricum, nu e nici o schimbare notabila, poti sa te uiti linistit la pozele vechi ca totul e la fel

In alta ordine de idei, am doua saptamani de cand tin regim fara sare si am slabit aproape 3 kile
Regim.. practic mananc cam orice, dar nesarat.
Desi a fost naspa la inceput, m-am obisnuit fara sare si e chiar ok. Suplinesc lipsa sarii cu cimbru si nu ii simt lipsa.
Nici zahar n-am mai pus in bot, beau cafeaua cu ceva hrana pentru vite - melasa.

@Opincaru, offtopicul e pentru tine. Te sfatuiesc sa incerci, macar o luna. Nu ma injura, dar esti gras

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Da de fumat mai fumezi ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In absenta aportului de sodiu prin sare, trei oua de prepelita, crude, dimineata si pe stomacul gol,
apoi nimic pentru jumatate de ora ... nu este contraindicat in nici un caz.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

melcu wrote: Da de fumat mai fumezi ?


4-5 pe zi. In rest, IQOS

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com