[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput cu ciclide africane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, spor la treaba!
Nu uita sa faci poze, ca sa avem material de carcoteala ... sa stii ca imi plac lipiturile la bazin.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Ehh, cate putin-cate putin...si azi am mai mesterit ceva...
Haideti cu pareri, carcoteli, critici...bagati de vina...ca daca nu nu avem subiect de discutii... Nu am pe cine sa impusc...
In prima poza se vede bazinul cu fundul in sus, intariturile nu se vad excelent, i-am aplicat si o "rama" sa dea mai "de firma"
In a doua poza apare deja clar si folia pe spate si un aranjament provizoriu al decorului, care inca nu e lipit, In weekend se face.

image

image





[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte fain decoru ! Mie ce nu mi place doar , daca vei avea negru in spate in zonele ramase libere , va parea ca si cum ar fi " meteoriti" pietrele suspendate. Asta dpdv al meu. . In rest cum am zis foarte fain .
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Gabi, va arata exact cum se vede, cu albastru in spate...
Adicaaaa, nu exact, ca m-am mai razgandit pitin cu aranjamentul, dar hai sa zicem in mare parte...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2016 22:50:39

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Albastru?
Ma rog, e chestie de gusturi personale... cand il dai la apa?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si eu zic mai bine negru decit albastru..
Idea mea era ca da mai bine sa fie fundalul plin cu roca decit sa ai si pauze.
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Chiar si eu as recomanda un autocolant negru, pune backgroundul intr-o alta lumina. Asteptam sa vedem finalu. Lipsesc restul pieselor

This message was edited 2 times. Last update was at 16/07/2016 11:28:16

[Email]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Baaa, asa mai fratilor...asta numesc eu FORUM DE ACVARISTICA...
Incepe sa-mi placa...oups...au inceput carcotelile...eu asa..eu asa...foarte bine!!!
Ehh, acum mai pe serios, este foarte normal sa aveti viziuni si gusturi diferite, asta ne face oameni, dar cum bine stiti, tot omeneste e si proverbul: gusturile nu se discuta!
Asa ca, da, albastru va fi. Cel putin deocamdata. Avand in vedere ca nu e o avere, pot schimba folia oricand. Usor nu ar fi asta e clar, dar orice se poate. Asa mi l-am inchipuit eu si deocamdata asa o sa-l las. Mie mi s-a parut tare inchis mediul dupa ce am pus provizoriu si o folie neagra la spatele bazinului, asa ca m-am hotarat ca mai aproape de natural ar fi albastrul...daca te lasi in plan vertical in "lac", ce vezi? Pietre gri si o tenta de albastru al apei...sau nu? Daca era dupa mine, pana si vopseaua de pe decor o faceam mai deschisa, un gri si mai deschis...Iata exemplu:

image

image

Si mai sunt multe pe goagle...
Nu este "blackwater enviroment"...e "tanganyika enviroment"...
Ok, stiu ca parerile se impart, dar asta e, e foarte bine. Daca ma supar, anul viitor in vara schimb folia

Ehh, si acum sa va arat varianta finala...ma rog, aproape finala (mai pun folie pe cele doua capete). Alex, stiu ca o sa ma certi, dar am luat hotararea sa schimb aranjamentul. Gata, asa ramane ca le-am batut in...silicon. Asa le-am lipit ca numai cu flexul le mai ia cineva. Nu de alta, dar am patit odata ca mi s-a ridicat un decor intr-un bazin si am crezut ca fac cu nervii...goleste, scoate pestii, usuca, lipeste inapoi, brrrr, a tinut vreo saptamana cel putin...offf, enervant rau.
Acum ce mai urmeaza e sa il pun la loc si sa bag apa in el. Dar inainte de asta trebuie sa mut mai intai un bazin de pe masa lui... Daca am timp, ceea ce nu prea as crede, poate fac maine. Nu ma grabesc insa foarte tare pentru ca pe 1 august trebuie sa ma trezesc la alta adresa si oricum pana atunci nu aduc pestii. Vreau doar sa dau cateva ape, sa mai iasa mirosul de silicon, rasina, vopsea; ca in momentul in care in noua locuinta va ajunge pe stativul lui sa fie gata pregatit pentru primirea pestilor.
De ciclat il voi cicla repede, deoarece voi muta ceva material filtrant dintr-un filtru care functioneaza demult in noul filtru si mai pun o fiola-doua de prodibio si in cateva zile e gata ciclat. Oricum in prima faza va gazdui doar 20 de pesti. Bun, vorba multa...din partea mea, va voi...cate un cuvant - doua...si gata.

image

image

image

image

In ultima poza se vede si pompa de valuri, care este mascata, Alex a facut o treaba excelenta! Chiar ca este camuflat bine. Mie asa imi place ca in bazin sa nu se vada absolut nimic inafara de pesti,nisip si pietre. Si nu se va vedea.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Mie-mi place cum a iesit decorul ala, imi place aranjamentul final si-mi place jocul de volume! Deci, nota 10!
- Culoarea fundalului nu-mi place, da' asta tine de gustul fiecaruia... si, vorba ta, aia se poate schimba oricand.
- Pompele alea o sa-ti "valureasca" nisipul, sper ca ai luat treaba asta in calcul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Hai cu apa si cu pestisorii...ramane de vazut poate ca tu ai dreptate...legat de autocolant
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Cu negru cred ca ar arata muult mai bine. Asa da impresia de petshop.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, carcotasilor, lasati omu'-n pace!... in 2-3 luni se apuca el si schimba culoarea aia, de buna voie.

@RomeoS: Nea' Romica, uite bre cum arata niste bazine de africani "pe negru"... sunt ale unor colegi (Horia, elis, miticalimona) si le gasesti topicurile aici, in aceasta sectiune a forumului:
image
image
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

NU ca ar fi urat da' ziceam si noi asa
[WWW]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Romeo, eu sunt de partea ta! Ce spun colegii e adevarat, negrul e ceva mai atractiv, da profunzime, sticla din spate nu necesita curatare, bla bla bla, dar la majoritatea acvariilor mari cu tropheusi, fundalul albastru e baza (iar asta colegii nu o mai stiu) . Asadar, e ok pe fundal albastru, dar asta doar in conditiile in care vei avea tropheusi, altfel eu as alege negrul fara discutie.
[Email] [Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Nah si uite asa imi place mie...
Eu ma tot obosesc sa scriu p-aci, iar voi taceti mac si nu carcotiti...iar cand e gata tot, incepeti sa bagati de vina...
Mda, nu am ce comenta la acvarii...sunt frumoase, punct. Eu totusi voi ramane o perioada la ide...idio...ea...tenia mea... si il voi lasa albastru. Desi inca nu am apucat sa pun apa in bazin, pesti inca nu am si ca atare daca vreau pot schimba folia nah...caci costa 17 lei nah... dar nu o fac. Punct inca odata.
Deci, mai in gluma dar mai ales in serios, asa e ca gusturile nu se discuta, cum a spus si @koala si poate dupa un timp imi vine mintea la cap...Dar pana atuuuunci, si de le ies ochii din cap la tropheusi, tot albastru vor vedea printre crapaturi...
Asa deci si prin urmare, hai sa mai pun o poza-doua, caci a ajuns pe stativ acvariul. CUM??? Buna intrebare. Vine un prieten duminica pana la mine sa-i dau o pompa de aer imprumut ca a lui l-a lasat brusc si nah, sa nu-i moara pestii pana ce cumpara alta.. .Eeeehaaaa... Flo, zic eu, ai venit la fix dragule! Hai te rog sa ma ajuti sa aruncam acvariul acesta uite aici ...si se facu intr-o clipita...Dar cum am spus e provizoriu, stativul gazduieste momentan si altceva si vine modificat, asa ca nu bagati de vina...
In locul electronicelor vine un acvariu....nevasta o sa ma omoare...vine curentul in fiecare luna la doua camere vreo 250 lei...Pe cand vecinii platesc cel mult 80...
Lasa dom'le ii spun, ca aia strica banii pe altceva...beutura...femei...pacanele...pe cand eu...

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2016 22:11:38

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumosi discusii aia!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Multumesc. Mai am si altii...
Chit ca incepusem sa povestesc de un nou proiect, nu despre discusi, si astia sunt din familia ciclidelor...


image

image

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

RomeoS wrote:Multumesc. Mai am si altii...

Discusul ala din spate (marcat cu punct rosu) are probleme?
Ca, nu-mi place nici cum sta si nici cum arata.
[Thumb - 20160719_215058_zpsqt1o4zhz.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2016 11:40:38


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Stie ma-sa, vine mananca...acu se deschide la culoare, acu se inchide inapoi, mai sta ascuns...ceva clar nu-i convine dar nu stiu ce. Nu vad sa aibe flagelate sau probleme vizibile, pur si simplu de o vreme nu-i convine ceva. Daca spun ca era un peste bestial acum o luna...dintr-o data...pafff...
Avea o pereche, depuneau...stiu eu...l-a parasit gagica... Am zis sa-i dau pace deocamdata. Mai vedem ce se intampla. Il am de cativa ani, e un mascul de vreo 15 cm, avea probabil 5 cand a ajuns la mine...Nu stiu, mai astept.
Uite cum arata acum vreo 5 saptamani:

image

This message was edited 2 times. Last update was at 20/07/2016 21:49:14

[Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Iata-l si pe celalalt, seara parca arata mai bine

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com