[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Protectie la electrocutare si incendiu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigurantele diferentiale de 10miliamperi se pun la cazi la max 2 metri distanta sa fie eficiente,nu se folosesc la circuite in tablou.Ezista in instalatia electrica curenti reziduali si sar putea sa declanseze.SI nu se pun pe general,Crezi ca de prosti se pun sigurante de 300 mA pe general.
[Email]
ocelaris47
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2015 10:21:36
Messages: 42
Location: plescoi
IP:
Offline

Alta aberatie .Nu conteaza cat de lungi sunt firele ca tot te protejeaza la fel de bine.Poti folosi siguranta diferentiala linistit la o rola de 30 de metri de cablu cand folosesti o motocoasa dinaia de tuns iarba cu care poti taia cablul din greseala.Chiar e recomandat sa folosesti diferentiala cand lucrezi cu scule electrice in aer liber . Nu mai zic ca pompa de la fantana mea de 35 de metri adancime e construita cu diferential in panoul electric din fabricatie ,40 de metri de cablu intre diferential si pompa...

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2015 18:45:05

johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok cum spui tu ,ma bucur ca ai o protectie buna
[Email]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate eu cand mai am timp mai fac si protecti la supratensiune si subtensiune.
[Thumb - 20140927_160045.jpg]

[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

johnny wrote:Din pacate eu cand mai am timp mai fac si protecti la supratensiune si subtensiune.


Sa vii si pe la mine cand mai ai timp si nu ai ce face cu el!
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur cu placere
[Email]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[Thumb - zzz.jpg]

[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce-i cu firida asta stalinista/satanista/capitalista smilie


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am tot montata la lume si a venit intr-o zi sa mi fac si mie una,am pus si descarcator cu cartuse debosabile sa fie ca tot il aveam in casa .Si sincer isi face treaba ,protectia stalinista
[Email]
ocelaris47
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2015 10:21:36
Messages: 42
Location: plescoi
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote:
johnny wrote:Din pacate eu cand mai am timp mai fac si protecti la supratensiune si subtensiune.


Sa vii si pe la mine cand mai ai timp si nu ai ce face cu el!
N-am nimic cu jonny da eu nu as avea incredere intr-un electrician care crede ca diferentiala nu e buna la un bazin cu apa si nu tre sa fie mai departe de 2 metri de consumatorul electric. EDIT Johnny.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/11/2015 21:21:23

johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici eu nu as avea incredere in jonny,mai bine in johnny Respectele mele Domnule.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum am mai spus cele doua lucruri sustinute de voi nu se exclud dar fiecare se refera la alta situatie extrema care trebuie evitata.
Referitor la distanta, pot sa spun ca anul asta am experimentat curentii reziduali din cauza unei proiectari gresite a impamantarii. Situatia era asa: pompa in curte, tablou in casa si siguranta diferentiala sarea. Verificat echipamentele si nu aveau nimic. A venit un prieten electrician (certificat ANRE pentru curenti slabi, medii si nu mai stiu eu ce ca da mereu examene si i se da un carnet ca cel de partid si se pune stampila) si pana nu a masurat nu o scula speciala pentru impamantare ( a intins o gramada de fire, a batut tarusi prin curte, etc.) si a vazut cum a fost facuta impamantarea si traseul de alimentare nu i-am dat de capat... Pana la refacerea centurii de impamantare diferentiala a fost pusa intr-un tablou in camera pompei si nu mai sare...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
ocelaris47
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2015 10:21:36
Messages: 42
Location: plescoi
IP:
Offline

La mine in apartament firele sunt dinalea comuniste din aluminiu ,foarte proaste , am diferentiala de 10 mA si nu sare aiurea.Daca e sa sara aiurea e din vina instalatiei nu a sigurantei.Si daca ai diferentiala nu mai ai nevoie de impamantare.Poti sa tii linistit diferentiala ca siguranta principala si sa tai impamantarea.Impamantarea poate sa-ti arda frigiderul si aparatele casnice in caz de fulger deaia dupa mine e mai bine sa o scoti in caz ca ai montata diferentiala de 10 mA sau 30.Daca vrei protectie si pentru fulgere se poate monta tot o diferentiala dar speciala.

This message was edited 3 times. Last update was at 16/11/2015 21:54:30

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocelaris47 wrote:Si daca ai diferentiala nu mai ai nevoie de impamantare.Poti sa tii linistit diferentiala ca siguranta principala si sa tai impamantarea.Impamantarea poate sa-ti arda frigiderul si aparatele casnice in caz de fulger deaia dupa mine e mai bine sa o scoti sau daca vrei protectie si pentru fulgere se poate monta tot o diferentiala dar speciala.


Suntem un forum de informare si pot fi unii utilizatori care poate chiar cred ce ai scris mai sus si asta ar fi FOARTE PERICULOS !!! Astfel de sfaturi sunt periculoase si va rog sa nu le luati in seama si sa nu le aplicati . Nu scoateti impamantare si/sau nu o intrerupeti. Pe cat se poate utilizati echipamente cu prize shuko cu impamantare, legati cadrul metalic la impamantare. Daca nu va pricepeti este necesar sa chemati un electricean autorizat.

Imi pare rau ca acest topic incepuse bine dar din dorinta de exagerare a denaturat. Topic closed.

Ca sa nu-l inchidem fara un zambet
[Thumb - 12250030_936713643032794_4521555659126267680_n.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com