[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul care se intretine singur  XML
Forum Index » Apa
Author Message
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

Este primul meu post pe forumu' asta, asa ca... . Browseresc pe aici de mai mult timp, cu toate ca am acvarii de vreo 6 ani si destula experienta pentru nevoile mele in ale acvaristicii. Misterele acvaristicii le-am elucidat folosindu-ma de o carte veche scrisa de pe vremea lu' raposatu' Ceasca, si bineinteles din greselile pe care le-am mai facut de-alungul timpului. Si acum, la subiect: vad ca se da mare importanta la schimbarea unei cantitati de apa o data pe saptamana/o data la 2 saptamani. Nu stiu de unde pana unde chestia asta, eu schimb cam 50% din apa odata la 6-8 luni, apa in acvarii este "lacrima", pestii vioi, colorati frumos, sanatosi (evident acvariu nu prea populat: de ex. 80 litri - 10 guppy, 8 xifo, 4 sanitari, toti mari. Nu folosesc filtre sofisticate, doar pompa de aer cu burete (vibrator). De ce sfatuiti bietii oameni sa se chinuie sa scoata atata amar de apa intr-un interval atat de scurt de timp?
?

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elrey wrote:De ce sfatuiti bietii oameni sa se chinuie sa scoata atata amar de apa intr-un interval atat de scurt de timp?
?


Ca ne permitem!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

elrey wrote:...eu schimb cam 50% din apa odata la 6-8 luni, apa in acvarii este "lacrima"...

Eu, unul, nu te cred!
Insa daca vii cu niste teste "brici" de pH, kH, GH, NO2, NO3, NH3/NH4 poate o sa mai imbunezi!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Heeeei ! elerey !
Mä incäntä constatarea cä s-ar putea sä fim pe aceeasi lungime de undä!
Nici eu nu tin neapärat cä trebuie schimbatä apa, dacä nu le däuneazä vietuitoarelor din acvariu. In definitiv, dacä totul este in regulä, nu rämäne nici mäcar nitrat in apä, pentru cä-l pot consuma plantele. Bineinteles, cu conditia sä se stabileascä un echilibru intre materia organicä adäugatä si cea consumatä. Si tocmai aici se vede dacä un acvarist i-si cunoaste hobby-ul sau nu. Ar mai fi de amintit cä trebuie tinutä si duritatea sub observatie, dar dacä se completeazä apa evaporatä cu apä purä se pot amäna schimburile destul de mult. Coloizii care se acumuleazä nu le däuneazä, ci le plac anumitor pesti. (Nu la toti!)

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Nici eu nu tin neapärat cä trebuie schimbatä apa, dacä nu le däuneazä vietuitoarelor din acvariu.

Insa NU poti face din aceasta afirmatie o regula pe care s-o recomanzi oricarui acvarist incepator. Iti trebuie foarte multa experienta acvaristica pentru ca sa-ti permiti sa procedezi astfel, dupa cum spui si tu "aici se vede dacä un acvarist i-si cunoaste hobby-ul sau nu". Eu nu-mi permit sa procedez astfel, desi am in spate 10 ani de acvaristica aplicata si 6 ani de citit pe Internet.
Pentru orice newbie trebuie sa fie LEGE schimbarea apei cat mai des posibil.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Da Dalles, ai dreptate, trebuia sä mentionez si eu asta ca sä nu fiu inteles gresit. Sigur cä sunt absolut de aceeasi pärere cu tine!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

Da, intr-adevar afirmatia mea depinde de mai multe chestii, cum ar fi pestii din acvariu, de substrat, plante de PH etc. Dar oricum un acvariu relativ mare se intretine aproape singur.
Avand in vedere ca un incepator isi cumpara un acvariu mic, crezand ca prin aceasta nu va fi nevoit sa se ocupe prea mult de el, se inseala, acvariile mici sunt mult mai greu de intretinut si aici aveti dreptate sa datzi sfaturi cu schimbat apa frecvent. Primu' meu acvariu a fost de 10 litri.
An Nou Fericit, Si Pesti Sanatosi Si Frumosi! 2006 vin!!!

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

elrey wrote:Dar oricum un acvariu relativ mare se intretine aproape singur.

Ca sa se intretina singur trebuie sa fie IMENS, nu mare. ZECI DE TONE, sau mai mult. Poate doar cele mai mari acvarii de cele mai faimoase Aquariumuri din lume (Sydney, LA, Barcelona, etc) - care au sute de tone de apa - pot avea pretentia ca se apropie de auto-intretinere.

SAU

Sa ai un filtru cu capacitate foarte mare. Nu ma refer la debit (desi si ala e important). Ci la suprafata (sau volumul) unde sa traiasca bacteriile denitrificatoare (precum si altele).

Asa ca nu va amagiti si fiti cu ochii pe acvariu, ca altfel... kaput.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Schimbatul apei cu picatura este o chestie super tare care ajuta la reglarea intr-o anumita masura a chimismului apei si la furnizarea de microelemente si macroelemente necesare in mare masura plantelor, asa ca un acvariu ce are un schimb de apa la picatura se poate spune ca se intretine singur.Acum depinde de ce intelegem noi prin: se intretine singur. .Orice acvariu de apartament trebuie sa aiba in primul rand filtru care curata apa de impuritati , Lumina pentru plante daca exista, substrat etc.Asa ca oricum un acvariu de apartament nu poate sa se intretina singur , pentru ca singur inseamna ca nu este ajutat de noi
La multi ani tuturor.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pentru un acvariu bine echilibrat este adevarat ca schimburile de apa pot fi mai rare.
Cunosc pe cineva care are intr-un acvariu de vreo 300L doar un Oscar. Intr-adevar mai schimba apa cand isi aduce aminte.
Problema este cu incepatorii care inghesuie intr-un acvariu mic tot felul de specii incompatibile iar singura solutie este schimbul de apa des, pentru ca daca-i sfatuiesti sa dea din pesti oricum nu te asculta.

Si apropo Elrey: de ce mai schimbi apa la 6-8 luni daca e "lacrima"? Las-o asa.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Sper sa nu sara lumea in sus, dar si eu sunt tot de aceeasi parere cu schimburile de apa. Si eu fac schimb de apa o data la 4-5 luni. Apa din acvariu este supercristal, dar e adevarat ca in 250 de l convietuiesc doar 3 scalari , 2 beta si niste mancatori de alge care de abia mai au loc sa innoate de plante. Eu zic ca acvariul a ajuns la un echilibru. Ph-ul apei este relativ constant - in jur de 7. Scalarii sunt bine merci, au depus de cateva ori, au scos si pui o singura data. Beta depun continuu si scot pui , spre bucuria scalarilor care asteapta linistiti sa eclozeze si sa vezi spectacol dupa aia.

Acestea fiind zise, sunt de acord cu majoritatea ca un incepator trebuie sa recurga neaparat la schimburile de apa. Asta e un fel de ABC al acvaristicii care trebuie invatat primul.

Nu pot sa spun acelasi lucrul reefritor la schimbul de apa in acvariul cu discusi...

Acvariul meu
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca in acvariul tau ar fi fost 2 - 3 carasi, cu toate plantelecare le ai acum .... tot trebuia schimbata apa...

deci..
sunt cazuri si cazuri, iar chestia cu schimbatul RAR al apei nu trebuie generalizat, sau facut REGULA...
este aplicabil DOAR IN ANUMITE CONDITII (si aici cred ca sunteti de acord cu mine....)
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

Si apropo Elrey: de ce mai schimbi apa la 6-8 luni daca e "lacrima"? Las-o asa.


viviparu', apa o schimb asa, ca ma mustra constiinta.

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dalles wrote:Iti trebuie foarte multa experienta acvaristica pentru ca sa-ti permiti sa procedezi astfel

Asa zic si eu ....... pesti putini, hraniti cu economie si ....... plante care sa creasca bine si sa nu le prea pice frunze .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

@Razvan: Daca in acvariul meu erau carasi, toate plantele erau de plastic, asa ca nici nu se punea problema sa nu schimb apa la 3-4 zile. La cat de "porci" sunt carasii... (sorry MA si Dolly).

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:La cat de "porci" sunt carasii... (sorry MA si Dolly).

Ai mei sunt inca purcelusi Asa ca imi permit inca plante naturale. Ii cresc bine si apoi pe gratar cu ei. :sic:
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

La cata grasime or avea... numai pe gratar merg!!!

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:La cata grasime or avea... numai pe gratar merg!!!

Or avea...mostenire de familie. La mine nu vad mincare decit odata pe zi. Nu mai bine ascultam sfatul unui prieten pe vremea cind il aveam raposatul -durduliu si imbietor??? :sic: Saramura scria pe el.
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

daca nu ati sarit pe Acata, atunci o sa sariti pe mine: la aproape 100 l, in care convietuiesc f bine 2 discushi si 4 scalri si 4 neoni, fac schimb de apa (10-15%) o data la 4-5 saptamani, desi, apa e limpede, limpede. as schimba apa chiar mai rar, dar se depune pe substrat ceva resturi si tre sifonate.
nu ma pot lauda ca f mare experienta, desi am "copilarit" pe langa 2 "pietzari" si am avut ce invata de la ei. daca reusesti sa ajungi la un echilibru in acvariu, nu vad rostul sa schimbi apa f des.
normal, la un bazin mic (40-50 l) este necesar, dar altfel, sincer, nu vad rostul sa faci schimburi dese, decat daca ai probleme cu pestii (boli) sau te-ai capatuit cu ceva alge.
[Email]
killy_ady
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2005 18:11:51
Messages: 74
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

buna seara.de curiozitate intreb de filtru ai si ce plante?
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com