[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bibils Aquarium - journal  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un mic update:

Cam asa arata acum 3 saptamani:

image

Cam asa arata acum, dupa ce am scos Cabombele din dreapta (am lasat doar una de prasila) si le-am inlocuit cu Alternanthera Lilacina (planta aceea semi-rosie). De asemenea am indesit cat am putut pe cele din stanga (am uitat acum cum se cheama).
M-am saturat de Cabomba - nu stiu de ce nu reusesc sa o fac sa creasca dens (sunt mai mult decat convins ca de vina e lumina slaba - care chiar daca e in zona de 1W/L, totusi nu are PAR mare) si cabomba fugea repede sus unde era fericita - dar la mijloc frunze rare.

image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

De densitate si eu ma ofticam la bacopa si hydrocotyla... Dar nu stiu prin ce minune am reusit sa le indesesc pe amandoua... Sper sa aflu si eu care e secretul ca sa il aplic controlat pe viitor, caci daca bacopa era ca o tufa de bete paralele, acum fiecare bat e un mic copacel, asa multi lastari a dat

Eu banuiesc o cauza: am lasat-o sa creasca pana a iesit din apa cativa cm, si apoi am taiat cam la 2/3 de sus in jos si am replantat varfurile in alt loc. Dupa vreo 10 zile am facut la fel si cu varfurile care intre timp iesisera din apa. Nu stiu daca si alti factori au contribuit la asta, sau doar taierea masiva cat mai aproape de substrat.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si la mine bacopa tot fire lungi creste, nu vad sa dea lastari de pe tulpina.
Incearca sa plantezi mai multe fire intr-o singura gaura.
Iar la mine am observat ca in timp lastareste de la baza si ies mai multe fire care cresc mai apropiate si se extinde din aproape in aproape. Poate trebuie sa mai ai un pic de rabdare...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mi-e teama un pic, daca le ingramadesc, nu cumva sa nu mai ajunga lumina si la cele de jos, la mine lumina are putere, dar nu prea as pune pariu pe PAR ... deja jos, la baza, pe tulpinele care nu primesc lumina (adica indeva jos, inspre geamul din stanga) - unele frunze se descompun.

Cred ca trebuie sa fac ceva cu lumina din acvariul asta, ca nu mai merge

Si cum n-am ce-i mai face, cred ca-l schimb.

PS: se vede cat de slaba e lumina la Glosso care creste in sus in loc de orizontal ... cat si la micranthemum micranthemoides care in loc sa se tufareasca se duce tot in sus. Arata frumos verdele crud, dar par asa stinghere betele (tulpinele) acelea subtiri ...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2012 02:01:14


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa-i, un dezavantaj al plantei asteia...creste bat...

Incearca sa ii fac cumva loc pe langa sa ajunga lumina la baza. Din ce am vazut la mine si vad si pe gugles, asa lastareste si formeaza tufa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

stefanp wrote:Asa-i, un dezavantaj al plantei asteia...creste bat...

Incearca sa ii fac cumva loc pe langa sa ajunga lumina la baza. Din ce am vazut la mine si vad si pe gugles, asa lastareste si formeaza tufa.

De asta ca am taiat-o asa de jos a dat lastari la mine? O sa fac maine (azi) niste poze sa vedeti copaceii mei.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu stiu...
La mine cel putin asa a facut (fara sa o tai de jos). Cand am scos-o acum am vazut ca avea multi lastari mititei ( pe langa cei care deja crescusera mari). Poate un plus pentru ea a fost ca n-am deranjat-o din locul ei de cand am pus-o acolo in octombrie. Doar am mai adaugat cateva fire taiate la tunsori.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2012 02:18:20


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

stefanp wrote:Asa-i, un dezavantaj al plantei asteia...creste bat...

Incearca sa ii fac cumva loc pe langa sa ajunga lumina la baza. Din ce am vazut la mine si vad si pe gugles, asa lastareste si formeaza tufa.


Lumina .. doar ea se acopera singura :d si o tund scurt incat sa ramana asa o tufa mica, dar ea tot in sus o ia. Din cate am citit, trebuie lumina foarte puternica pentru ca sa renunte sa se catere si doar sa se intinda pe orizonta. Si la lumina nu prea mai am ce face


Ummmm stai. Noi vorbim acum de Glosso sau de Bacopa ?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2012 02:19:57


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pana una alta, reproducerea Pseudomugil Furcatus - la 0m 44secunde se poate observa clar si oul.



Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
gty
Member

Joined: 21/12/2011 11:00:03
Messages: 196
Location: Ploiesti
IP:
Offline


Florin
Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Azi am petrecut multa vreme la acvarii, asa ca am apucat sa filmez si masculii de Pseudomugil cum se 'alearga' (am sesizat ca daca femela are ou, nu se alearga - unul sta mereu langa femela) dar daca femela nu are ou (sau e pe cale - nu stiu, e ceva in 'apa') masculii se alearga aproape toata ziua in cerc.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Postez un mic update, acest acvariu a rezistat 4 zile fara filtrare ... nici un deces , nici o problema.

Am plecat intr-o mica vacanta zilele acestea, si in dimineata plecarii am scos filtrul ca sa hranesc (si sa apuce si bettanul sa manance in liniste ca 4 zile nu mai primea nimic) doar ca am uitat sa-l bag inapoi in priza. Aseara cand am venit, am zis sa le dau de mancare, si parca apa era foarte ... nemiscata cumva, cand ma uit .... filtrul nu functiona.

Sunt super happy si chiar daca sunt panicat cu filtrarea, e clar ca la un acvariu plantat des (si nehranit) plantele fac fata ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am renuntat la ideea de a pune o ferma in acvariu deoarece forma acvariului nu permite.
Ca ferma de jucarie sa fie suficient de inalta cat sa fie placut privirii trebuie cumparat un set care are adancime mai mare decat acvariul, si in plus ar trebui si o latime suplimentara pentru perspectiva.

Asa ca am trecut pe un decor artificial si plante live, urmand ca in timp, frunzele de plastic sa le inlocuiesc cu altfel de plante. Am aranjat iar poteca alba pietricica cu pietricica, si smuls tot ce era pe ea si mutat alaturi. Acvariul e pe sterioizi acum, chiar daca sunt putine plante - dozez fertilizanti ca si cum ar fi full, vreau sa umplu repede de plantute mici.

Descopar ca imi plac mult plantele inghesuite (se vede in partea stanga a cararii un anubias nana intre Micranthemum Micranthemoides

image image
image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Felicitari! A iesit super!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu sint confuz smilie , nu stiu daca sa-mi placa sau nu, daca sa ma enervez sau daca sa te banez ....... singura certitudine e ca esti original .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline



Porcu wrote:esti original .


Asa e

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Din ciclul memelor Good Guy Porcu

image

heheheh



Cred ca oricine are nevoie de un acvariu unde sa se joace si sa mai descarce asa din stress-ul de a mentine alte 4
Marea mea dilema este cum sa poti sa tii 20 de acvarii se pare ca mi-am atins limita cu 5.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2012 02:21:35


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Marea problema a acvariului acesta este ca nu-l mai sufar.

Cand am hotarat sa ma reapuc, am zis sa iau un all-in-one fara batai de cap, dar .... in timp mi-am dat seama ca nu pot sta fara sa nu schimb una alta, si acum nu-mi mai place nimic:
a) capacul de plastic - mi-e imposibil sa-l scot - e lipit pe sticla
b) capacul de plastic - imposibil de adaugat lumina de calitate (am bibilt la el si am adaugat un bec suplimentar, dar meh)
c) pietris colmatat deja
d) ZERO perspectiva, e inalt si ingust.

Asa ca o sa-i fac o poza inainte de final, si in weekend il trec intr-un Dennerle 20 (25cm x 25cm x 30cm inaltime). O sa cumpar si niste pietre pentru ca nu prea ma atrag layout-urile cu lemne.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2012 09:58:39


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa vezi ce perspectiva ai intr-un peste 100 lungime

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2012 12:23:24


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com