[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt acvariu  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ouch!
Touche, monsieur pussycat!

De unde rezulta inca o data valabilitatea ecuatiei: Barbatii+florile=baba+mitraliera

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dalles wrote:Ouch!
Touche, monsieur pussycat!

De unde rezulta inca o data valabilitatea ecuatiei: Barbatii+florile=baba+mitraliera

Mda...si eu m-am nascut ieri Lasa ca stiu eu ca ai facut intentionat. Ai vrut sa fii subtil.
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

Magda wrote: Poza acvariu

Partea stanga e in asteptare :-)

Salut! daca i-mi permiti o parere

i-mi plac plantele din acvariu dar mi se pare ca nu le-ai combinat tocmai fericit......i-ti produc o imagine "egala"...cred ca si spatiile dintre plante sunt aproape egale si plantele uniform repartizate.....
....iar acvariu pare mai mic decat este....
eu as fi "format" si niste tufe ( aglomerari ) din plante cu frunze mici ( ex. ludwigia repens, rotala macrandra....)

Dar Dalles are dreptate.....gustul, de la un anumit punct este subiectiv....

aripel is here
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

aripel wrote:Salut! daca i-mi permiti o parere

Nu mai permit nimic Gata! S-a inchis oferta. Cand spusei eu ca o sa sariti cu criticile
Glumesc Sigur ca-ti poti spune parerea, it's a free country :-)
aripel wrote:imi plac plantele din acvariu dar mi se pare ca nu le-ai combinat tocmai fericit......iti produc o imagine "egala"...cred ca si spatiile dintre plante sunt aproape egale si plantele uniform repartizate.....
....iar acvariu pare mai mic decat este....
eu as fi "format" si niste tufe ( aglomerari ) din plante cu frunze mici ( ex. ludwigia repens, rotala macrandra....)

Dar Dalles are dreptate.....gustul, de la un anumit punct este subiectiv....

Din pacate Rotala si Luwigia nu prea merg in acvariu asta, la propriu. Le lipseste ceva...
Plante cu frunze mici ...o sa fie cele de genul covorasului.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Magda wrote: Din pacate Rotala si Luwigia nu prea merg in acvariu asta, la propriu. Le lipseste ceva...
Plante cu frunze mici ...o sa fie cele de genul covorasului.

Ai incercat si rotala indica ? M-asi mira sa nu mearga...
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

hans wrote:
Magda wrote: Din pacate Rotala si Luwigia nu prea merg in acvariu asta, la propriu. Le lipseste ceva...
Plante cu frunze mici ...o sa fie cele de genul covorasului.

Ai incercat si rotala indica ? M-asi mira sa nu mearga...


'Incercat Daca te uiti cu atentie la poza, in partea stanga, chiar langa geam, in spatele Echinodorusului este o tufa anemica de Rotala indica. Cand am plantat-o avea varfurile rozalii. Acum, la baza isi pierde din frunze, iar varfurile noi care cresc sunt verzi.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Magda wrote:
hans wrote:
Magda wrote: Din pacate Rotala si Luwigia nu prea merg in acvariu asta, la propriu. Le lipseste ceva...
Plante cu frunze mici ...o sa fie cele de genul covorasului.

Ai incercat si rotala indica ? M-asi mira sa nu mearga...


'Incercat Daca te uiti cu atentie la poza, in partea stanga, chiar langa geam, in spatele Echinodorusului este o tufa anemica de Rotala indica. Cand am plantat-o avea varfurile rozalii. Acum, la baza isi pierde din frunze, iar varfurile noi care cresc sunt verzi.


Da, ai dreptate...chiar daca nu prea arata a rotala indica...esti sigura ca e indica ? Prea arata rau saraca...mai ales ca am vazut indica crescuta in conditii jalnice...dar crestea.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

hans wrote:Da, ai dreptate...chiar daca nu prea arata a rotala indica...esti sigura ca e indica ? Prea arata rau saraca...mai ales ca am vazut indica crescuta in conditii jalnice...dar crestea.


Eu asa zic. Planta o am de la Leo, venita odata cu Marsilea (cred ca de la tine era ) Asa ca el poate confirma daca e Rotala indica.
Daca te uiti si in poza facuta la inceputuri, in acelasi loc am avut o Rotala macrandra . N-a mers Culmea ca in acvariul de 50 l imi merge (desi si aici cu perioade).
De aceea am incercat cu Rotala indica, am sperat ca se va adapta mai bine.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Circoteala : Echinodorusu' cordifolius n-are ce cauta acolo sub nici o forma. Alternanthera din dreapta cere lumina (se vede din distanta prea mare dintre noduri). Parca lipseste o buturuga. In rest asteptam covoru' sa-si intre in drepturi !

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
Asa ca... hai sa nu ne agitam... Plantei sa-i mearga bine.


Puai tomna asta era problema ... ori s-a obisnuit plantutza la tine cu prea multe conditii si acum e pe duca ... de dorul tau
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Vad ca ai facut un aranjament "sauvage" ... hi hi hi
Vad ca lumea iti recomanda sa renunti la echinodorushii mari - eu ash zice sa nu - pune-i in "background" - tu din poza vad ca i-ai pus in fatza - la betzele de bambus iar puteai sa nu renunti - le acopereai cu mushki java si cred ca ar fi aratat interesant - intradevar lipsesc buturugi si/sau pietre interesante - in rest gusturile nu se discuta... Aporpos daca dai cu coasa pe viitor prin rotala sa-ti aduci aminte de mine plz...

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

@M.A.: Nu renunt la Echinodorusul ala nici picata cu ceara Si asa a trebuit sa renunt la multe plante dragi. Si mai ales ca acum imi face si floare...
Cu Alternanthera cam asa e, desi acum a mai prins avant. Cam tot acvariul meu sufera dupa lumina
Cu buturuga se poate rezolva. Dar cam am avut mereu in avarii o buturuga am vrut de data asta ceva nou.
@Leo: asa vazusem si e pe Tropica.
@hans: cred ca si ea suferea dupa lumina. E cam intunecat coltul ala din bazin
@jack: n-am renuntat la bete pt ca a spus lumea ci pur si simplu am ajuns si eu la un moment dat la concluzia ca nu dau bine in peisaj.Ma gandisem si eu la varianta cu niste plante cataratoare pe betele astea
Sigur, nici o problema cu Rotala,numai sa reusesc sa ofac sa mearga
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Magda wrote:Nu renunt la Echinodorusul ala nici picata cu ceara Si asa a trebuit sa renunt la multe plante dragi...

Daca vrei sa ai acvariu-decor, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea trierii plantelor!
Incepand cu Hygrophila si Nymphaea, trecand prin Echinodorus si Cryptocoryne, si terminand cu Barclaya si un Anubias barteri care se facuse cam mare, eu am renuntat de-a lungul timpului la aproximativ (daca nu peste) 20 de specii de plante frumoase care mi s-au perindat prin acvariu. Imi venea greu de fiecare data, dar imi dadeam seama ca doar asa designul acvariului poate castiga ceva in plus.
Stii vorba aia: "nu poti sa faci omleta fara sa spargi ouale".

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:@M.A.: Nu renunt la Echinodorusul ala nici picata cu ceara Si asa a trebuit sa renunt la multe plante dragi. Si mai ales ca acum imi face si floare...
Echinodorus cordifolius e printre preferatele mele (am pentru planta asta o simpatie asemanatoare cu a lu' Sandu pentru Echinodorus horizontalis ). O am fara intrerupere de prin 1987-1988 (am dat pe ea atunci 50 lei = o avere pentu un elev ) ....... acuma o tin in acvarii de peste 300-400 litri.
Nu spuneam sa renunti la ea pentru ca ar fi "penala" sau "icoolta" ....... ci pentru ca poate creste mult prea mare pentru acvariul de 120 litri.

Reformulez : nu renunta la planta, fa-i un acvariu pe masura !

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

MARELE ALB wrote: Echinodorus cordifolius e printre preferatele mele (am pentru planta asta o simpatie asemanatoare cu a lu' Sandu pentru Echinodorus horizontalis ). O am fara intrerupere de prin 1987-1988 (am dat pe ea atunci 50 lei = o avere pentu un elev )

...da ai dreptate E o planta stramosasca pe care si eu am indragit-o la greu. Romanceul nostru a luat brusc sfarsit in clipa in care mi-am dat seama ca nu am eu casa casa cat are el frunza
Magda...sa stii ai o planta care se face mmmare...dar fara sa te imping de la spade eu sa o mariti (desi cam asta ar fi cazul la ce locatia are) o sa te impinga ea cand ii va batea ceasu` biologic si o sa te gadile cu frunzele p`afara
Nu vrei tu de la nen`tu Sandu un Echinodorus schlueteri 'Leopard'?...asa moka cum stim noi pppaaa la Obor...ie tot verde, din avion pare chiar la fel...doar ca-i mai mica

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Stati ca m-am zapacit cu totul. Cred ca de la frig mi se trage.
Eu acum mi-am dat seama ca am confundat in tot timpul asta Echinodorus cordifolius cu Echinodorus schlueteri 'Leopard'.
Eu ramasesem cu ideea ca ce am eu acolo, langa Nymphaea, e un Echinodorus schlueteri 'Leopard' :o
Abia acum a inceput sa mi se ridice ceata de pe ochi (creier). So, voi ziceti ca ala de-mi imfloreste mie este un cordifolius si o sa se faca enorm? :o


P.S. Cred ca trebuie sa-mi gasesc un alt hobby
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:voi ziceti ca ala de-mi imfloreste mie este un cordifolius si o sa se faca enorm?
Io-l vad cordifolius clar. Da' n-ar fi prima oara cind vad strimb o poza !

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Magda wrote:Eu acum mi-am dat seama ca am confundat in tot timpul asta Echinodorus cordifolius cu Echinodorus schlueteri 'Leopard'.

vezi ti-am zis eu ca seamana

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Magda wrote:voi ziceti ca ala de-mi imfloreste mie este un cordifolius si o sa se faca enorm?
Io-l vad cordifolius clar. Da' n-ar fi prima oara cind vad strimb o poza !


Si cum iti dai seama? :o Ca eu ma uit de jumatate de ora pe net la cele doua specii de Echinodorus si tot nu reusesc sa bag mana in foc ca al meu e unul sau celalat.
Ce caracteristica clara si evidenta deosebeste cele doua specii?Scoteti-ma si pe mine din intuneric, va rog
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Magda wrote:
Ce caracteristica clara si evidenta deosebeste cele doua specii?Scoteti-ma si pe mine din intuneric, va rog

daca-i ala de la mausmann sau dolly provine de la mine atunci. uita-te daca pe frunzele noi apar neste pete maronii...e ala e Echinodorus schlueteri 'Leopard'
Ala din poza aia insa si mie tot a cordifolius imi miroase.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com