[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul care se intretine singur  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

daca intrebarea era pt mine, iata raspunsul:

Plante:
ECHINODORUS TENELLUS, CRYPTOCORYNE UNDULATUS GREEN, NYMPHAEA LOTUS RED, VALISNERIA GIGANTEA, ROTALA MACRANDRA, LIMNOPHILA HETEROPHYLLA, EOCHARIS VIVIPARA, ELODEA DENSA, ANUBIAS BARTERI NANA

Pesti:
- 4 scalari
- 2 ancistrusi
- 4 neoni
- 2 discus

Hardware:
- lumina 3x18w (1 tld 830, 1 tld 840, 1 osram fluora)
- filtru extern canistra (ala din Europa despre care s-a tot scris)
- CO2 ("bomba" cu drojdie)

bazin
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

si eu tot de curiozitate intreb: de cand tii discusii impreuna cu scalarii?
[Email]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

RaresLuc wrote:si eu tot de curiozitate intreb: de cand tii discusii impreuna cu scalarii?

din iunie-iulie
[Email]
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Eu nu am mai schimbat apa de cel putin 1 an. Am un Juwel la 70 de litri, spal pe rand buretii mari de la filtru cam la 2-4 saptamani, filtrul din vata de perlon il confectionez din filtru de hota, filtrul cu carbon nu l-am mai schimbat de 2 ani (dar intentionez sa folosesc filtru de hota cu carbon activ). Am in schimb un aspirator de fund Sera cu care aspir mizeria care se depune si fac operatia atunci cand schimb filtrul.

Am acvariul de ~ 3 ani. La inceput am urmat indicatiile si schimbam apa in fiecare saptamana. La fiecare schimbare, parca era un facut, mai murea cate un peste pana cand am constatat ca apa de la chiuveta era cauza (chiar si tinuta 48 ore inainte de folosire). La un moment dat am renuntat la schimbatul apei.

Acum doar completez (numai cu Zizin)
- pesti mai mor doar de batranete.
- apa e cristal
- am 2 scalari, 3 neoni, 3 ornatusi, 2 ancistrusi, 2 jandarmi, 1 botia (clovn) si 1 leri, 4 melci galbeni si 2 melci rosii foarte batrani (din aia care se inmultesc de nu mai scapi de ei)
- plantele cresc intr-o veselie

Nu am facut nici un test pana acum 6 luni cand am cumparat un test Tetra de PH. De cate ori am facut testul am fix 7 batut in cuie fara nici o deviatie.

Probleme aparute si modul de rezolvarea lor:
1. (problema mare) melcii rosii se inmulteau (am cumparat la un moment dat o planta din Obor si asa am introdus melcii in acvariu). Rezolvare: am cumparat Botia, tiparul minune care mananca ouale de melc si de atunci nu a mai aparut nici un melc rosu(maron) nou. Mai am totusi 2 melci rosii pe care ii tin pentru a furniza ouale care sunt un deliciu pentru tipar si mai mult au un randament mai bun la curatarea algelor maron decat melcii galbeni(australieni)
2. (problema mare) algele maro invadasera plantele. Rezolvare: cei 4 melci si cei 2 ancistrusi au rezolvat problema intr-o saptamana


In aceste conditii, de ce sa mai schimb apa?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Schimbarea periodica a apei nu inseamna numai inlocuirea unor molecule de H2O cu alte molecule de H2O. Pestii elimina tot felul de "excretii", plantele de asemenea lasa in apa diverse "sucuri", melcii... nu mai vorbesc.
Intr-un acvariu perfect echilibrat aceste zemuri sunt asimilate de toate organismele, in mod incrucisat: plantele folosesc substantele fabricate de pesti, melcii folosesc resturile plantelor si pestilor, pestii... se mai descurca si ei...
Nu cred insa ca se poate vorbi de formarea unui astfel de biotop intr-un acvariu de 70 de litri. Poate intr-unul ca al lui Amano: Big Tank.
Intr-un acvariu mic intotdeauna raman substante reziduale, care se acumuleaza in timp!!!
Schimbarea apei echivaleaza cu aerisirea unei camere, in timp ce sifonatul substratului echivaleaza cu aspiratul sau maturatul. E infiorator sa-ti imaginezi cum e sa traiesti luni intregi intr-o camera in care stai langa propriile-ti dejectii, fara sa poti deschide macar un geam. Daca adaugi langa tine si cativa colocatari, cu propriile lor "mirosuri" si nervi, ajungi la concluzia ca puscaria e hotel de lux.

buzunar wrote:...La fiecare schimbare, parca era un facut, mai murea cate un peste pana cand am constatat ca apa de la chiuveta era cauza (chiar si tinuta 48 ore inainte de folosire).

Eu am dubii ca de vina era apa de la chiuveta. Am acvariu de 10 ani si stau in Drumul Taberei, la mica distanta de Militari, deci se poate spune ca avem aceeasi apa la robinet. Dintotdeauna am schimbat 30% din apa saptamanal, ba uneori si de doua ori pe saptamana. Niciodata - vreau sa zic: NICIODATA! - n-am avut probleme cu mortalitatea. Cu atat mai putin in ultimii 3 ani, cand spui ca ai avut tu dificultati.

buzunar wrote:Nu am facut nici un test pana acum 6 luni cand am cumparat un test Tetra de PH. De cate ori am facut testul am fix 7 batut in cuie fara nici o deviatie.

NUMAI testul de pH e irelevant. Sunt atatea toxine care se aduna in apa si care nu apar la testul de pH. Trebuie verificari si la duritate, nitrati, amoniac, fier, ...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:
RaresLuc wrote:si eu tot de curiozitate intreb: de cand tii discusii impreuna cu scalarii?

din iunie-iulie

Acvariu' are 100 litri, ai scalarii si discusii acolo de peste 6 luni ....... asta inseamna ca au cel putin 9 luni ....... presupun ca nu i-ai cumparat mai tineri de 3 luni ....... fara suparare, da' avind in vedere volumu' acvariului, pastrind proportiile, scalarii aia nu arata ca niste scalari de 9 luni ....... nu-mi dau seama exact ce dimensiuni au, da' e evident ca sint mici, piperniciti, impiliti, somalezi ....... nici discusii nu par a avea dimensiunile unor discusi de 9 luni .

Poze: smilie ... Poze cu plante
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Terminati fratilor cu prostiile. Schimbul de apa regulat este vital pentru viata acvariului.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

;) ;) ;) ;) ba termina tu cu "sa ne pui la munca sisifica" ;) ;) ;)

eu pe ai mei o sa-i invat sa traiasca pe uscat, numa' asa, ca sa nu mai trebuiasca sa schimb apa DELOC
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:Terminati fratilor cu prostiile. Schimbul de apa regulat este vital pentru viata acvariului.

Si eu sunt de aceeasi parere. Chit ca aveam 5 neoni intr-un acvariu 60l - hraniti odata pe zi si tot le schimbam apa saptaminal. Si asta si pentru pesti, si pentru plante.
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Dalles wrote:Schimbarea apei echivaleaza cu aerisirea unei camere, in timp ce sifonatul substratului echivaleaza cu aspiratul sau maturatul. E infiorator sa-ti imaginezi cum e sa traiesti luni intregi intr-o camera in care stai langa propriile-ti dejectii, fara sa poti deschide macar un geam. Daca adaugi langa tine si cativa colocatari, cu propriile lor "mirosuri" si nervi, ajungi la concluzia ca puscaria e hotel de lux.


Asa o fi, numai ca vezi eu nu am probleme, si nu schimb apa.
Ma mir de ce nu au scris aia la instructiunile de folosire ale acvariului sa schimb apa. Acolo scrie doar la ce interval sa schimb filtrele si ca daca e necesar sa completez cu apa...
Iar ma mir de ce la instructiunile aspiratorului scrie clar: "Cu aspiratorul sera puteti curata deseurile din acvariu fara sa schimbati apa"


Dalles, sunt camere si camere. De exemplu in New York in cladirile alea inalte nu se deschid geamurile niciodata si n-am auzit sa cada pe spate de mirosuri si toxine. Asa si cu acvariile astea facute de profesionisti, poate stiu ei ce stiu. Nu ma indoiesc ca la un acvariu facut artizanal si in care filtrul a fost ales de proprietar e posibil sa nu se stabileasca un echilibru.

Cat prieste apa de la robinet, am fost la o statie de tratare si cum crezi ca se trateaza apa? Intre altele arunca var in apa. Poti sa tii si 1 an apa aia ca varul nu se evapora. Fa un experiment si lasa intr-un pahar apa pana se evapora toata si vezi ce ramane pe fund (calcar)...

Din curiozitate o sa fac si alte teste sa vad cum se prezinta...
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

buzunar wrote:Iar ma mir de ce la instructiunile aspiratorului scrie clar: "Cu aspiratorul sera puteti curata deseurile din acvariu fara sa schimbati apa"

Ce vor sa zica baietii aia acolo, este ca poti aspira fara sa faci schimb de apa. Asta nu inseamna ca nu trebuie facut acel schimb de apa.

In rest, no comment. Mi-am facut deja cunoscuta opinia pe acest subiect, si nu vreau sa ma repet.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buzunar wrote:


Dalles, sunt camere si camere. De exemplu in New York in cladirile alea inalte nu se deschid geamurile niciodata si n-am auzit sa cada pe spate de mirosuri si toxine. Asa si cu acvariile astea facute de profesionisti, poate stiu ei ce stiu. Nu ma indoiesc ca la un acvariu facut artizanal si in care filtrul a fost ales de proprietar e posibil sa nu se stabileasca un echilibru.



Afla ca eu personal lucrez aprox 10 ore pe zi intr-o astfel de institutie. Nu se deschide nici un geam, iar "aerisirea" se face cu ajutorul aerului conditionat, aer care este de fapt recirculat, iar aer proaspat il baga cind au ei chef. Nu am idee cum or fi proiectate cladirile din New York, dar stiu in schimb ce inseamna sa ai colegi de birou - unii fumeaza, altii se parfumeaza execesiv, miros de mincare de la cantina in orele prinzului si tot asa iar cind iesi de acolo zici ca inspiri aer de munte.

Nu pot sa nu-i dau dreptate lui Dalles. Iar cu schimbul apei, lucrul acesta mi se pare de bun simt, ca sa nu mai zic altceva.

Daca tu schimbi sau nu apa, este strict problema ta. dar gindeste-te la un incepator care abia acum descopera forumul si vede ceea ce s-a scris aici. Mie una nu mi-ar place sa-mi moara pestii si sa nu stiu ce sa le fac. Sau sa fiu obligata sa le fac un tratament si sa nu fac schimburi de apa.

Fiecare isi intretine acvariul cum crede de cuviinta, dar asta nu e o regula valabila pentru toata lumea. Sper ca macar cu asta sunteti de acord.

Daca nu va potoliti, voi inchide topicul. Si cu asta punct.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

buzunar wrote:Asa si cu acvariile astea facute de profesionisti, poate stiu ei ce stiu. Nu ma indoiesc ca la un acvariu facut artizanal si in care filtrul a fost ales de proprietar e posibil sa nu se stabileasca un echilibru.

Ce are acvariul artizanal si filtrul cu nitratii din apa ?
Filtrul doar transforma in nitrati produsele rezultate din metabolismu' pestilor. Iar nitratii se acumuleaza si filtrele de la acvariile facute de acei profesionisti nu prea cred ca elimina nitratii. Nu vreau sa spun ca filtrele n-ar fi de calitate, da' rolu' lor nu e sa elimine nitratii din apa.


De faza ca nu scrie in instructiunile acvariului sa faci schimburi de apa nu vreau sa mai comentez :paperbag: .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

adevarul e ca nici la masina nu scrie ca trebuie sa completezi benzina din rezervor, din cind in cind...

zau ca suna a indicatii de pe produsele americane....

pistolul se tine cu teava inainte. in cuptorul cu microunde, nu se baga pisica la uscat .. etc...
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai in prospect spune la cat timp sa inlocuiesti materialele filtrante sau alte consumabile pentru ca le cumperi de la ei, daca iti vindeau si apa sunt sigur ca spuneau ca trebuie schimbata foarte des chiar.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

uite un produs tocmai bun de bagat la shop on line...

apa de acvariu - tratata si deshidratata...
se vinde numai pentru acvarii de firma ;)
este sub forma unor pastile invizibile, si se folosesc astfel..
se pune pastila in 2/3 din apa din acvariu, dupa care se completeaza cu inca 1/3.....
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

OK, OK, ma gandeam si eu... si aveti dreptate cu schimbatul apei, pana la urma am dat fuga si am cumparat un test. Rezultat: dezastru, ma mir cum se descurca pestii cu atata NO3.
PH, KH, GH si NO2 sunt OK In schimb NO3 am 100mg/l deci pana la urma trebuie sa mai schimb totusi apa.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

buzunar wrote:Dalles, sunt camere si camere. De exemplu in New York in cladirile alea inalte nu se deschid geamurile niciodata si n-am auzit sa cada pe spate de mirosuri si toxine...

N-ai sesizat un aspect: cladirile alea inalte au WC-uri pe etaj. E o diferenta uriasa fata de un acvariu. Oamenii au mare grija sa-ti tina propriul kk cat mai de parte de propria papa.
Pestii nostri n-au sansa asta. Ei isi fac nevoile fiziologice in aceeasi apa in care inoata, dorm si mananca.
Si nu isi face nevoile numai unul, si le fac fac toti, la gramada. Practic, acvariul devine un "cocktail" in care fiecare peste inoata in "zemurile" celorlalti. Si "zemurile" astea se aduna ceas de ceas, zi de zi, saptamana de saptamana si, la unii dintre noi, timp de luni intregi. Doar nu crezi ca un peste poate ramane sanatos intr-o astfel de apa.
Unii se mira ca pestii lor nu se curteaza si nu se imperecheaza in apa asta, iar puii lor, daca totusi au ajuns sa depuna, mor cu sutele. Aceia au o parere prea buna despre acvariul lor. Ei cred ca ofera pestilor conditii de lux dar de fapt ii tin intr-o balta imputita, infestata de fecale.
Scepticilor le propun un experiment simplu: sa incerce sa manance un sandwich intr-o latrina proaspat folosita de un coleg de-al lor de serviciu (daca respectivul n-a tras apa dupa el e si mai bine) si o vada cum li se schimba "optica" asupra vietii.

Imi cer scuze daca postul asta a iesit mai scabros, dar se pare ca altfel nu ma fac inteles: acvariul in care nu se schimba apa e, de fapt, o latrina.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

.......acvariul in care nu se schimba apa e, de fapt, o latrina.....

cu toate filtrele, aquasafe-urile, aquamagic-urile, si alte aque...
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

dar nu dati in mine, elrey a inceput, eu doar am constatat ca fac la fel ca el.

Cred ca aici problema e ca la o discutie pe forum se amesteca profesionisti cu amatori, si recunosc, eu sunt amator... si :scrima: acum sunt in concediu si n-am ce face .

Am incercat sa reiventez roata :lamer: si paradoxal, daca nu ai timp si totusi vrei sa ai un acvariu poti sa ai unul la cheie (acvaristica pentru tonti) si functioneaza fara mari eforturi dar te costa ceva mai multi bani si mai putin timp(merge daca stai la munca 12 ore/zi). Aici maestrii o sa rada.

Cat priveste instructiunile de folosire mie-mi plac visurile... si cred ca va aparea acvariul care se autointretine conectat la calculator... (orice scenariu de raspuns negativ veti face el va fi contrazis in urmatorii 2 ani).

.... sa lasam gluma, maine schimb apa! Cand va aparea acvariul care se autointretine, va rog, anuntati-ma!
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com