[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cadou very low tech  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca tot am scapat de certaretii mari de prin acvariu s-au hotarit sa depuna din nou. Iar au ratat pesterile si le-am gasit rontaite partial de Pomaceea pe substrat.

Inceputul primaverii.

Ziua1:

[Thumb - icre1b.jpg]

[Thumb - Icre1a.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2020 12:37:46


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam pentru masculi!

Se simt in largul lor.Doar cel alb il vad la poze, celalalt si-a gasit un refugiu ascuns
[Thumb - ccbd59f7-4e78-44be-add2-332656049847.jpg]

[Thumb - ee53da9c-5e95-40c9-b86f-32d4e2c6d070 (1).jpg]

[Thumb - 29ea4a7a-c0c4-4240-9d4e-28de5509ae97.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sa-i stapinesti sanatos si sa faca pui.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ziua 2 (ieri seara adica - la aceeasi ora):

[Thumb - Icre_Ancistrus_ziua2a.jpg]

[Thumb - Icre_Ancistrus_ziua2b.jpg]


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ziua 3 (asta seara la 22 - aceeasi ora) nu arata prea bine - parca nu ar fi fertilizate.
O sa incerc miine sa elimin cu o penseta icrele nefertilizate. Vad ca am avut mai mult succes cu clocitoarea de oua (egg tumbler) in stilul celor de la ciclide - de la care am furat ideea. Am rabdare sa vedem ce iese.


[Thumb - Icre_Ancistrus_ziua3b.jpg]

[Thumb - Icre_Ancistrus_ziua3a.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2020 23:35:20


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

N-am ce sa mai elimin. Toate s-au facut albe. Asta e. Oricum am prea multi ancistrusi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca tot nu mai iese nimic din ele am pus aseara 3 pomaceea in fatatoare. Azi dimineata nu mai era nimic din icre. Au ras tot.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

A murit pompa de valuri (Hydor Koralia Nano 900) folosita fara controler sau priza programabila. Axul e intreg, rotorul e intreg, da' nu misca nici un gram de apa. Nu bazaie, nu caraie, nu face nimic. Ieri functiona. Si a iesit din garantie.

Caut alta (sau altele).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am luat 3 Sunsun JVP-110. 2 puse in acvariu, una de rezerva. Cred ca una ar fi suficienta, dar ma mai gindesc.

Am mai luat si 2 perechi de Trichogaster Lalius (nume vechi Colisa Lalia sau Dwarf Gourami). Cei 2 masculi si-au impartit acvariul aproape frateste. Doar la mincare mai indrazneste maculul inferior sa intre pe teritoriul celuilalt. Din nefericire pentru ei magazinele pescaresti s-au inchis in perioada asta si nu mai gasesc libelule (care le plac foarte mult). Am luat pina la urma mincare pt. puii de flowerhorn si au trecut la ea fara mofturi. Arata mai bine in realitate decit in pozele de pe net.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2020 07:49:30


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In sfirsit au invatat si ancistrusii mei sa isi creasca puii. Am vazut acum 9 pui iesiti la zbor. Si probabil inca 10-15 ascunsi prin plante. Nu am reusit sa vad unde i-a crescut, dar inseamna ca se descurca singuri de acum inainte, nu mai stau zilnic sa ma uit dupa icrele depuse cine stie pe unde. Si abia reusisem sa scap de vreo 30 bucati, iar o sa am bazinul suprapopulat.

Am tot incercat sa fac niste poze, dar nu a prea iesit nimic si le-am sters pe toate.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Bucurie mare.

Mi-a crapat unul din robinetii de la prefiltru (Sunsun 602 - parca), cind voiam sa il curat, are vreo 3 ani - desfacut cam la 2 saptamini.. A mers sa blochez furtunul pe filet cu un colier.

Ma chiorasc de zor dupa ceva sa il inlocuiesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ca sa fie totul in regula s-a intrerupt corentul in toata zona. Noroc ca apucasem sa fixez furtunul la loc. Am mutat filtrul Eheim pe ups ca are consum mult mai mic. Si am sunat la enel. "Stim de avaria din zona, ne cerem scuze, ...." Sa ii #$@#$@& si sa le @##$@@@$ , ...., ...., ....

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si daca tot nu mi-au iesit gourami ziua am incercat noatea fara nici un fel de lumina. A iesit ce e mai jos. Din cauza lipsei de tensiune pozele sint asa cum au iesit de pe mobil.

[Thumb - Trichogaster Lalius mascul.jpg]

[Thumb - Trichogaster Lalius femela.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2020 20:57:40


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca e ala de sus... hai ca ai acces mai usor dar daca e ala de jos... e aiurea...
daca e ala de jos, inlocuiestel cu cel de sus... sus e mai usor sa umbli la furtun

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

A revenit curentul pe la 22. Sa vad cum mai pun in functiune inca un ups.

Robinetul de jos s-a rupt. L-am gasit prin China. Comandat 2 bucati. Costa mai mult transportul decit robinetul. Peste vreo luna ajunge cica.

Si fiindca m-am convins de utilitatea unui prefiltru iau si un prefiltru Ista de la Rhino. Cica o sa ajunga poimiine. Mi-au confirmat comanda facuta la ora 23 in urma cu 5 minute - la 8 dimineata.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu robinetii din china, nu stiu ce sa spyun.. ai facut comanda pe wish? daca da.. an cateva comenzi facute de prin feb si nici acum nu au ajuns... am mai facut o comanda la inceputul luio martie si nici aia nu a ajuns...deci daca e wish, nu te baza

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De pe aliexpress. O sa ajunga in 2-3 luni. Prin Romania nu era pe stoc niciunde. Vreau sa il modific/folosesc si ca reactor de CO2. Sau sa mai pun inca unul ca reactor de CO2. O sa vad.

Cred ca pe viitor o sa ung cu vaselina siliconica si bilele de la robineti. Am patit-o cu robineti plezniti din cauza depunerilor pe apa rece si calda. Primii instalatori care mi-au modificat instalatia de apa pentru montarea debitmetrelor mi-au spus ca pot sa ii tin partial inchisi ca sa reglez fluxul de apa. Dupa vreo 4-5 ani cind incercam sa ii inchid au crapat (la propriu) unul dupa altul. In timp daca sint tinuti partial inchisi pe bile se depun diverse (calcar in principiu). Cind incerci sa ii inchizi sau deschizi crapa corpul robinetului fortat de depunerile de pe bila. Exact cum am patit-o si acum. Sfatul instalatorului care mi-a schimbat toti robinetii atunci a fost ca robinetii de trecere sa ii tin deschisi sau inchisi - niciodata partial. L-am respectat si nu am mai avut probleme cu robinetii aia in ultimii 15 ani. Tot el mi-a explicat diferentele dintre robinetii de otel (ieftini), fonta si bronz. Mi-am adus aminte de ce mi-a spus atunci abia acum dupa ce am mai patit-o a 2-a oara.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am curatat filtrul JBL ieri - facut totul bucati si luat la frecat si spalat. Ca de obicei ceva mizerie in coturi, in rest era acceptabil dupa cca. 9 luni. Siporaxul arata mult mai curat fata de pozele de la pagina 7. Se vede efectul prefiltrului. Cred ca trebui curatat totusi cam la 3-4 luni.

Dupa operatie totul a fost in ceata pt. vreo 2 ore si-a revenit pina azi. Azi NO2=0, NO3=30. Si am constatat ca observatiile care le-am primit sint adevarate. Dau mult prea multa mincare si ramine neconsumata.

Nu reusesc sa-mi fac timp destul pentru restart. Si cred ca trebuie sa caut o metoda sa aranjez tevile de intrare si iesire ca sa le scot mai usor. Trebuie sa desfac capacul ca sa le scot sa le curat.

Am reusit sa vad si toti (sper) puii de ancistrus. Sint 25. iar trebuie sa mai scap de ei. Dar faca treaba buna. Am incercat sa raclez geamurile pe interior si nu a iesit aproape nimic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Multumesc de ideea cu prefiltru ,apa cristal .
Pesti e clar trebuie sa -i mai donez.E o ciorba de zarzavat.
[Thumb - acvariu 07-05-2020.jpg]

[Thumb - filtru.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2020 12:01:09

[Email]
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prin cate ai trecut cu jurnalul. Mi-a acut sa citesc povestea.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com