[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Capac acvariu - PAL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum putem realiza un capac pentru acvariu, in conditiile unui bazin de decor (bazin asezat pe stativ metalic "imbracat" in mobila):


Eu am ales ca materialul folosit pentru capac sa fie identic cu materialul (PAL) care imbraca stativul metalic.


- Avantaj dpdv estetic: ansamblul stativ-capac formeaza "un tot unitar".
- Avantaj dpdv constructiv: lucrarea este relativ simplu de realizat, presupune placi de PAL taiate drept si cantuite cu ABS.
- Avantaj dpdv al utilizarii curente: placile de deasupra sunt "independente" si se pot scoate usor.

- Am construit o rama, de jur imprejurul acvariului... prinderea placilor de PAL e facuta cu holzsuruburi, pe interior.
- Rama este dubla, fiind construita din 2 straturi / 2 placi de PAL.
- Rama interioara este mai ingusta, si ajuta la sprijinul intregului ansamblu pe acvariu... dar si la sprijinirea placilor-capac de deasupra (cele care sustin tuburile "de lumina").
- Rama interioara este lipita prin actiunea propriei greutati, pe tot perimetrul acvariului, cu un cordon de silicon.
- Rama exterioara este mai mare... ea "coboara" si acopera astfel nivelul apei... partea de sus, este mai inalta decat rama interioara, astfel ca placile-capac "se ingroapa" perfect.
- Intregul ansamblu este dat, pe partea interioara, cu 3 straturi de lac Policolor (lac "de lemn", pentru barci).
- Partea de deasupra - "acoperisul" - este alcatuita din 2 placi separate care se "aseaza" pe rama interioara, si care pot fi scoase foarte usor in cazul operatiunilor de "curatenie in bazin".
- Placa mica, din fata... se ridica la 90 grade si sta sprijinita pe cea din spate... utilizata pentru hranire si pentru operatii curente.
- Placa mare, din spate... pe ea este fixata instalatia de iluminat... se poate rabata, pana la pozitia verticala (se sprijina de perete) in cazul operatiunilor "de anvergura" din acvariu.
- Intotdeauna am grija sa las un spatiu de 0,5-1 cm intre cele 2 placi de deasupra... astfel, am evitat cu succes condensul si "umflarea" PAL-ului.
- Partea din spate a ramei are decupaturi pentru tevile in-out ale celor 2 canistre Eheim.
- Acvariul are 3 ani de cand e in functiune si nu am observat deteriorari ale lemnului.

PS: Sandu mi-a atras atentia ca nu am pomenit nimic de felul in care sunt fixate tuburile de lumina... este vorba de 2 lampi Juwel Multilux T5 ( 2x45 Watt, fiecare), prinse de placa mare din spate cu ajutorul unor holzsuruburi.

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 5 times. Last update was at 16/05/2012 12:35:52


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pe ideea asta vrea sa merg si eu acelasi material standul si capacult.Dar o mica intrebare, pe interior ai dat palul cu vreun lac ceva ca sa reziste la umezeala sau lai lasat asa cum l-ai cumparat . Oricum arata crede ca cel mai bine un capac facut de tine din acest material se prelucreaza foarte frumos si foarte usor si iese o treaba frumoasa chiar si pentru un novice.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
best_trophy
Junior member

Joined: 13/09/2010 11:17:57
Messages: 51
Location: Bucuresti/Rahova
IP:
Offline

Ce greutate are tot capacul?Si zi-ne mai multe despre acvariu:Cati litri are?ce dimensiuni,si grosimea geamului,ca sa ne dam seama daca greutatea capacului ar fi o problema pentru acvariu.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

"Intregul ansamblu este dat, pe partea interioara, cu 3 straturi de lac Policolor (lac "de lemn", pentru barci). "
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, nu stiu daca tre' sa rad , sau sa plang ... hmm, mai bem o gura din cafeaua "de dimineata" si mai scriem o data:

@Andrei Panainte: ... trebuie doar sa citesti cu atentie primele randuri ale acestui topic, scrie acolo ca am dat 3 (trei) straturi de lac "de barci" (de la Policolor).

@best_trophy: ... acvariul este prezentat aici, cu detalii cu tot: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5503.page

Pe scurt:

- lungime : 200 cm
- latime : 50 cm
- inaltime : 55 cm ... sticla de 12 mm, ranforsari si fund dublu
- Volum teoretic brut : 550 litri

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2011 09:22:18


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Da am citit acum cu mai mare atentie scuze . oricum arata bine si voi merge si eu tot pe aceasta idee , arata cel mai bine asa.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Sall.

Pt Capac, recomand komatexul. E mult mai usor fata de pal, rezistent la apa, iar dc vrei alta culoare, poti sa-l colantezi ;)
Uita-te la al meu, sa vezi cum a iesit: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page

Bafta.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu recomand sa va uitati inainte de a posta la data ultimului post


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com