[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu carasi 4 ani  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paul87
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 00:23:00
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

initial am avut decat carasul mare si hoplo,celalalt l-am primit si nu m-am indurat sa-l dau,pentru scalari stiu ca le trebuie bazin mai inalt
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Si mai lung.
Si mai lat!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

severum spune el ceva cu schimburile-cu cat mai multe cu atat mai bine cresc pestii(si mai repede) dar asta e valabil la orice specie ce traieste prin acvarii, diferentele vin de acolo ca unii suporta/iarta mai bine o apa mai proasta calitativ in timp ce altii nu asa bine-nu neaparat ii omoara dar se rasfrange asupra aspectului/formei lor, cel mai elocvent exemplu sunt discusii care nu "iarta" comoditatea acvaristului si se transforma in "triscusi" in conditii precare, ajung sa arate ca un "soarece de biblioteca" pe langa un atlet de performanta. Daca bazinul nu e suprapopulat, nu e facuta risipa de mancare si are o filtrare biologica eficienta poate fi destul si un schimb saptamanal dar daca sunt mai multe schimburi diferenta se va vedea pe pesti.
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

La mine scalarii au si 18 cm h, ii am ca de la Craciun , am schimbat apa si hranit pestii ca la carte, zic eu, si acum ma bucur de 6 depuneri la o pereche, acum se preg?tesc de a 7-a, daca nu au facut-o deja.
La carasi, chiar daca nu o sa ma creada nimeni sau o sa ma critice, eu vara cand vroiam sa-i inmultesc le schimbam apa total 100% , curatam buretele de la pompe circula nitel apa, iar dupa o ora ii bagam, puneam o folie pe tot iazul, care se umplea de icre, si scoteam dupa folia si o taiam partate, o lasam intr-un acvariu si ieseau pui .
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Titlul topic-ului este despre carasi si voi ati vorbit in proportie majoritara despre scalari.
Va place sa va "vedeti" scriind sau va este greu sa urmati subiectul unui topic?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2017 13:27:29

 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com