[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nu se pregateste nimic dar noi stim...ca a aparut Dupla!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Sandu stii ce ar mai lipsi.
Sa se gandeasca cineva sa importe Arcadia . Nu ca ar fi produse de top - ba din contra in zona medie a calitatii si la un pret accesibil (eu de exemplu as fi vrut sa aiba 6x54 sau 4x80 dar nu au). Atunci cred ca am putea spune ca se poate face acvaristica in RO. Zic asta pentru ca mie personal imi stau pe creier, ca sa ma exprim asa, improvizatiile mai ales in ceea ce priveste iluminatul acvariului.

Ah - si apropo de ceea ce scriam mai sus. Domnul din Ploiesti cu firma stim noi care vinde FLuval FX5. Dar buretii (da' halatu') nu-i are pe stoc inca - cica saptamana asta - in schimb vinde filtrul de multa vreme.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gabriel wrote:Domnul din Ploiesti cu firma stim noi care vinde FLuval FX5. Dar buretii (da' halatu') nu-i are pe stoc inca - cica saptamana asta - in schimb vinde filtrul de multa vreme.
Parc-ar fi instalatia de CO2 de la Ferplast, se gaseste in magazin kitu' in afara de butelie ....... si regulatoru' de presiune se potriveste numa' pe butelia Ferplast, nu se poate adapta pe butelia clasica .

Tipii au mai adus ceva coolt: link ....... am gasit acolo si un medicament pe baza de Praziquantel ....... ca tot ne plingeam ca nu gasim medicamente impotriva parazitilor din si de pe discusi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Citeva rezultate ale folosirii Dupla Plant 24:
1. Tonina fluviatilis a inceput sa mearga bine. Pina la administrarea Dupla Plant 24 parea insensibila la la Plantamin, Tetra Initial Sticks sau la pastile Sera Florenette ....... era s-o pierd de citeva ori.
2. Rotala wallichii a inflorit pentru prima oara in acvariile mele . Desi o am de vreo 5 ani, niciodata n-a aratat asa bine. Beneficiaza de Dupla Plant 24 si Dupla Root K la radacina.
3. Covorul de Hemianthus callitrichoides a reactionat exploziv la Dupla Plant 24 si nu mai prezinta frunze galbene.
De asemenea Hemianthus micranthemoides e reactionat la fel de spectaculos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ce-ti spuneam???
Ma bucur!
Mai am o intrebare care macina pe multi dintre utilizatorii de Dupla Ground: ai plantat cumva in acest sol Hemianthus callitrichoides? Daca da cum ai lucrat?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In postu' de mai sus vorbeam de un acvariu mai vechi - cu substrat din nisip clasic. Sanatatea intregului acvariu s-a schimbat mult in bine dupa Dupla Plant 24 si Dupla Root K.


Sandu wrote:Mai am o intrebare care macina pe multi dintre utilizatorii de Dupla Ground: ai plantat cumva in acest sol Hemianthus callitrichoides? Daca da cum ai lucrat?
Am luat un smoc intreg si l-am ingropat aproape tot ......... am mai pus pe deasupra si niste boabe mai mari de Dupla ground sa-l tina prizonier ....... am lasat doar citeva frunze afara din substrat sa-si faca rost de lumina. Pe cind s-a infipt cit de cit in sol s-a acoperit ce cyanobacterii .

Cred ca singura solutie de-a planta maruntisuri in Dupla Ground e sa le infigi mult mai profund decit te lasa bunu' simt acvaristic . N-am idee cum se poate comporta un covor un pic mai gros si bolborosind de la bulele de O2 in Dupla Ground, probabil ca incepe sa pluteasca cu tot cu substrat .



P.S. Acvariu pe care l-am facut complet cu substrat Dupla intirzie sa-si dea drumu'. Aparusera cyanobacterii, disparusera, iar aparusera ....... Dubios mi se pare ca vreo 10 Neritine nu vor sa le extermine. Presupun ca nu se simt bine in apa exagerat de moale, am hotarit sa cresc un pic KH cu Sera Mineral Salt, evident c-o sa revin cu rezultate cind o sa am cu ce, da' in alt topic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Din ce am inteles eu din prospectul de Dupla plant 24 care spune de toate celelalte produse ale liniei de fertilizare Dupla, Dupla ground-ul ar fi doar un suport decorativ, inert ca fertilizant (fara aditivi de fertilizare) si conceput asa ( cu densitate mica, aproape plutitor) pentru a evita tasarea si a permite penetrarea in sol a oxigenului din apa si eventual a fertilizantilor din coloana. Deci la urma urmei, daca face probleme la plantat (iar estetic pe mine nu m-a convins deloc), putem pune pietris margaritar care macar arata natural si folosi restul liniei de fertilizare Dupla, fara a pierde nimic din valoarea acesteia din acest ultim punct de vedere.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Porcu'"] Dubios mi se pare ca vreo 10 Neritine nu vor sa le extermine. [/quote:296b165b04 wrote:

Am si eu alta intrebare legat de Neritine - cum te impaci cu decorurile mai deosebite (busteni, roci) si ouale de Neritina? Pe mine ma turbasera, toate pietrele si crengile aratau a bibilica, iar contrapartida de mari mancatori de alge nu m-a convins (munceau ele pe geamuri, dar cat munceam eu cu periute, raschete si altele sa dau jos de pe decor ouale lor dura muuult mai mult decat sa curat manual geamul si celelalte alge prin acvariu) asa ca le-am dat unui prieten (comun) sa fie folosite mai bine...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

INTROS wrote:Dupla ground-ul ar fi doar un suport decorativ, inert ca fertilizant (fara aditivi de fertilizare) si conceput asa ( cu densitate mica, aproape plutitor) pentru a evita tasarea si a permite penetrarea in sol a oxigenului din apa si eventual a fertilizantilor din coloana.
Cu aspectul estetic m-am impacat, desi la inceput am fost un pic dezamagit de culoare, m-am obisnuit, chiar imi place. Pe linga avatajele privind tasarea si oxigenarea, presupun ca datorita porozitatii e un foarte bun suport pentru bacteriile bune din sol .

INTROS wrote:cum te impaci cu decorurile mai deosebite (busteni, roci) si ouale de Neritina?
Simplu - inca n-am vazut nici un ou de Neritina . Probabil ca nu se simt prea bine in apa mea si d-aia nu fac oua.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabriel wrote:o sa-mi fac drum in Bucuresti saptamana asta - chiar si numai pana la Cora pentru ca vreau sa traiesc momentul - plus ca vreau sa-mi iau SubtratPro daca au si niste white pad-uri.



Uite ca de cate ori am fost in Bucuresti din mai si pana acum nu am avut timp sa merg nici la Cora Pantelimon si nici la Hornbach ... pana ieri.

Am intrat si eu in magazinul de "placeri animalice" si am constatat ca aveau destule produse Eheim ceea ce este super. Inclusiv mediile de filtrare pe care le cautam.

Am gasit un Pro II 2026 de care as avea nevoie si am vrut imediat sa il cumpar. M-am razgandit imediat ce am vazut pretul 815RON - HUH???

Am zis ca asa ceva nu se poate si i-am rugat pe vanzatori sa se uite prin documentele lor pentru ca 2026 (nu 2126 Thermo) nu se poate sa fie la un astfel de pret. Nu stiu daca asta e pretul real dar daca asa este atunci mi-e teama ca aceste filtre nu vor avea mare cautare.

O sa-l comand din Constanta dar mai intai am sa verific si aici pretul. Un petshopar local a adus un 2226 (deci prima serie Pro) si il vindea la 300RON ceea ce mi se pare un pret corect (aprox 90 Euro). Insa peste 200 Euro pentru un 2026 mi se pare aberant.

As vrea sa stiu de la cei care au fost la Hornbach daca au vazut acolo pro II 2026 si la ce pret.

Multumesc
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com