[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbatul apei la picatura(intrebari)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pentru "picatura" trebe ceva bani in plus si tre sa te documentezi vbine , ce si cum ::hammer: ::hammer:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Postul tau este la limita offtopicului. Te rog eventual sa-l editezi prin explicitarea celor enuntate.
Oare nu in toata acvaristica e vorba de "ceva bani in plus". Si inca nu putini Din pacate, foarte multi (inclusiv subsemnatul) suntem acvaristi de duminica smilie . Intotdeauna e nevoie de un bazin mai mare, o instalatie de filtrare de capacitate mai mare si mai performanta, de iluminat si de CO2 ce sa mai spunem... La socoteala se adauga cele necesare controlului parametrilor apei iar restul sunt nimicuri (oare?)... hrana, factura de curent, apa, abonamentul la Net , medicamente, fertilizanti... si poate in primul rand timpul (dedicat cu consecventa :!.
Daca vei studia insa topicurile de care pomeneam vei observa ca nu e vorba de cine stie ce sume in plus (raportat la restul cheltuielilor). Trebuie numai vointa si determinare (pe langa un amplasament convenabil langa o sursa de apa curenta) ca sa nu ne ciuruim cutiile de chibrite precum un svaitzer (ca tot pomeneam mai sus de el )
Avantajele se pare insa ca sunt incomparabile (corvoada galetilor/bidoanelor, vorbele consoartei legate de popularea cu recipiente a baii, stabilizarea parametrilor apei din acvariu s.a.)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca te deranjeaza asa tare postul meu te rog sa il stergi , totusi daca citesti mai bine primul post problema mea cea mare erau chiar banii si nu pot spune
ca 1,5 milioane sunt bani putini(cat ar costa numai filtrul aquator ), dar am inteles care sunt avantajele atat pentru sanatatea mea(ca voi bea o apa mai curata) cat si pentru pestii mei asa ca declar topic closed.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O instalatie la picatura nu este totusi o joaca, daca vrei sa fie facuta ca la carte este destul de complexa si implica si ceva aparatura pe langa banalele tevi si robinete.
Normal ar fi ca schimbul de apa se se faca la nivelul filtrului, insa in aceste conditii este nevoie de un filtru wet & dry.
Pracatic si bazinul si filtrul ar trebui sa aiba evacuare de supraplin.
Apoi ai nevoie si de un vas tampon pentru apa de siguranta si un sistem de dozare prevazut cu senzori pentru nivel minim si nivel maxim.
Este foarte bine daca apa este prefiltrata sau trecuta printr-un filtru de osmoza. Daca este trcuta prin osmozor va fi nevoie ca si acesta sa aiba o conexiune la scurgere pentru apa reziduala.

Ideal este sa se ia in calcul la amenajarea locuintei locul exact in care va fi pozitionat acvariul si locul unde vor fi pozitionate echipamentele auxiliare.
Iar in acel loc sa fie trase conductele necesare pentru apa, cat si un circuit separat de curent. Astfel incat totul sa poata fi mascat.

Daca nu, mai bine pui mana pe galeata si schimbi 2-3 galeti pe zi si gata.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com