[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amano peste tot  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Informatia este incompleta.
Exista cele 4 mari ciclari ale acvaristicii romanesti.
Amano nu le aplica inca, dar avantajele acestui tip de ciclare va face pe multi sa-si reconstituie valorile caci in functie de tipul de ciclare se pot alege anumite plante sau pesti asortate la culoarea dominanta a acvariului:

I. Ciclarea verde sau ecologista...se intalneste doar la acvariile plantate, prin intoducerea de verde de malachit. Plante verzi-apa verzuie nu se pun pesti ca se strica fondul dominant.

II Ciclarea albastra sau extraterestra...doar la acvariile cu Cyphotilapia frontosa si alte cateva specii de Cyrtocara, Pseudotropheus, Labeotropheus, Aulonocara etc. La acest tip de ciclare se foloseste, firesc albastru de metilen. Pui cateva picaturi in acvariu si: iti schimbi forumu`, iti schimbi nick-ul, iti schimbi...si te apuci sa te bati cu pumnii in piept pe unde mai apuci ca: I'm Blue daba di daba...
Am avut si noi un caz da` sa speram ca pe viitor revine cu picioarele pe pamant si o sa-si vada lungul nasului

III Ciclarea galbena...sau cand s-au copt ciclarile, pentru ca pe asta o faci doar ceva mai tarziu, dupa ce te-ai copt in domeniu si ai evoluat trecand peste cele doua tipuri de ciclari anterioare. Se face doar cu tripaflavina. Acvariul se ingalbeneste profund si de aceea spre a rezista imaginii se recomanda privirea acvariului doar langa o sticla de galbena de odobesti...sa traiesti

IV Ciclarea roz...supranumita de ţoapa. Se foloseste prin adaugarea unei slabe cantitaţi de permanganat de potasiu iar ca sa desavarsim efectul se pot pune neoane roz de macelarie...mi-a spus mie cineva , ca daca`s la fel de roz ca fluora si sunt la juma de pret sunt mai bune si pot alaturi de pesti sa cresc in acelas acvariu si niste parizer. Numa avantaje

Asadar draga mea ...asta este o imagine completa a ciclarilor de pe lumea asta, nu are nicio legatura cu Amano dar m-am gandit ca daca tu ai prestat la topicul asta, sa nu ma las nici eu mai prejos ca sa nu para ca numa` tu poti si astfel sa-mi stirbesti din autoritate


Revenind la lucruri serioase:
@ginel:
D`abia astept sa iti aranjezi substratul. Am citit acolo ca "E’ un eccellente substrato per un layout con piante acquatiche come Cryptocoryne e Blyxa" ...taman acuma cand am ramas fara Blyxe ...da` se rezolva
Cel mai ciudat...si pe undeva graitor faţă de materialele cu care preferă să lucreze Knott este faptul ca s-a decis la acest sol in dauna celor recent produse de Tropica si pe care cu siguranţă că le-ar fi avut mai la indemna si mai in ochi.
Ca sa zic asa e un semn mare de intrebare pentru mine vis-a-vis de acele substraturi...
Revenind la Aqua Soil - Amazonia ce ai citit, se poate folosi si cu heating cables? Apoi ce alta fertilizare intentionezi sa mai folosesti...ma refer la ceva de aditie zilnica, sau te-ai decis sa mergi doar pe ce este in sol?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am studiat in continuare problema cu sistemele ADA de CO2. Pentru cei ce se pricep mai bine ca mine ca hardware acvaristic aici ar fi bubble counter-ul ciudat de care discutam ca aduce cu un reactor, nu pot sa ma pronunt daca are si acest rol, in schimb referitor la palnia de sticla din acvariu prin care se parea ca pierd ei CO2-ul, am nimerit-o, in sensul ca si ei confirma pe site ca are membrana de nebulizare, ei ii spun filtru "polen" atomizor, e de sticla si se pare ca e f eficient. Dar cand vine vorba de preturi, maiculita... primul e 180 euro si palnia vreo 80... iar "parfumurile" lui GG cred ca sunt colaborarea lui Amano cu Kenzo sau Issey Myake ca la pret tot pe acolo sunt :-) . Ati citit pe site-ul lor ca la buteliile de CO2 mini baga si arome naturale din padurile amazoniene sau malaeziene? Cred ca asta era secretul de i s-a facut padure acvariul personal al lui Amano (cel din prima pagina din link-ul pus de mine la inceputul acestui "thread"), de ies plantele pe afara...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Din ce am citit si nu este un secret din asta
Mai mult de pe forumul din USA .Aquaticplantcentral .com
De acolo am aflat cele mai multe informatii despre Aqua soil amazonia de la acvaristi ca si noi care l-au folosit in decursul timpului
Dar sa raspund lui Sandu , ca poate vrea si omul sa se duca sa bea o bere nu sa asculte povestile mele
NU voi scopate Heating cables (cablurile de substrat) am simpla solutie daca nu i-mi convine ceva pot sa scot din priza stecherul si raman fara heatig
Dar cred ca sigur nu le voi scoate ca am vazut rolul lor si avantajele lor (nu degeba si acuma firma dennerle recomanda la cei care cumpara noul lor produs Dennerle Depoint mix Professionel folosirea cablurilor de substrat , oare or fi ramas ei in urma cu ceva ?)
Plus de asta si tu stii foarte bine , dar sa le aducem aminte celor care nu stiu substratul mai cald este parte din natura adica , asa au plantele la "mama" lor acasa substratul mai cald decat apa
Si celelalte avantaje se stiu
Si chiar am gasit (acum mi-am adus aminte ) ca cineva il intreba pe amano pe un forum daca la solurile lui foloseste heatig cables si el a raspuns ca da, si emultumit de rezultate dar a specificat ca nu la toate plantele pune Heatig cables ( ce rost ar avea la Microssorium si la alte plante de acest gen )
Deocamdata folosesc un fertilizator de la Eheim pentru fertilizare lichida si Seachem Fluorish
Multumit de ele
Dar nu voi face fertilizare lichida in primele luni sa zicem 4-5 luni ,pentru ca sa vad ce poate substratul , de ce este asa de laudat
Si pe urma om mai vedea
Da si acuma sa mergem cu totii la o bere Cu cate incepem?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

INTROS wrote:in schimb referitor la palnia de sticla din acvariu prin care se parea ca pierd ei CO2-ul, am nimerit-o, in sensul ca si ei confirma pe site ca are membrana de nebulizare, ei ii spun filtru "polen" atomizor, e de sticla si se pare ca e f eficient.
...ok nimeni nu le contesta eficienta in termeni absoluti...la banii aia ar fi cumplit, dar am contestat oarecum sistemul. Nu Amano l-a inventat sau poate ca modelul lui are niste chichite pe care restul producatoruilor de reactoare similare nu il au.
Problema la aceste tipuri de reactoare...din cate am inteles este ca in timp se colmateaza, probabil impuritati, probabil depuneri de alge si obtureaza perdeaua alminteri de mare efectde bule super fine.
Reactoarele sunt intradevar pentru farmacie...farmacia acvariilor sale, din pacate nu cred ca si pentru noi. Altfel spus ca si cum ai baga la o masina de lux benzina de la Peco ca sa-i infunzi injectoarele cu tot felul de particule de rugina.

@ginel. Te-am intrebat despre cabluri pentru ca eram curios de recomandarile producatorului. Depilda aia de la Seachem spun ca substratul lor nu are nevoie de asa ceva...personal ma indoiesc, dar am crezut ca e o hachita a non europenilor...constat ca e o hachita strict a americanilor care-si mai dau odata cu stangu`n dreptu dupa ce au granulatia aia imposibila la substrat.
Cred ca ai facut in final o alegere buna. Mi-as dori foarte mult sa reusesc sa-mi cumpar eu Dennerle-ul Depoint mix Professionel de care vorbeai si tu...asa prin comparatie am putea sa vedem pan la urma avantajele si dezavantajele fiecaruia, dar deocamdata ma abtin gandindu-ma la ce va sa vie...Timpul le va rezolva sper pe toate

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:
Asadar draga mea ...asta este o imagine completa a ciclarilor de pe lumea asta, nu are nicio legatura cu Amano dar m-am gandit ca daca tu ai prestat la topicul asta, sa nu ma las nici eu mai prejos ca sa nu para ca numa` tu poti si astfel sa-mi stirbesti din autoritate

Departe de mine gindul acesta! Omul cit traieste invata. Iti multumesc pentru ce ai scris, pentru ca am avut multe de invatat, lucruri interesante si utile. Dau o bere cu proxima ocazie! :-)

Si acum va las cu Amano! :-) Felicitari lui Intros ca gaseste tot timpul site-uri care iti clatesc ochii!
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Spunea Sandu mai sus ca prefera acvariile in stilul clasic olandez. Si eu as zice ca variantele actuale de "dutch" asortate cu elemente "nature" nu arata rau de loc. Aveti aici un stralucit exemplu in acest sens, produs de fratii Senske. Chiar ma intreb (desi banuiesc raspunsul) de ce nu gasim in acvariile lui Amano din fotografiile de mai sus - o Ludwigia Pantanal, o Ludwigia glandulosa, Rotala macrandra, sau daca nu ii plac plantele rosii , o Tonina manaos, etc... In primele lui lucrari publicate din seria Nature Aquarium mai gaseai cate un accent rosu prin acvarii - macar o Ludwigia arcuata. Acum e cam verde totul.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da ,Sandule ar fi super ca tu sa ai substrat Dennerle .Eu sa am Amazonia
Intros sa aiba Tropica . George sa aiba Seachem si tot asa si sa ne intalnim toti dupa 3-4 luni la un butoi de vin si fiecare sa spuna + si -- fiecarui substrat
Asa vom avea ,cred eu , rezultate super
A si uitai, ca sa raspund la cineva , nu ma zbat sa am soluri din cele mai tari ca sa pot sa vand plante la greu , nu pentru vanzarea de plante ma zbat eu ci pentru pasiunea asta a mea sau virusul acesta care il am de 29 de ani .Cand faci ceva din pasiune nu te uiti la banii , indiferent cati ai multi sau putini
Ca daca ceri in Romania 50 sau 75 de lei (ron) pe o planta rara sau care te-ai zbatut mult zice ca esti nebun si sare de 10 metri in sus
Ei.... noi sa fim sanatosi

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Am gasit ceva aici despre ce face ada aqua soil (solul lui amano)
http://www.barrreport.com/aquatic-plant-month/38-ludwigia-verticillata-var-pantanal.htm
Eu am ramas surprins l

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Uitati-va la ultimul acvariu setat de Oliver Knott ?
Ce apreciez eu este ritmul de crestere a plantelor
Ca sa nu mai vorbim de sanatea cu care cresc plantele
Si ce plante are ?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am mai gasit cateva imagini din "atelierele" ADA Japonia si unde veti putea gasi si foto cu biroul lui Amano, dar si din pivnitele ADA, unde se tin noile vinuri ADA (nu e nici o gluma ). Ginel daca iti vine solul ADA spune-le sa il asorteze cu un vin ADA potrivit sa aflam si noi tote secretele acvaristicii pana la capat... Am auzit ca la acvariile biotop se livreaza vinuri pe masura : acvariile biotop australian cu "melanotenii" curcubeu vin cu Shiraz, cele africane cu ciclide de Malawi se livreaza cu Merlot sud-african, amazonienele cu Carmenere cilian.... Stiti ca in Europa ADA are sediul in Italia , asa ca de cum intri pe usa intre doua filtre si un ADA soil poti alege un Brunello di Montalcino sau un Barolo, asa mai de culoarea unei Ludwigia repens var rubin... Sa va spun ca urmatoarea filiala a ADA in Europa se deschide in Franta ... Am auzit ca si in Romania se vor importa produse ADA!! ("zvon beton"). Apelam la cunoscatori sa vedem sugestiile de asociere cu vinuri pe masura sa nu ne facem de ras...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Acum ce sa zic...imi e teama ca pentru moment stam mai bine la vinuri decat la ceea ce ar trebui ele asortate in materie de pesti

Lui Ginel i-au venit deja sacii cu ADA soil, motiv pentru care daca tot veni vorba, tin sa-i multumesc pentru coletul primit spre test cu Amazonia soil.
Arata foarte bine si numai faptul ca galeria NU FUNCTIONEAZA (MOSULE), m-a facut sa nu fiu in masura sa va arat imagini cu el la lucru.
Asadar detalii in curand.
Marfa de calitate , ambalata deosebit, cu pliant explicativ ...vorba aluia din reclama cu holograma...ce mai, tot tacamul.

E adevarat si ce spui, de la 1 Decembrie ADA Franta se deschide oficial.

Cat despre pivnite si restul "decorurilor" de pe acolo nu pot sa spun decat ca omul dovedeste ca e un artist nu numai in acvarii, ceea ce cu siguranta insa, il ajuta in amenajarea lor.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Pentru , Intros sa stii ca ce ai scris m-a,cam dezamagit si sunt tare suparat , pai draga Intros nu putea-i sa spui si tu mai devreme ,ca solul Ada Aqua soil Amazonia mi-a venit si urmeaza Power sand special M, ca sa le fac si eu o reclamatie cum de au uitat sa i-mi trimita si vinul ,tocmai mie care sunt un vechi pasionat de vinuri , cred ca vinul la luat cel care mi -la adus
Oricum mersi mult Intros ca te-ai gandit si la mine
Pentru ,Sandu asteptam sa vedem daca este asa de bun substratul si primele informatii de la tine asteptam
Si sa stii Sandule ca nu am primit nici o sticla de vin de la ADA , ca daca primeam gustai si tu , ca si tu ai primit oleaca de sol de la Amano

Ogar batrin dar.... cu miros fin
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din fericire am vizionat saptamana trecuta catalogul ADA, la anumite produse ti se taie rasuflarea. Produsele sunt prezentate atat de bine, incat nu-ti vine sa le folosesti. Ca tot veni vorba de vinuri, acestea erau prezente si in catalog, si sunt sigur ca nu fac brandul de rusine.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

INTROS wrote: Am auzit ca si in Romania se vor importa produse ADA!! ("zvon beton"). Apelam la cunoscatori sa vedem sugestiile de asociere cu vinuri pe masura sa nu ne facem de ras...

Daca e asa.. propun infintarea unei sectiuni de wishlist pe magazin Din fericire fiecare din noi avem zi de nastere.. sa nu mai lasam peroanele care ne iubesc sa bajbaie si sa se prezinte cu un caras auriu cadou .. A.. si vine si Moshuuuu :o
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Daca este asa cum se zvoneste ca :Vom avea si in Romania ADA asta fiind un lucru ffffffffffffff bun chiar super
Eu vreau sa gust si din vinurile de la ADA si chiar am sa comand o sticla de vin rosu sau chiar doua , si uite asa dupa ce am sa le beau Sigur voi avea niste Rotala cu o culoare rosie de neegalat dupa 2 sticle , sau chiar si Glososstigma la mine in acvariu va fi de un rosu aprins
Si sa revenim ,la lucruri mai serioase
Tare as vrea ca, cat mai multi dintre noi sa cumpere produse de la ADA chiar daca sunt destul de scumpe ,sau unele au preturi astronomice
Asa nu il vom dezamagi pe importatorul nostru (Roman) si dupa cateva luni sa renunte la ADA din lipsa de vanzari
Daca cei de afara folosesc in ultimul timp cat mai multe produse ADA , inseamna ca ei au avut rezultate multumitoare sau dupa unele pareri chiar spectaculoase
Dar va rog sa i-mi dat-ti voie sa stau cu o oarecare frica .... sper sa ma insel

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com