[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu din termopan?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Aproape ca am ametit numai citind, neutru . Lasati omul, ca a gresit dand prea multe detalii, deloc necesare, legat de o sticla mai buna calitativ.
Nene Iulius, fa-ti dom'le acvariul ala asa cum ziceai, din sticla de 10 mm . Dupa modul cum ai pus problema de la inceput am tras concluzia ca nu lipesti zilnic sticle in silicoane . De-aia zic eu : lasa-l numai cu patru fete, si , chiar daca nu e strict necesar la dimensiunile astea, pentru linistea ta si siguranta pestilor, roaga-l pe cel care o sa ti-l lipeasca ( stai langa el, ca urmatorul ti-l vei lipi singur ) sa-ti puna si doua intaritoare .
[Email]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

koala wrote:
iuliusdobre wrote:
iuliusdobre wrote:...geam termopan ... 4-12-4, grosime geam-spatiu dintre geamuri-grosime geam...[/color]

Eu nu inteleg unde ai vazut detalii despre tamplarie!!


... hmm, geam - spatiu dintre geamuri - geam ... ring a bell ? ...

Si unde este referirea la tamplarie!?
Geamul termopan este format din doua bucati de geam normal (in cazul asta de 4mm) ce au intre ele o banda metalica (in cazul asta de 12mm)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iuliusdobre wrote:
koala wrote:
iuliusdobre wrote:
iuliusdobre wrote:...geam termopan ... 4-12-4, grosime geam-spatiu dintre geamuri-grosime geam...[/color]

Eu nu inteleg unde ai vazut detalii despre tamplarie!!


... hmm, geam - spatiu dintre geamuri - geam ... ring a bell ? ...

Si unde este referirea la tamplarie!?
Geamul termopan este format din doua bucati de geam normal (in cazul asta de 4mm) ce au intre ele o banda metalica (in cazul asta de 12mm)

... hmm , atunci poate esti dragut sa imi explici cum ai fi "lipit" tu geamurile alea de care vorbesti ... ca eu nu reusesc sa le pun "in schema" decat cu tamplaria aferenta termopanelor ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cu lipitul este "o alta mancare de peste". Daca stiam, nu va mai intrebam.
Oricum, geamul termopan, din cate am vazut, nu se lipeste de tamplarie, ci se prinde intre niste "stinghii"
Tin sa va multumesc la toti pentru bunavointa de a ajuta un incepator. M-am mai despupat la cap dupa ce am citit pe aici.
O sa ma duc cat de curand la un geamgiu sa vad cat face toata sticla si o sa-mi fac si o mobila sub acvariu.
Cred ca o sa fac un nou topic cu etapele "fabricarii" a ceea ce s-a discutat aici, chiar daca o sa-mi iasa sau nu.
O sa-l lipesc eu si poate o sa ma ajute sotia.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... nu te grabi cu lipitu' si intreaba intai tot ce nu ti-e clar ...

.. acu' cu termopanul ala : ... pe vechiul forum erau niste poze "surprinse" in vitrina unui magazin ... ei bine, era un bazin facut chiar din "termopane" [ geamuri + tamplaria aferenta ] ... era de un kitch desavarsit, de aia am sarit cu gura ...

... te sfatuiesc sa faci acvariul paralelipipedic [ clasic ] ... masoara spatiul din casa pe care vrei sa-l aloci bazinului si fa-l [ acvariul ], de la bun inceput, cat de mare poti ... vei constata cu surprindere ca vorba "dupa o vreme, nici un acvariu nu mi se pare prea mare " este de actualitate ...

... la 125 cm lungime / 40 cm latime si 50 cm inaltime [ geam de 10 mm ] ar veni cam asa ceva :

1250 x 425 [ mm ] - 1 bucata = geamul de fund [ am luat in calcul grosimea celor 2 laterale + siliconul ]
1250 x 500 [ mm ] - 2 bucati = laturile mari
500 x 400 [ mm ] - 2 bucati = laturile mici

... inainte de a te apuca de lipit, verifica cu atentie daca geamurile sunt taiate corect [ la unghi "drept" ] - masoara-le diagonalele si vezi sa fie egale ! ... specifica-i celui care le taie [ mesteru' geamgiu ] ca vrei sa faci un acvariu si insista sa foloseasca "echerul" ...

... ajuns acasa, apuca-te si "potriveste" geamurile, vezi cum se imbina cel mai bine unul cu celalalt si noteaza-ti pozitia lor ... spala-le bine si degreseaza-le ... foloseste silicon de calitate [ asigura-te ca este pentru uz "acvaristic" si nu frun' mastic sanitar ] ... ti-ar trebui un prieten care sa te ajute si sa tina de geamuri ...

... eu as pune si ranforsari [ baghete de geam, lungime 1200 mm, late de 50-60 mm ] care sa impiedice geamurile mari sa "faca burta" ...

... atentie la mobilierul pe care vrei sa pui bazinul ... ia in calcul greutatea sticlei + apa + nisip + pietre + capac ... ai grija ca suprafata pe care sta bazinul sa fie perfect plana !!! [ sa nu te trezesti ca iti crapa geamul de fund - se intampla cu precadere noaptea si / sau in concedii ] ...

... ii mai las si pe altii sa-si dea cu parerea, oricum, nu te grabi si planifica-ti cu atentie toate etapele ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Merci pentru sfaturi.
Se pare ca am gasit alta amplasare a acvariului, undeva ingropat in mobila. Dimensiunile o sa le modific - ceva de genul 105/55/50.
Partea de sustinere a acvariului o s-o fac pentru aprox. 500kg. Chiar ma gandesc sa fac zidarie si nu din pal. In weekend o sa ma apuc sa fac niste acvarii mai mici (am niste geam prin casa si nu am ce face cu el) pentru antrenament; sa vad cum ma descurc.
O sa incerc sa tin seama de toate observatiile voastre. Daca mai am nelamuriri o sa mai scriu
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Sa stii ca pentru dimensiunea de 105 cm la lungime o sa gasesti foarte greu neoane pentru luminare. Pentru lungimea de 125 de cm se pot folosi neoane de 120 cm (de 36W mi se pare ca sunt). Asa ca sa te gandesti bine la lungime, pentru ca in general lungimea se alege in functie de neoanele care sunt pe piata.

Treaba cu incercarile e foarte buna. "Repetitia e mama invataturii" e parca o vorba din batrani. Da-i inainte si fa cat mai multe sa inveti smecheria. Pe astea mai mici de le faci acuma o sa le poti folosi mai tarziu pentru carantina, sau maternitati, sau poate o sa-ti faci un filtru extern din ele. Sunt o gramada de optiuni.

Spor la treaba!

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

arathemis wrote:
Quote:


Chiar m-am gandit sa fac unul din 5 laturi. Adica 1 spate, 2 laterale si 3 laturi in fata. Se modifica ceva la rezistenta acvariului fata de cel din 4 fete?




Io zic ca-s totusi 6 laturi din ce zici tu mai sus .

Nu fi rautacios. Sunt 5 laturi fara fund.



Nici eu nu vreau sa fiu rautacios dar si mie tot 6 laturi imi ies la numaratoare. Din ce spui tu acolo acvariul vazut de sus arata asa:

image


Gresim noi undeva?

edited by koala : ... am "reparat" linku' ala ...
[Email] [Yahoo!]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Da, aveti dreptate. Sunt 6 laturi, fara fund. Am numarat gresit. Imi cer scuze.
Dar se pare ca ati inteles ce am vrut sa spun.
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

No problem . Eu imi cer scuze pentru link.
[Email] [Yahoo!]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

mikehorizon wrote:No problem . Eu imi cer scuze pentru link.

Am vazut poza. Ai desenat-o pentru mine sau ai facut un asa acvariu?
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Am desenat-o pentru tine. In mare graba. Si tot in mare graba am pus si link-ul aiurea.

Nu sint fan-ul acvariilor cu mai mult de 4 laturi. Nu as avea incredere in lipiturile de la unghiurile obtuze decit daca as avea muchia geamului taiata la 45 de grade. Dar cum la geamgiu ai deja probleme cu muchiil;e simple, daca ii mai spun ca mai vreau si altceva ma da afara.

Pentru sticla mea era sa ma cert cu aia de la geamgerie dar spre surprinderea mea nu au iesit prea multe bule de aer.
[Email] [Yahoo!]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu am gasit nicaieri geam de 10mm. Cel mai gros l-am gasit de 8mm.
Am deschis un nou topic; poate ma ajuta cineva sa gasesc.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am si eu o intrebare, pur informativa...
in momentul in care a venit "frigul" , in acvariul pe care il tineam pe balcon, incalzitorul a inceput sa nu mai faca fata. desi acvariul l-am mutat in casa, tzin sa mentionez ca m-am gandit serios ca sa imi mai fac un acvariu, din sticla de 4 mm, mai mare decat cel pe care il tin pe balcon, atat de mare incat sa intre unul in altul si sa "simuleze" tamplaria termopan.binenteles, cele doua acvarii ar fi fost si lipite intre ele devenind practic unul singur. (cu alte cuvinte as fi vrut sa fac un termos mai mare )
ce credeti? daca as fi facut asa ceva, atuci acvariul ar fi rezistat mai bine la frigul din exterior?
ps. balconul il am inchis cu termopan , dar tot e mai frig decat in casa
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu ma prea pricep la acvaristica, dar la fizica ma pricep cat de cat .
Degeaba o sa bagi acvariu in acvariu ca tot nu o sa faci termos. E foarte greu sa faci un termos "pe genunchi", iar sa faci un acvariu-termos - imposibil
Iar treaba cu termopanul, sa stii ca nu tine de cald ci reduce transferul de caldura dintre un mediu intr-altul (chiar daca ai cel mai bun geam, tot are transfer termic mai mare decat un perete izolat), asa ca e normal sa fie mai frig pe balcon, daca nu ai incalzire acolo.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa muti acvariul in casa. Asta daca vrei ca la iarna sa nu ai acvariu congelat :-) .
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com