[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu din termopan?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salutare la toata lumea!
Sunt nou in bransa; am un acvariu de 26 l de la AQUAEL de aprox. 1 luna si vreau sa-mi fac un nou acvariu, mai mare. As dori sa-mi spuneti daca il pot face din geam termopan. Cel mai ieftin este cam la 12 Euro/m^2 (4-12-4, grosime geam-spatiu dintre geamuri-grosime geam). Eu cred ca este mai rezistent decat geamul normal (asta doar din auzite).
Ce spuneti, merge?
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Este mai rezistent termic poate, ca mecanic nu vad nici o diferenta intre 2 geamuri de 4 cu gaz la mijloc si unul singur. Asta una la mina. A doua: pretul. A treia: ce bataie de cap inutila sa construiesti un acvariu din termopane.

Cit de mare vrei sa fie acvariul cel nou? Ca din sticla de 4 nu prea poti sa te ridici prea mult. Maxim 50-60 l.

Si in legatura cu pretul, gindeste-te ca eu am dat 3.000.000 pe sticla de 10mm si am 350l.

Lasa termopanele sa-si faca treaba lor de izolare termica si fonica si atit.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am si eu un acvariu facut din "termopan".Mai exact dintr-un geam care fusese folosit la ferestre tip termopan.L-am salvat de la o firma care redecorase.Dar nu am folosit ambele geamuri ci numai unul care era din sticla de 5 mm.Nu ajuta cu nimic sa foloseti ambele geamuri la un acvariu si in plus e foarte greu de facut.Geamul de termopan nu e diferit de cel obisnuit dar e posibil sa fie float ceea ce inseamna ca e mai rezistent.Daca vrei sa faci un acvariu, spui de cati litri vrei si iti vom spune ce grosime trebuie sa aiba geamul.Daca esti incepator mai bine cumperi unul, e mai simplu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Am si eu un acvariu facut din "termopan".Mai exact dintr-un geam care fusese folosit la ferestre tip termopan.L-am salvat de la o firma care redecorase.Dar nu am folosit ambele geamuri ci numai unul care era din sticla de 5 mm.Nu ajuta cu nimic sa foloseti ambele geamuri la un acvariu si in plus e foarte greu de facut.Geamul de termopan nu e diferit de cel obisnuit dar e posibil sa fie float ceea ce inseamna ca e mai rezistent.Daca vrei sa faci un acvariu, spui de cati litri vrei si iti vom spune ce grosime trebuie sa aiba geamul.Daca esti incepator mai bine cumperi unul, e mai simplu.

Dar mai e o solutie vezi ca pe forum aici sunt meseriasi care fac acvarii frumos lucrate si la preturi bune ,nu cred ca are rost sa te complici sa iti faci din termopan mai ales ca esti incepator
Uite o oferta de acvarii Aici

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

As vrea sa fac unul de 1m - 1,5m L. Restul dimensiunilor sper sa mi le spuneti voi (am inteles ca trebuiesc respectate niste proportii). Inaltimea sa fie de max 0.5m. De cumparat nu imi permit sa-mi cumpar unul din magazin, sare de 10 mil.
Va multumesc pentru sfaturi!
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

iti recomand lungimea de 125 cm pentru ca gasesti neoane usor pt luminare. Pentru un acvariu de 125/40/50 (toate valorile sunt in cm ... deci 250 Litri) o sa ai nevoie de sticla de 10.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

125/40/50 sa fie! O sa ma duc sa ma interesez cat costa materialele. imi puteti da niste sfaturi despre accesorii.
Acvariul care il am este cu totul (filtru, neon si incalzitor).
Pentru cel mare ce-mi recomandati?
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

iuliusdobre wrote:125/40/50 sa fie! O sa ma duc sa ma interesez cat costa materialele. imi puteti da niste sfaturi despre accesorii.
Acvariul care il am este cu totul (filtru, neon si incalzitor).
Pentru cel mare ce-mi recomandati?


Nu ar strica sa-i faci adancimea de 60 cm. O sa arate mult mai bine si o sa te poti juca cu plantele mai bine...cat despre accesorii normal ca or sa trebuiasca de toate...si filtru si lumina si si incalzitor...
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Bine... bine, stiu ca o sa trebuiasca; dar de care?
Ce fel de incalzitor pentru acest volum?.... si asa mai departe...
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sa o luam cu inceputul. Iti va trebui un filtru extern Fluval 204 sa zicem, un incalzitor TRONIC sa zicem de 200 W (sunt cele mai bune). Eu asta ti-as recomanda, daca am uitat ceva cineva sa ma completeze.
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

La peste 200 litri Fluval 204 e prea mic, iar diferenta de la 304 la 404 nu stiu daca e semnificativa la investitia totala. Daca poti, mergi pe filtrul mai mare.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

si pina la urma, ramane acvariul de 125/40/50 .... DIN GEAM DE 4 MM ??? :o :o :o :o :o :o :o )
din cite am citit, asa reiese.....
la asa dimensiuni, nici sa nu te gindesti la geam mai "subtire" de 10 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:si pina la urma, ramane acvariul de 125/40/50 .... DIN GEAM DE 4 MM ??? :o :o :o :o :o :o :o )
din cite am citit, asa reiese.....
la asa dimensiuni, nici sa nu te gindesti la geam mai "subtire" de 10 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

... nicidecum ... omu' vrea sa foloseasca "geam termopan" adicatelea geam + tamplarie ... a si spus-o, la inceputul topicului ... da' voi v-ati luat cu alte alea ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

razvan wrote:si pina la urma, ramane acvariul de 125/40/50 .... DIN GEAM DE 4 MM ??? :o :o :o :o :o :o :o )
din cite am citit, asa reiese.....
la asa dimensiuni, nici sa nu te gindesti la geam mai "subtire" de 10 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O sa-l fac din geam de 10mm. Fundul cred ca o sa-l fac dublu
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

koala wrote:
razvan wrote:si pina la urma, ramane acvariul de 125/40/50 .... DIN GEAM DE 4 MM ??? :o :o :o :o :o :o :o )
din cite am citit, asa reiese.....
la asa dimensiuni, nici sa nu te gindesti la geam mai "subtire" de 10 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

... nicidecum ... omu' vrea sa foloseasca "geam termopan" adicatelea geam + tamplarie ... a si spus-o, la inceputul topicului ... da' voi v-ati luat cu alte alea ...

Eu am spus doar de geam, nu si de tamplarie (ce, m-am tampit?!!). Cat dadeam pe tamplarie, imi luam acvariu din magazin.
Oricum, dupa ce mi-ati spus, am renuntat la ideea de acvariu din geam termopan. Vreau sa fac unul din geam de 10mm - 125/40/50.
Chiar m-am gandit sa fac unul din 5 laturi. Adica 1 spate, 2 laterale si 3 laturi in fata. Se modifica ceva la rezistenta acvariului fata de cel din 4 fete?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iuliusdobre wrote:... vreau sa-mi fac un nou acvariu, mai mare. As dori sa-mi spuneti daca il pot face din geam termopan. Cel mai ieftin este cam la 12 Euro/m^2 (4-12-4, grosime geam-spatiu dintre geamuri-grosime geam). Eu cred ca este mai rezistent decat geamul normal (asta doar din auzite).
Ce spuneti, merge?

versus
iuliusdobre wrote:... Eu am spus doar de geam, nu si de tamplarie (ce, m-am tampit?!!). Cat dadeam pe tamplarie, imi luam acvariu din magazin...


... nu esti prea consecvent ... in momentul in care vorbesti de geam-termopan si dai si detalii legate de tamplaria aferenta lui, nu mai poti veni dup'aia sa zici ca intelegem noi gresit ...

... revenind la bazinul ala "din geam de 10mm - 125/40/50" - este ok, iar sticla de 10 mm e potrivita ... nu te complica cu multifatetare, construieste un bazin clasic, cu 4 laturi ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline



Chiar m-am gandit sa fac unul din 5 laturi. Adica 1 spate, 2 laterale si 3 laturi in fata. Se modifica ceva la rezistenta acvariului fata de cel din 4 fete?



Io zic ca-s totusi 6 laturi din ce zici tu mai sus .

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

koala wrote:
iuliusdobre wrote:... vreau sa-mi fac un nou acvariu, mai mare. As dori sa-mi spuneti daca il pot face din geam termopan. Cel mai ieftin este cam la 12 Euro/m^2 (4-12-4, grosime geam-spatiu dintre geamuri-grosime geam). Eu cred ca este mai rezistent decat geamul normal (asta doar din auzite).
Ce spuneti, merge?

versus
iuliusdobre wrote:... Eu am spus doar de geam, nu si de tamplarie (ce, m-am tampit?!!). Cat dadeam pe tamplarie, imi luam acvariu din magazin...


... nu esti prea consecvent ... in momentul in care vorbesti de geam-termopan si dai si detalii legate de tamplaria aferenta lui, nu mai poti veni dup'aia sa zici ca intelegem noi gresit ...

... revenind la bazinul ala "din geam de 10mm - 125/40/50" - este ok, iar sticla de 10 mm e potrivita ... nu te complica cu multifatetare, construieste un bazin clasic, cu 4 laturi ...

Eu nu inteleg unde ai vazut detalii despre tamplarie!!
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

arathemis wrote:


Chiar m-am gandit sa fac unul din 5 laturi. Adica 1 spate, 2 laterale si 3 laturi in fata. Se modifica ceva la rezistenta acvariului fata de cel din 4 fete?



Io zic ca-s totusi 6 laturi din ce zici tu mai sus .

Nu fi rautacios. Sunt 5 laturi fara fund.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iuliusdobre wrote:
iuliusdobre wrote:...geam termopan ... 4-12-4, grosime geam-spatiu dintre geamuri-grosime geam...[/color]

Eu nu inteleg unde ai vazut detalii despre tamplarie!!


... hmm, geam - spatiu dintre geamuri - geam ... ring a bell ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com