[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbatul apei la picatura(intrebari)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Stiu ca s-a mai discutat pe forumul vechi despre chestia asta si nu pot sa zic decat ca este o idee extraordinara dar mai am si eu cateva nelamuriri.
In primul rand cum va descurcati cu factura la apa pentru ca schimbatul apei la picatura presupune consumul multor litri de apa ceea ce duce ma duce cu gandul la o factura "grasa".
Mi-ar placea sa fac si eu asa ceva dar momentan nu am bani nici pentru filtrul aquator asa ca ramne ceva de viitor.As fi curios pentru cei care au asa ceva cam cati litri de apa schimbati pe zi , cum ati reusit sa calculati si sa reglati debitul de apa in asa fel incat sa fie optim atat pentru pesti cat si pentru buzunar.Deasemenea cum aduceti apa la temperatura celei din acvariu ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La preturile actuale 1 mc de apa rece este 15-17.000 lei ceea ce este infim fata de alte costuri ale acvaristicii.
Se schimba intre 10-200%/zi
Debitul nu se calculeaza ci se aproximeaza si asta destul de grosier. Poti sa faci si un calcul daca intr-adevar schimbi la picatura: reglezi un debit de x picaturi pe minut, dupa asta apa o redirectezi intr-o sticla de 1 litru si cronometrezi in cat timp se umple sticla. Aplici regula de 3 complicata si rezulta ca la x picaturi pe minut ai debitul de N litri/ora... Dar nu cred ca a facut-o cineva... Eu am 3 viteze: la picatura (regim permanent), la jet mic ( de doua ori pe saptamana cate 10 ore - se schimba ~100%), la jet mare (de cate ori curat substratul si las asa pana se umple bazinul).
Cat despre temperatura... daca citeai tot ce s-a scris pe site-ul vechi gaseai o dezbatere pe tema asta: cantitatea de apa introdusa in mod continuu este foarte, foarte mica (vorbesc de picatura nu de jet) comparativ cu masa apei din acvariu si nu poate schimba temperatura apei deci nu produce schimbari ale acesteia - putem sa o asimilam cu pierderea continua de caldura prin peretii acvariului crescand-o un pic => termostatul va functiona un pic mai mult :p .
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ok , o sa citesc tot ce gasesc pe oldforum si daca mai am intrebari revin aici.Multumesc pt raspuns.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:In primul rand cum va descurcati cu factura la apa pentru ca schimbatul apei la picatura presupune consumul multor litri de apa ceea ce duce ma duce cu gandul la o factura "grasa".


In primul rand nu vad de ce facura ar fi mai mare...schimbi apa la fel cum ai schimba de obicei la galeata ..numai ca avantajele schimbului la picatura sunt destule...nu mai ai probleme cu incalzitul apei la valoarea celei din bazin, scapi de griji..caratul galetilor si cate si mai cate...
De 3 ani practic sportul asta cu shimbul la picatura si pot spune ca de atunci nu mai am nici o problema...De schimbat eu merg pe undeva la35- 40l/24h.
In modul asta am un pH in jurul 5.9 -6.1.Daca opresc apa, dupa 48h pH-ul se duce la 5.7 Cu siguranta este cel mai indicat mod de a shimba apa.Daca va permiteti sfatul meu este: go for it!!!.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

johnny6600 wrote:In primul rand cum va descurcati cu factura la apa pentru ca schimbatul apei la picatura presupune consumul multor litri de apa ceea ce duce ma duce cu gandul la o factura "grasa".


Eu schimb cam 100 l apa in 24 ore si apometrele nu simt nimic. Deci eu trag vecinii in piept....platim la comul schimbul de apa in acv meu..
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

la ce pret este un filtru aquator, cu dubla filtrare??

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:la ce pret este un filtru aquator, cu dubla filtrare??

Pe mine m-a costat acum vreo 4 luni 1.5 mil.
hans wrote:Eu schimb cam 100 l apa in 24 ore si apometrele nu simt nimic

Ai dreptate si eu am observat asta.Daca schimbi la picatura apometrele nu inregistreaza consumul respectiv. Al meu inregistreaza doar cand schimb cu jet puternic.
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

dar nu se acumuleaza clor in acvariu?

era sa uit
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

muscalu wrote:dar nu se acumuleaza clor in acvariu?

Pai daca treci apa printr-o baterie de filtre gen aquador ( din cele cu carbune activ...) nu mai ramane nici un pik de clor sau alte gaze inerte prin apa aia...cel putin asa se zice..
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si chiar daca nu ai filtru, in cazul in care schimbi pana in max 5% din volum zilnic, clorul "total" existent in unitatea de timp va fi foarte foarte redus si nu afecteaza pe nimeni (si se va stabiliza la o anumita cantitate, mica, deoarece el se va degaja continuu).
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

va sugerez "subtil" sa nu mai dezvoltati subiectul apometre - debit mic, deoarece am putea fi acuzati ca vrem sa pagubim apanova...
fenomenul este cunoscut, dar hai sa tinem doar pentru noi si sa nu le dam idei de imbunatatire a apometrelor, care ar putea contoriza si acel mic debit
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

nu apar cresteri de debit, in schimbul la picatura???
mai ales noaptea cand consumul de apa de pe retzea scade? si crete presiunea pe conducte.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razvan wrote:va sugerez "subtil" sa nu mai dezvoltati subiectul apometre - debit mic, deoarece am putea fi acuzati ca vrem sa pagubim apanova...
Fenomenul apometre - debit mic nu apare numai la picatura noastre. Se intimpla in mai toate apartamentele noastre daca robinetii de la chiuveta sint uzati si picura apa in chiuveta. Cel mai frecvent apare la W.C. Sa nu-mi spuneti ca nu ati observat niciodata o dira "subtila" in W.C.

Poze: smilie ... Poze cu plante
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Hmm... la Practiker vazusem cu ceva timp in urma niste diuze (?) calibrate pentru udatul la picatura. Erau parca de 2l/h, de 4l/h s.a.m.d.
Numai ca erau cam scumpe iar mai apoi au disparut (pana sa ma hotarasc eu sa le iau pentru o eventuala instalatie).

Oare nu ar fi bune si pentru acvarii?

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

betta wrote:Hmm... la Practiker vazusem cu ceva timp in urma niste diuze (?) calibrate pentru udatul la picatura. Erau parca de 2l/h, de 4l/h s.a.m.d.
Numai ca erau cam scumpe iar mai apoi au disparut (pana sa ma hotarasc eu sa le iau pentru o eventuala instalatie).

Oare nu ar fi bune si pentru acvarii?

pentru evacuare ati gaurit acvariul
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

gogolanu wrote:
pentru evacuare ati gaurit acvariul


cred k mai degraba au folosit un futunash cu un robinet la capat(sau stiu eu orice alta metoda) decat sa gaureasca acvariu ..
[Yahoo!] [MSN]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Nu stiu de ce m-ai citat dar e evident ca trebuie gaurit acvariul....
Topicuri relevante:
schimabt apa fara galeata?
Gauritul geamului
Am gaurit acvariul plin!
Vreau sa imi gauresc acvariul

Si mai sunt si altele, interesante dar poate nu atat de relevante la subiectul de aici.
Imagini cu carote diamantate (Ytron):
http://oldforum.acvariu.ro/modules.php?set_albumName=Technical-Stuff&id=Carota_diamantata_13mm&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_photo.php
http://oldforum.acvariu.ro/modules.php?set_albumName=Technical-Stuff&id=Carota_diamantata_13mm&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_photo.php

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

:idee: lol,iar am vb fara sa gandesc...e chiar fenomenala ideea cu gauritul acvariului,asa nu mai ai treaba decat cu picatura care intra in acvariu...ideea este ca eu nu-mi dadusem seama unde era gaura aia.
Dar odata ce dai gaura,nu exista posibilitatea reducerii rezistentei sticlei?
Spre exemplu eu vreau sa-mi construiesc un acvariu din geam de 10 lung de 125cm...si doar cu intaritoare verticale...n-ar fi gaurira geamului o problema?
[Yahoo!] [MSN]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Nu, nu e nici o problema... mai ales ca aceea gaura nu vine data jos -unde presiunea e mult mai mare... e o simpla gaura de preaplin.
Sticla e oricum un material amorf... tocmai d'aia e casanta... o gaura nu modifica proprietatile ei cu nimic (ca si gaura la svaitzer) decat daca... da' restu' e teorie pura... si oricum crapa la gaurire... nu dupa aceea.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

deci daca n-a crapat la gaurire n-are nici o sansa dupa aceea,mai ales daca este data de niste meshteri de la fabrik ...ma lamurish si eu acum...cred c-o sa ma dau si eu pe picatura cand mi-oi construi acvariul cel nou.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com