[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor!!! Cory panda bolnav!  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ca este bun medicamentul trateaza o serie de probleme. Prospectul spune ca este in mod particular util impotriva ciupercilor, paraziti de piele ( parasitic skin)... o sa o dau in engleza, ca fie cat mai exact...gill worms, parasitic infections, bacterial skin mucus infections. Combate in mod efectiv nu mai putin de 20 de simptome....iar engleza...including fungal outgrowths, mouth fungus, blue fungus, skin crusting, skin worms, skin clouding, Malawi bloat, withe noses, stomach dropsy, neon disease, tail an fin rot, fin pinching, infections of the skin and gills and wounds.

Ei spun ca se poate aplica direct in acvariu, fara a afecta mediile filtrante biologice.

Dozaj:
1 zi -40 de picaturi la 50 de litri; din a 2 -a si a -3 a zi 20 de picaturi / 50 litri.

In cazuri severe 80 picaturi la 50 litri -in prima zi.
Nu este toxic nici chiar in cazul supradozarii pe care o recomanda ei...adica 80 picaturi /50 litri.



Ce ziceti ma bag?

Fac tratamentul in acvariu sau mut toti cory in acvariul carantina.

Cum curat acvariul carantina de solutia cu albastru de metil...e suficienta o clatire sanatoasa cu apa calda?


Astept raspunsurile voastre...Multumesc anticipat!

Reamintesc ..in acvariu mai sunt 6 neoni , 2 guppy si 1 hoplo...am uitat si de un melc nerita , care in momentul de fata sunt bine..nu prezinta niciun semn de boala.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/06/2015 20:52:58

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ooo shit...hai ca era si in romana prospectul...


E clar sunt dus..postez si aiurea..scuze..m-am zapacit..

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2015 20:46:20

[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Verdele de malachit trateaza infectii cu protozoare din cate stiu eu, gen ichtyo, nefiind bactericid. Easylife Multicura e o apa de ploua, care mai mult previne decat trateaza. Daca ceva suna prea frumos ca sa fie adevarat, inseamna ca e prea frumos ca sa fie adevarat.
Ce ti-am recomandat eu sunt antibiotice pentru uz acvaristic. Trateaza infectii bacteriene interne si externe. Decicleaza filtrul, tratamentul se face in bazin de carantina.
Pe viitor nu pune prea mare baza in sfaturile vanzatorilor de la petshop. Majoritatea sunt simpli angajati, fara pic de experienta in acvaristica.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poze..
Prima poza este cu cel de-al doilea cory..se poate vedea pe fondul verde al aegagrophila ca varfurile cozii sunt albicioase.

A doua poza sunt amandoi cei afectati, cel din spate ultimul are pe aripioara stanga o depunere albicioasa sper sa se vada in poza..este ca o mica ridicatura spre varful aripioarei.


Inteleg ce vrei sa spui Faye..dar poate nu e o infectie bacteriana, poate este parazitara..si atunci ma gandesc ca indiferent de ce ar fi rau nu are ce sa le faca multicultura.

Poate le va face bine..daca nu trecem pe antibiotice.


Ce zici? Ce ziceti ?

Muktumesc!
[Thumb - WP_20150623_006.jpg]

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A doua poza..ca nu ma lasa ..prea mare atasamentul
[Thumb - WP_20150623_037.jpg]

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu am avut cory panda,deci sincer nu mi-as da seama din poze cam unde ar fi problema,daca nu ne-ai fi zis deja.CEL MAI PROBABIL cory pe care i-ai luat,au fost infectati deja,deci acvariul tau nu e de vina,asta fiind parerea mea.Poti incerca cu acest all in one,cel mai sigur poti supradoza putin,dar nu vad bine melcu ala,daca dozezi in comunitar.Faza e ca daca o faci individual,poate nu numai ca stresezi/pierzi pestele respectiv,dar peste 1 saptamana,apare altul cu aceeasi problema,sau alta diferita,si iar tratament individual iar stres si tot asa...trebuie sa fim siguri ca boala provine de la cei noi achizitionati.Presupun ca cel mai bine e sa ii separi pe cei bolnavi,tratament cu ce ai deocamdata,pana maine seara la achizitionarea medicamentelor mai recomandabile.Apoi,schimb de apa,si tratament cu ce trebuie.Dar pana atunci,nu cred ca e timp de pierdut.A,sa nu uit...mancare deloc 2-3 zile,doar ca sa fii sigur.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ultimul cory achizitionat posibil sa fi fost de vina. O sa ajung in Hornbach sa-I intreb pe cei de acolo daca au avut probleme cu ei. Ceilalti erau impreuna cam de 2 luni de zile de cand am schimbat nisipul.
Am facut doar un schimb de apa in comunitar, l-am bagat si pe pricajit in acvariul mare...este albastrel saracutul.

Nu am trecut la tratamentul cu multicultura. Astept pana maine. Poate reusesc sa iau medicamentele recomandate, unul din ele bineinteles.

O sa vad pana maine cand vin de la munca care va fi starea lor.

In privinta tratamentului, acesta va fi pt toti cory, nu o sa-l fac individual. Din 4, 3 sunt deja afectati..deci ma pot astepta ca maine sa fie si cel de-al patrulea. In afara de cel kic albastrel, restul par ok ca si comportament...nu ti-ar da de banuit ca ar avea ceva, daca te-ai uita la ei doar asa in treacat.

Multumesc pt sfaturi!
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Haide,haide haide Speram ca saptamana asta lucrurile sa se rezolve E albastrel ))) ? de la albastru de metil ? Saracutu de el

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2015 23:31:37


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap..albastrel de la albastru de metil...daca scapa asa o sa-I ramana numele.
Clar maine iau medicamentele. Am vazut ca este furanol simplu si furanol plus 250. Ambele sunt tablete.
La naiba..mi-aduc aminte ca luasem medicamentul asta tot pt cory..cel mare...dar cand am ajuns acasa cu el pestele isi revenise..l-am returnat. Mai bine il pastram.

Este vreo diferenta intre ele? Ca asa la prima vedere fac amandoua acelasi lucru. Sa ma uit la dozaj, poate asta difera.

Cea ce difera este concentratia de Nifurpirinol 7,5 mg la furanol plus 250/ tableta si 5 mg Nifurpirinol / tableta la furanol simplu.

This message was edited 3 times. Last update was at 23/06/2015 23:51:57

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye...o intrebare....Ce zici de sera omnipur?

Pare a avea o paleta mai larga afectiuni, atat parazitare cat si bacteriene.
Citez:
Sera Omnipur 50 ml pt. 1000 L

Are o paleta larga de actiune impotriva bolilor cele mai des intalnite la pestii de acvariu, infectii bacteriene, putrezirea inotatoarelor, ciuperci parazite, boli ale pielii, Trichodina, Oodinum, paraziti ale inotatoarelor si ai pielii, rani exterioare.

Administrare:

Agitati bine inainte de folosire!
Se pun 22 de picaturi sau 1 ml la 20 L apa.
In caz c? nu vedeti nici o revenire, dup? 7 zile filtrati prin carbune activ timp de 24 de ore si repetati tratamentul.
Pe timpul tratamentului asigurati o buna oxigenare, decuplati lampile UV si nu filtrati prin carbune activ.
Pentru prevenire folositi jumatate de doza o data la 2 luni.
In caz ca introduceti pesti noi in acvariu, utilizati doza intreaga.
Nu lasati la indemana copiilor si animalelor de casa!
Se pastreaza la temperatura camerei (15?-20?C) in loc intunecos.
A nu se utiliza in cazul animalelor si pentru consum uman!
Nu folositi impreuna cu alt tratament!
Sera Omnipur poate deteriora plantele de acvariu cu frunzele moi!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2015 00:05:10

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Totodata, cum dozez tabletele astea la 10 litri de apa.
Furanol este o tableta la 30 de litri.
Baktopur direct o tableta la 50 de litri.


Cum procedez sa nimeresc dosajul corect.
Daca o tai in 4, ar fi 1/4 la 12, 5 litri, pentru baktopur.

Dar pt furanol cum nimeresc eu 1/3 dintr-o pastila?



Ma retrag la somn...ca pana una alta cred ca pic eu...pana or sa pice pestii astia.

Noapte buna tuturor si sa ne auzim cu bine maine!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2015 00:15:27

[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu stiu nimic despre omnipur, nu l-am folosit niciodata.
Claudiu1978 wrote:Dar pt furanol cum nimeresc eu 1/3 dintr-o pastila?

Folosesti un sfert de tableta si nu umpli acvariul. Pui doar 7.5L de apa, suficient pentru 2 cory.

Somn usor!
L.E. Cand vrei sa cumperi un medicament, verifica ingredientul activ.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2015 00:28:25


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap, eram prea obosit aseara.
Pot folosi si 1/2 din pastila la 15 litri de apa.

Din pacate albastrel s-a dus. L-am gasit dimineata intors pe-o parte. Cred ca am gresit ca l-am reintrodus in acvariul comunitar.
Pe de alta parte nici nu l-am vazut mancand ceva pe perioada carantinei.
Cred ca inanitia si stresul cauzat de tratament la care probabil s-a adaugat si stresul reintroducerii langa ceilalti pesti I-au adus obstecul sfarsit.

Chiar imi pare rau pt el, mai ales ca m-am chinuit atata timp sa-l salvez.

Sper sa nu patesc acelasi lucru si cu ceilalti.
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ce rau imi pare de albastrel.Sa ne spui cum stau si ceilalti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dimineata, ceilalti erau ok ca si comportament. Inotau, sapau prin nisisp, cercetau plantele. Petele sunt tot acolo, respectiv pe aripioara si pe coada. Nu par a se fi extins. Cel de al treilea ( ca acum au ramas doar trei ), din cate am putut observa, nu prezinta niciun semn de boala. Restul pestilor sunt ok si ei.

Oricat as cauta informatii, parca nu gasesc nimic care sa se potriveasca cu ce au ei ca si simptomatologie.

Oricum azi cumpar medicamentele.
Pe de alta parte ma gandesc sa mai astept cu tratamentul avand in vedere ca ei nu par a fi deranjati de aceste pete, dupa cum am spus se comporta normal.

Voi ce ma sfatuiti? Sa trec la tratament sau sa mai astept sa vad cum evolueaza treaba.

Revin cu informatii noi dupa ce ajung acasa.






[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata ... am cumparat pana la urma Sera Baktopur Direct....pe asta l-am gasit la Maxipet. Nu aveau JBL Furanol.

Contine 8 pastile...voi folosi 1/4 pastila pentru 12,5 litri de apa.

Am luat si JBL Atvitol pentru a-l folosi dupa tratament ca sa-si revina pestisorii mai repede.

Citez din recomadarile celor de la JBL

" Vitamins are crucial for strengthening the resistance during or after treatment for a disease. As long as the fish are still feeding, it is useful and very effective to drip JBL Atvitol directly into the food, to wait a few minutes till it is soaked in, and then to feed it. Only when the fish have stopped feeding is a dosage into the water unavoidable. It is advisable to add JBL Atvitol in the evening, after the light has been turned off, because many vitamins are destroyed by light."

Sa fie intr-un ceas bun!
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe ce tare ca exista si astfel de chestii,nu stiam de ele.Deci practic ingereaza solutia odata cu mancarea.Sper din suflet sa isi revina,imi pare rau ca nu te ajuta mai multi useri cu sfaturi,presupun ca nici ei nu inteleg care ar fi problema cu aripioarele alea....
Sa fie intr-un ceas atat de bun,incat sa nu le sune ))))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap..exista. Gasisem si de la sera ...Sera fishtamin dar mi s-a parut mai complex JBL Atvitol pt ca contine mai multe vitamine.

Cum procedez cu avariul in care a fost defunctul albastrel?
E suficient sa-l clatesc bine cu apa ?
Daca da cum sa fie apa? calda, rece?

Trebuie sa folosesc apa curata in acvariul de carantina, tratata cu aquasfe sau scot apa din acavariu si aduga diferenta apa curata cu aquasafe?

Puteti sa ma ajutati cu informatiile astea?

Multumesc!
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pui apa din acvariul comun, muti pesti in ea si adaugi treptat apa curata. Cand plimbi pestii dintr-un acvariu in altul, nu-i muti niciodata brusc intr-o apa cu alti parametri (PH/temperatura/nitrati). Pastila o dizolvi si o adaugi dupa. Maresti aerarea in bazinul in care faci tratament.
Vitaminele sunt bune, eu le folosesc tot timpul. Adaug cateva picaturi intr-un capacel cu apa si inmoi mancarea acolo, inainte sa le-o servesc.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Msf Faye.

Cu curatatul acvariului de carantina in care a fost albastrel ma poti ajuta?
In el am inca apa in care a stat albastrel, nu am apucat sa o scot.

Cand ajung acasa, le dau sa pape la pestiuci sa aiba forta pe perioada tratamentului, dar inca nu stiu cum sa curat acvariul de carantina.

In principiu ar trebui sa-l clatesc bine si cam atat, dar intreb pentru ca vreau sa ma asigur ca fac totul bine.





This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2015 14:08:26

[Email]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com