[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema !!! caras umflat rau.  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Larva450 wrote:Nici mie nu imi plac pesti chinuiti ,Nu fac referire la R4du.
Daca nu ne oprim din aceasta comunicare despre carasi chinuiti de uni mie sa nu primim atentionare sau sa-i inchida lui topicul din cauza noastra.


Ai dreptate, avem pm pentru asta, incepem sa deranjam, eu am cam început de mult.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

R4du wrote:Inca o intrebare: baktopur-ul acesta o sa imi decicleze acvariul?

Baktopur decicleaza. Va trebui sa faci schimburi foarte dese pentru un timp dupa tratament. Bafta la carasel!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Faye wrote:
R4du wrote:Inca o intrebare: baktopur-ul acesta o sa imi decicleze acvariul?

Baktopur decicleaza. Va trebui sa faci schimburi foarte dese pentru un timp dupa tratament. Bafta la carasel!


Multumesc pt raspuns. O seara buna.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Daca nu te-ai suparat prea rau poti pune o poza cu carasul?ca sa vedem gravitatea.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Update ziua1. In acvariul comunitar am dizolvat o pastila de baktopur, pt a ajuta si pe cei doi colocatari ai pestelui bolnav. Pe la 23 am pus luat un acvariu de vreo 15l, am pus in el apa din acvariul comunitar, o pompa de aer cu furtun dinacela perdea pt o aerare buna, am pus in acvari cam 4 litri de apa din cel comunitar si am dizolvat in ea o pastila intreaga de baktopur. Am lasat pestele in ea cam 25min. Apoi am dizolvat cam o lingura de sare de mare intru-n pahar si am pus-o in acvariu. Am mai lasat pestele cam 20 minute. Dupa care am pus-o inapoi in comunitar. Acest lucru diminueaza stresul pestelui. App tot timpul a stat cu lumina stinsa.
Azi avem ceva progrese. Suntem un pic, doar un pic mai dezumflat. Solzii de langa branhii si de langa coada sunt mai asezati. Dupa ce am mai citit am descoperit ca sarea nu o ajuta, ba chiar i dauneaza. Asa ca azi am luat sulfat de magneziu(sare amara). Sa vedem ce se intampla.
App pe langa baktopur am pus si cateva picaturi de parakill.

Mai vedem maine. O seara buna.

P. S. Incerc ca fac tratamentul timp de 7-8 zile. Apoi daca sunt rezultate bune, lucram la imunitate.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu mai pune parakill. Ala e pentru paraziti, n-are nicio treaba cu boala carasului. Nu e bine sa bombardezi pestele cu zeci de chimicale inutile. Si asa e slabit. Cand adaugi sare trebuie s-o faci treptat sa dai pestelui timp sa se acomodeze cu salinitatea, daca nu vrei sa-i provoci soc osmotic. Mutarile de colo colo nu ajuta nici ele, mai rau il stresezi.
De ce nu il lasi in acvariul de carantina, cu aerare puternica si dozezi medicamentul dupa indicatiile producatorului?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Update: avem deja progrese foarte mari. Pestele s-a dezumflat cam 60%. solzii sunt asezati. la fata nu mai este umflat deloc, ochii sunt la locul lor(nu mai stau sa sara afara), inoata bine e vioi, in 4 zile a mancat decat 3 boabe mici date special ei. partea dorsala(partea din spate a abdomenului, pana la anus) mai este umflata, dar sper ca in 3-4 zile sa revina la normal. acum nici nu imi prea dau seama când se desumfla de tot pt ca inainte sa se imbolnaveasca era durdulie din cauza icrelor(incercam sa ii fac sa daca pui).
azi o sa fac un schimb masiv de apa(cam 35-40%) si dupa mai pun o pastila de baktopur in acvariu, urmând ca maine sa mai adaug sare amara.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Faye wrote:Nu mai pune parakill. Ala e pentru paraziti, n-are nicio treaba cu boala carasului. Nu e bine sa bombardezi pestele cu zeci de chimicale inutile. Si asa e slabit. Cand adaugi sare trebuie s-o faci treptat sa dai pestelui timp sa se acomodeze cu salinitatea, daca nu vrei sa-i provoci soc osmotic. Mutarile de colo colo nu ajuta nici ele, mai rau il stresezi.
De ce nu il lasi in acvariul de carantina, cu aerare puternica si dozezi medicamentul dupa indicatiile producatorului?


nu o pot lasa in acvariul de carantina pt ca e foarte mic, cam 20l. si nu mai am nici incalzitor. eu stau la casa si nu am inca centrala(casa are 1 an si nu am apucat inca sa pun) si incalzirea se face cu o soba. deci intre zi si noapte sunt variatii mari de temperatura. nu mai am inca un incalzitor ca sa il pun la ea in acvariu asa ca in conditiile date trebuie sa ne descurcam cum putem. multumesc pt sfatul cu sarea nu stiam asta, oricum nu pun cantitati insudtriale, dar oricum ebine de stiut. multumesc!

p.s. la avatar, este in poza exact pestele in cauza, inainte cu 4-5 zile sa se umfle.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2016 21:56:39


Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Lipsa incalzitorului n-ar fi fost o problema. Carasii sunt pesti de apa rece, iarna stau afara in ponduri cu strat de gheata deasupra. Dar volumul acvariului de carantina este prea mic pentru un carasel. Ar fi mers sa-l lasi acolo cu conditia sa faci schimb zilnic de 75-80% si redozare o jumatate de pastila dupa fiecare schimb. Sugerasem asta pentru ca e mai eficienta medicatia continua in doza normala de antibiotic, decat baile soc de cateva minute. Si mai putin periculos/stresant.
Acum oricum nu mai conteaza, ai deciclat deja acvariul comun cu baktopurul. Singurul neajuns este ca supui si ceilalti pesti unui tratament de care nu au nevoie.
Ce volum are acvariul comun?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Severum,te contrazic atat eu cat si pestele lui Radu,caci pare a se vindeca treptat de dropsy. Pe profilul meu cat si pe forum,puteti gasi cum am procedat eu pt a vindeca caraselul meu de dropsy. Deci se poate,tine foarte mult de cat de mult ne dorim cat si de organismul fiecarui peste

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2016 11:02:26


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Buna seara. Deci oficial cred ca am trecut de problema. Pestele nu mai este umflat deloc. Este vioi, se plimba prin tot acvariul. De azi incep sa ii dau sa manance aproape normal(ca si cantitate). Maine o sa caut ceva pt cresterea imunitatii si in acvariu urmeaza schimburi dese de apa pt ciclarea acvariu dinou.
Deci in concluzie se pare ca nu este chiar incurabila boala. Ma bucur ca a reusit sa supravietuiasca. Multumes mult pt sfaturi.
Ape limpezi si fara incidente. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Dupa ce isi revine complet nu ar fi rau sa detaliezi exact tratamentul administrat.
Sunt sigur ca vor mai exista cazuri de dropsy si in alte acvarii.
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

R4du wrote:Maine o sa caut ceva pt cresterea imunitatii...

Incearca Sera Fishtamin. Eu il folosesc preventiv. O data la 2-3 zile inmoi grauntele in cateva picaturi de Fishtamin, inainte sa le servesc. Pare sa le dea o oarecare rezistenta. Am avut cazuri de infectii locale a ranilor rezultate in urma batailor dintre pesti, care s-au vindecat de la sine, fara sa intervin eu cu vreun tratament.
Felicitari pentru carasel si sa speram ca nu vor mai fi probleme. Grija cu apa vreo luna de acum inainte. Nu le da prea mult sa manance si schimburi foarte dese. Nu stiu cu ce hranesti pestii, dar ar fi bine ca dieta lor sa contina artemia congelata, o data pe saptamana mazare fiarte si decojita si tot o zi pe saptamana post negru.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com