[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plss help  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu cred ca au murit de batranete traiesc 8-10 ani,si ma indoiesc ca ii aveai dinainte de 2000

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cosmin_TM
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2014 00:27:33
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Traiesc atata la ei acasa... . Ai mei i-am avut prin 2007. Au stat cam 4 ani la mine apoi i-am mutat la altcineva cu acvariul mult mai mare. Dupa alti ani am inteles ca se vedeau semne de uzura la balamale si si-au incetat activitatea.
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

paradoxx wrote:traiesc 8-10 ani,si ma indoiesc ca ii aveai dinainte de 2000


Boss? Suntem in 2015, gen.

Ca fapt divers, eu aveam acvariu in anul de gratie 1979. Guppy, scalari, gourami, cory, xipho, platy. Pe rand, sau chiar in acelasi timp, intr-un acvariu de 10 litri, cu rama smechera din metal nichelat.


edit: Faye, daca ma faci bosorog, te bat

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2015 20:45:20


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stiu in ce an suntem,dar a zis ca A AVUT,deci nu era ca si cum ar fi zis ca i-a avut in 2015 ca sa ii fi luat prin 2005 Si am presupus ca i-a avut maxim pana in 2012(da,12 ani,vbeam cu aproximatie)

This message was edited 3 times. Last update was at 27/06/2015 20:46:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu-ti inteleg logica.. de unde pana unde "a avut" se refera la ani in urma? Si eu am avut o durere de burta, pana in momentul in care am scris aceste randuri. Deja e la trecut

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

"am venit acasa" ma refer la ziua de ieri."venii" ma refer la acu 5-10 minute,chiar si cateva ore in urma
Am avut ma refer la acu ceva timp in urma,nu la ziua de ieri.Cel mai precis ar fi sa ne zica pana cand i-a avut

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu conteaza. "Am avut" se refera la trecut. Trecutul inseamna si acum 2 secunde, si acum 20 de ani..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

vbim corect cu perfect simplu,imperfect,past tense simple,past tense continuous,etc.Deci eu stiu ca MAI ALES in timisoara,vorbesc cu "am fost" cand e vba de acu 2 secunde,dar corect gramatical este "fusai" sau "fusei" ca doar de-aia sunt oltean,nu ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Fie ca tine, eu raman la parerea mea. Desi tot nu am priceput cum ai dedus ca e vorba de anul 2012/2005/whatever.
Si sa stii ca inainte de 2000 exista acvaristica, nu traiam chiar in epoca de piatra.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sti ca stiu asta.Nu faceam insa deloc referire la anii de acvaristica ci la viata pe care o are un bala,pur si simplu mi se pare mai greu de crezut ca un bala sa moara de batranete,nu prea am auzit/vazut oameni "plangandu-se" de chestia asta.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cosmin_TM
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2014 00:27:33
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Probabil din cauza entuziasmului nu crezi ca pestii pot muri de batranete. Eu am vazut destui pesti care mor de batranete. Carasii oare mor de batranete?
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

eh haide Serios acum,cat ti-a trait carasul ? Sau bala ? As vrea din suflet sa aud si povesti cu final fericit(in cazul in care moartea de batranete si nu din boala este un final mai fericit)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cosmin_TM
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2014 00:27:33
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Aici ai dreptate, finaluri fericite putine. Dar pana la urma conteaza calitatea vietii, adica o filtrare serioasa, volum destul, etc.
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Liliacule, eu zic sa te duci sa-ti ungi incheieturile. Cine te crezi de indraznesti sa contrazici paradoxu'? El e profesor de gramatica, expert in acvaristica, mare mester in tehnica, consilier marital, omul cu logica de fier si lista poate continua la infinit. Forumul asta nici n-ar functiona fara el. Este stalpul acvaristicii romanesti. Osanale, Paradoxx!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Cosmin_TM
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2014 00:27:33
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Faye wrote:Liliacule, eu zic sa te duci sa-ti ungi incheieturile. Cine te crezi de indraznesti sa contrazici paradoxu'? El e profesor de gramatica, expert in acvaristica, mare mester in tehnica, consilier marital, omul cu logica de fier si lista poate continua la infinit. Forumul asta nici n-ar functiona fara el. Este stalpul acvaristicii romanesti. Osanale, Paradoxx!


Nu trebuie rautate. Sunt sigur ca discutiile despre viata pestilor sunt defapt lipsa experientei. Sunt oltean si cunosc sensibilitatea oltenilor la partea cu perfectul simplu iar la partea cu tehnica si logica un om din Arad m-a dat gata cu chestiile astea. Un acvariu de 400 litrii brut, 3 filtre externe si unul de substrat cu pompare in substrat de arata in zona respectiva ca un izvor subteran, in care tinea discusi si ceva mai mici pe langa. Acest om de la un acvariu pentru copiii sai a ajuns sa iubeasca viata acvatica dar a si inteles foarte bine necesitatea filtrarii. In toata experienta mea de la 90 incoace nu am vazut un om mai responsabil pentru viata pestilor. Asa ca haideti sa vedem de ce se ineaca rechinul argintiu si cum putem sa ii facem viata mai usoara

P.s. fiecare membru al acestei comunitati este foarte important mai ales ca sunt atatea orase, inclusiv Turnu Severin unde viata devine din ce in ce mai grea.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/06/2015 21:31:01

[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

True.Viata chiar devine si mai grea decat a fost.Si multumesc faye pt dreptatea daruita mie,insa in felul acesta,nu mersi.Nu ma lua cum luati pe bebe 12345 sau mai stiu eu care,ca nu dau dovada de cretinatate,ci de implicare..Daca e sa incepem asa,toate posturile mele de care va plangeti nu sunt interferente,ci doar implicare atat spirituala cat si emotionala.Da,e vba doar de pesti,dar sunt implicat cu totul,viata mea personala include acvaristica,deci haide sa nu o dam in paralele si in "paradoxuri" pe motiv ca pana la mine,anca nu voia decat sa i se inchida contul,si cand am vrut sa calmez spiritele si am dat-o exemplu,a fost ca si acum.Haide sa nu incepem ca ancamarketing,si nu pot sa cred ca din nou se deschise subiectul asta pueril,pe baza commenturilor mele MAI BUNE SAU MAI PUTIN BUNE dar MEREU bine intentionate.Invat si eu,invata si altii.Mai prost,mai bine,eu de la ei,ei de la mine.Daca imi e greu de crezut ca un oltean din timisoara sa fi crescut un bala shark mai mult de cativa ani astfel incat sa nu moara de batranete,nu inseamna ca sunt sfatuitorul clubului de acvaristica romaneasca.Daca sunt consilier marital,sunt pt cine se regaseste ca mine in ideile si consensurile altora/ale mele.Nu cer nimanui sa ma inteleaga,si mereu am fost deschis contrazicerilor.O dam in aiureala,si mi-e ca mi se duce starea.Daca esti de parerea celor care cred ca commenturile mele sunt in cautarea de rang superior,gresesti.Dupa cum am spus,sa mi se dea rang atunci cand il voi cere.Vreau sa invat,si sa invete si altii odata cu mine.Daca il invat prost,corectati-ma si pe mine si pe el,de asta se numeste FORUM de acvaristica,nicidecum RPG/MMORPG sa facem nivele si questuri.Nu strangem rankuri, ci consiliere in materie de "DE TOATE" dupa cum ne place sa citim peste toate topicurile unde useri mai destepti sau mai putin destepti pun tot felul de nazbatii in materie de acvaristica sau orice altceva.Repet,suntem aici sa invatam,nu sa ne dam ranguri superioare unul altuia.Cat voi fi activ,tineti minte ca userul PARADOXX va scrie cu pasiune si dedicatie,oriunde simte ca ii va face placere sa se impuna/interpuna/alature.Vbesc la persoana a3a,pt ca am vazut ca mai nou asa se face cand un user este ocarat pt implicarea sa,daca nu are nimic de aratat si incearca sa fie elev cat si invatator.Respectul meu pt cei cu ani grei in acvaristica este la fel ca si pt cei ce incepura acvaristica acum 1 ora.LA FEL.Pentru ca "respecta-ma ca sa te respect".DE cand sunt aici nu am incercat sa o dau in polemici,sa nu arat cuiva respect,ci dimpotriva,am incercat sa calmez spiritele dandu-ma pe mine exemplu,atat in materie de consilier marital,gramatica,acvaristica,etc.Nu doresc a fi avertizat sau A NU FI AVERTIZAT de userii mai mari din bun simt fata de mine,caci stiu ca ar trebui sa termin odata cu astea.Insa o dam in atacuri la persoana si imi displace.Sunt pe forum de acvaristica,repet,nu de rpg-uri sa ne certam care are upgrade-urile mai bine plasate.Ofer din tot sufletul respect si pasiune pt tot ce e bun pe acest forum.Asta e ceea ce fac.Daca nu va convine,take it or leave it. sa fie ultima data cand "ma apar".Criticile le accept ORICAND,dar sa fie cu motiv

This message was edited 2 times. Last update was at 27/06/2015 22:14:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

paradoxx wrote:Criticile le accept ORICAND,dar sa fie cu motiv

Care critici, nenea, ca eu te laudasem!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Cosmin_TM
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2014 00:27:33
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Toate astea din cauza ca am vazut rechin cu barba alba. OF !
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu va certati bre Eu eram doar nelamurit cu o chestie si am vrut sa vad cum s-au dedus anumite date. Inca nu sunt lamurit, dar intre timp mi-a trecut curiozitatea
Scuze de offtopic, gen.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu stiu cine se cearta. Eu laudam omu', ba chiar ma gandeam sa-i compun o oda! Da' acum mi s-a cam festelit entuziasmul.
@Paradoxx Hai, nu te bosumfla! Mai glumim, mai zambim, mai facem o bascalie. Nu era cu rautate(multa).

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com