[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se poate face un acvariu decent cu urmatoarele?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Poze cu acvariul si problema discutata.
Ce ziceti?
[Thumb - DSC00020.JPG]

[Thumb - DSC00023.JPG]

[Thumb - DSC00024.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2010 10:42:25

valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Fundul l-am facut dublu cu un geam de 8mm si unul de 6mm.
[Thumb - DSC00025.JPG]

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca "fisura" care se vede in poza a doua e cea mai babana ....... nu-ti fa probleme, n-o sa cedeze lipitura. Lasa-l la intarit vreo trei saptamini.

Poze: smilie ... Poze cu plante
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

L-am desfacut pentru ca am incercat sa il tensionez un pic tragand cu mainile si apar mai multe bule cand e in tensiune, iar inauntru nu era inca uscat .
Va rog sa imi dati un sfat cun sa il fac sa nu imi mai apara acele bule.
Eu cand l-am facut prima data am strans cu o chinga speciala pentru 4 colturi ,cam tare,iar dupa ce am desfacuto la 2-3 zile au inceput acele fisuri .
Cu ce trebuie sa il leg sau cat trebuie sa il strang?
Am vazut la cineva ca il leaga cu ciorap tip dres ,in partea de sus si in partea de jos,e ok?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca l-ai desfacut curata bine de tot siliconu', da' bine de tot.

Cred ca fisurile au aparut pentru ca nu era intarit siliconu'. Sper ca citesc acest topic si acei care se lauda-n gura mare ca ei pun apa-n acvariu la 48 de ore de la lipire, e o prostie la sticla mai groasa ....... NU e bine, siliconu' se intareste greu in interior, lasati-l la uscat, aveti rabdare. Eu nici macar nu misc de la locu' lui un acvariu mai devreme de o saptamina de la lipire.

La acvarii din geam mai gros de 8 mm folosesc fir de pescuit de 0,5 mm pentru a provoca o distanta intre geamuri, adica pentru a ingrosa lipitura. Menghinele le string decent, fara sa fortez.
O grosime a lipiturii de 0,5 mm ii da elasticitate si e bine sa nu fie in lipitura puncte in care sa se atinga sticla de sticla.

Poze: smilie ... Poze cu plante
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Cum sa pun acel fir de undita? si cand trebuie scos ,sau ramane acolo.
Sa pun unul sus si unul jos la lipituri sau unul la mijloc?
E bine sa daca il strang cu dres?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2010 09:32:48

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am reusit sa fac un desen din tastatura :

....|.........|
....|.........|
__|___...|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
....|.........|
__|___...|
....|.........|
....|.........|
....=====================================================

Sper ca se intelege. La lipiturile verticale folosesc 2 fire, la cele orizontale (de obicei mai lungi) folosesc trei fire. Le bag in lipitura dinspre exterioru' acvariului, pina la jumatatea lipiturii. DUPA ce se intareste bine de tot tai cu un cutter bine ascutit bucata de fir care ramine in exterior, cea prinsa in lipitura ramine acolo pentru eternitate .

Nu stiu ce sa zic de strinsu' cu dres, n-am facut-o niciodata, probabil e in regula daca reusesti sa-l pui in asa fel incit sa tina un pic presate geamurile.


In lipsa menghinelor folosesc niste lemne mai lungi decit acvariu', ca in imagine :

..........____________________________________________________
..........|......................................................................................................|
========================================================
..........|......................................................................................................|
..........|......................................................................................................|
..........|......................................................................................................|
..........|......................................................................................................|
..........|......................................................................................................|
========================================================
..........|......................................................................................................|
..........|___________________________________________________|

Capetele le string usor cu elastic sau sfoara astfel incit sa stringa acvariu. Daca string prea mult, din cauza imperfectiunilor sticlei, se formeaza la contactu' taieturii geamului niste planuri inclinate care fac geamu' sa lunece, string cu bun simt, cit sa preseze siliconu'.


Sper ca se vad corect desenele pe compurile voastre.

Poze: smilie ... Poze cu plante
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Perfect.Multumesc frumos domnule faraon.
Un tub de silicon ajunge la un acvariu ca al meu?
Nu mai vreau greseli.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2010 15:24:31

ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Daca nu mai vrei greseli inearca sa NU misti deloc fetele acvariului dupa ce le-ai lipit. Unde se misca sunt multe sanse sa apara si bule de aer in lipitura. Iar dupa ce lipesti astepti 3 saptamani pana sa testezi acvariul daca tine. In nici un caz nu tragi de el cand nu e uscat complet siliconul.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:Un tub de silicon ajunge la un acvariu ca al meu?

Ajunge si un sfert daca nu faci risipa . Da' pentru ca n-ai experienta e bine sa pui mai mult, il poti taia cu lama dupa ce se intareste. Cu siguranta iti ajunge un tub.
Daca poti, cheama vreo 2 amici sa te ajute, e bine sa fie cineva "de rezerva", cineva care sa tina de geam in caz de nevoie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Astazi l-am lipit din nou.
Intradevar jumatate de tub a fost de ajuns,cea ce vreau sa precizez este ca siliconul vechi (cel expirat)nu era bun,asta dupa 3 ore era tare tare la suprafata ce cu siliconul vechi nu sa intamplat nici dupa aproape 2 saptamani.
Acum illas 2 saptamani si ii fac proba.
Am incercat sa bag firul de relon dar m-am cam chinuit,unde uitam sa il mai bag ,unde il bagam prea mult unde cadea sau iesea,SPERAM LA MAI BINE.
Sunt locuri unde pare ca sticla este pe sticla si aici sper la mai bine.
Va tin la curent cu executia lui.
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Azi l-am umplut cu apa si au aparut mici probleme,adica bule mici de aer ,am sa postez cateva poze cu el si problemele in cauza.
[Thumb - DSC00032.jpg]

[Thumb - DSC00027.JPG]

[Thumb - DSC00029.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 19/08/2010 14:42:15

valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Si aici e problema din celanta diagonala insemnata cu rosu in prima poza
Credeti ca va fi ok? sau se va dezlipi?
Am sa il las cu apa pana poimaine? daca nu se extind bulele,pot merge inainte fara frica?
Cu toate ca acvariul nu va sta asa de plin ,plus ca in el va mai fi substratul ,decorul etc... si presiunea ape nu va mai fi asa de mare.
Ce ziceti?
[Thumb - DSC00030.jpg]

[Thumb - DSC00028.JPG]

liaam
Unripe member
[Avatar]

Joined: 14/08/2010 15:47:50
Messages: 3
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

Nu stiu ce tip de silicon folosesti sau cum il aplici tu de iti ies atat de mari bulele sau se extind pe suprafete mai lungi de 5cm..eu unul nu ti-as recomanda sa te bazezi pe faptul ca vine substratul si nu stiu ce decor si nu e atat de mare presiunea apei exercitate asupra lipiturii pentru ca ele sunt chiar in punctele unde se exercita o presiune destul de mare si avand in vedere ca e si in coltul opus e si mai mare problema.
Cat despre varianta de a testa in 2 zile daca iti cedeaza sau nu iar este gresita, pentru ca apa o sa isi faca loc mult mai incolo, nu e necesar sa cedeze in primele zile sau apoi nu mai cedeaza deloc.
Ce pot sa iti spun din experienta acumulata in urma lipirii a aproximativ 200-300 de acvarii si poate chiar mai mult de diferite dimensiuni este ca: eu unul personal am intalnit problema ta anterioara cu siliconul expirat sau invechit in care se evapora sau coaguleaza in silicon aditivi gen acid acetic care ajuta la scoaterea apei (uscarea) acrilului, treptat fara sa fie o reactie brusca si acesta sa isi piarda din proprietatea de elasticitate,sa se imbranzeasca sau sa crape brusc.
Asa ca si la capitolul asta iti recomand prin a folosi un silicon bun si cu un termen de expirare cat mai indelungat. Nu contest ca cei de la JBL nu ar face silicon bun sau produse de slaba calitate dar ia pune si tu "manuta" si cumapara un DENBRAVEN (negru tine si mai bine chiar,daca nu te deranjeaza sa ai un chenar negru sau daca nu cel transparent, vezi ca e specificat pe tub ca este bun si pentru acvarii).
Succes.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ciudate bule, io zic sa-l golesti si sa-l mai lasi o saptamina la intarit. Nu mi se par periculoase. Ca sa te linistesti, peste o saptamina, cu acvariu' plin incearca sa-l desfaci, adica trage de el la capete pe interior, o sa vezi cit de rezistent e.

Poze: smilie ... Poze cu plante
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Exact aceleasi bule mi-au aparut si mie si mi-au disparut cam la 2 luni de zile. Am folosit silicon Dow Corning. Si pe mine ma ingrijorasera pentru ca initial nu se vedeau si au aparut dupa umplere. Cred ca l-am tinut gol cam 15 zile.
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa cum se vede nuanta la sticla fetei laterale sigur ai strans mult si a ramas foarte putin silicon intre sticle. Cand umpli acvariul se bombeaza fetele mari si normal ca apare un mic unghi la inchidere implicit nefiind siliconul mai grosut apare efectul de parghie si se desface de la interior. Daca nu ati inteles revin cu un desen.

Eu cand am lipit acvariul nu am folosit decat cateva bucati de scoci numa ca sa fiu sigur ca nu cad de la pozitie foile. Odata lipit cu silicon si foile sunt in pozitie verticala nu mai au cum sa cada, plus ca nelegandul cu sipci nu induc tensiune in sticla, cordonul de silicon are grosimea inegala pentru ca aia de la geamgerie cand le zici ca vrei sticla dreapta-dreapta fac inadins sa o taie stramba. Dar rezultatul final e bun. fara bule in lipitura. Am lasat la uscat 6 saptamani acvariul. Am amanat putin dar asa am fost sigur ca e bine uscat.

Si multi faceti greseala sa il lipiti, strangeti cu sipcile sa iasa apa din sticla, nu ajunge sa se usuce siliconul la interiorul lipiturii si cum va manaca in fund ca sunteti zmei desfaceti sipcile dupa 3 zile si normal ca acvariul isi revine dupa tensionare si apar bule in lipitura. Plus ca se tensioneaza si mai mult dupa ce il umpleti cu apa.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Gata i-am dat drumul de o saptamana.
Pe langa cele mentionate la inceput am adaugat si o bomba de co2.
[Thumb - rezolutie mica.jpg]

alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Frumos
Un sfat: muta planta din fata lui, ii "fura" din frumusete
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Planta aia este cu un scop.
Acest acvariu il am la mine la un cabinet de optica medicala,si vin multi copii,si nu-numai.
Acela fereste persoanele sa umble in dupap,unde am diferite lucruri acvaristice cum ar fi : Teste,fertilizanti ......
si de altfel ar fi fost numai urme de degete,daca ar fi la indemana oricui=deci planta este paznic pentru acvariul meu.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com